1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Müfettişlerin en çok sorduğu konular

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve ENES GÜRLER tarafından 22 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ÇSGB İş Teftiş Kurulu müfettişlerinin iş sağlığı ve güvenliği denetiminde en çok istedikleri maddeler (kendi karşılaştıklarım) ilgilenenler için aşağıdadır. Aklıma gelenleri yazıyorum:

-Sigortalı personel listesi (SGK e-bildirge sistem çıktısı)

-Kapasite raporu

-İmza sirküleri

-İşletmede yapılan işleri anlatan kısa iş akım şeması özeti

-Acil çıkış kapıları dışa açılıyor mu? Panik barlı mı? Acil durum levhaları var mı? Acil çıkış kapı sayısı yeterli mi? (Sürgülü, raylı ve kilitli kapılar kesinlikle kabul edilmiyor)

-Yangın dolapları ve yangın tüpleri kullanılabilir durumda mı? Yangın dolabı hidranta bağlı mı? Yangın tüplerinin 6 ayda bir kontrol edildiğine dair yangın firmasının kestiği fatura?

-Yangın firmasının TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi ile bakanlık tarafından yetkilendirildiğine dair belgenin fotokopisi?

-İş güvenliği eğitimi verilmiş mi? Verildiyse katılımcı imzaları, tarihi, eğitim konuları, eğitim süreleri yazıyor mu?

-Risk değerlendirmesi ve acil eylem planı hazırlanmış mı? İşyerine teslim edilen belgelerde işveren ve diğer yetkililerin imzaları parafları var mı?

-Acil eylem planı var mı? Acil durum ekipleri oluşturulmuş mu?

-Acil durum tatbikatı acil eylem planına göre mi yapılmış?

-Acil toplanma bölgesi belirlenmiş mi? Levhası asılmış mı? (Genelde danışmanın olduğu bölümler belirleniyor fabrikalarda)

-Kaldırma araçlarının, basınçlı kapların, elektrikli ekipman topraklamalarının, paratonerin, yangın tesisatının periyodik kontrolleri?

-Basınçlı tüpler zincirle duvara bağlı mı?

-Elektrik panolarında 30 mA kaçak akım rölesi var mı? Altlarında yalıtkan paspas var mı?

-İş ekipmanlarının hareketli aksamları açıkta mı? Muhafazaları var mı? Acil durum butonları, uyarı levhaları, sensörleri, switchleri, vs. güvenlik tedbirleri var mı?

-Kimyasallar için:

MSDS'ler var mı? Türkçe mi?

Her kimyasal tehlike sınıfına göre depolanıyor mu?

Gerekli KKD’lar temin edilmiş mi?

Alevlenebilir kimyasallar: Tüm kimyasallardan ayrı serin bir kapalı alanda depolanacak, statik elektriğe karşı önlem alınmış olacak(bakır levha, yalıtkan epoksi zemin, vb.), sigara içilmez ve cep telefonu yasağı uyarı levhaları olacak, kapısı sürgülü olmayacak,vb.

-Patlamadan korunma dökümanı hazırlanmış mı? (Hesaplamalı şekilde zone'ların belirlenmesi isteniyor)

-Çok tehlikeli ve tehlikeli sınıflar için 10 kişide 1, az tehlikeli sınıflar için 20 kişide 1 ilkyardım sertifikası var mı?

-İş güvenliği ölçümleri (aydınlanma, gürültü, titreşim, toz, VOC, kişisel maruziyet) yaptırılmış mı?

-Forklift operatörünün ehliyeti?

-Forkliftin sesli ve ışıklı uyarı cihazları ile aynası var mı?

