1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Lazer kumaş kesme makinesinde nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Konusu 'Tehlike ve Riskleri Belirle' forumundadır ve Suzan Özgür tarafından 8 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Suzan Özgür İSGforum Üyesi

  Merhaba,
  Çalıştığım firmada 1 adet sınıf 4 lazer makinası var. Lazer deri, kumaş kesme makinalarnda alınacak iş güvenliği önlemlerini araştırıyorum. Radyasyon açısından tehlikeli mi, gözlük takmanın gerekli olup olmadığını analizini nerde ve nasıl yaptırabilirim?
  Kısacası neye dikkat etmem gerekiyor, çalışma ve iş sağ. ve güv. talimatları v.b. Bilgilerinizi bekliyorum..

  Herkese iyi akşamlar dilerim.

  P1140727.JPG P1140728.JPG
 2. İSGC İSGforum Üyesi

  Su Hanım,
  1-bu tip makinelerinin iş güvenliği ve çalışma talimatları olmalıdır.yada kullanma talimatları.o makinenin iş güvenliği kullanma talimatını hazırlamanızda fayda var.
  2-mutlaka gözlük kullanılmalı
  3-radyasyon testi ve çalışan işçide özellikle göz için periyodik muayene şart

  ben dazha fazla bil ve döküman yakın zamanda yayınlıcam inşallah...şu an biraz yoğunum..teşekkürler
 3. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhabalar,

  Bildiğim kadarıyla sınıf 4 en tehlikeli gruba girmektedir. Aşağıda skalayı bulacaksınız.
  Lazer sınıflamaları potansiyel olarak biyolojik hasar verme gücüne göre sınıflandırılmıştır.
  Aşağıda belirttiğim standartları incelemeniz faydalı olacaktır.
  Standartları : EN60825-1:2007
  TS EN 60825-1:2008
  sınıf 1
  sınıf 1M
  sınıf 2
  sınıf 2M
  sınıf 3R
  sınıf 3B
  sınıf4

  1-1M en temizidir, hiçbir zararı yoktur
  sınıf 2 uzun süre bakılırsa zararlıdır, ışın yağmuru yoğunsa, fakat normalde göz kırpması ile korunulabilir
  sınıf2M eğer yeniden fokuslanırsa, mercekten geçirilirse sınıfı değişebilir dikkatli olmak lazımdır, görülebilir alanda, ve göz kırpma ile korunulabilir.Sınıf 2 ve daha üzeri lazerlerde MUTLAKA UYGUN İŞARETLENDİRME yapılmalıdır.
  Sınıf 3R göz koruması gereklidir. Dikkatli olunursa zarar vermez
  Sınıf 3B Doğrudan bakılırsa zararlıdır, mutlaka koruyucu kullanılması gereklidir, ayrıca kilitleme sisteminin olması şarttır.
  Sınıf4 mutlaka kilitleme sisteminin olması gereklidir, mutlaka koruyucu kullanılmalıdır, aksi halde göz ve ciltte yanıklar oluşturabilir, yangın potansiyeli içerir.

  Endütriyel, tıp ve bilimsel lazerler bu sınıfa girmektedir. Acaba deri kesme işlemi için biraz fazla bir cihaz mı kullanılmaktadır?

  Lazerlerle çalışmalarda en güvenli yollar:
  lazerin gücü/çıkış enerjisi
  ışının çapı
  ışının dağılımı
  sinyal atım hız sıklığı
  ışığın optiği ve yolu
  dalga boyu
  maximum maruziyet tahmini süresi'nin bilinmesidir.

  Mühendislik korumaları:
  sınıf 3ten sonra mutlaka göz koruyucusu vermelisiniz.
  sınıf4 için ciltte yanıkları engellemek adına uygun kıyafet (yanmaz olmalı), eller için opak sık dokumalı ve koruyucu kremlerle desteklenmelidir.
  Etrafa yayılmasını engellemek, etkilenen personeli azaltmak, şiddeti azaltmak adına bariyer, havalandırma gibi birçok mühendislik korumaları uygulamanız gerekecektir.

