1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Müfettişler denetimlerde dış cephe iskelesinin statik hesabı istendi.bu hesabı kim yapmalıdır?

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve Seyhant tarafından 11 Kasım 2015 başlatılmıştır.

1. Seyhant İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    36882
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Merhaba ,
    Bakanlı müfettişleri denetiminde Dış cephe iskelesinin statik hesabı istendi.Bu hesabı kim yapmalıdır? (makine mühendisi mi,inşaat mühendisi mi veya biz mi? ).
    Firma benden bir örnek talep etti ama herhangi bir hesaplama tablosuna rastlayamadım.
    Acaba arşivinizde bir tablo form gibi bana yardımcı olabilecek bir doküman bulunur mu? Rica etsem paylaşabilir misiniz?
  2. Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ' EK-4 BÖLÜM:2 MADDE:19'da "Seçilen iskelenin kurulum ve kullanım şekline göre sağlamlık ve dayanıklılık hesapları üreticiden temin edilir, mevcut değilse yapılır veya yaptırılır. Bu hesaplar yapılmadan veya yapılan hesaplar sonucunda iskelenin güvenli olmadığının tespit edilmesi halinde iskeleler kullanılamaz." denmektedir. Sizin iskeleniz standartlara uygun(TS EN 12810-1,TS EN 12810-2,TS EN 12811-1,TS EN 12811-2) bir iskele değilse buna ulaşmanız pek mümkün gözükmüyor.
    Bunun dışında İş Ekipmanları Yönetmeliği EK-II 'de de "4.3.2. Seçilen iskelenin karmaşıklığına bağlı olarak kurma, kullanma ve sökme planı; yapı işlerinde inşaat mühendisi, inşaat teknikeri veya yüksek teknikeri; gemi inşası ve sökümü işlerinde ise gemi inşaatı mühendisi tarafından yapılır veya yaptırılır. Bu plan, iskele ile ilgili detay bilgileri içeren standart form şeklinde olabilir." denmektedir.
    Buradan statik hesabını da "inşaat mühendisi, inşaat teknikeri veya yüksek teknikeri" yapabilir anlamı çıkabilir diye düşünüyorum.
    Fakat bunun hazır bir formatının olduğunu sanmıyorum.
  3. Adnan Tunç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    52675
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Eğer işyerinizde ki iskeleyi, bir iskele firması kurduysa ; orada talep edebilirsiniz. Yok eğer sizin kendi firmanız tarafından kurulduysa, inşaat mühendisinizin yapması gerekir.
  4. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İnşaat Mühendisleri Odasının internet sitesine bir bak, vardır belki.
  5. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    Ben firmadan istedim. Hemen gönderdiler. Ekte verilmiştir.

Ekli Dosyalar: