1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Müfettişlerin en çok sorduğu konular

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve ENES GÜRLER tarafından 22 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Kendi deneyimlerimden yola çıkarak şunu söyleyebilirim: Müfettişler matbu evrak istemiyor. Hazırladığınız evrakların birebir işyerinize uyumlu olmasını istiyorlar. Mesela tekstil fabrikasına geldiler diyelim. Sizin risk değerlendirmenizde "iş ekipmanlarında hareketli aksamlara el sıkıştırma riski" demeniz ayrı, "örme bölümünde 2 no'lu makinanın mekiğinin düşüp el sıkıştırması riski" demeniz çok ayrıdır. Bunun gibi detaylara inerek risk değerlendirmesi yapılmasını istiyorlar.

Ayrıca evrakların işveren tarafından imzalı olmasını istiyorlar. Evraklar imzalı değilse evrak yokmuş gibi bile davranabiliyorlar. Risk değerlendirmesinde destek elemanı seçimine, çalışanlar arasından çalışan temsilcisi seçimine dikkat ediyorlar.

Bir de hazırladığınız evraklarda daha sonra doldurulmak üzere bıraktığınız boş alanlar olabilir. Onların da doldurulmuş hallerini istiyorlar.

Müfettişler genel itibarıyla hem sizin hem de işvereninizin iş güvenliğini baştan savma mı yoksa hakikaten ciddiye alarak mı yaptığınızı gözlemliyorlar. Baştan savma yapıldığını anlarlarsa ceza kesmekten kaçınmıyorlar. Fakat karşılarında gerçekten gayret eden muhataplar görürlerse iyi niyetli davranıyorlar. Eksikleri tamamlamanız için süre veriyorlar.

Size tavsiyem (uyarsınız uymazsınız tabi size kalmış birşey), hiçbir zaman müfettişin ak dediğine kara, kara dediğine ak demeyin. Kendinize savunmaya aldığınızda onlar daha çok üzerinize geliyor, hatta inatlaşma oluyor. Ama üste çıkan her zaman onlar olur. Kendim yaşadığım için söylüyorum. Artık her dediklerine he, he deyip geçiyorum. Ne isterlerse eksiksiz yapmaya çalışıyorum.

İş güvenliği eğitimi verdiğiniz zaman katılan herkesin imzalarını alın ve eğitim katılım formunda mutlaka eğitim konularınız yazsın. Kesinlikle eğitim vermediğiniz bir konu katılım formunda yazmasın. Eğitime katılmayan kişinin ismi formda yazmasın.

Bunların haricinde hazırladığınız evrakların hangi tarihe kadar geçerli oldukları da yazmalı.

Acil durum eylem planınız ve acil durum ekipleriniz oluşturulmuş olmalı. Acil kaçış planınız çizilmiş olmalı. Yangın tüpleriniz numaralandırılmış olmalı. Acil durum senaryoları yazıp bu tür senaryolarda ne tür tedbirler alınacağını çalışanlara anlatmış olmalısınız.

Müfettişi kapıda bekletmeyin. Her söylediğini önemseyin ve not alın. Elinizden geldiğince yapmaya çalışın.

Son olarak: Müfettişler geldiklerinde önce işyeri ortamındaki uygunsuzlukları dikkate alırlar. Dökümantasyon kısmı ikinci plandadır. Dökümantasyon sizi daha çok iş kazalarında kurtarır. Hele ki işveren ve çalışanlar tarafından imzalanmış belgeleriniz varsa olası mahkemelik durumlarda kendinizi o şekilde garantiye alırsınız.

İyi çalışmalar..
  2. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ço
    çok teşekkür ederim değerli bilgileriniz için..bunları kesinlikle dikkate alacağım..
  3. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  4. Murat Gençtürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22346
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu son derece faydalı paylaşımlar için teşekkürler.