1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Müfettiş denetimleri ve cezalar

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Osman ÖZ tarafından 22 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Osman ÖZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kılıç Holding
    Merhaba arkadaşlar size dört sorum var size

1. Ben işe 2012 kasım ayında başladım, kurul toplantılarını 2013 şubat ayında yapmaya başladık, denetimlerde bu durumdan ceza yer miyiz?
    2. Kurul üyelerine eğitimi İSG uzmanı verebilir mi?
    3. Noter onaylı defteri gene ocak ayında doldurmadık bu nedenle de ceza yer miyiz?
    4. 2012 yılında iş yeri sağlık güvenlik birimi yoktu bu yüzden iş yeri sağlık güvenlik birimi yıllık değerlendirme raporumuz da yok (sadece bakanlığa gönderilen ek 6 yıllık değerlendirme raporunu doldurduk) bu da ceza yememize neden olur mu?

Saygılarımla.
  2. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    1)öncelikle şöyle söyleyeyim 2012 kasım ayında başladığınızda uzmanlık unvanı almışsanız hem ceza yersiniz hemde bütün kabak sizin başınıza patlar
    2) Kurul üyelerine eğitim verebilirsin eğitimleri eğitim katılım belgesi ile kayıt altına alman gerekir ve ayrıca katılım belgesinde hangi konularda eğitim verdiğini madde madde yazman da gerekir
    3) Defterde hangi ayda kurul toplantısı yapmışsınız alınan kararlar uygulandı mı bunun ile ilgili sorular sorulur ceza konusuna gelince 1 ay yapıp bir ay yapmama yani deftere yazmama gibi durumlarda müfettişin durumuna bağlı tutanağa işleyerek uyarı cezası verir bunu nereden yazıyorum diye soracak olursan bir tanıdığıma sordum.
    4 Si geldiklerinde yaptıklarınıza ve uygulamaya bakarak ön rapor oluştururlar fakat geldiler raporu yazdılar aradan zaman geçtikten sonra yine gelip aynı maddelere rastlarlarsa bu kesin ağır kusurdur ve ceza yazılır dediğim gibi geldikleri o anda uygulama var ise ceza yazılmaz
  3. Osman ÖZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kılıç Holding
    Bir şey daha soracağım,

Mesela gürültü ölçümü yaptırmamız lazım ama biz denetim günü henüz yaptırmadık ama planımızda var. Bu sorun olur mu?

Saygılarımla,
  4. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Gürültü ölçümü daha önceden hiç yapılmamış ise problem olur ama daha önceden bir gürültü ölçümünüz var ise ve yeni ekipman yada çalışma sürecinde bir değişiklik olmamış ise o gürültü ölçümü geçerlidir.
    Eğer hiç gürültü ölçümü yok ise kesin emin olduğum tek şey var oda soracakları, kulak koruyucularını neye göre kullandırıyorsunuz buna nasıl bir cevap vereceksin?

yani 15db, 25,db 30, db45 db hangi özellikli kulak koruyucusunu kullandıracaksın bunu bilmen için kişisel maruziyetlerini bilmen gerekir
    Umarım yardımcı olmuşumdur,
  5. Osman ÖZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kılıç Holding
    Teşekkürler elbetteki yardımcı oldunuz.
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Wow cok sey ogrendim..saol turgut bey..bizim de ustatlarimiz var.egitim konulari hususunu yabana atmamak lazim es geciyoz bazen.yapilan sunumu iyi analiz etmek lazim ve genel ile lokal egitimler burda onem arzediyor..
  7. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Bu hafta ekteki çok fonksiyonlu cihazdan aldık şirkete. Gürültü ölçümünü hem A hem C skalasına göre yapıyor. Ayrıca ışık, nem ve sıcaklık ölçebiliyor. Bununla A skalasına göre ölçüm yapıp 80 dB(A) üzeri yerlerde kulak tıkacı kullandıracağız.