  Öncelikle makinanızın kullanım talimatını okuyunuz, yetersiz gelirse bakım için çağırılan firma ile irtibata geçiniz.
  Yada imalatçısı ile konuşmanızı öneririm.

  Mutlaka lazer uygulama prosedürünüzün de olması gerekmektedir.
 4. Özlem Eker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Endüstride gittikçe artan lazer talebi ve kullanım alanının yaygınlaşmasıyla birlikte olası lazer etkilerine karşı alınan güvenlik önlemleri büyük önem taşımaktadır. Lazer ışını doğrusal ve tek renkli bir ışık demeti olup uzun mesafelerde şiddetini çok fazla yitirmez bu sebeple düşük ya da yüksek güçlü lazerler bu özellikleri nedeniyle göz retinasına ya da deriye ciddi hasarlar verebilirler.
  [​IMG]
  Sınıf II ve üzeri lazerler için uyarı etiketi
  Lazerler IEC 825 ve ANSI Z136.1 sınıflandırılırlar. I.Sınıf lazerler düşük güçlü (0.4mW’ın altında), tehlikeli olmayan lazerler olup görülebilir dalgaboyundadırlar. II. Sınıf lazerler ise Helyum-Neon lazer gibi 1 mW’a kadar güce sahip çıplak gözle devamlı bakılmadığı takdirde tehlike teşkil etmeyen lazerlerdir. Gözdeki kırpma refleksi bu sınıftaki lazerlerden göze gelecek olası tehlikeleri engeller. III. Sınıf lazerler ise 500 mW’a kadar güce sahip lazer sistemlerini tarif eden sınıflandırma olup, kendi içerisinde zarar verme ihtimali düşük olan IIIa sınıfı ve 500mW’a kadar güçlerdeki lazerleri temsil eden ve göze zarar verme ihtimali yüksek olan III b sınıfı olarak ikiye ayrılır. IV. sınıftakiler ise 500 mW’dan yüksek güçlerdeki göz ve cilt için ciddi tehlike oluşturan oldukça zararlı lazerlerdir.
  Lazer elektromanyetik bir dalga olup yüksek yoğunlukta olduğu takdirde genellikle etkisini termal olarak gösterir. Doğrusal etkisi ve tek renkli olması sebebiyle göz ile temasında düşük güçlerdeki lazerler bile göz için ciddi derecede tehlike taşımaktadır. Bir lazer demetinin gözdeki retina tabakasındaki küçük bir noktaya odaklanması bu bölgede termal bir hareketlilik anlamına gelmektedir. Retina bölgesindeki 10 °C’lik bir sıcaklık artışı fotoreseptör hücrelerin zarar görmesi için fazlasıyla yeterlidir. Zarar mekanizması birçok lazer türünde dalgaboyuna bağlı olarak farklı olmaktadır. Görünür dalgaboyunda çalışan lazerlerin etkisi genellikle fotokimyasal zararlar olurken, görünmez bölgede çalışanlar katarakt ve retinal yanma gibi zararlara sebebiyet verirler. Aynı zamanda görünür dalgaboyunda göz kırpma refleksi davranışı (blink reflex), görünmez bölgedeki dalgaboylarında kullanıcı tarafından ışının algılanmaması nedeniyle mümkün olmayıp daha tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Aşağıda dalgaboylarına göre lazerlerin patolojik etkilerinin gösterildiği tablo incelenebilir.

