1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mühendis arkadaşlarımızın fizik.kimya, biyoloji lerin emeğine saygı duymamasını kiniyorum

Konusu 'Tanışma Odası' forumundadır ve serpil varlı tarafından 21 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. serpil varlı İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  bazı mühendis arkadaşlarımızın Fizik.kimya, biyoloji lerin emeğine saygı duymamasını KINIYORUM.
 2. einsteinbiyigi İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  seni bu kadar isyan ettirecek ne yaptı kör olasıcalar :)
 3. Seyhant İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  36882
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Ben de gıda mühendisiyim. Siz elektrik,makina ve inşaat mühendisi kökenli iş güvenliği uzmanı arkadaşların tavrına mı kızdınız?
  Hepimiz aynı sınavlara girerek bu belgeyi almaya hak kazandık mevcut yasal düzenlemeyle.Ama bence işin bir gerçekliği de var.
  Bizler kimi teknik konularda yetersiz kalabiliyoruz. Makinalarda özellikle. Fakat işimiz makineyi kurmak olmadığından öğrenebiliyoruz genel güvenlik şartlarını. Özellikle bu sitedeki arkadaşlar sağ olsun paylaşımcılar,yardımcı oluyorlar.Olacak bunlar bizler de işi yapmayı öğreneceğiz.Sakin olalım:)
 4. Ersin Aktaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Bu söylemde bulunan Mühendis arkadaşların (hepsini dahil etmiyorum) hastanelerdeki iş güvenliği kuralları hakkında bilgisi nedir örneğin? İş Güvenliği sadece maden veya inşaattan ibaret değil. Sadece mekanik tehlikeler yok. Biyolojik kimyasal vb tehlikeler hakkında ne kadar bilgi sahibidir? Ha eğer sadece maden ve inşaattan ibaret görüyorlarsa, kendilerini geliştirmeleri lazım. Eksik kalmışlar iş güvenliği alanında.

  LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 5. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Arkadaşlar bu konulara gerek yok zaten Türkiye'de ayrımlar yaşanıyor mesleğimizde de yaşanmasın.
  İşverenler zaten başlı başına bir sorun.
 6. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1231
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel Şirket
  Ben mesleğe değil, kişinin sahip olduğu bilgiye, kültürüne, yaşına, beyfendiliğine, hanfendiliğine ve tecrübesine saygı duyarım...
 7. Hiç bir şey bilmesede saygı duymak gerekir. Sistemin yeterliliği tartışılır ancak hepimizde olduğu gibi sınava girip başarılı olarak belgesini almıştır. Zamanla kendini geliştirebilir ve bazı makine mühendislerinin bilmediği tedbirlerden de haberdar olabilir.
 8. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  Ben duymam.

  Saygı duymadığım şey bu arkadaşların meslekleri dışındaki bir alanda iş bulmaya itilmesini sağlayan sistemdir en başta ancak kompresörün ne olduğunu bile bilmeyen bir iş güvenliği uzmanına saygı duymamı kimse beklemesin. Çünkü herşeyden önce bu insan bir kere kursa bile gitmeden almıştır belgeyi. Bu kadar basit.

  Önce kendisini bilecek insan, bilmediğini biliyorsa öğrenir zaten ama yok ben de sınava girdim, yok ben de para yatırdım, yok ben de hak kazandım diyip de bana gelip kompresörün adını ilk defa duyduğunu söleyen kişiye saygı duymamı beklemeyiniz.

  Şimdi bize hakimlik sınavına girme hakkı verilse, biz de sınavı kazanıp hakimlik yapsak bize kimin saygı duymasını bekleyebiliriz ki bir dizi soruya doğru cevap verebildiğimiz için ?
 9. A.Kürşad ATASEVER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  141442
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Vizyon OSGB
  Boşverin Arkadaşlar Bu Konuları Her Uzman Teknik Ve yönetmelik Olarak ( teorik ve Pratik )Kendini Geliştirsin
 10. Ersin Aktaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Çok güzel bir örnek vermişsiniz. Ben de tam o noktadan bahsediyordum. Ben de sizin saygı duymadığınız gibi hastane enfeksiyonunun ne olduğunu bilmeyen, ilk defa duyan, çalışanların nasıl korunacağını bilmeyen mühendis arkadaşlara saygı duymam o zaman sırf iş güvenliğini kompresörden ibaret gördüğü için. Umarım anlatabilmişimdir.

  LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 11. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  Kavramları birbirine karıştırıyorsunuz. O bahsettiğiniz konuların hepsi "İş Sağlığı" kapsamındadır ve hiçbir şekilde iş güvenliğini uzmanını bağlamaz. İş sağlığının temelini oluşturan koruyucu hekimlik uygulamalarını içerir. İşyeri hekimliği işte bunun için var, çalışanlara ilaç yazsın, rapor versin diye değil ama bizim gördüğümüz uygulamalar bize bunu dayattığı için gördüğümüzü doğru kabul ediyor ona göre yorum getiriyoruz.

