1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Lunapark için risk değerlendirmesi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Öznur Buldu tarafından 26 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Öznur Buldu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10359
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar lunapark için risk değerlendirmesi yapacağım bu konuda tecrübesi olanların önerilerini rica ediyorum.
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    her bir makine sahibine gidip durumu arzedecen olan biten kazalardan tutunda tehlikelerini size anlatırlar,hem zaten risk değerlendirmesi ekip işidir...
  3. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    Lunaparkla ilgili risk analizi yapan varsa ornek teskil etmesi icin paylasabilirmi acil ihtiyacim.warr
  4. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    Yardimci.olacak.yokmu yahu
  5. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    biraz ekstrem bir konu bu, muhtemelen ilk yaptıran lunapark sizinki, ama çocukluğunda lunaparke gitmiş herkes aklına gelen madde olursa buradan paylaşırsa, belki size yardımcı olur.
    1) salıncakta bir koltuğun zinciri koparsa, savrulan uç çalışan kabinin olduğu yere çarpabilir.
    çözüm, düzenli bakım ve kabinin camlarının kırılmaz cam olması
    2) yüksek gürültü kaynaklı işitme kaybı

ama kafamı kurcalayan bir şey var.
    risk analizini sadece çalışanın olduğu yerlere göre mi yapacaksınız yoksa, "kamikazede kemerin açılıp düşmesi" gibi müşeriyi bağlayan şeyler de mi yapacaksınız_?
  6. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    Bizim firmadada ilk kez yapilacak birsey bu hicbir fikrim.yok nasil yapicaim konusunda tek tek tum makinalari dusunursek makinalarinmekanik aksamlari hakkinda bilgi sahibi olmam gerek sanirim benimde kafami kurcalayan cok sey var bi ornek olsa elimdeordan yola cikicam..
  7. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    elektrik tesisatları(elektrik kabloları çok dağınık alıyor,kapaklı fiş sistemi,elektrik panoları kontrolü), acil stop sistemi ,tüm makinaların otomasyonlu hale getirilmesi (pilz yapıyor),makinalarda güvenlik sistemleri ,makinaların periyodik bakımları ,makinaların makina mühendisine tercihen 3 ayda bir periyodik fenni muayenelerinin yaptırılıp raporlarının bir örneğinin her makina üzerine asılması,personele makina kullanımları,işe özgü rikler gibi konularda mesleki eğitim ve iş güvenliği eğitimleri verilmesi ,tüm makinalarda tehlike arzeden transmisyon sistemlerinin kapalı olması,etraflarının bariyerler ile kapalı olması,her makinada talimatlar ve uyarı levhaları olması,gürültü-termal konfor şartları,sürekli ayakta çalışma,....
  8. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    Tesekkurler ersin bey birazda olsa sekillendi kafamda diyorumki dun bakimlatini yaptriyomusunz ben yapiyorum diyo yetkin varmi.diyorum.cekirdekten teyistim ben herseyini biliyorum diyo yetkili birisinin kontrol edip rapor tutmasi lazim.diyorum ben kadar bilemez diyo adam yaa
  9. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    masraf çıkmasın diye söylüyor. benim gördüğüm bir iki lunapark taki tüm makinaların kontrolleri makina mühendisleri odasına yaptırılmış ,makinalar üzerinede kontrollerin yapıldığına ve geçerlilik tarihinin yazılı olduğu logolu etiketini yapıştırmış mak.mühendisleri odası
  10. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    Uc ayda birmi kontrol ettirilmesi gerekiyor pekii
  11. erdal salkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    geçmiş olsun bayağı zor bir durum bizim firmamızda bu tarz iki makine risk analizi yapıldı.bayağı riskli ve meşakkatli bir iş.orda bulunan tüm makinelere ayrı ayrı risk analizi,lüneparkın geneline,çevresel etmenlerine ayrı bir risk analizi,idari kısımlar,sosyal alanlar vb.bölgelere ayrı bir risk analizi hazırlamanız gerekmektedir.makine müh.odasından açılışta kontrol edildiğine dair belgeleri muhakkak ilişiğe koyun bunun.ersin beyin söylediği doğru yasa çıkmadan önce bu kontrolleri mmo yapıyordu şuan top osgb lerde.çok dikkatli olunmalı geçen sene 2 ölümlü kaza yaşadık istanbulda bir lüneparkta bilginize.not:elektrik ve makine mühendisinden muhakkak yardım alınız
  12. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Biraz düşününce her makina ve aksamı için ayrı ayrı risk analizi yapılması gerekiyor gibi geliyor.
  13. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Devamlı kullanıldığı için bence böyle ama üreticilerinden de bilgi alınabilir mesela Bursa da Starpark hem üretim yapıyor hemde kendi lunaparkları var sorulabilir,makina mühendisleri odasına da danışın
    evet her makina ve bölüm için risk değerlendirmesinde ayrı sayfalar açmak gerekir
    elektrik ,yangın,makinaların çalışanlara çarpması(özellikle makina hareket halinde tehlikeli bölgelere girmeleri-tehlikeli davranışları),işin uzmanı olmadığı halde elektrik veya mekanik arızalara müdahale edilmeye çalışılması,makina çalışmaya başladıktan sonra tehlikeli alana çalışanın girmesini engelleyecek swicthli bariyer-kapılar(kapı açıldığında makina durmalı),çalışanların kullanması gereken kişisel koruyucular,işe giriş ve periyodik muayeneleri....