  [​IMG]
  Tablo : Lazerin dalgaboylarına göre patolojik etkileri
  Deri, lazerden gelebilecek potansiyel tehlikelere karşı göz kadar hassas olmasa da ultroviole bölgesinde çalışan düşük güçlü ya da kızılötesi bölgede çalışan yüksek güçlü bir lazerden gelebilecek ışın demetinden etkilenebilir, dokuda değişimler ve hasarlar uzun ve kısa vadede gözlemlenebilir. Dalgaboyu 1um seviyelerinde olan bir lazer sisteminin deride yaratacağı acı 1.5 um sistemin yaratacağından daha az olup bu durum 1.5 um dalgaboyunun deri tarafından daha iyi absorbe edilebilmesi ile ilintilidir. Derinin ya da gözün tolere edebileceği parametre sadece ışın yoğunluğuna ya da dalgaboyuna bağlı olmayıp aynı zamanda sistemin atımlı ya da sürekli dalga olup olmadığı ile de ilişkilidir. Atımlı sistemlerde sistemin ortalama gücüyle beraber atımın enerjisi lazer güvenliğinde hayati önem taşımaktadır. Atım enerjisi arttıkça enerji biyolojik bölgeye çok kısa bir sürede iletilerek hücredeki sıvı bileşenler buharlaşır, buharlaşmayla artan basınç mikrodüzeyde patlamalara yol açarak ilgili bölgeye geri dönülemeyen hasarlara uğratabilir.
  Endüstriyel uygulamaların kullanıldığı, yoğun çalışma kapasiteli ortamlarda iş güvenliği açısından gerekli lazer koruma önlemlerinin alınması hayati önem taşımaktadır. Gözün korunması için, kullanılan lazer cihazının dalgaboyundaki ışığı geçirmeyecek lazer koruyucu gözlükler mutlaka takılmalı, 4. Sınıf lazer sistemlerinin koruyucu cama sahip kabinle çalıştırılması ya da duruma göre çalıştığı odanın kapalı olması gereklidir. Lazer dalgaboyu, bu dalgaboyundaki optik yoğunluk (OD değeri), maksimum ışın gücü, lazerin atımlı ya da sürekli dalga olup olmadığı, gözlük takıldığında gerekli görevleri yerine getirebilme gibi faktörler koruyucu gözlük ya da kabin camı tercih ederken dikkat edilmesi gereken hususlardır.
  Özellikle malzeme işleme gibi uygulamalarda kullanılan lazerlerde, uygulamanın yapılacağı malzemenin türü de lazer güvenliğinde atılacak adımları belirlemelidir. Lazerle etkileşime girdiğinde yüksek miktarda kimyasal ortaya çıkaran tehlikeli organik malzemeler içeren plastik markalama işlemleri, nikel ya da krom içeren malzeme kesimleri, kimyasal duman içeren aerosoller malzemeler üzerinde yapılan uygulamalarda da lazer sisteminin kabinli olması ve kabin içerisinde hava emişini sağlayan sistemlerle kullanılması gerekmektedir. Aynı zamanda lazer sisteminde çıkabilecek olası tehlikelere ve çevreye zarar verebilecek arızalara karşı sistemi anında kapatabilecek bir panik düğmesinin olmasına dikkat edilmelidir.
  Lazerden doğacak zararlar dışında, bazı lazer türleri üretilirken kullanılan komponentler ya da kimyasallar da insan sağlığı için tehlikeli olabilmektedir. Örneğin dye lazerlerde kullanılan solüsyonlar kanserojen olabilmekte ya da lambalı lazerler patlama ihtimali olan tüpler barındırabilmektedir.
  Tüm bu tehlikelere karşı gerekli önlemlerin endüstriyel ve laboratuvar ortamlarında alınması potansiyel risklerin ortadan kaldırılması açısından hayati önem taşımaktadır.
  alınan adres =
  http://www.fiberlast.com.tr/lazer-guvenligi/
 5. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  merhaba, yurtdışında laser safety officer diye bir eğitim var ve bu tip lazerleri çalıştıran bir yerde böyle bir eğitim almış kimsenin olması zorunlu. malesef bizde yok. eğer imkanınız varsa online olarak bir kişinin bu konuda eğitilmesini öneririm