1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mühendislerin bireysel periyodik kontrolleri yapabilmesi / iş ekipmanları yönetmeliği

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve Naz Olgaç tarafından 23 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74354
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ben makine müh odasıyla görüştüm makine mühedisinin bireysel yapma hakkı yok dediler fikir var mı bu konuyla ilgili?
  2. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93869
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İSG UZMANI
    Yapabilir oda sicil nosu olmak koşulu ile
  3. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74354
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    oda dediki akreditasyon sertifikası olmak zorunda bu sertifika da bireysel verilmiyor kurumsal veriliyor
  4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    akreditasyon ortam ölçümleri için zorunlu,makina mühendisi için değil (bakınız iş ekipmanları yönetmeliği)
  5. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93869
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İSG UZMANI
    Yanlış bilgi vermiş mmo.. Bu arada mmo nun bütün şubeleri akredite değil bilginize.. İst- izmir mmo akredite
  6. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74354
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ben sordum forklift muayenemiz var dedim. akreditasyon sertifikası olmak zorunda bu muayene için, bunu da bireysel alamazlar biz oda olarak yapıyoruz bu muayeneyi, siz firmayı bize yönlendirebilirsiniz dediler.
  7. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93869
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İSG UZMANI
    0533 3341774 isterseniz arayablrsın konuyu izah edebilmem için
  8. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74354
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kafam oldukça karıştı şimdi mmo da yanlış bilgi veriyorsa.. o zaman ben odaya kayıtlı mak müh bir arkadaşıma diyebilirim bunu gel arkadaşım bi yap diye
  9. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ (25.04.2013)

EK III

2.1.3. Basınçlı kap ve tesisatların periyodik kontrolleri, makine mühendisleri ve makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır. Söz konusu periyodik kontrollerin tahribatsız muayene yöntemleri ile yapılması durumunda, bu kontroller sadece TS EN 473 standardına göre eğitim almış mühendisler ve aynı eğitimi almış tekniker veya yüksek teknikerler tarafından yapılabilir.

TS EN 473 stardardı eğitimini TSE'nin Gebze'deki şubesi vermektedir.

Not: 25 Nisan 2014'e kadar MMO'na bağlı makine mühendislerinin yaptığı periyodik kontroller geçerli olacaktır. O tarihten itibaren yukarıdaki madde geçerli olacaktır. Bakanlık tıpkı isg katipe benzer sistem oluşturacak, makine mühendisleri bu sistemden adını, soyadını, diploma numarasını, vs. giriş yapıp kayıt olacak. Daha sonra periyodik kontrolünü yaptığı her iş ekipmanını tek tek sisteme kaydedecektir.
  10. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Size 2 gün önce öğrendiğim bir bilgiyi paulaşayım. Bir osgb firmasıyla yaptığım iş görüşmesinde peryodik kontrol mevzusu açıldı. peryodik kontrol yapacak mak. müh. nin hiç bir ekstra bir yetkisi olamadan peryodik kontrol yapabildiğini öğrendim. ayrıyeten bakanlıkta kabul ediyormuş. eğer mak. müh. iseniz kendiniz dahi yapabilirsiniz.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Ocak 2014 ---
    yönetmelikleri boşverin tse 473 hava civa. gıda mühendisi bir osgb işvereni kendisi basit bir çeklistle forklift muayenesi yapıyormuş ve bunu herhangi bir mak. müh. arkadaşınıza yada kendiniz imzalıyorsunuz . bakanlık kabul ediyormuş.
  11. unsalsengun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kardeşim ben devamlı müşteri ve bakanlık denetlemelerine katıldım...
    şunu yap, basınç testi yapacağın zaman, hidrostatik test tutanağı bulundur, arkasına dosyada test pompasının kalibrasyonunu akredite bir kurumdan yaptır,
    kaldırma araç için bir dinamometre al, ağır tonaj için, onunda kalibrasyonunu yap, yaptığın tes ağırlıklarını resimlendir tutanaklandır
    en başa yaptığın ölçtüğün periyodik kontrolleri koy, statik ve dinamik zorlanma yüklerine karşı mevcut katsayı ile çarp ona göre yükü test et