HER KÖŞE BAŞINDA LUNAPARK VE AQUAPARK KURULMAYA BAŞLANDI
    Havaların ısınmasıyla birlikte, ülke genelinde birçok yerde yeni yeni aqaupark, lunapark ve benzeri eğlence mekanlarının kurulmaya başladığına dikkat çeken Makine Mühendisi Ballıkaya, 'Ne yazık ki, yazın gelmesiyle alelacele neredeyse her köşe basına kurulan bu tarz tesisler yasal zorunluluklara rağmen standartlardan uzak kurulumu gerçekleştirilmektedir. Şunu çok iyi bilmeliyiz ki; işletmeye alınan, periyodik kontrolleri, güvenlik tedbirleri ihmal edilen, eğitimsiz personel tarafından işletilen bu eğlence makineleri, araç ve gereçleri başta çocuklar olmak üzere tüm vatandaşlarımızın can güvenliğini tehdit etmektedir. Vatandaşlarımızın can güvenliğinin ihmal edilemeyecek kadar önemli bir husus olduğu gerçeğinden hareketle sayıları her geçen gün daha da artan bu eğlence alanlarında kullanılan tüm eğlence ekipman araç ve gereçleriyle makinelerinin ilgili mevzuata göre yetkili kurumlarca ivedilikle denetim ve kontrolleri sıklaştırılmalıdır. Sorunlu olduğu tespit edilen tesisler gerekli standartları sağlayana kadar can güvenliği açısından faaliyetlerinden men edilerek, kapatılmalıdır.

SEKTÖRDE ÇALIŞANLARIN ÇOĞU İŞİNDE EHİL DEĞİL
    Mevcut tesislerde çalışanların tamamına yakının iş güvenliği başta olmak üzere bir çok konuda yeterli ve gerekli bilgiye sahibi olmadığını ifade Makine Mühendisi Ballıkaya sözlerine şöyle sürdürdü;
    'Bu tesislerde operatör ve teknisyen adı altında çalışan bir çok eleman bilimsellik uzakta, mevzuatlardan habersiz, emniyet kurallarına çoğu kez riayet etmeden, tamamen kulaktan dolma bilgilerle işini yürütülüyor. Kısacası bu tesislerde çalışan görevlilerin çoğu işinde ehil değil. Ayrıca birçok tesisin yetkilisi de yeterli ve caydırıcı denetim yapılmadığından dolayı güvenlik başta olmak üzere, bakım ve emniyet tedbiri işlemlerinin mevzuatlarına uygun hayata geçirilmesini sağlamıyor. Oysa tesis sahip ve yetkilileri iş yerlerindeki tüm makine ve eğlence araçlarının emniyet tedbirlerinin alınması görerek eğlence araçlarının çalıştırma ve faaliyete geçme işleminin yapılmasına izin vermelidir. Tüm bunlara birlikte tamamen bir mühendislik tasarımı olan, yüzlerce hareketli parça ve güvenlik aksamları ile devasa konstrüksiyonlar olarak imalatı yapılan bu cihazların; kurulumu, testleri, mevzuatta tanımlı periyodik bakım ve kontrolleri, operatör ve bakım personelinin eğitilmesi uzman makine mühendisleri nezaretinde yapılmalıdır. Gezici lunaparklar ile aquaparklarında her kurulumda tekrar denetlenmesi gerektiği de unutulmamalıdır'
  14. A. Onur Sevinç Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Cummins Makina

Ben yaparım, para istemem. 5 yıl sınırsız giriş versinler yeter :rolleyes:
  15. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Benim gibi büyük boy pizza yiyip balerine binersen bir daha yanından geçmezsin lunaparkın :)
  16. A. Onur Sevinç Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Cummins Makina

Shit, dimi bide öğle bi durum var Shark, hmm ( düşünüyorum ) Yinede yapardım ulan ! :D
  17. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    Oyle buyuk bi.lunapark degil guzel oyuncaklar yok boyle bisey istemezdiniz ;-)
  18. Fatih Yalçın Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MENDERES OSGB
    Umarım bir örnek bulunmuştur şimdiye kadar :) Elinde örnek olan varsa paylaşabilir mi buradan veya mailden?
    fatihyalcin6635@gmail.com
  19. mehmet bilgitekin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
  20. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    son durak 3 ü bi izle aklında bir şeyler canlanır ;)