1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Mühendislik tamamlama örnek sorular

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Cem Yaylagül tarafından 20 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. ersancavdar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teknoloji fakültelerinden mezun olan mühendisler ve teknik öğretmenler mühendislik tamamlama programlarını bitirince piyasaya çıktıklarında, piyasadan silinip gidecek olan uygulama bilmez mühendisler kendinizi boş işlerle mutlu edin..
  2. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Bu konuyu kilitlemek lazım gibi.. tadı kaçtı..
    Malesef ister Öğretmen olalım ister Mühendis... Ne olursak olalım birbirimizi anlamadığımız sürece oturup bir masa etrafında konuşup, güzel sonuçlar elde edemiyoruz. Siyasette de böyleyiz. Teknikte de Pratikte de.. Yazık... Sanal ortamında negatif yönü bu.. Bazen söylediklerimizi kulağımız duymuyor, çünkü kelimeler ağzımızdan çıkmıyor. Klavyenin tuşlarından çıkıyor.. Bazen SEND tuşuna basmadan ne yazdığımızı okumamızda fayda var diyor, saygılar sunuyorum..
  3. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Oturup tartismaktan bahsediyorsunuz sayin hocam. Adam seni bilgisiz tartismaya degmeyen parazit gibi goruyor:) siz bu bilgi dagarciginizla onlarla nasil tartisabilirsiniz ki? :) Anlatirsin anlatirsin bu tarz insanlara, kalkip derki bende doktor olmak istiyorum bende ders alayim doktor olayim:) o kadar sey soylediler tek kelime hakaret cikmadi agzimizdan. Bazen gercekleri gormek istemez insan, kabullenmek cok zor olur sanirim bu durumda arkadaslarimiz icin oyle onlarida anlamak lazim. Ortada olan bir haksizligi gidermek yerine haksizligin yaninda savasiyorsaniz eger zaten tartisilacak birsey kalmamistir ortada. Buradan şu sonucuda cikariyorum ben demek ki bu insanlar bu dusuncelerinden oturu bizi İSG platformunda da degersiz insanlar olarak niteliyorlar. Bunlara ne gerek var ki diyorlar. Ey boyle dusunen insanlar gercegi gorun artik diyor sevgi ve saygiya cagiriyorum hepinizi...
  4. oğuz han yüce İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22612
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ANFA GÜVENLİK HİZMETLERİ VE SİSTEMLERİ LTD. ŞTİ

sayın arkadaşım sen şimdi bütün mühendislerin 4 4 lük veya doktorların mükemmel olduğunu düşünüyorsun sanırım. fikirlerine saygı duyuyorum. ancak şunu yanlış biliyorsun ki herşeyi sadece sen iyi bilmiyorsun. oss puanıyla muhendis olunmuyor katsayı farkı denen bırsey bılmem bılıyormusun. ben yapı öğretmenliğini bitirdim yurt dışında inşaat mühendisliğinde master yaptım. ve belgeli 2 yabancı dilim var. 10 yıldırda yapı malzemeleri ve kimyasalları satıyorum. derz dolgusu nedir bilmeyen muhendislerde gördüm ben.
    o yüzden panik yapmayın iş bilenin kılıç kuşananın. bu herzaman boyledir.
  5. yaşarsalur İSGforum Üyesi

kaç mühendis mezun olduğunda kumpas okumayı biliyor biraz gerçekçi ve dürüst olalım teknik öğretmenler liseye girdiğinde makine ile içli dışlı oluyor mühendis ise piyasaya girdiğinde tek fark bu
  6. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kubilay bey,

ne güzel, memleketimin hastalığına yakalanmışsınız. cımbızla cümle çekip üzerinize alınıyorsunuz.

sizden kastyım bir kişiydi o kişi de üniverstedeki öğretimle lisedeki eğitimi karıştırıyordu. ikisi ayrı şeyler. üniversite bir eğitim kurumu değildir. üniversitenin asli amacı araştırmadır ve araştırma yapacak insanları, araştırma yapacak seviyeye getirmeye çalışmaktır. hatta o yüzden mezun olurken tez yazarsınız. tıpkı usta çırak ilişkisi gibi yürür, burada bir formasyon aranmaz, gidip dünyanın her yerine bakabilirsiniz.