makina mühendisisin, cahil cahil konu kaymayın lütfen, biraz kafayı çalıştırın , yok bakanlık kabul ediyormuş onu etmiyormuş, altına imza atan sensin !.... önce kendin inan yaptığın çalışmana , anlaşıldımı ? ....yönetmeliği okuyun , yakında bunlar kayıt altına alınacak isg - katip sistemi gibi....
    hadi bakalım kolay gelsin.. bu konuda kapansın bu yazdığım yorum üstüne birşey yazılmasın lütfen
    saygılarımla
  12. unsalsengun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çalışmalarınızda başarılar diliyorum,
  13. Erhan ŞENTÜRK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benim bildiğim bu kontrolleri eğer sorumluluk alıyorsa ve ilgili standartlarda cihazlara sahipse makina mühendisi diplomasına sahip biri yapabilir. Ancak olmaması dileğiyle herhangi bir kazada odanın verdiği periyodik kontrol raporlarnın olması elinizi güçlendirir. Tarafsız ve eğitimli olarak görüldükleri ve cihazlarının standartlara uygun olduğu için. Burası biraz karışık her yöne çekilebilir. Yoksa odadan geleninde bişey yapacağı yok. Normal kontrolleri bilen iş yerine bağlı herhangi bir makina mühendisi imza altına alırsa sorun olmaz diye düşünüyorum. Yinede en iyisi MMO 'nun yapması.
  14. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1) O çocuk dediğin senden 11 yaş büyük saygılı ol.
    2) Kanun nizam bilmeseydim B uzman olamazdım
    3) Milleti yanlış bilgilendirmeyin. dediğim gibi oluyormuş işte.
  15. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    1-) akıl yaşta değil baştadır. Ben saygıyı yaşa değil akıla gösteririm
    2-) Bu devirde artık B sınıfı-A sınıfı olmuşsun bunun da bilgiye dayandığını düşünmüyorum
    3-) Sen istediğin gibi yaptır
  16. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    • Uygunsuz Uslup
    Ya kardeşim sen başıma bela mısın?
    sen ne demek istiyorsun? saygısız. benim yaşımda başımda senden fazladır emin ol.
    sen istediğini düşün. Aynı şey senin içinde geçerli cahal.
    Ben istediğim gibi yaparım senden akıl alacak değilim. git aklın kadar saygı öğren gel.
  17. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    • Uygunsuz Uslup
    Eminim ki babana karşı da sen böylesindir. isyankar nesil.
  18. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Ben de 25.04.2014'ten itibaren geçerli olacak 13. Maddeyi ilave edeyim.

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği
    1. Mad.13 Periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişilerin bildirimi
    MADDE 13 – (1) Bu Yönetmelik kapsamında periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişiler, bilgilerini Bakanlığa elektronik ortamda kayıt yaptırır.
    a) Bakanlığa elektronik ortamda yapılacak kayıt, asgari aşağıdaki bilgileri içerir.
    1) Adı ve soyadı.
    2) T.C. kimlik numarası.
    3) Mezun olduğu okul, bölüm, tarihi ve diploma numarası.
    4) Hizmet zorunluluğu bulunması halinde çalıştığı kurum veya işletmenin sigorta sicil numarası.
    5) Periyodik kontrol yapacağı iş ekipmanı.

(2) Bildirimde beyan esastır. Bu kişilere Bakanlıkça kayıt numarası verilir.
    (3) Bakanlıkça yapılan araştırma sonucu beyan edilen bilgilerin doğru olmadığı tespit edilenlerin kaydı silinir. Kaydı silinenler Bakanlığın internet sitesinde ilân edilir. Bu kişiler hakkında ilgili mevzuat çerçevesinde işlem yapılır.
    (4) Kaydı silinenlerin silinme tarihinden itibaren üç yıl içerisinde yaptığı başvurular, üç yılın tamamlanmasına kadar askıya alınır.
    (5) Periyodik kontrol raporlarında kayıt numaralarının bulunması gerekir.
    (6) Beyan edilen bilgilerin doğru olmadığı tespit edilenler ile kayıt numarası almayanlar tarafından düzenlenen periyodik kontrol raporları
    geçersiz sayılır.
  19. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    • Uygunsuz Uslup
    Valla senin gibisiyle cebelleşmekten senin yazıyı okuyamamışım . Daha yeni okudum. Yaw arkadaşlar açıkca söyleyin biz mmo nun adamıyız para kazanamıyacaz diye de olsun bitsin bu iş. yada benim yazdıklarımı 100 defa okuyunda adam olun.

3 gün evvel bir osgb firmasıyla iş görüşmesine gittim. bende sizin gibi tse 473 mü ne haltsa ona göre peryodik muayene yapılıyor dedim. ama sayın osgb firması sahibi ki kendisi gıda müh olduğu halde peryodik kontrolleri basit bir çeklistle yapıp kendi bünyesinde çalışan bir oda sicil nolu bir mak. müh. imzlattığını ve yapılan kontrolünde bakanlışça kabu edildiğini sözyledi. tamam mı . olay bundan ibaret. ne üstüme hepiniz çullanıp duruyorsunuz yaw. adam olmak için saygılı olmak lazım.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Ocak 2014 ---
    ben sizin iyiliğinize yazıyorum eğer bu iş böyle oluyorsa boşu boşuna uğraşmayın diye.
    Tamam işte oda sicil nosu olan bir mak. müh. bildir. itiraz olmuyormuş işte.
    Osgb sahipleri varsa yazsın. böylemi değil. gerçi banane de.
  20. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Arkadaşlar.
    Üslubunuza dikkat edin lütfen.
    Seviyenizi düşürüyorsunuz.
    Eğer birisi birşey biliyorsa delilleri ile paylaşsın. Şöyleymiş, böyleymiş ağızlarını bırakalım. Mühendisiz diyoruz, birbirimizi aşağılamanın derdindeyiz.
    Birbirinin yaşına hakaret etmeler, yöenetmelik de nedir demeler yakışmaz bize.
    Bizi sınava OSGB sokmadı. Yönetmelikleri yayınlayan bakanlık sınavına girdik ve sertifikaları onlar verdi. O zaman yönetmelik ne diyorsa ona uymak zorundayız.
    Daha dikkatli olmanızı rica ediyorum...
    Saygılar.