1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Lehim işlerinde sağlık ve güvenlik kuralları

Konusu 'Kaynak ve Sıcak İşlerde Emniyet' forumundadır ve Mehmet Mete tarafından 27 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    İki parçayı lehimlemeyle birleştiriyorlar.Bu işçilerin mesleki yeterlilik belgesi hariç bişey alması gerekiyor mu ? Ayrıca çalışırken bir eldiven kullanmıyorlar, kaynakçı gözlüğü birde şart mı ? lehimde öyle gözü rahatsız edici bir durum yok gibi, güneş gözlüğü kullanıyorlar :) Bunun dışında ne gibi önlemler alabilirim bu bölümde? IMG_2448.JPG
  2. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Normal güneş gözlüğü yerine 3M in güneş gözlüğü şeklinde siyah gözlükleri var onları kullanabilirler.
    Isıya dayanıklı eldiven kullanmaları gerekir.
    O aparat çok sağlam durmuyor, daha sağlam ve güvenilir bir şekilde sabitlenmesi faydalı olur.
    Hortumun yerdeki konumu tüplerin mesafesi vesair konularda incelenmeli.
  3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    en önemlisi emiş yapan lokal havalandırma olmalı
  4. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ciddi kurşun/kalay emisyonuna maruz kalır bu insanlar. Dikkatli olmak, kişisel maruziyet ölçümlerini yapmak lazım.
  5. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Lehimleme yapılan kısımlarda, havalandırma çok iyi olmazsa işçilerde ne gibi bir maruziyet görülür? Çalışılan lehimlerde kurşunla çalışılmamakta bakır çubuklarla lehim yapılmakta.Birde lehimçi sertifikası diye birşey gördüm böyle birşey almak mecburi midir? Bu çalışanlara mesleki eğitim belgesi aldırmak yeterli değil midir?
  6. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    lehimleme için kaynakçı eldiveni almam gerekiyor değil mi? Birde gözlükte mi kaynakçı gözlüğü mü olacak onunda standartını paylaşırsanız sevinirim.
  7. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Konuyu hortlatıyorum aynı sorularım devam ediyor ek olarak, lehimci sertifikası diye birşey var mıdır? Lehimleme için örnek bir eldiven paylaşabilir misiniz? Birde lehim için maske toz maskesi kıvamında bir maske var mıdır?
  8. Nil Gün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28762
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kaynak - lehimleme işlerinde ansell sarı denilen ısıya dayanıklı kaynak eldiveni kullanılır. Lehimci sertifikası diye bir şey var mı bilmiyorum ama kaynakçılık mesleki eğitimleri var bağlı olduğunuz ilçelerin meslek edindirme merkezlerini arayıp sorabilirsiniz. Ben kendi iş yerimde 49 çalışanıma meslek edindirme eğitimi aldırdım. 25 adeti kaynakçılık mesleki eğitimi (metal teknolojisi) diğer 24 kişiye de CNC Makine operatörlüğü sertifikası aldırdım. Bu bilgiler size yardımcı olacaktır.
    Çünkü teftişe geldikleri zaman yapılan işe uygun mesleki eğitim belgesi bulunuyor mu diye soruluyor ve bir çalışanın mesleki eğitimi almış olması için aşağıdaki sertifikalardan en az birine sahip olması gerekiyor.

TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE
    ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE
    DAİR YÖNETMELİK
    Mesleki eğitimin belgelendirilmesi
    MADDE 6 –
    (1) Ek-1 çizelgede yer alan işlerde fiilen çalıştırılacakların, yaptığı işe uygun aşağıda belirtilen belgelerden birisine sahip olmaları zorunludur:
    a) 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre verilen diploma, bitirme belgesi, yetki belgesi, sertifika, bağımsız işyeri açma belgesi, kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik belgelerinden birisi,
    b) 12/3/2013 tarihli ve 28585 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğine göre mesleki eğitim kursları veya mesleki eğitim modülü/kursları ile eşit süreli olmak koşuluyla işbaşı eğitim programları sonucu alınan belgeler,
    c) Millî Eğitim Bakanlığı veya Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumlarca verilen operatör belgesi ve sürücü belgesi,
    ç) 11/7/2002 tarihli ve 24812 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Patlayıcı Madde Ateşleyici Yeterlilik Belgesinin Verilmesi Esas ve Usullerinin Belirlenmesi Hakkında Yönetmelik kapsamında alınan ateşleyici yeterlilik belgesi,
    d) Kuruluş kanunlarında veya ilgili kanunlarca yetkilendirilmiş kamu kurum ve kuruluşları tarafından düzenlenen eğitim faaliyetleri sonucunda verilen belgeler,
    e) Millî Eğitim Bakanlığının ilgili biriminin onayının alınması şartıyla; kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, eğitim amaçlı faaliyet gösteren vakıf ve dernekler, işçi ve işveren kuruluşları ile bünyelerinde kurulu iktisadi işletmeler, işçi ve işveren kuruluşları tarafından Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre kurulmuş eğitim amaçlı şirketler ve işveren tarafından düzenlenen eğitim faaliyetleri sonucunda verilen belgeler,
    f) Uluslararası kurum ve kuruluşlardan alınan ve Millî Eğitim Bakanlığı tarafından denkliği sağlanan belgeler,
    g) 30/12/2008 tarihli ve 27096 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Meslekî Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği kapsamında verilen meslekî yeterlilik belgeleri,
    (2) Bu Yönetmelik kapsamına giren işlerde 1/1/2013 tarihinden önce işe alındığına dair Sosyal Güvenlik Kurumuna ait kayıtlar esas alınarak 1/1/2013 tarihinden önce çalışmaya başlayanlara Millî Eğitim Bakanlığı ile birinci fıkranın (e) bendinde sayılan([1]) kurum ve kuruluşlar arasında yapılacak protokoller çerçevesinde verilecek en az 32 saatlik eğitim modüllerinden geçirilerek alınan eğitimler sonucu düzenlenecek belgelere sahip olanlar bu Yönetmelik kapsamında mesleki eğitim almış olarak kabul edilir.
    (3) 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununa göre istihdam edilecekler hariç olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacaklar için gerekli olan mesleki eğitim belgeleri kurum ve kuruluşlarca önceden belirlenir ve işe alımlar bu esaslar da göz önünde bulundurularak yapılır.

([1]) 25/7/2013 tarihli ve 28718 Mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan düzeltme ile, altı çizili ibare metne işlendiği şekilde değiştirilmiştir.
  9. alibzdgn İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kaynak için hangi gazı kullanıyorsunuz?
    Ona göre önlemler alınmalıdır