-Sağlık raporları (en son yönetmelikteki rapor şablonu kullanılacak, eskisi kabul edilmiyor)

-Akciğer filmleri, SFT, işitme testi, vb. sağlık taramaları?
  2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    "Alevlenebilir kimyasallar: Tüm kimyasallardan ayrı serin bir kapalı alanda depolanacak, statik elektriğe karşı önlem alınmış olacak(bakır levha, yalıtkan epoksi zemin, vb.), sigara içilmez ve cep telefonu yasağı uyarı levhaları olacak, kapısı sürgülü olmayacak,vb."
    Epoksi zemin istenmesinin nedeni epoksinin antisatik olmasıdır(zeminlerde diğer yalıtkan malzemeler kullanılmamalıdır,aksi halde yalıtkan madde statik elektrik yükü olacağından buda deşarj durumunda tehlikelidir)

Ekli Dosyalar:

3. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kapasite raporu hk bilgisi olan var mı? Nasıl birşey
  4. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Sanayi Odasından alınan ve oradan gelen uzmanların iş yerinizde makinelerinizi inceleyerek yıllık ham madde ihtiyacınızı ve yıllık üretim kapasitenizi tespit ettikleri ücretli rapor
  5. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    aslında öncelikle sen hazırlıyorsun onlar çok da tespit etmiyor, onlar onaylıyor :)

Yanlış bu madde ufak işyerleri ya da üretim olmayan yerler için geçerli değil. sanayiiden sayıan işyerleri için
  6. Murat Sayar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18702
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çukurova Gayrimenkul
    İnşaatler için istenilen belgeler biraz daha farklı
    -Uzman ve hekim ile yapılan sözleşmeler
    -Yıllık eğitim ve yıllık çalışma planları, yıllık değerlendirme raporu
    -Koğuşlarda kişi sayısı uygun mu, yangın dolabı ve her koğuşta yangın sensörü var mı
    -Topraklama belgesi
    -Elektrik ana panolarında 300 mA dahili panolarda 30 mA kaçak akım rölesi var mı
    -Kaldırma araçlarının periyodik kontrolleri
    -Risk değerlendirilmesi, acil durum planı ve sağlık güvenlik planı var mı
    -Kullanılan kişisel koruyucu donanım malzemeleri
    -Yüksekte çalışmalar da yatay veya dikey yaşam halatları var mı emniyet kemerleri kullandırılıyor mu
    -Acil toplanma alanı belirli mi
    -Tespit öneri defteri kullanılıyor mu
    -İş kazası raporları tutuluyor mu
    -Ramak kala raporları tutuluyor mu

Öncelikli olarak benim çalıştığım firmaya geldiklerinde istedikleri bunlardı. ilk etepta aklıma gelenler bunlar.
  7. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Teşekkür ederim.
  8. Ayhan MİLLİ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14382
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bunu yazan arkadasa bir sorun olacak yangın tüpleri icin 6 ayda bir kontrol yazmış eminmisiniz veya diğer arkadaşlarda cevap verebilir.
  9. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Kaldırılan işçi sağlığı ve güvenliği tüzüğünün 128. maddesi 6 ayda bir kontrol öngörüyordu. Geçerli olan yangın söndürme cihazlarının periyodik kontrolü ve bakımının TS ISO 11602-2 standardına göre yapılmasıdır.

Ekli Dosyalar:

10. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kapasite raporu her işletme için gerekli mi ? İSG yönünden herhangi bir kıstası var mı?
  11. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Kapasite Raporları, sanayiciliğin belgelenmesine yönelik:
    • Sanayi Sicil Belgesi
    • Yatırım Teşvik Belgesi
    • Dahilde İşleme İzin Belgesi
    • Yerli Malı Belgesi
    • Gıda Sicil Belgesi
    • İmalatçı Belgesi
    • İmalat Yeterlilik Belgesi vb.
    belgelerinin düzenlenmesinde ve bu sayede;
    • Ucuz Elektrik Kullanımı
    • İhracat Teşviki İşlemleri
    • Gümrük İşlemleri
    • Kamu İhalelerindeki İşlemler
    • Vergi İncelemelerindeki İşlemler
    • Fuar Giderlerinin Karşılanması
    • DİİB Kapsamasında Uygun Hammadde Temini
    gibi sanayicilere sağlanan avantajlardan yararlanabilmek amacıyla kullanılmaktadır.
    http://www.iso.org.tr/hizmetler/kapasite-raporu/kullanildigi-yerler/
  12. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Evet arkadaşım 6 ayda bir kontrol edilir yangın tüpleri.
  13. Asma katların ve malzeme raflarının taşıma kapasiteleri soruluyor bunun hesabının nereye yaptırıldığı (benim tahminim İnşaat Mühendisi) ve nasıl belgelendirildiği hakkında bilgisi olan..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Temmuz 2014 ---
    TSE ye göre altı ayda bir, binaların yangından korunması hakkında yönetmeliğe göre yılda bir.
  14. İsmail Uygur İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44592
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MURAT TİC. KABLO SAN. A.Ş.

