1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Mühendislik tamamlama örnek sorular

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Cem Yaylagül tarafından 20 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Emine Diren İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    260732
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    kamu
    Fatih bey herkes kendi mesleğinden işini yapsın diyoruz.O zaman doktorda mühendis olsun.Eczacıda mühendis olsun sizin dediğiniz aynı şey. Hem sisitemi eleştiriyorsunuz ama çıkarlarındanda faydalanmayı düşünüyorsunuz.İyi düşünün siz öğretmen olmuşsunuz diye öyle düşünüyor olabilirsiniz.Bizim tarafımızdan bakarsanız hiç elma şekerine benzemiyor.Bu yenen haktır hemde kul hakkı
  2. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Sizde haklısınz Emine hanım, biz kul hakkı yiyor olabiliriz !!

Üzgünüm konu benim için kapanmıştır. Konuyu çevirip duruyoruz.
  3. Fatih Akkoyunlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bu mantıkla bakacak olursanız DGS ile de mühendis olunmaması gerekiyor. Tıpkı mühendislerin bankacı, öğretmen... gibi diğer meslekleri de yapamıyor olması gerektiği gibi. Örneğin bir yazılım geliştirici, programcının illa Bilgisayar Mühendisi mi olması gerekiyor? Yazılımcıların çoğu üniversite bile okumayan çekirdekten yetişmedirler, yan gelip yatmayıp kod yazarak kendilerini geliştirmiş insanlar. Kısaca şunu demek istiyorum ülkemizde her sanayi kolunda yeterince istihdam ve üretebildiğimiz bir şey olmadığından herkes okuduğu bölümden farklı meslekler icra etmekte ve her meslek grubu da insan doğası gereği olaylara saf çıkarcı bakmaktadır. Sorunun kaynağı da bu herkes kendince haklı!
  4. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    DGS Sınavını kazanmak sadece mühendislik okuma yolunu açıyor bizim zamanımızda 1 dersten kalındığında okuldan atılıyordu,tekrar yoktu,ort. nın 2 olması gerekiyordu :) bu şartlarda diğer mühendislik öğrencileri gibi okuluna devam ediyordun, intibak uyum senesi vardı, farklı olarak, onlar kaç kredi aldı ise sende okadar, lütfen bu sistemle karıştırmayın.. ne çektiğimi bir ben bilirim..(ne çektin be Tuğba :) )

Öğretmen olan meslektaşların mezuniyet senesi ile orantılı olarak zorlanacaktır, gerçekten mühendis olmak isteyen zaten yapar.
    Açıköğretimden mühendis olanlar da aynı ünvandalar,bu daha da ilginci değil mi?
  5. Fatih Yalçın Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MENDERES OSGB
    Anlaşılan benim yorumlarım birilerinin zoruna gitmiş olacak rahatsız edici diye etiketlemeye başlamışlar. Aslına etiketlediğiniz gibi harbiden rahatsız edici bir durum böyle saçmalık olmaz değil mi ? Anlayana...
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Önce Sevgi beslemeyi ve saygı duymayı ve de empati kurmayı öğrenmeliyiz ey nefsim...
  7. Erdoğan Önkoyun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    24665
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Maalesef ki eğitim sisteminin saçmalıkları burada abuk sabuk konuşturuyor insanları.

Herkes dönsün bir kendine çevresindekilere baksın. Düz liseden mezun olup hiç birşey bilmeden mühendis olan yüzlerce insan var piyasada. En az 25 tane makine mühendisi mezununa kalıpta gaz taşı ile temizleme yaptırdığımı biliyorum. Bırakın analitik düşünmeyi adamlar düz bile düşünemiyorlar. Ezberle geç Ezberle geç. Herkes kendi hakkı ile işini yapsın. Sınav saçma da olabilir. Uygulamaları hep birlikte göreceğiz.

burada ne teknik eğitim mezunlarının ne de mühendislerin kabahati vardır. Tamamen eğitim sisteminin kurbanlarıyız. Mühendislerde teknik eğitim mezunları da. Mühendisler tek bir şeyden korkuyorlar sanırım. Bir iş verene mühendis diploması olan adam lazım olsa emin olun teknik eğitimi tamamlamış mühendis tercihinde bulunur bunu da burada herkes biliyor sanırım. Çünkü teknik eğitim mezunu adam bir mühendisten pratik olarak birçok şeyi biliyor konumda oluyor. Buda sanırım mühendisleri kızdırıyor.