ayrıca mühendisseniz onu yapın niye İSG ile ilgileniyorsunuz demişti kendisi İSGnin bir mühendislik disiplini olduğunu bilmeden. tüm dünyada böyle olduğunu bilmeden.

ama sanırım üzerinize alınasınız var. yarası olan gocunur diye bir atasözümüz var

aslında sizi de kapsayabilirmiş, yayınlanan 3-5 dersin denklik sağladığını düşünüyorsunuz, gidip programları karşılaştırmanız lazım.

Yaptınız mı?
    Sanmıyorum. yapsaydınız görebilirsiniz.

Mühendislikte hani şu "analitik düşünce" dediğimiz yetiyi kazandıran ileri matematik (calculus), termodinamik, ileri fizik dersleri vb standart mühendislik dersleri var. teknik öğretmenler o derslerin çoğunu almıyorlar. evet matematik alıyorsunuz ama aynı değil aynı kitap okunsa bile biz 4 dönemde ileri matematiğin ilerisine geçerken sizler o kadar da ilerlemiyorsunuz. bunu üniversitedeyken özel ders verdiğim arkadaşlardan da biliyorum. ama ek programda sadece "branş" dersleri var. temel mühendislik değil. yani sizlerin analitik düşünce yetisini geliştirmeye yönelik değil ve yetersiz.

mesela bir inşaat mühendisine inşaat sıfatı aldığı branş, mühendis sfatı da o temel derslerden veriliyor.
  7. millet hadi aldınız mühendislik ünvanını hangi yabancı ülkeden denklik alıcaksınız siz? kim vericek o denkliği ÖSYM'mi?dışarı cıkınca kendinizi nasıl ifade edeceksiniz? adama gülerler güler.şimdi dersiniz bizim yurt dışı planımız yok...
  8. ersancavdar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Temmuz 2013 ---
    aşağıdaki adrese bi tıkla denklik konusunda
    http://www.gunisigigazetesi.net/y-5993-b-TEKNOLOJI-FAKULTELERINE-YOK-UYESI-DESTEGI.html
    madem mühendisler böyle lobili filan,
    olmayın o zaman mühendis,

bu söz size ait değil mi s.günel hanım???
    herşeyi çok iyi biliyorsunuz
    lobinin ne anlama geldiğini daha iyi biliyorsunuz değil mi??

lobi cüzzamlı,demek değildir? iyi bişey söyledim aslında ama verdiğiniz cevaba bakın
  9. söz konusu yazıda yurt dışı denkliği üzerine hiçbirşey yok
  10. ersancavdar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    önce siz kendi aranızdaki uçurumları kapatın neden mi???
    öss sınavındaki giriş puanından bahsedenler;
    OSYM nin kitapçığını açın, mühendislik fakültelerinin (özel ve devlet) giriş puanlarına bir bakın hatta 1. ve 2. öğretimlerine de, ne kadar puan farkı olduğunu, herbirinin birbirine denkliği var yani aynı haklara sahipler,

örneğin TABAN PUANLAR

ODTÜ
    İNŞ.MÜH: 478
    MAKİNE MÜH: 494

HARRAN ÜNİVERSİTESİ
    İNŞ.MÜH: 314
    MAKİNE MÜH: 258
    özel NUH HACI YAZGAN-KAYSERİ: 233
    HEPSİ DE MF-4 puanına göre alıyor

