1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Müfettişler ve imtihanım

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve Naz Olgaç tarafından 2 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74354
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    uzun zamandır iş yoğunluğu nedeniyle günde mutlaka birinin konusuna salça olduğum biricik forumumuza uğrayamamıştım.
    Metal sektörü ve inşaat sektöründe müfettiş denetimlerinden geçtim.
    Metal sektöründe tek grup inşaat sektöründe farklı grup müfettişlere denk geldim.
    Metal sektöründe sevgili müfettişler madde sayıları 100e ulaşan eksiklik tespit ettiler ve bunların yapılması için süre verdiler. Belki zorlayıcı şeyler vardı ancak yönetmeliklerde olmayan abartılı şeyler istenmedi. işçiler açısından sevindiriciydi iş elbisesi, kkd, mesleki eğitimleri tamamlandı. (işçi bunların önemini ne kadar idrak edebildi onu bilemiyorum). Müfettişler metal sektöründe kesinlikle ceza değil bir şeyleri değiştirme/iyileştirme amacıyla geldiler. Ve işverene karşı oldukça anlayışlı oldular. Verilen süreyi uzattılar amaç ceza değildi amaç eksikliklerin giderilmesiydi. Velhasılkelam metal sektörü cezasız kazasız belasız atlattı. Ben 1.5 yıllık uzmanım ve çok üzgünüm ki yükseltme sınavı olduğu zamanlarda OLACAK İŞ Mİ YA SGK PRİM GÜNÜ SAYISIYLA UZMANLIK MI YÜKSELİR'cilere Arif'in manchestera attığı gol gibi gol attım ve 0 (yazıyla sıfır) eksikle denetimlerimi tamamladım.
    İnşaat sektörüne gelince buradaki bir grup da eksikleri yazıp süre verdi diğer grupsa sessiz sedasız denetim yaptı elimize tutuşturulan tutanağa baktığımda iş sağ. ve güv. kanunu madde 25 yazıyordu. müfettişler gitti ve ben sayfanın sonunda madde 25i görünce işverene geçmiş olsun dileklerimi ilettim. :) İşimiz durduruldu gittik paşa paşa süre istedik süremiz bitti ek süre istedik. bakalım ek süre sonrası neler olacak.. :cool::p

Kazasız günler dilerim hepimize, sevgiler..
  2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    @Naz Olgaç ,Eksiklik listelerini(metal-inşaat) firma ve diğer isim bilgilerini silerek burada paylaşabilirmisiniz
  3. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74354
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu aklımda kalsın bugün gerçekleştiremiyorum (yazıcı-tarayıcı yokluğu) ama en kısa zamanda ekleyeyim. @Ersin Bozkurt
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 2 Aralık 2014 ---
    inşaatlarla ilgili belirtmek istediğim bir konu var 6 aylık inşaata 3 kez risk değerlendirme raporu hazırladım ancak müfettişlerin isteği rapor her an güncel riskleri belirtecek. bunu nasıl yapacağız bilmiyorum ama inşaatta uzman olan arkadaşlar boş kaldıkça her yeni durumda analize sayfa ekleyin. bunun başka çaresi yok :( mesela benimki şu an eskidi bile 15 gün oldu e inşaat yeni kat çıktı tekrar ekleme yapacağım.
  4. Ali Ünal İSGforum Üyesi

O golü Prekazi atmamışydı :)
  5. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74354
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    orası beni ilgilendirmez :D
  6. Ali Ünal İSGforum Üyesi

:))))
  7. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İnşaatlarda ki riskler genellikle ağır kusur kapsamına giriyor, gerçekten de en ufak bir eksik ölümle sonuçlanabilir, bu yüzden hemen her gidilen inşaat mühürlendi ve kulak çekme babından ufak para cezaları kesildi.
    Risk analizi kısmına gelince , eğer çok farklı bir projede çalışmıyorsanız, inşaatlar için yapılan genel risk analizi ve sağlık güvenlik planı zaten olası tüm riskleri kapsamaktadır, neden sık sık risk analizi yenileme ihtiyacı duyuyorsunuz ? müfettiş DÖF hazırlamanızı istemiş olabilir.
  8. Ali GÜL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    25. maddede süre, ek süre talebi yok diye biliyorum ama....baktım yok. Nasıl bir tutanak tuttular, 25. madde ye gidecek noktalar varsa süre için; iyi niyet kabul de, yasal dayanağını nasıl oluşturmuşlar acaba.
  9. yaşarsalur İSGforum Üyesi

