1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Müfettiş denetimlerinin değerlendirilmesi ve analizi[mutlaka okunmalı]

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 28 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Hocam Teşekkür ederim Bilgilendirme için..bu yazıyı ben başka bir başlıkta bilgi amaçlı bir daha yayınlamak isterim..Bize ilo toolkit,risk analizleri ve diğer hususlarda bilgilerinizi ve destekleyici dökümantasyonlarınızı açıkcası paylaşmanızı beklerim.
 2. Bülent SEZER Çeviri Grubu

  • Çeviri Grubu
  Sertifika Numarası:
  80758
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest
  Konunun başlangıcı nedir? kaçırdım sanırım. Ancak anlaşıldığı kadarıyla mazlum-zalim, haklıydık değildik, sen yat kalk bana dua et, yerimde olsaydı bir gaddar davut bak neler olurdu vs. durumları söz konusu.
  Evet sayın müfettiş savunmanızda haklı olduğunuz durumlar elbette vardır. Ancak şunu asla unutmamak gerekir "nasıl bakarsanız öyle görürsünüz". Denetleme mantığınız pek hoş değil, "çık dünyadan araştır, sadece misakı milli ile sınırlı kalma! bak bizde ne cevvaller var, dünya alem bilir ama sen tanıyamışsın."
  Allah allah biz enternasyonel sisteme geçtik te ben mi kaçırdım. Daha anımsadığım kadarıyla Euro zone'a entegre olamadık, gayret ediyoruz işte. Efendim daha asgari standartlarda tam olarak milli mevzuatımızı oluşturmadan, üçlü saçayağının esaslarını (işçi-işveren-devlet) taraflara benimsetmeden, asıl bu kapsamda sistemin payandasını oluşturacak İSG uzmanlarını, layıkı ile donatarak sahaya sürmeden ideal bir güvenli çalışma iklimi nasıl oluşturulabilir?
  Olaya sadece maddi boyutu ile değil bir nebzede manevi (İnsan hayatının değeri) yönüyle de ilgilenmek daha anlamlı olmaz mı? Kendi maaşınızı yazmamışsınız fakat kaynak nedir bilinmez bir uzmanın 30000tl maaşını zikrediyorsunuz. Kaynak hakkındaki tereddüdüm şundan; elinizde yer alan çeklistte böyle bir bölüm eminim bulunmaz. (diğer personelinde aynı şekilde)
  Konunun teknik detaylarını sayın Erkan Dündar dile getirmiş. Bilgi ve tecrübenizle sektörde görev alacak uzmanlara ışık tutabilirseniz ne mutlu.
  Ayrıca benim merak ettiğim ve ilgimi cezbeden diğer bir husus: patlamadan korunma dokümanından bahisle hatırlatmış olduğunuz büyük felaketler sonrası edinilen tecrübelerinizi de paylaşabilmeniz. Kastettiğim bir değil birden çok kez kriz yaratan Yalova AKSA akrilik firmasındaki durumlardır. Bu sadece bir örnek daha niceleri var elbette. Derseniz ki orası benim sorumluluk saham değil, sizin bölgeden canlı örnekler olabilir tabiiki. Biz elbette proaktif yaklaşımdan yanayız, ancak şu reaktif incelemelerden de bir nebze (kleransımız kapsamında) bilgi seviyesinde olsa haberdar olalım. Esas itibarı ile neyi nasıl yapılacağını tam olarak ifade edemeyen değerli Bakanlığımız da bu sayede "neyin nasıl yapılmaması gerektiğini" kendi camiasında paylaşarak, sürekli eğitim modelinde, uzmanlarının gelişimine katkı sağlar. Dem vurmuş olduğunuz global yaklaşımlardan en etkilisi (en azından benim beğendiğim) "Faaliyet Sonu İncelemesi veya Edinilen/Öğrenilen Tecrübeler" dir. Terör ve trafikten sonra en çok kıyımın yaşandığı ligde madem dünyada önder durumdayız, başkalarından alacak değil tam tersi bizim verecek bir çok fikir-düstur-prensip-mevzuat-akıl-fikir vs. olması gerekir.
  Elbette sizin işinizde zor kabul etmek gerekir. Ancak her zaman şundan yanayım; hesap sorma durumunda olanlar ilk önce hesap verecek olanlara hesap ilke ve yöntemlerini kazandırmaları, kendilerinin hesap verebilecek durumda bulunmaları gerekir.
  Faaliyet gösterdiğimiz bu sektörde bireysel gayretlerden topyekün başarıların ortaya çıkabileceğini herkes benimsemelidir.
  Saygılar sunarım.