1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Lpg tüpü alevin içinde kalırsa ne yapmalıyız?

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Hasan Can Özdenli tarafından 4 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Hasan Can Özdenli Acil Durum Ve Afet Yönetim Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri
  SORU:
  Hasan Can ÖzdenliSizde biliyorsunuz ki tüpler öyle büyük bir alev çıkartarak yanmaz sadece tahliye olan gaz yanar jet yanması denir ama Etrafında yangın yükü varsa onları tutuşturduğunda şenlik büyür. Sadece tüp yansa bile ISLAK battaniye ile örtmek çok zordur battaniye içinde biriken gaz iyi örtülmezse ufak açıklıktan hava aldığında tekrar tutuşacaktır en iyisi kkt kullanmak ve zaman kaybetmeden vanasını kapatmaktır.Kapının dibinde ise en kolayı tüplere kancayı takıp çekeceksin alevlerin içinden ...

  Diyelim ki deponuz tutuştu ve 2 tane lpg tüpü 1 araba odunla birlikte yanıyor. Etrafta bol suda yok. ilk aşamada elde olan tüp kkt tüplerini emniyetli bir yerden aynı anda sıkarak odaya oksijen girmesini engelleyin, tüm camları ve kapıları kapayın. Bahçe hortumu ile duvarlara soğutma yapın. Profesyonel desteği bekleyin. Asla hava girişini kendiniz açmayın.  Lpg Tüpün patlaması şöyle oluyor; piknik tüpü hariç bütün lpg tüplerinde emniyet valfi olur. Gaz basıncı arttığında tahliyeye başlar ve -70 derecede çıkan gaz tüpü soğutur. İçindeki gaz tahliye edemediğinde ise patlama gerçekleşir ki bu ilk 25 dakikada kolay kolay olmuyor.

  Ben tüpün nar gibi kızardığını ve patlamadığını da bilirim piknik tüpünün neler yapabileceğini de bazı şeyler tecrübe ister. Hiç bir yangın birbiri ile aynı değildir teoride bu kadar söyleyebiliyorum