1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Müfettiş denetimleri

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve ekecık tarafından 17 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    Bilgilendirirseniz seviniriz..
  2. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    1. madde ilginçmiş.. taş ocaklarında ocak genel şev açısı 65-70° olarak kabul görürdü. Tel kesme yöntemi ile çalışan mermer ocaklarında ise basamak açısı zorunlu olarak 90° dir.. ancak şev duraylılığı için zemin etüdü yapıldığını hiç duymamıştım, killi, gevşek tabakalı formasyonlarda çalışmalarda böyle bir çalışma yapılması istenebilir ama kalker, dolomit, bazalt , andezit vb. aynada kendini tutabilen formasyon ile çalışılan taş ocakları için zemin etüdü çalışmasının istenmesi ilginç.. muhtemelen o taş ocağında şev kayması riski oluşturan killi ve gevşek tabakalı formasyonlar gözlemlenmiş olabilir.. ocak genel şev açısı ve zemin etüdü konusuyla ilgili teftiş geçirmiş olan başka uzman arkadaşlar varsa, görüşlerini paylaşabilirler mi acaba...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Nisan 2014 ---
    Teşekkürler...güncel olması bakımından, teftiş sonuçlarını ve saptanan eksiklikleri bekliyoruz Gökhan bey...
  3. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    Teşekkür ederiz Ümit bey, çok yararlı bir paylaşım yapmışsınız...
    ancak ben de diğer arkadaşların belirttiği gibi 50 nin altındaki tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki uzman olduğum tüm işyerleri için tespit ve öneri defteri onayı yaptırıyorum...
  4. Gökhan ÖZYILMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22683
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Dün yapılan denetim sonuçları ile ilgili;

1-Kapasite Raporu
    2-Çalışanların Sigorta Giriş Listesi
    3-Ortam Ölçümleri ( Bu konuyu biraz açayım. Ortam ölçümlerinde maruziyet istiyorlar. 10 tane iç ortam gürültü yapacağına 1,2 tane gürültü maruziyet ölçümü yapın dendi. Diğer parametreler içinde geçerli. Maruziyet ölçümüne dikkat ediyorlar.)
    4-Periyodik Kontroller( Kaldırma ekipmanları, basınçlı kaplar vs. bunun üzerindede çok duruyorlar)
    5-Risk Değerlendirmesi( Risk değerlendirmesini makina bazlı istiyorlar. Örn: 300 Nolu Pres Mak. fotoğrafını çekip altına bu makinada olabilecek riskleri yazın ve o makina üzerine asın dendi. Ve fabrikada tüm makinalar için istendi.)
    6-Patlamadan Korunma Dökümanı( İlk geldiklerinde bundan bahsettiler, fabrikayı dolanalım ona göre isteyebiliriz dendi. Dolandık ettik bir daha lafı açılmadı unuttular sanırım bizde sesimizi çıkarmadık:) Bu konuda hiç bilgim yok araştırmasını yapıcam. )
    7-Acil Eylem Planı( 4 Senede bir güncellenmesi gerekli tarihlerine bakıyorlar. Ve acil eylem planında kimyasallardan tutun deprem,sel, vs. herşeyin olmasını istiyorlar.)
    8-Acil Durum Ekipler.( Bu ekipleri muhakkak kurun ve eğitimlerini aldırın bakıyorlar.)
    9-MSDS ( Çok üstünde durdular başlarda. Hepsini görmek istiyoruz dediler. Çıktı olarak yok pc'de gösteririz dedik. Fabrikayı dolanalım gördüğümüz kimyasalların MSDS lerini isteriz dediler. Dolandık notlarını aldılar ama en son tutanak yazımında MSDS lere bakmadılar. Sadece istedikleri kimyasal ne kullanıyorsanız orada MSDS ler asılı olsun. Çalışanlar kullandıkları kimyasalların herşeyini bilsin istiyorlar.)
    10-Sağlık raporları( Fabrikayı gezerken, gözüne kestirdikleri çalışanların adını alıyorlar. Sonra bu adamların sağlık raporlarını istiyorlar. Yani tamamen piyango)
    11-KKD Zimmet Formları( Ayrıntılı şekilde bakmıyorlar. Yapmışsınız evet yapmışsınız deyip geçtiler. )
    12-Tüpler( Oksijen, Asetilen, Azot tüpleri var bizde. Bu tüplerin kontrol ve uygunluk belgelerini istiyorlar. Bizdede yoktu eksiklik olarak yazıldı. Nerden nasıl talep edicez bilen varsa yardımcı olursa sevinirim.)
    13-Topraklama Raporları( Biz ana panolar ve paratoner ölçümlerini yaptırmıştık. Ama yeterli görmediler makina bazlı topraklama ölçümü istiyorlar. )
    14-Yangın Tatbikatları( Ne zaman yapılmış nasıl yapılmış görmek istiyorlar. Ve Yangın tüplerinin senelik kontrol formlarına bakıyorlar.)
    15-İSG eğitimleri( Mesela eğitim formlarına baktılar çok güzel dediler ama eğitim sonunda verilen sertifikalara bakmadılar.)
    16-Makina Bazlı Eğitim( mesleki eğitimlere burda baktılar,hemde fabrika içinde bölüm sorumluları tarafından makina nasıl kullanılır tarzında eğitim verilmiş mi buna bakıyorlar)
    17- Operatör Belgelerine bakıyorlar. Bizde sadece forkliftçilere baktılar.
    18-Bakım prösedürleri( Bunada çok dikkat ettiler. Bakım yapılan makinalarda etiketleme-Kitleme sistemi muhakkak isteniyor. Kitleme sisteminden kasıt bakım yapılan makinanın bağlı oldugu panoyu kitlemek ve bu anahtarın bir kişide durması)
    19- Havalandırma tesisatı kontrol belgesi( Bununda üzerinde çok durdular.Senede bir yapılma zorunluluğu var. Nereye nasıl yaptırılır bilen varsa yardımcı olursa sevinirim.

Bizim ki biraz ayrıntılı oldu. Fabrika içini çok dolandılar. Çoğu zamanımız fabrikayı gezmekle geçti. Acil çıkış yolları ve işaretlemelerine bakıyorlar.
    Makina koruyucularına çok dikkat ettiler. Bununla ilgili bayağı eksiklik yazdılar.
    Yangın söndürme cihazlarının görünür yerde olmasını istiyorlar. Gerekirse o yangın tüpünün olduğu kolunu kırmızıya boyayın dendi.

Birde şu husus var. Her gelen müfettiş başka şeylere bakıyor. Bunu unutmayın. Mesela bende;
    1-Onaylı Deftere bakılmadı.
    2-Kurul toplantı tutanaklarına bakılmadı.
    3-İşçi temsilcisi atama yazılarına bakılmadı.
    4-İş kazası raporlarına tutanaklarına bakılmadı. Kaç adet kaza olduğu bile sorulmadı.
    5-İlk yardımlı kaza ve ramak kala kayıtlarıda hiç sorulmadı lafı bile geçmedi.

Biraz uzun oldu ama dün 09:30 da başlayan denetim 18:15 de bitti. Yine bir şey sormak isteyen olursa yardımcı olurum.
  5. yusufali İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Gökhan ÖZYILMAZ BEY

KAÇ SİGORTALINIZ VAR?
  6. Gökhan ÖZYILMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22683
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    343 Çalışanımız var.
  7. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    hangi şehirdesiniz
  8. Gökhan ÖZYILMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22683
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bursa. Ayrıca gelmeden 1 gün önce aradılar bizi. Salı günü 17:00 aradılar Çarşamba 09:30 da geldiler. Şuan Ankara ekibinden 2 grubun Bursada olduğunu söylediler.
  9. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    çok teşekkürler kolay gelsin size
  10. Gökhan ÖZYILMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22683
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bursayı bilenler için söylüyorum DOSAB bölgesindeler.
  11. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel sektör / Bakım Müdürü
    Gökhan bey denetleme sonunda eksikler ile ilgili olarak prosedürden bahsedebilir misiniz?

Eksiklerin tamamlanması için ne kadar süre verdiler ?

Eksiklerin durumuna göre bu süre nekadar olabiliyor ?

Cezalar konusunda konuşuldu mu ?
  12. Gökhan ÖZYILMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22683
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Şüreç 3 aşamadan oluşuyor. 1. Aşamada gelip eksiklikleri belirliyorlar ve zaman tanıyorlar eksikliklerin giderilmesi için. Bu zaman bizde 28 gün verildi. Ama kimi zaman 1 hafta yada 2 hafta olduğunu duydum. Bu zaman tanıma kısmı değişkenlik gösteriyor. Bu tanıdıkları zaman bitiminde tekrardan geliyorlar buda 2. Aşama oluyor. Burada bir önce yazdıkları eksikler tamamlanmış mı diye bakıyorlar. Eğer tamamlanmamış olan var bir daha süre veriyorlar. Bu süre çok kısıtlı oluyor 3 gün 5 gün tarzında. 3. Aşamada artık eksikliklerden hala tamamlayamadığınız var ise cezayı yazıyorlar. Bizim 2 senedir yaşadığımız süreç bu. 3. Aşamada herşey sıkıntısız ise zaten sorun yok tutanak eksiklikler giderilmiştir diye tutanak tutup gidiyorlar.

Dediğim gibi bizde eğer eksiklikler giderilmezse ceza uygularız dendi.

Bide gelen müfettişe sakın yapamayız tarzında bir şey söylemeyin. Yaparız deyin yapamasanız bile ufak tefek şeyler bile yapmasın o işle ilgili yeterli oluyor. Genelde müfettişler sizin iyi niyetinize bakıyor. Ben onu yapamam bunu yapamam tarzında konuşursanız işleri daha da zorlaştırırsınız.
  13. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel sektör / Bakım Müdürü
    Süreci anlatarak bu konuda bilgisi olmayanları daha iyi aydınlatabiliriz diye düşünüyorum ...

Gelişmeleri buradan bizimle paylaşmanızı rica ederim, iyi çalışmalar ...
  14. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    dün bir firmada bizde denetim geçirdik 33 gün süre verdiler ve eksikliklerverilen sürede giderilmesse giderilmeyen her madde için cezaygularız dediler.2 aşama oluyor sanırım bizimkisi
  15. murat907 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14963
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL
    Arkadaşlar bilgiler için teşekkürler.Çok merak ettiğim bir konu var.Verdiğiniz eğitimlerdeki sürelere bakıldımı?bu konuda herhangi bir uyarıda bulundularmı?4 saat yapacaksınız veya neden 2 saat yaptınız gibi?
  16. figen bayramoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Merhaba,
    Ben de 20 yıllık mühendis, 5 yıllık inşaat İSG şantiye deneyimi olan A sınıfı uzmanım . Eğitim konusunda destek vermek isterim.
    İyi çalışmalar dileklerimle
  17. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Selam bizde denetim geçirdik. Az tehlikeliyide denetlediler sonunda:) 2 kişilik ekip geliyor. İstanbuldan gelmişler kayseriye. Fazla bir eksik yoktu yapılmıştı herşey,

-Sistem odasındaki elektrik trafosunun olduğu yerde kıyafet,ürün ve karton gibi yanıcı maddeler barındırılmayacak.

-Sistem odasının kapısına Görevli harici girilmez yazısı ve elektrik tehlike levhası asılacaktır.

-Sistem odasına yer zemine yalıtkan paspas alınıp konulacaktır.

-Elektrik mühendisi tarafından elektrik tesisatı uygunluk raporu ve Topraklama raporu alınacaktır.

-Mutfaktaki yangın tüpü levhası daha aşaıya asılacak, yangın tüpünün etrafında malzeme olmayacaktır.

-Mağaza alt katta bulunan acil çıkış kapısının önünde bulunan yorganlar oradan kaldırılacak.

-Mağaza personelinden 1 kişi itfaiyeye giderek yangın eğitimi sertifikası alacak.(bunu neden istedi anlamadık)

Saygılarımla,
  18. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    tek seferde 4 saat en fazla eğitim verebilirsiniz fakat eğitim planı olusturup onaylatmak gerekli imiş bizi denetlemeye gelenöyle dedi her firmaya eğitim planı vermemiz gerekiyormuş
  19. murat907 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14963
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL
    Gizem hanım eğitim programlarım,hem yıllık çalışma planları içerisinde hemde ayrı olarak imzalanmakta..Arkadaşlara gelen müfettişlerden bazıları 4 saatlik aynı gün içerisinde verilen eğitim olmasını söylemiş,bazılarıda 2 saate bölünmüş eğitimleri kabul edip hiçbirşey dememiş.Merak ettiğim konu Çalışanların isg eğitimlerinin usul ve esasları yönetmeliğinin 11 maddesinin 3.bendinde geçen Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katları şeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir. cümlesinin yorumu.Yani olduki başımıza bir iş geldi ve hakkımızda da hukuki süreç başladı.4 saat ve katları şeklinde vermediğimiz eğitimler mahkeme tarafından geçersiz mi sayılır??
  20. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Gökhan bey hangi bölgeden geldiler size?