1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Mühendislik tamamlama örnek sorular

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Cem Yaylagül tarafından 20 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Fatih Yalçın Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MENDERES OSGB
    Bu nedir ya böyle soru mu olur? Mühendis olmak o kadar kolay mı arkadaş ? Bir fizikçi olarak bu zihniyeti lanetliyorum o kadar emek sarfedip zor güç bitiren insanların hakkını yemekten başka birşey değildir bu...
  2. Seçkin Çetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    O zaman fen edebiyat mezunlarınada fırsat tanısınlar :D
  3. Fatih Yalçın Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MENDERES OSGB
    Fırsat tanısınlar da istemiyoruz, sadece hakkettiğimizi versin bizim için yeterli..
  4. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Dikey Geçis Sınavı bile daha zordu (2 yıllıktan 4 yıllığa geçiş sınavı) ,yazık ÖSYM den ölçme değerlendirme adı altında daha aklıselim bir çalışma beklerdim
  5. Fırat Akın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    mühendislik eğitimi analitik davranış biçimini öğretir. Bu kadar saçma bir uygulamayı yerküre bir daha göremez.
  6. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Arkadaşım ben bu konuda çok konuşmayacağım çünkü konu hep aynı noktaya gidiyor.. bunlarda soru mu falan gibi kelimeler yakışmıyor.. Herkes işine baksın.. İşini layıkıyla yapsın.. Ben fizikçi ne anlar iş güvenliğinden demiyorum. çünkü aklı selim, az çok teknik bilgi ve güvenlik kültürü olan herkesin bu işi yapabileceğini bildiğim için yadırgamıyorum. aksine destekliyorum. İSG sınavını kazanan herkes bir anda nedense sayılı risk değerlendirmeci, konusunun uzmanı oluveren bir türkiyede ALES ayarında bir sınavı kazanıp sayılı kontejyanla zor şartlar altında başka şehire gitmek zorunda kalacak ve en az 2o kredi ders ilave alarak mühendis olacak (diğer dersleri zaten üniversitede aldık birçoğu ortak derslerimizdi) arkadaşlarımı şimdiden tebrik ediyorum. detayları bilmeden 4 tane soruya bakıp talihsizce yorumlar yapmak yerine girip ÖSYM nin sitesine biraz araştırdıktan sonra konuşalım. Bu sınavı kazanan direk mühendis olmuyor.. bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayalım lütfen.. Sizleri daha sağduyulu olmaya davet ediyorum.
  7. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Hey gidi memleketimin insanları.. Fen edebiyat fakültesine girip okuyup sonra 6 ay tezsiz yüksek lisans yaparak öğretmen olan insanlarıda gördük. Helal olsun.. Ekmeğini kazanmak için elinden geleni yaptılar.. ve kazandılar..Ben bu arkadaşları da tebrik ediyorum..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Haziran 2013 ---
    Sevgili fırat Bey, Sen öğrenmişsin analitik davranmayı bırak onlarda öğrensinler... !
  8. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Merak ettim hakettiğimiz derken neyi kastettiniz? sizin için yeterli olan nedir?
  9. Fatih Yalçın Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MENDERES OSGB
    Şimdi burda anlatsam saatler sürer heralde Fen Edebiyat mezunlarının nasıl mağdur edildiğini bir zahmet bize ÖSYM sitesine girip araştırma yapın diyorsunda sende fen edebiyatlıların mağduriyetini bir araştır yıllardır nelerden geçtik. Senle tartışmak istemiyorum o zaman herkes gidip 2 yıllık okusun sonradan kredi alıp mühendis olabiliyorsun ne de olsa...
  10. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    SİTE KURALLARI MADDE 8-Forum içi yazışmalarda kullanılacak dil ve üslup, forumun kalitesiyle doğrudan ilişkilidir. Bundan dolayı iletilerde küfür ve benzeri kaba ifadeler kullanılmaması ve kişileri hedef alan, kurum, kuruluş, topluluklar hakkında küçük düşürücü, tahrik ve hakaret edici söylem ve tavırlardan uzak durulması özellikle gerekmektedir. Aşırı laubali, saldırı amaçlı veya genel olarak çirkin kabul edilen iletiler yöneticiler tarafından mesaj sahibine bildirilmeden silinir ve ilgili mesaj sahibine Uygunsuz dil/üslup kapsamında ceza puanı uygulanır.
  11. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Ben seninle tartışmıyorum sevgili adaş.. Sadece konunn yanlış anlaşılmasını istemiyorum.
    1. si hiçbir teknik öğretmen 2 yıllık mezunu değildir. sen meslek yüksek okullrında 2 yıllık okuyup dikey geçişle mühendis olan arkadaşlarla karıştırdımn olayı..