puan farklarını görüyormusunuz? peki buralardan mezun olanlar aynı haklara sahip olmuyorlar mı?? odtü mezunu bir öğrencinin aynı branşı için ben diğer yerlerden mezun olanları tanımam demesi ne kadar doğal olur du değil mi????
  11. nuh hacı yazgan üniversitesi bu yasayı cıkartanlar tarafından kurulmuş bir üniversitedir. "yanlış yanlışla düzeltilmez" mühendislik yaklaşımıdır haberiniz olsun lazım olur.
  12. ersancavdar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yazının baştan 5. paragrafı
    o yaklaşım şimdilik lafta,,yetkiler aynı piyasaya girdiklerinde tek.fakültesi mezunları o zaman mühendisler yaklaşmaya çalışacaklar tek.fak. mezunlarına:)
  13. Baştan 5. paragrafa bir daha baktım yurtdışı denkliğinden bahsetmiyor.
    :D
  14. ersancavdar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu tip okullar almanyadan esinlenmiş yetmez mi,denklik açıklaması yok ki hiç bir yerde bu okullarla ilgili daha yeni okullar mezun bile vermedi daha,siz nerden biliyorsunuz daha denkliği olmadığını.ayrıca aşağıdaki durum hakkında bir değerlendirme yaparsanız.
    önce siz kendi aranızdaki uçurumları kapatın neden mi???
    öss sınavındaki giriş puanından bahsedenler;
    OSYM nin kitapçığını açın, mühendislik fakültelerinin (özel ve devlet) giriş puanlarına bir bakın hatta 1. ve 2. öğretimlerine de, ne kadar puan farkı olduğunu, herbirinin birbirine denkliği var yani aynı haklara sahipler,

örneğin TABAN PUANLAR

ODTÜ
    İNŞ.MÜH: 478
    MAKİNE MÜH: 494

HARRAN ÜNİVERSİTESİ
    İNŞ.MÜH: 314
    MAKİNE MÜH: 258
    özel NUH HACI YAZGAN-KAYSERİ: 233
    HEPSİ DE MF-4 puanına göre alıyor

puan farklarını görüyormusunuz? peki buralardan mezun olanlar aynı haklara sahip olmuyorlar mı?? odtü mezunu bir öğrencinin aynı branşı için ben diğer yerlerden mezun olanları tanımam demesi ne kadar doğal olur du değil mi????
  15. yazımı tekrarlıyorum.
  16. ersancavdar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bir tane örnek vermedim diğerlerine de bak. sonuç ta kurulmuş bir üniversite kurulum kararı alınırken niye müh. odaları protesto etmedi,üstelik tercihe göre oluşan puanlar bunlar. yasayı çıkartanlar ile ne alakası var???? anlamsız. çok tercih edilsydi puan olur du ODTÜ gibi..

istersen sen karar ver hangi üniversitenin kurulacağına...:)

üstelik bu durum hakkında yorumun bu kadar mı??? puan lar hakkında???? komik
    gerçekler karşısında bazen konuşamamak,susmak ta erdemliktir...saygılar
  17. komik olan senin yaklaşımın, sahada çok alay konusu olursun sen haberin olsun.örneklerim sivri olur bu sitede siyasete gerek yok.
  18. ersancavdar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    siyaset yapmıyorum,bakın sayılar verilerle örnek verdim ve yorumunuzu bekledim,sayısal veriler le ne alakası var siyasetin??? saçma hem de çok saçma
    ben sayısal veriler hakkındaki yorumunuzu sordum siz siyasete kaçıyorsunuz
    çünkü savunulacak tarafı yok bunun batıyorsunuz sadece savunmalarınızla
    üstelik ben 18 yıldır sahadayım,yeni mezun işsiz değilim,,
  19. bende işsiz değilim rahat ol batakta siz varsınız ki çıkış olarak görüyorsunuz bu düzenlemeyi, aynen böyle devam edin sizler o batakta kaybolup gidiceksiniz. (genellemem herkese değil bu arkadasım gibi düşünenlere) ben hala o yazıda yurtdışı denkliği ile bişey göremedim cvpda alamadım. sayısal verimi ben eğitim sisteminin anaokulundan doktora programına kadar değişmesini savunan biriyim anladın mı şimdi 18 yıldır boşa çalışan kardeşim.

20. http://arsiv.sol.org.tr/index.php?yazino=3263
    mühendislik odalarının 2006 yaptığı itirazlardan sadece 1 tanesi