1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mühendislerin bireysel periyodik kontrolleri yapabilmesi / iş ekipmanları yönetmeliği

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve Naz Olgaç tarafından 23 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    arkadaşlar bir işi başkaları onaylıyor kabul ediyor mantığıyla değil de
    yapan kişi yani biz kendimiz kabul ediyor muyuz o önemli
    kabul ediyorsanız kendi yaptığınızı eyvallah
    ama

örn kompresör periyodik kontrol yaptınız 1 yıl boyunca kullanılır sıkıntı yok dediniz
    ama oldu ki kompresör patladı inceleme sonrası çeper kalınlığı zaten sınır değeri geçmiş altına inmiş
    riskli bölgede ve kullanılmaması gerekiyormuş
    ama siz bunu ciddi bir analiz ve ölçüm sonrası değil de nasıl olsa imzamız olsun birileri de imzaya bakıyor
    tamam uygundur diyor derseniz bu işin sonu 1 yada birkaç kişinin hayatını riske atmaya gider
    sonunda birileri mezarda birileri de mapusta yatar olan kime mi olur
    ölen kişinin ve mapusta yatanın ailelerine olur
    asıl ızdırabı onlar çeker

son olarak lütfen birbirimizi kırıcı tavır ve davranışlardan sakınalım
    burada olma amacımız doğru bilgiyi ve tecrübeyi paylaşarak
    birbirimize destek olmak
    unutmayalım
  2. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar
    1) Benim dediğim doğru , hayır benim dediğim doğru diye tartışmak doğru değil.
    Burda bilgi yarışması yapılmıyor.
    Nezih bir tartışma platformundasınız....!!!

2)Doğru bilgiyi ararken mutlaka yanlış bilgilerde olacaktır.
    Sabırlı olalım karşımızdakine saygılı olalım.
    Yanlış bilgiyi beyan etse dahi , sen yanlış biliyorsun diye sert bir üslupla davranmayalım.

3)Kimse kimsenin düşüncesini onaylamak zorunda değil... !!!!
    Ben şu kişinin fikrine katılmıyorum demek kafidir.

------------------------------------------------------------------------------
    Konu hakkında;
    Makina mühendisleri odasına bağlı odada çalışan mühendisler yıllarca bu kontrolleri yaptı.
    Piyasada serbest çalışan mühendislerin yapmasını Makina Mühendisleri odası istemedi.
    Daha doğrusu bu bir gelir kaynağı olduğu için oda bu gelir kaynağını serbest çalışan mühendislere vermedi.

Daha sonra akreditasyon konusu gündeme geldi.

ve akreditasyon sonra sanki kanun gibi AKREDİTASYONU OLMAYAN YAPAMAZ DİYE piyasada yankı buldu.

Halbuki konuyu TÜRKAK ne güzel açıklamıştır. (
    Akreditasyon Türkiye'de TÜRKAK tarafından yapılmaktadır.)
    .............................................................................................................................................................
    TÜRKAK AÇIKLAMASI

http://www.turkak.org.tr/TURKAKSITE/SSorulanSorular.aspx

Soru 1: Kalibrasyon ve deney laboratuvarları ile ürün/hizmet, sistem ve personel belgelendirmesi yapan kuruluşların akredite olma zorunluluğu var mıdır?
    Cevap 1: Akreditasyonla ilgili ulusal ve uluslararası düzenlemeler, bu konuda bir mecburiyet getirmemektedir. Akreditasyon, tamamen gönüllülük esasına dayanmaktadır.
    ............................................................................................................................................................

Akredistasyon isteme durumu
    yanılıyor olabilirim mevzuatımızda bir veya 2 yerde istenir.Her yerde istenmez.

............................................................................................................................................................
    TSE de ise durum,

Önceden piyada serbest çalışan mühendisler ölçüm yapmaktaydı.
    Bir yıl gibi bir süreçte TSE YAPAMASSIN DEDİ.

BUNDAN SONRA BİZ YAPACAĞIZ DEDİ.

TSE de ölçümleri gelir kaynağı olarak görmektedir.
    Yeni uygulama yaptığı yani mühendislerle kısmı süreli sözleşme yaparak
    LPG ve akaryakıt tesislerindeki
    topraklama , katodik ve bu gibi ölçümleri kendi bünyesinde ölçtürmektedir.

Kısmı süreli sözleşme ile ,
    1 günde 5 yerin ölçümü yaptırıp mühendise 135-150 arası para vermektedir.
    Bu 5 yerden TSE 5000 tl almaktadır.Mühendislerin hakkı VERİLMEMEKTEDİR.
    Yani mühendise 1 ölçüm bedeli 30 TL verirken TSE 1000 TL almaktadır.

..........................................................................................................................................
    Elektrik mühendisleri odasının verdiği TOPRAKLAMA ÖLÇÜM YETKİ BELGESİ ile uzun süredir ölçüm yapıyorum.

