1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Lavabonun kırılıp ayağa düşmesi sonucu iş kazasının incelenmesi

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Hande Günal tarafından 7 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Hande Günal Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    25833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar;
    Çalışanlarımızdan bir kişi malesef iş kazası geçirdi, benim uzmanlığını yaptığım firma alt işveren konumunda, çalışanımız işyeri sınırı içerisinde lavaboda ayağını yıkarken lavoba kırılıp ayağına düştü ve ayağı ağır şekilde yaralandı, 2 saatlik bir operasyon geçirdi ve yaklaşık 6 ay çalışamaması gibi bir ihtimal var, böyle bir olayda altişveren tarafı olarak benim ve firmamın sorumluluğu sizce nedir bu olayda nasıl bir yol izlemeliyiz fikirleriniz için şimdiden teşekkürler.
  2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    eğer çalışanınız lavaboya basınç uygulamadı ve lavaboyu kırmak için ekstra bir güç harcamadı ise
    lavabonun zaman bazında aşınma meydana gelmiş ve kırılmış ise
    bu olay işyerinde olduğu için iş kazası statüsünde fakat
    risk analizi yaparken veya denetim kontrol yaparken bile o lavabonun kırılacağı akla gelmez gelmeyebilir
    ancak lavabo bağlantılarının tam olmaması sonucu sallanma düşme vb riskler olabilir
    siz kaza araştırma raporunu düzenleyin
    tabi kazazede görgü şahidi işveren vb ifadesi alınması gereken varsa onları, kaza yeri fotoğrafları vb rapora ekleyin
    geri kalan işi sürece bırakmak olacaktır
    çalışan 1 ay yada 6 ay rapor alacaksa eğer gün olur sgk ödediği parayı işverenden talep edebilir
    bu aşamada gelecek müfettişin olaya bakış açısı önemli kusursuz sorumluluk da göz önünde bulundurulabilir

en önemlisi çalışanın kalıcı bir sağlık problemi yaşamaması
    gerisi için bizim yapacağımız döflerin zamanında yapılarak tekrar aynı iş kazasının olmamasını sağlayabilmek
    acizane düşüncem tabi
  3. Hande Günal Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    25833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yardımınız için çok teşekkür ederim erdem bey, peki kaza araştırma raporunun belli bir formatı olmalı mı yoksa tanıkların ifadeleri ve kaza yeri fotoğraflarını eklemek yeterli midir, birde bu rapor çalıştığım şirkete mi yoksa asıl işverene mi teslim edilmeli?
  4. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    değişik formlarda olabilir bir örneği ekte mevcut
    kaza olayın durumuna göre kazazede ve şahitlerden ekstra ifade ve savunmaları alınarak
    kaza yerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan olay anı itibariyle fotoğrafları çekilerek
    mevcut kaza araştırma raporuna eklenebilir
    siz kendi sorumlu olduğunuz işletme ve personel kriterleri neticesinde
    bu raporu hazırlamalı ve personel özlük dosyasında da bir nüshası olacak şekilde işyerinde yada kendiniz saklamalısınız
    sgk dan geriye dönük inceleme ve iş kazası denetimlerinde bu evrakları da istiyorlar artık

Ekli Dosyalar:

5. Hande Günal Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    25833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Anladım Erdem bey, tekrar çok teşekkür ederim yardımınız için, iyi çalışmalar diliyorum.
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bende @Erdem Baskın beye teşekkür ederim…konu başlığı altında bilgi,belge ve tecrübesini paylaştığı için..