1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Lpg sorumlu müdür kontrol kayıt defteri_epdk açıklaması

Konusu 'Çevre,Atık Kontrolü ve Yönetimi' forumundadır ve Raziye Yurt Yavaş tarafından 25 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Raziye Yurt Yavaş İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  77230
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  LPG Sorumlu Müdür Kontrol Kayıt Defteri Uygulama Esasları
  Bilindiği üzere 16.12.2012 tarih ve 28499 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası Eğitim ve Sorumlu Müdür Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin (m) bendi “Sorumlu müdür kontrol kayıt defteri: Sorumlu müdürün sorumlu olduğu tesiste gerçekleştirdiği inceleme, eğitim ve organizasyon gibi her türlü faaliyetin ve varsa tesis sahipleri ve personele ilişkin uyarıların kayıt altına alınıp imzalandığı ve tesiste muhafaza edilen defteri ifade eder.” hükmünü ve 15 inci maddenin (ğ) bendi “Sorumlu müdür, görevi ile ilgili bilgi, belge ve kayıtları ile sorumlu müdür kontrol kayıt defterini düzenlemek ve muhafaza edilmesini sağlamak, gerektiğinde yetkili kamu kurumlarına ibraz etmek ile yükümlüdür” hükmünü amirdir.

  Sorumlu Müdür Kontrol Kayıt Defteri uygulamasındaki belirsizlikleri ortadan kaldırmak ve uygulamadan en fazla faydayı sağlayabilmek amacıyla ve yukarıda yer alan mevzuat hükümleri gereği Sorumlu Müdür Kontrol Kayıt Defteri ile ilgili olarak uygulama esasları aşağıda açıklanmıştır.

  Uygulama Esasları

  1. Sorumlu Müdür Kontrol Kayıt Defteri’nin (Defter) içeriği ve kapsamı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) teklifi ile LPG Piyasası Dairesi Başkanlığı tarafından belirlenir.
  2. LPG otogaz istasyonu sahipleri, istasyonları için düzenlenmiş defteri sadece TMMOB’den temin edebilirler.
  3. Defterin her an ibraza hazır halde bulundurulmasından LPG otogaz istasyon sahibi ve sorumlu müdür müştereken sorumludur.
  4. Sorumlu Müdür, defterde belirtilen kontrol formunun zamanında doldurulmasıyla, gerekli hallerde ilgili kişi ve makamlara bildirim yapmakla ve defterde belirtilen diğer hususlara uymakla yükümlüdür.
  5. LPG otogaz istasyonlarında 01.01.2014 tarihinden itibaren, TMMOB tarafından hazırlanmış ve TMMOB tarafından onaylanmış defter bulundurulması zorunludur.
  6. 24.12.2013 tarihinden sonra lisans almış LPG otogaz istasyonlarında, lisans alma tarihinden itibaren yedi gün içerisinde defter bulundurulması zorunludur.
  7. Defterin geçerlilik süresi bir yıldır. Bir yılın sonunda herhangi bir boşluğa neden olmayacak şekilde yeni defterin temininden istasyon sahibi ve sorumlu müdür müştereken sorumludur.
  8. Defter kıymetli evrak kaydıyla 5 yıl süreyle istasyonlarda bulundurulmak zorundadır.
  9. Gerekli hallerde, uygulamayı iyileştirmek veya defteri, değişen ilgili standartlarla eşgüdümlü hale getirmek amacıyla defterde veya uygulama esaslarında değişiklik yapmakla LPG Piyasası Dairesi Başkanlığı yetkilidir

  10. Defter fiyatı 75 TL olarak belirlenmiştir.

  Ekli Dosyalar:

 2. Raziye Yurt Yavaş İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  77230
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bu arada 09.10.2013 tarihli TS 11939 : LPG - İKMAL İSTASYONU -KARAYOLU TAŞITLARI İÇİN - EMNİYET KURALLARI çıkmış. Firması tarafından temin eden varsa özelden gönderirse seviniriz.