    2. sizlerin mağduriyetini elbet biliyorum.... başkalarının magduriyetinin giderilmesi benim zoruma gitmez. aksine mutlu olurum. Ben yıllardır fn edebiyat mezunu dostlarımdan yeterince dinledim mağduriyetleri ama yinde senin güzel hatrına gider bir zahmet bir okurum...Sevgiyle kal..
  12. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Ben de doktor olmak istiyorum sevgili hökümet... Bi yasa da bana çıkar... :cool:
  13. yemrekavaklioglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    125686
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAVAKLIOĞLU MÜHENDİSLİK VE DANIŞMANLIK
    Kimseyi hedef almak istemem ancak şöyle bir gerçek var veterinerden doktor olamayacağı gibi ÖSS puanında kapasite olarak mühendislik puanını alamamış ve mühendislik eğitimini başarıyla bitirebilme başarısından yoksun birisinden mühendis olamaz.Mühendisliği ayağa düşürürseniz ülkenin geleceğiyle onarsınız.
    Birileri bundan nemalanacak diye boş gezmesin baba parası yemesin diye öğretmenden mühendis yapılamaz.İsterse yapsınlar ama ulusal ve uluslararası hukuk buna izin vermeyecektir.EMO bu konuda üzerine düşeni yapmaya hazırlanmaktadır.
    Veterinerden doktor yapmaya çalışan ve bunu içselleştirenler yırtındıktan sonra ellerinde bi belge bulamayınca ne yapacaklar çok merak ediyorum.
    Yunus Emre KAVAKLIOĞLU
    Elektrik Elektronik Mühendisi
    C Sınıfı İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Uzmanı
  14. Fatih Akkoyunlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar bu kanun 1992 yılında çıkmış ve 1994 yılında Danıştay tarafından Anayasa Mahkemesine iptali yönünde dava açılmıştır. Dava 8'e karşı 3 oy çokluğuyla reddedilmiştir. Linkten bakabilirsiniz. http://www.anayasa.gov.tr/index.php?l=manage_karar&ref=show&action=karar&id=1102&content
    Ortada yıllardır uygulatılmayan bir kanun var. Şu anki durum göz önüne alındığında özel üniversitelerin çoğu diploma dağıtır vaziyettedir. Barajı geçip ortalama bir puanla mühendis olunabilmektedir: http://www.nkfu.com/2012-2013-makina-muhendisligi-bolumu-taban-puanlari/
    Bu durum zaten kaliteyi düşürmektedir. Bence buradan geleceklerle kalite yükselecektir.
  15. Kezban Özer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Şu konuda yanlış anlaşılma olmasın,dikey geçiş sınavı bu tarz sınav sorularından daha zordu ve dikey geçiş ile geçenlerin bazı dersleri istenilen sürede veremediğinde okuldan atılma durumu gerçekleşmekteydi.Ayrıca geçiş yapan kişi birçok dersi normal üniversiteye giren bir kişi gibi öğrenmek zorundaydı.(Bu bahsettiklerim birkaç yıl öncesi için geçerli şuanda da aynı şekildemi bilmiyorum)
  16. Emine Diren İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    260732
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    kamu
    Yazıklar olsun bu kadar basit mi mühendis olmak.Ben 46 yaşındayım benim üniversteye girdiğim yıllrda bizler bütün öğretmenlikleri kazanıyorduk .Onlar okurken yata yata geçtiler biz çalış babam çalış.Onlar o zaman sınavsız atandı hepsi öğretmen biz sınava girdik.Şimdi onlarda mühendis. şaka gibi yahu.O zaman açıkta olan mühendislerde öğretmen olsun.
  17. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Emine Hanım ne diyelim sizde haklısınız.. :)
    (Onlar okurken yata yata geçtiler biz çalış babam çalış.) Bizler yatarak geçtik sınavları ne yapalım :)..
    (Onlar o zaman sınavsız atandı hepsi öğretmen biz sınava girdik.) Kimse onlar baya bi uhte olmuş sizde.
    (Şimdi onlarda mühendis. şaka gibi yahu.) Daha değiliz ama olacağız. 21 Temmuzda sınavı kazanacağız. Kontejyanla tammalama derslerini açan bir üniversitede fark derslerini alıp eğitimimizi tazeleyeceğiz ..
    (O zaman açıkta olan mühendislerde öğretmen olsun) Şimdilerde çok şükür elimiz ekmek tutuyor. birileri yahu bu adamda bir cevher var dedi de bizi işe aldı, çalışıp ekmeğimizi kazanıyoruz. Malesef "senin elma şekerin var benim niye yok" mantığıyla yaşadığımı güzelim türkiyemde sistemin yanlışlarını çözmek yerine hala birbirimizin üzerine yıkıp birbirimizi yargılamaya devam ediyoruz..
    Üzücü....
  18. Mühendislerden öğretmen yapmak ne kadar doğruysa, öğretmenden mühendis yapmak da o kadar doğrudur bence !
  19. Yaşar Canöz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yok artık arkadaş bu kadar mı ucuzladı bu iş.