İş ekipmanları yönetmeliği ile durum nasıl şekillenir bilemiyorum....
  3. cihat ceylan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben yaptım,siz de yapın gaaari...
  4. Serap Kuru İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33772
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Yani arkadaşlar son durum nedir? İş Ekipmanlarının Kul.Sağ.Güv.Şartları Yönetmeliği hükmüne göre 3 yıl sonra işyerindeki Mak.Mühendis,tekniker ve yüksek teknikerleri yapabilir gibi görünüyor. MMO ve diğer akredite kuruluşlar dışında çözüm var mıdır?
  5. Ali Ekber İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bir mühendis olarak odaların bir daha geri gelmemek üzere bu ülkede köklerinin kazınması taraftarıyım.... Bir kişi bir alanda mühendislik diplomasına sahipse o alandaki işleri sorumluluğunu alarak yapabilmeli (ayak takımı, aradan malı götüren, siyaset kurumu haline gelmiş odalara mahkum kalmamalı). Denetlemek devletin görevidir devlette adam gibi işini yapsın kardeşim... EĞER DEVLET VERDİĞİ DİPLOMAYA YADA VERDİĞİ KİŞİYE GÜVENMİYORSA O KİŞİYE O DİPLOMAYI VERMESİN... bu rezil çark mühendisin sürünmesine ve kendisini yetiştirebilecek imkanlara kavuşamamasına sebep oluyor, sonrada kalkıp birileri mühendis öyle yaparmı böyle yaparmı, üç kuruş için diplomasını kiralarmı vs diyor.... bu düzen sayesinde yapıyor kardeşim işte adam aç, hanım çocuk evde ekmek bekliyor ne yapsın. sanki keyfinden ucunda hapis cezası olabilecek şeylerin altına imza atıyor....
  6. celal tülüce İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    129051
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba arkadaşlar ben makine teknikeriyim ve iş sağlığı ve güvenliği teknikeriyim aynı zamanda c sınıfı iş güvenliği uzmanı çalışmış olduğum şirkette iş makinelirimiz var 1 yıllık periyodik muayenelirinin yaptırdık 3 aylık kontrollerini yapabilirmiyim yaparsam geçerliliği nedir.veya 1yıllık periyodik muayene yetkisini alabirmiyim alırsak izlenecek yol
  7. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ

Resmi Gazete Tarihi: 25.04.2013 Sayısı:28628
    2.1.3. Basınçlı kap ve tesisatların periyodik kontrolleri, makine mühendisleri ve makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır. Söz konusu periyodik kontrollerin tahribatsız muayene yöntemleri ile yapılması durumunda, bu kontroller sadece TS EN 473 standardına göre eğitim almış mühendisler ve aynı eğitimi almış tekniker veya yüksek teknikerler tarafından yapılabilir

2.2.2. Kaldırma ve iletme ekipmanlarının periyodik kontrolleri, makine mühendisleri ve makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır. Söz konusu periyodik kontrollerin tahribatsız muayene yöntemleri ile yapılması durumunda, bu kontroller sadece TS EN 473 standardına göre eğitim almış mühendisler ve aynı eğitimi almış tekniker veya yüksek teknikerler tarafından yapılabilir.
  8. celal tülüce İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    129051
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    serkan bey tşk
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Haziran 2016 ---
    teknikerler odasına kayıtlı olarak ve bakanlığada kayıt yaptırarak ancak bu yönetmelik uygulanabilir olarak düşünüyorum.
  9. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    TÜM İŞ EKİPMANLARININ;
    *Basınçlı kap ve tesisatların (buhar kazanı, boya kazanı, kızgın yağ kazanı, hidrofor, basınçlı hava tankları…)
    *Kaldırma ve iletme ekipmanlarının (asma iskele, gırgır vinç, yük asansörü, vinç, caraskal, asansör, yürüyen merdivenler, yürüyen bantlar, forklift, transpalet, liftler…)

*Tesisatların (elektrik tesisatı, topraklama tesisatı, paratoner, yangın tesisatı ve hortumlar, motopomplar, boru tesisatı, havalandırma ve klima tesisatı…)

KONTROL BELGELERİNDE BULUNMASI GEREKLİ BÖLÜMLER:
    İş ekipmanının periyodik kontrolü sonucunda düzenlenecek raporda aşağıdaki bölümler bulunur:

Genel bilgiler: Bu bölümde işyerinin adı, adresi, iletişim bilgileri (telefon, faks, elektronik posta adresi, internet sitesi ve benzeri), periyodik kontrol tarihi, normal şartlarda yapılması gereken bir sonraki periyodik kontrol tarihi ve gerekli görülen diğer bilgilere yer verilir.

İş ekipmanına ait teknik özellikler: Raporun bu bölümünde periyodik kontrole tabi tutulacak iş ekipmanının adı, markası, modeli, imal yılı, ekipmanın seri numarası, konumu, kullanım amacı ile gerek görülen teknik özellikler ve diğer bilgilere yer verilir.

Periyodik kontrol metodu: İlgili standart numarası ve adı, periyodik kontrol esnasında kullanılan ekipmanların özellikleri ve diğer bilgiler belirtilir.