Ekli Dosyalar:

• DT_8820.pdf
      Dosya Boyutu:
      740,4 KB
      Görüntüleme:
      131
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    fiyatı nedir acaba..baya işlevsel en azından mevcut durumu görmeye birebir faydalı olur..
  9. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Net bir rakam söyleyemem Satın Alma birimimiz sağolsun alıp göndermiş. Ama fazla pahalı birşey değil. 80$ civarında diye biliyorum.
  10. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    hem lüks metre hemde nem ölçer hemde dozimetre mi? waw çok iyi marka model söyler misin ?
  11. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gürültü, Nem, Sıcaklık, Işık ölçüyor. Yukarıda ekte herşey yazıyor.
  12. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Fark etmedim sağol
  13. İsmail Bayrak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    12134
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    shell / prekons
    bu cihazın tekno konfor ölçümleri için kullanılması mümkünmü ? ve kullanıldığı zaman alınan raporların geçerliliği nedir yasal olarak ?
    sizde iyi bilirsinizki teknokonfor ölçümleri uzman kişi ve aletlerle yapılan bir ölçümdür . beni tatmin etmedi bu cihazın işlevi ancak şantiye veya fabrika gibi yerlerde kendi rapor ve tutanakların için geçerli olur gibi geliyor bana yanlışsam düzeltin arkadaşlar..
  14. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Bu ölçümlerin yapılabilmesi için yani yasal olarak akretide kuruluştan belgelendirme gereklidir ama günlük saha kontrollerinde sadece raporlama için bilgi için kullanılabilir
  15. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Turgut bey in de dediği gibi biz anlık bilgilenmek için aldık bunu. Devlet nezdinde bir geçerliliği yoktur. Bakanlıktan akredite almış kuruluşlarca ölçüm yaptırmalısınız ki geçerliliği olsun ;)
  16. Mehmet Aydın_ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Uludağ Bilişim Medya Hizmetleri
    Maalesef akretide bir kuruluşun yapma zorunluğu var ama iyi ki var. Biz yaparsak sorumluluk bizde kalıyor. Bu şekilde bir nebze yükümlülüğü atmış oluyoruz. Bu işte belgelendirmek çok önemli ne iş yaparsanız yapın yazılı yapın. Yazdıklarınızda en ufak ayrıntıyı atlamayın. Eğitim verdiğinizde gerekirse tüm içeriğinde olduğu dökümanı verin ve her sayfasını imza attırın. Sonra ben bunu görmedim kimse demesin :)
  17. Murat Emre Elmas İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    4868
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çelikord A.Ş. / Pirelli Wire Technologies
    Arkadaşlar Merhaba,
    İşyerinde onaylı defter ne gibi durumlarda kullanılmalıdır ? Tehlike puanı yüksek olan kazalarda veya ramak kala olaylarda mı , Yoksa en basit bir İSG önerisini bu deftere yazıp işverene sunabilir miyiz ? Ve son olarak da onaylı defter kullanmazsak ne gibi cezalarla karşı karşıya kalabiliriz ?
    Teşekkürler...
  18. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İş Müfettişi denetlemeye geldiğinde size soracağı ilk şeylerden biri onaylı defteri getir bi bakalım olacaktır. Ayrıca düzeltilmesi konusunda ısrarla yaptıramadığınız durumlarda bu defter sizin için birinci etapta kaçış yolu olacaktır. Buna rağmen bir ilerleme yoksa Çalışma Bakanlığına işvereni ispiyonlamanızı istiyor devletimiz.

Malesef ölümlü bir kazada onaylı deftere yazmış olduğu halde çalışma bakanlığına işverenin vurdumduymazlığını bildirmediği için şuan hapiste olan meslektaşlarımız mevcut. :eek:

Kısaca aşağı tüküseniz sakal yukarı tükürseniz bıyık.

İşyeri değil patron seçmeniz gerekiyor bu meslekte...
  19. Murat Emre Elmas İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    4868
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çelikord A.Ş. / Pirelli Wire Technologies
    Teşekkür ederim Talha Bey. Onaylı defter konusunda çok titiz olunması gerekiyor anladığım kadarıyla.