yazının can alıcı kısmı çok üzgünüm ki yükseltme sınavı olduğu zamanlarda OLACAK İŞ Mİ YA SGK PRİM GÜNÜ SAYISIYLA UZMANLIK MI YÜKSELİR'cilere Arif'in manchestera attığı gol gibi gol attım :))) çok iyi ya :)))))
  10. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74354
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    25. maddede iş durdurması var iş durduruldu mühürlendi eksikler içn süre talep edildi süre bitiminde ek süre istendi o da bitti bugün tekrar ek süre talep edildi.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Aralık 2014 ---
    risk değerlendirme raporu an be an her durumun güncel halini ve düzeltildiğinde olacak halini yazmalıymış. döf istemedi risk analizi güncel riskleri daima gösterecek dedi. açtığımda inşaatla orantılı gidecek dedi. çok şey istedi kısacası. ama müfettişten müfettişe de değişiyo bu durum. birinin tamam dediğine diğeri hayır diyebiliyor.
  11. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Öncelikle denetimleriniz için geçmiş olsun. Mesajınızda bahsettiğiniz "iş elbisesi, kkd, mesleki eğitimler tamamlandı" dediğiniz durumlar bu işin fıtratında olan şeyler yani işin ABC si bunlar. Denetimler sonucunda yapılmışsa eğer ALLAH size kolaylık versin nasıl bir işverenle çalıştığınız ortada o_O
  12. Ceza yazmamaları sıfır eksik anlamına gelmez. Müfettişler denetime ara verebiliyorlar. (süre vererek) Bu ara sonunda eksiklik yazarlarsa tutanaklarına istinaden cezai işlem başlar. 100 e ulaşan eksikliklerin giderimi için bir çaba gösterilmiş ise insiyatif kullanıp (kendilerini riske atarak) yazmayabiliyorlar. 2011 yılında risk esaslı alan denetimi projesi kapsamında bir denetim geçirdimiştik. Bu proje avrupa birliği üyeliği sürecinde kullanılacaktı galiba. Üç kişi gelmişti biri Baş iş müfettişi (elektrik mühendisi) , bir iş müfettişi (makine mühendisi) , bir iş müfettiş yardımcısı ( kimya mühendisi) bizi öyle bir denetlediler ki bildiğimiz doğruları bile unutmuştuk. 30 madde yazıp teftişe bir ay ara verdiler. Bir ay çok yoğun bir çalışma ile tüm fabrika seferber oldu. Genede 6 maddeyi kabul etmediler. Birtanesi kaçak akım rolesiydi makinelerden birne tutturamamıştı elektrik atolyemiz. Müfettişler makine eski atar ama buna çare bulacaksınız demişlerdi. Ozaman cezalar düşüktü. Ceza geldi ve ödendi. Demek istediğim şu siz bu işin feriştahıda olsanız müfettişin ceza yazması veya yazmaması sizin bu işte süper olduğunuzun göstergesi değildir. İş güvenliğinin ölçüsü iş kazalarıdır. Deyinki çalışma yapmadan önce ortalama senede 100 işkazası oluyordu. Bunlardan 3 ü ağıryaralanmalı ve 1 i ölümlü oluyordu çalışma yaptık. Bu yıl 20 iş kazası oldu ve hiç ağır yaralanmalı ve ölümlü iş kazası yok. İşteo zaman hepimize gol atmış olursunuz ve sizi ayakta alkışlarız.
    Saygılarımla
  13. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    teşekkürler bilgilendirmeniz için, geçmiş olsun... inşaat sektörü başlıbaşına bir facia zaten... bir-iki tane de olsa sigortasız işçi çalıştırma/çalıştırmama konusunda hala cebelleştiğimiz işverenler var... :cool:
  14. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Öncelikle geçmiş olsun diliyorum. Ben bu olayı "daha yeni İSG uzmanıyım" lafına alışmadan yaşadım.:)
    Mayıs 2014 daha yeni C SINIFI İSG UZMANI olmuşum. Eylül 2014 işe giriş ve ilk tecrübem. Aralık 2014 İSG DENETİMİ:eek:
    Tam bir kabus gibiydi. 46 tane madde verilen süre 28 gün sıkıyorsa yapma 500bin TL ceza. Maddeleri her gün tek tek elden geçirdim. Tecrübesizliğime yakındım ancak çok şey öğrendim. Gelen müfettişlerin biri makine mühendisi biri gemi ve inşaat mühendisi olunca baktıkları ve inceledikleri çoğu şey pres makineleri oldu. 3 yılda belki yapamayacağımızı 1 ay da yaptık, uyumadık, yorulduk, mesaiye kaldık. Eski genel müdür sağ olsun bu konularda bilgili olduğu için ondan yardım istedim ve çoğu işi onunla hallettik. Sonunda denetime geldiklerinde teşekkürleri aldık ve stresten kurtulduk. :D