Kızacak ve sinirlenecek tek nokta sistem, bu sorunu yaratan maalesef ki bu sistem, o yüzden kimse kimseyi burada kırmasın dökmesin...
  8. Fatih Yalçın Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MENDERES OSGB
    Bizde o sisteme veryansın ediyoruz zaten...
  9. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Yav arkadaslar yorumlari okudum sosyal medyada cikan haberleride okudum hatta bazi gaZetelerde cikan yazilarida okudum. Sanirim hepinizin kacirdigi bir nokta var yada tam olarak bilmediginiz bir nokta var. Bu sorulari coZen muhendis olmayacak muhendislik tamamlama icin hak kaZanacak. Fakulteyi bitiren dersleri verenler muhendis olacak. Sorular hakkinda da bir iki bisey soylemek istiyorum ornek sorular asagi yukari ales mantigi ile haZirlanacak gorunuse gore bu sorulara tepki gosteren arkadaslarimi okutan sayin akedemisyenlerin cogu ales sinavina tabi olarak unvan kazanmislardir. eger sorularin kapasitesinden sikayet eden yada rahatsiz olan arkadaslara sesleniyorum aldiginiz egitimide sorgulayin o zaman. Bir seyi elestirmek icin elestirmeyin lutfen iyice bir arastirin aslina astarina bakin hazirci kulaktan dolma bilgilerle hemen saldirmayin lutfen.
  10. Fatih Yalçın Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MENDERES OSGB
    kubilay23 Yine dönüp dolaşıp sisteme gelcez. Öss, ygs, lys bilmem ne o zaman bunları neden yapıyorlar.. Uzar gider bu böylece bizde burda sadece yazarız bunları...
  11. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Sistem deilmi bizi bu noktalara getiren abi baksana kanunu erteliyorlar... Bizi öğretmen olarak atasalar ne işimiz olur? Muhendis arkadalarim hakkettikleri poZisyonlarda olsa ne isi olur is guvenliginde bilmem nede ? Hayirlisi olsun hepimiz icin
  12. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal

Komik... :))
  13. fehmi16 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ÇOK GÜZEL BİR UYGULAMA SORULARIN 7 SİNİ 5 DK DA ÇÖZDÜM KPSSDE 85 ALMIŞTIM BUNDA COŞARIM İNŞALLAH
  14. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    baştan fen edebiyatı seçmesinler ?
  15. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    İnşallah Kardeşim.. Sınavlara girmeyeli çok zaman olmuş. 2004 te ilk LES e girdiğimde 55 almıştım. Biraz karıştırmak gerekecek..
  16. Diploma ile mühendis ya da öğretmen olunmaz. Bunu en iyi bizler biliyoruz. Ne kadar yanlış uygulamalar olduğunu bilsek bile (mühendisi öğretmen, öğretmeni mühendis yapmak v.b.) istedikleri takdirde yapacaklar maalesef. Aslında bu uygulama başka bir şeyi gösteriyor bize. Alınan eğitimin kalitesi falan önemli değil. Zehir gibi mühendis ya da öğretmen olmakta değil sorun. Sorun işverenlerin daha ucuz iş gücü elde edebilmesini sağlamak. Bir mühendis çalışma şartlarının, maaşının iyileştirilmesini isteyecek olursa işveren bıyık altından gülerek; "dışarıda işe muhtaç o kadar mühendis var" diyecek. Asgari ücrete mühendis çalıştırırım demişti zamanın birinde eski işverenim. Güldüm sadece. Ama gerçek bu. Bu tür uygulamalar bıyık altından gülmenin kahkahaya dönüşmesine yarayacaktır.

Ayrıca sizler hiç düşünmeyin, devlet bizim için en iyisini düşünecektir !
  17. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Malesef Cem bey söylemlerinize kısmen katılmakla birlikte; Gerçekten piyasada mühendislik hizmeti veren bir T. Öğretmenin diploması olmadığı için hizmetinin karşılığını kendisi alamayıp diploması olan birinin alması,
    yine buna benzer bir örnekle, ataması yapılmayıp açıkta kalan öğretmenlerin olduğu bir ülkede, zamanında mühendisleri öğretmen yapıp kadroları şişirdikleri,
    30-40 saatlik bir eğitimle belge alıp, işyerinin nerede olduğunu bilmeyip diplomasını o işyerinde çalıştırıp aylık hesabına para yatan mühendisleri de,
    haftanın 4 günü boş olup 1 gün derse girip maaşlarını alan Teknik öğretmenleri de gördüğümüz bir ülkede yaşıyoruz.. Ben bunları gördüm arkadaşlar, görenlerinizde vardır.

(Bir mühendis çalışma şartlarının, maaşının iyileştirilmesini isteyecek olursa işveren bıyık altından gülerek; "dışarıda işe muhtaç o kadar mühendis var" diyecek. Asgari ücrete mühendis çalıştırırım demişti zamanın birinde eski işverenim. Güldüm sadece. Ama gerçek bu. Bu tür uygulamalar bıyık altından gülmenin kahkahaya dönüşmesine yarayacaktır. ) bu konuda çok haklısınız.. Malesef bu ülkede mühendislerimizin ve teknik elemanların kıymeti bilinmedi. bilinmeyecek..

Diploma ile mühendis veya öğretmen, İSG uzmanı vs. olunuyor malesef bu ülkede.. Diplomayı aldıktan sonra yaptıklarımız artık bizlerin şeref ve haysiyetinize, mesleğe olan saygımıza kalıyor...

Allah hepimizi mesleğimiz ne olursa olsun, o mesleği iyi icra eden insanlardan eğlesin.. (Amin)
  18. Seçkin Çetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Öğretmenliği seçenler mühendis olabiliyorsa fizikçi veya kimyagerin mühendis olmasında ne sakınca var ?
  19. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    :)
  20. Halit Forever İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sanki bi sınavla mühendis mi olacaklar ? 2 dönem de ders görülecek... Teknik öğretmenler mühendislik derslerinin % 85'ini zaten almıştır...