  Bana ne hastane enfeksiyonundan, doktor muyum ben ?
 12. Turan TAŞKIN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  98715
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ALPERYAPI ( Henüz kurulmadı - kurulma aşamasında... )
  OSGB de Cumartesi ve pazar günü çalıştırılabilirmiyiz...?Açıkcası ; Haftanın 5 günü işveren, kendi insiyatifi ile bizi, günlük 8 saat çalıştırılıyorsak
  Haftalık çalışma süresini 45 ' e tamamlamak için Cumartesi veya pazar günü toplam 5 saat bizi çalıştırabilirmi...?

  Eğer çalıştırabiliyorsa ( ki AKSİ GÖRÜŞTEYİM.)
  Fazla Mesai ödemek zorunda değil mi ...? Saygılarımla!...
 13. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Türkçemizi düzgün biçimde kullanmamanızı ve dilimize zarar vermenizi kınıyorum. Düzeltme: "Bazı mühendis arkadaşlarımızın fizik, kimya, biyoloji mezunu iş güvenliği uzmanlarının emeğine saygı duymamasını kınıyorum."
 14. serpil varlı İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Deniz Ural Sistemin getirdiği ölçülerde nefes alan bir Ülke de yaşıyoruz. Ve bu ülkede Üniversite bitiripde bitirdiği bölüm hakkında bilgi sahibi olmayan çok öğrenci var . Sanki herkes makinaları anne karnında öğrendi. İş Kompresörün çalışma mekanizması ise Fizik Kimya ve Biyoloji bölümü arkadaşlarında sayısal zekaya sahip oldugunu hatırlatmak isterim . Benim burada kızdıgım sey yıllanmış ,kibir sahibi kafası ay da olan mühendisler . Önemli olan diploma değil .Önemli olan alın teri ve bu işi uygun yapabilmek. Kusura bakma ama !5 yıllık tecrübem var diyip kurula arkadaşlarını toplayan , sow yapan , Uzmanlığın risk degerlendirmesinden ibaret algılayan ve emege saygısız bütün Mühendis ve uzmanlara karşıyım . Bilmek erdemse anlatmak daha üst makamdır. saygı duyarım ama bilmeden konuşmakta anlamsızdır.EMEĞE SAYGI BENİMDE Yüksek lisans diplomam var ama boynuma asıp gezmiyorum . Bence Bu davranış sekli sadece İnsan olmak veya olmamakla alakalı . Kimse kendini Karıncadan üstün görmesin . Hepimiz uçurumun kenarındayız . İşini Yapabilen herkese saygı Beklemek insani bir duygu . Sakın yanlış anlama Ben bu zihniyete tepkim .Herkes sussun Yapabiliyorsa işini sahada görüp gururlanalım..O İNSANLARA SAYGIM SONSUZ .
 15. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Benim 5 yıldan fazla tecrübem var ve Mühendisim:cool:. Arkadaşlar okusaydınızda olsaydınız moduna girmek istemiyorum fakat işimiz gereği alınganlık moduna girenlerin mesleğimizi yapabileceğini de düşünmüyorum. Ve İşimizin maalesef bir kısmıda iş veren ve diğer beyaz yakalara şov yaparak kültürü aşılamaktır.
  Yapabilen arkadaşları taktir ediyorum fakat kendi içimizde 2 farklı kutup oluşturmaya çalışan alıngan arkadaşlarında zaman içerisinde eleneceğini düşünüyorum
  Kazasız ve Sağlıklı Günler
 16. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  Bakın, emeğe saygı duymaktan yana bir problemim yok benim. Zaten yukarıdaki mesajımda tam olarak düşüncelerimi aktardığıma inanıyorum ama şunu da belirteyim, kibir sahibi olmak ile mühendis olmanın arasında bağlantı yoktur. Bambaşka bir noktadan örnek veriyorsunuz, ben bitirdiği bölüm hakkında bilgi sahibi olmayan adama da saygı duymam ama tekrar söylüyorum, iş güvenliği konusunda çok temel şeyleri bile bilmeyen her kim olursa olsun uzman diye karşıma dikildiğinde ben bu adama saygı duymam, duymamı da kimse beklemesin. Eğitim kurumuna gidip de derslere gerçekten katılan bir kişi kompresörün adını en azından 1 kere de olsa duyar ama daha önce hiç duymamış, ne işe yaradığını bilmeyen bir kişi demek ki bilmez haliyle öğrenmek yerine kaytarmayı seçmiştir. Nesine saygı duyayım ?

  FKB ile hiçbir sorunum da yoktur ayrıca, PKD konusunda Türkiye'de adı bilinen son derece donanımlı bir kişiden kendi içimizdeki imkanları zorlayarak eğitim aldık, arkadaş kimyagerdi...