1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Lise diploması forklift operatörlük belgesi yerine geçer mi?

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Ferda Fidan tarafından 28 Haziran 2016 başlatılmıştır.

1. Ferda Fidan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33024
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar,

Çalışanlarımızdan birkaçına forklift için operatörlük belgesi aldıracağım. Bunun için gerekli evrakları toplarken bu çalışanlardan bir tanesinin lise diplomasının alanı bölümünde "İş Makinaları (Operatör)" yazdığını gördüm. bu diploma operatörlük belgesi yerine geçer mi?
    Firmamızda forklift kullanımı yalnız işletme içerisinde yapılmakta olduğundan aldırılacak operatörlük belgeleri ehliyete işletilmeyecektir. Bu kapsamda diplomanın operatörlük belgesi yerine geçebileceğini düşünerek ilgili liseyi aradım, yetkili kişi ile görüştüm ve işletme içi kullanımlarda isg denetimleri için geçerli olacağını, diplomanın sıkıntı yaratmayacağını belirtti.
    Ancak bu konuda herhangi bir yasal dayanak bulamadım. Yasal dayanak ile desteklemenin daha iyi olacağını düşünüyorum.
    Geçerlilik ve yasal dayanak hakkında yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.
  2. Scheelite İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bire bir karşılar mı emin değilim ama aşağıdakine uyar gibi geldi:

Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı aranmayan durumlar nelerdir?

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı aranmaz.
  3. M. Çakmak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59444
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Genelde forklift kazaları ölümle sonuçlanıyor. Ben riske atmayın, eğitimi alıdırın derim. Yasal boyutun yanında vicdanı boyut var ki beni daha çok o korkutuyor.
  4. Ferda Fidan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33024
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Karayolları Trafik Kanunu, Madde 42;
    İş makinesi sürücülerinin eğitimleri ve sınavda başarılı olanların belgeleri Millî Eğitim Bakanlığınca veya Millî Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen kurumlarca verilir. Bu kurumların işleyişine ilişkin usul ve esaslar ile uygulanacak öğretim programları Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenir

Ben de şimdi bu maddeyi buldum ama hala karşıladığından emin değilim.
  5. Scheelite İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İlave olarak bir de şu var:
    http://iscehisarmyo.aku.edu.tr/is-makineleri-operatorlugu/

İş Makinaları Operatörlüğü Programından mezun olan öğrencilerimiz aşağıdaki özellikleri taşıyacaklardır.

• Kendi işyerlerini kurabilirler.
    • Makine fabrikalarında tekniker olarak çalışabilirler.
    • Afyonkarahisar ve İscehisar bölgesinde bulunan iş makinalarının bakım ve onarımını yapabilirler.
    • İş Makinaları imalat, montaj, ve bakımını yapabilirler.
    • Mevcut bir projeyi okuyabilir ve uygulayabilirler.
    • Makine işletmelerinde kalite yönetim sistemlerinin uygulanmasında aktif rol oynarlar.
    • İş makinalarını kullanabilirler.
  6. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Bence bu açıklama yeterli olduğunu gösteriyor.