TS ISO 11602-2 Standart metni aşağıdaki gibidir;
    4.3 Bakım
    4.3.1 Genel

Ek C’de belirtilenler dışındaki bütün söndürücülere, aşağıda belirtilen bakım işlemleri uygulanmalıdır.
    a) Yılda bir kezden daha fazla olmayan, ancak 6 aydan da daha az olmayan aralıklarla,
    b) Hidrostatik deney uygulandığında,
    c) Bir muayane sonucunda özellikle belirtildiğinde,

Bu yüzden her ay düzenli olarak siz kontrolünü yapıyorsanız, yetkili firmaya yılda bir kez kontrol ettirmeniz yeterlidir. Sonuçta gelen firma yetkilileri sadece göz kontrolü yapıyor, cihazların ağırlığını tartıyor. Şahsen ben firmamda yılda bir kez kontrol yaptırtıyor, aylık kontrolleri de kendim yapıyorum. 4 yılda bir kez de hidrostatik basınç testine yani yeniden doluma gönderiyorum.

Ne olur ne olmaz diyorsanız 6 ayda bir de yaptırtabilirsiniz. Bu arada cihaz başına kontrol parasının 10-15 TL+KDV civarlarında olduğunu göz önüne alıp işvereni de düşünmek gerekli.

Firmamda kullandığım kontrol formlarını, dolap ve tüplerin üzerine astığım bakım kartlarını aşağıda paylaşıyorum. Umarım işinize yarar.

Ekli Dosyalar:

15. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1)Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmeliği içeriğine göre hazırlanmış yangın risk analizi .
    2) İşverenin işyerinde iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini takip ettiği genel kontrol formu.
    3)Yangın dolaplarının olduğu işyerlerinde elektrik kesilmesi durumunda su pompalama görevini yerine getiremeyeceğinden yedek enerji sistemi kurulması.
    4)Mevcut risk analizi tüm tesisi kapsayacak şekilde ayrıntılı hazırlanacak. Eksik olması durumunda yetersiz olduğu rapora işleniyor.
    5)Yapı uygunluk belgesi, ruhsat
    6)Mesleki eğitimler
    7)Duman dedektörleri. Yangın algılama sistemlerinin gece kimse olmadığında itfaiyeye otomatik haber verecek şekilde dizayn edilmesini istiyorlar. ( Sadece gündüz çalışan işyerleri için) Pronet mantığı.
    8)İtfaiye raporu.
    9)Cebri havalandırma sistemleri ve yıllık kontrolleri
    10)Elektrik iç tesisat uygunluk raporu, elektrik tesisatı kontrol formu
    11)Topraklama projesi. Tüm topraklamaların eş potansiyel barada toplanmasını istiyorlar. Paratoner dahil. Paratoner demişken parafudr da istiyorlar.
    12) Fabrikada bölümleri ayıran levhalar
    13) talimatlar makine, genel işyeri vs
    14) Makine koruyucuları tam olacak. Hareketli kısımlar veya tehlikeli açıklıklar uygun koruma sistemi kullanılarak risk düşürülecek.
    15) Mesleki eğitimler
    16) Dinlenme alanı, sigara içme alanı, toplanma alanı
    17) Yemekhaneye havalandırma
    18) Yürüme yolları ve forklift yolları
    19) Acil çıkışlar elektrik kesilmesi sonucunda yanmaya devam edecek şekilde yapılacak.
    20) Söndürme ve tahliye tatbikat tutanakları, bazen uzmanın yaptığını kabul etmiyorlar veya dalga geçiyorlar iyi hikaye yazmışsın gibisinden:)
    21) Msdslere bakın gerekliyse patlamadan korunma dökümanı
    22) Fabrika içerisinde bölümleri adlandırın. Bakım odası, kompresör odası, havalandırma odası vs diye kapısında levhalar asılı olacak.
    23) Yükseklik olan yerlerde mutlaka korkuluk olacak 90 cm. Eğer korkuluk olan yerlerde sürekli çalışma yapılıyorsa sökülecek şekilde dizayn edilecek.
    24) Patlama ihtimali olan tanklar vs var ise patlamaya dayanıklı oda içinde olacak.
    25)Oryantasyon eğitimi olacak. Yıllık eğitim planına göre eğitimlerin verilip verilmediğini kontrol ediliyor. Eğitim slaytları ve fotoğrafları dosyanızda olsun. Eğitimlerin 4 saat olması gerektiğine dikkat ediyorlar.
    26) Hazırlanan evrakların prosedürleri olacak.
    Bu maddeler böyle uzar gider. Mevzuatta ne varsa alayını yazıyorlar hiç bir şey bulamazlarsa örnek olarak söylüyorum acil durum eylem planının firmaya uygun hazırlanmadığını veya risk analizinin yetersiz olduğunu ve işveren tarafından takibinin yapılmadığını yazıyorlar. Kaldı ki son olaylardan sonra elini makineye sürüp bu toz ne diyecekler diye korkmuyor değilim:) Gerçi ne yapsın garibanlar , onlarda bizim gibi sağlama almaya çalışıyor.
    Tavsiye: İşverenlere acımayın. Bu çok maliyetli bunu sonra yapalım dediklerinde kabul etmeyin ve parça parça yaz, yavaş yavaş yapalım diyen adamlara da itimat etmeyin. Olay gerçekleştiğinde bana söylemedi der işin içinden sıyrılır sonra açıkta kalırsınız. hadi eyv.
  16. Ali osman Güney İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    73463
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Azim OSGB
    Danışmanlığını yaptığım firmaya geidiler yukarıdaki listeye ek olarak;
    -İş akış şeması(organizasyon şeması)
    -Uzman ve hekimin isg katipden onaylanmış sözleşmeleri
    -Osgb ile firma arasında yapılan sözleşme
    bunlarıda istediler arkadaşlar..
  17. Mehmet Emin YAMAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    88090
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Milli Eğitim
    Merhaba arkadaşlar;
    İş Makinası Operatörlük Belgeleri ile sorun yaşayan var mı?
    Forklift Operatörlük Belgesi,
    Tavan Vinci Operatörlük Belgesi
    Kule Vinç Operatörlük Belgesi, Kule vincin kendine ait bir belgesi yok onlarda Kaldırma Yükleme (Vinç) Operatörlük Belgesi alacaklar.
    gibi bu konularda bu belgelerin alınması ile ilgili sizlere
    aynı zamzanda aldığınız belgelere de dikkat edin. Belgede yazması gereken ibareler önemli (geçenlerde bir belge gördüm her nekadar makineyi v.s. doğru tanımlasa da Milli Eğitim Bakanlığında tanımlı olmayan bir isim kullanmış) aşağıda belirttiğim sayfadaki gibi yazmalı.
    http://www.uzmanlaroperatorluk.com/is-makinasi-ve-operatorluk-kurslari
    sayfasını tavsiye edebilirim.
  18. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aynen bana bu şekilde üretim yapılmayan sigortacılık faaliyeti yapılan bir ofiste neler aranır bunun yazılması lazım aslında.
  19. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ÇSGB' nın duyurular kısmında yayınlamış olduğu ofisler için risk değerlendirmesi örneğinden faydalanabilirsiniz.
  20. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkür ederim..aslında onunla ilgili çalışma yaptım ancak özellikle müfettişler geldiğinde nelere daha çok dikkat edicektir bunu bilmek çok işime yarayacak mesela dökümantasyon bölümünde...