Tespit ve değerlendirme: Raporun bu bölümünde EK-III madde 1.7.3’te belirlenen kurallar ve yapılan periyodik kontrolden elde edilen değerlerin, yine EK-III madde 1.7.2’de yer verilen iş ekipmanının teknik özelliklerini karşılayıp karşılamadığı hususu ile ilgili standart ve teknik literatürde yer alan sınır değerlere uygun olup olmadığı kıyaslanarak değerlendirilir. Periyodik kontrolde uygulanan test ve diğer işlemlere ilişkin bilgilere yer verilir.

Test, deney ve muayene: İş ekipmanının periyodik kontrolü esnasında yapılan test deney ve muayene (hidrostatik test, statik test, dinamik test, tahribatsız muayene yöntemleri ve benzeri) sonuçları belirtilir.

İkaz ve öneriler: Yapılan periyodik kontrol sonucunda iş sağlığı ve güvenliği yönünden uygun bulunmayan hususların belirlenmesi halinde, bunların nasıl uygun hale getirileceğine ilişkin öneriler ile bu hususlar giderilmeden iş ekipmanının kullanımının güvenli olmayacağı belirtilir.

Sonuç ve kanaat: Raporun bu bölümünde periyodik kontrole tabi tutulan iş ekipmanının varsa tespit edilen ve giderilen noksanlıklar açıklanarak, bir sonraki periyodik kontrole kadar geçecek süre içerisinde görevini güvenli bir şekilde yapıp yapamayacağı açıkça belirtilir.

Onay: Bu bölümde periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişinin/kişilerin kimlik bilgileri, mesleği, diploma tarihi ve numarasına ilişkin bilgiler, Bakanlık kayıt numarası ile raporun kaç nüsha olarak düzenlendiği belirtilerek, imza altına alınır. Yukarıdaki bilgilerin veya yetkili kişinin imzasının bulunmadığı raporlar geçersizdir.(Bakanlık kayıt numarası alma işlemi ertelendi yönetmelikte kesin tarih yazıyor )

(6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Madde 30, İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği Madde:7 Ek-III.1.7)

Düzenlenecek rapor birden fazla sayfadan oluşuyorsa (örneğin 5 sayfadan oluşuyorsa) sayfalar 1/5, 2/5… 5/5 olacak şekilde numaralandırılır. Her sayfası raporu düzenleyen kişi veya kişiler tarafından paraflanır ve son sayfasındaki Onay kısmı imzalanır. Yukarıda belirtilen bölüm başlıkları dikkatlice okunmalı ve belirtilen tüm hususlar başlıklarıyla birlikte raporlara yazılmalıdır.

17 Nisan 2016 www.bilgit.com
  10. isgcan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    94266
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    olay fazlasıyla uzatılmış
    1.denetlemelerde (17 denetleme yaşadım) makine mühendisinin periyodikleri geçti.
    2.tse si olan firmalarımdan biri (daha 2 hafta olmadı) tse yeniledi makine mühendisinin periyodikleri geçti.
    3.son denetlenmem 2 ay içinde oldu müfettişe özellikle sordum sorun çıkmadı.
    4.riski çok yüksek ekipmanlara bulaşmıyorum (vinç gibi)
    5. hiçbir kurum hidrolik test cihazımın yada diğer ekipmanlarımın kalibrasyonunu istemedi
    6.topraklama-elektrik raporlarımın cihazlarında kalibrasyon isteniyor.
    iyi çalışmalar
  11. melihgalip İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    107624
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Periyodik kontrol için Makina mühendisliği diploman yeterlidir. mmo sına kayıt gerekli değildir belge üzerine diploma numaranı yazarsın mmo kayıt numaranı değil mmo herşey kendine bağlı yürüsünde para kazanalım istiyor tekniker ve yüksek teknikerle mmo ya bağl değil ancak periyodik kontrol yapabiliyor boşuna mmo ya kayıt olup para kaptırmayın. zorunluluk yok.
  12. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bir sürü denetime şahit oldu ki özellikle Fortune 500 listesinde yer alan özel şirketlerin özel denetimlerinden geçtim. Elektrik ve makinelerin periyodik kontrol formlarında baktıkları en önemli nokta mühendisin oda sicil numarasıdır. Araştırıp sorgulamasalar bile kaşe ve imzalı yerde yazan oda sicil numarasına mutlaka dikkat edilmektedir. ÇSGB geçirdiğim denetimde makine mühendisinin oda sicil numarası kaşede bulunmadığı için kabul edilmeyen raporlarım bile oldu.
  13. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74354
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Nilay Hanım'a katılıyorum. Kontrol raporunda makine mühendisinin oda sicil numarası yazmıyordu. Müfettişler ısrarla istedi. Mühendise ulaşılamadı müfettişler de gidecekti. Son çare olarak, mühendisin diplomayı taratıp yollayın diye kontrolü yapan firmayı arattırdılar bize de.