1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Mühendislik tamamlama örnek sorular

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Cem Yaylagül tarafından 20 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. kral_13 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    benım anlamadığım bu çekemek niye. daha sınavda ne çıkacağı belllı değilken dalga gecer gb yazılar nıye. alesden kpss kaç kısınız 90 aldı
  2. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    öğretmenliği seçenleri de mühendis yapmasınlar , demeliyim değil mi şimdi ?

Mühendislik , mühendislik fakültesi mezunu ile oluyor demişlerdi bana.
    her ne ise ....
    Benim aklım almıyor karmaşık şeyleri
    herkesi yapsınlar bence
  3. Emine Diren İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    260732
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    kamu
    DEMEKKİ BU ÜLKENİN EN ÇOK MÜHENDİSE İHTİYACI VAR HERKES OLSUN BAKALIM.
  4. Fırat Akın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Mesajlardan anladığım kadarıyla sen pek öğrenememişsin ama.

Hadi analitik düşünceleri geçtim bir öğretmen olarak Türkçeyi de öğrenememişsin. Adımın ilk harfi küçük, virgülden sonra ilk harf büyük, -da eki bitişik.

Bu nasıl bir imla ? Yetiştirdiğiniz öğrencilere üzüldüm.
  5. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    :) komik insan..
  6. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    :) Güzel. Anlitik düşündüğün kadar Türkçeyi de iyi kullanıyorsun..Senin adına mutlu oldum. Farklı olmak bu olsa gerek...

Söyleyecek laf bulamayıp konuyu başka tarafa çekmeye çalışman gülünç olmuş. Dil bilgisi ve imla kurallarına dikkat etmeni beğendim. Bunu forumda bir alt başılk altında veya farklı bir platformda tartışabiliriz. Sevgiyle kal..
  7. Niyazi Ateş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    HASTA BAKICILAR İŞSİZ DİYE SINAVLA , TAMAMLAMA KURSU İLE DOKTOR YAPALIM OLMAZ MI ?
    "mühendislik tamamlama kursu" diye bazı üniversitelerde bu işe önayak oluyorlarmış.
    nasıl yani?
    şimdi bunlar YARIM MÜHENDİSDİ bu YARIM AKILLILARDAN kurs alıp tam mühendis mi olacaklar?
  8. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Tam Akıllı bir arkadaşımızdan Konuyu baltalamak, insanları tahrik etmek için yazılmış talihsiz bir yorum...

İnsan eğitim aldığı insanları bu kadar aşağılar mı... Hayır o zaman adama sorarlar "dinime küfreden müslüman olsa bari".

"Yarım akıllı" diye bahsettiği kişiler, bazı üniversitelerin hocaları... ve nihayetinde bir meslek grubuna dahil kimseler..

Prof.Dr. Ata Mufan
    İstanbul Teknik Universitesi,Makine Fakültesi Dekanı
    Prof.Dr. Ulvi $eker-
    Gazi Universitesi, Teknoloji imalat Miihendisliği Bölüm Başkanı
    Prof.Dr. Siileyman Gündüz
    Karabrük Universitesi, Teknoloji Fakiiltesi, imalat Mühendisliği Öğretim Uyesi
    Prof.Dr. Abdullah Ozsoy- SDU, Teknoloji Fakiiltesi, imalat Mühendisliği Bölümü Oğretim Uyesi
    Prof.Dr. Kerim Qetinkaya, Karabük Universitesi, Teknoloji Fakiiltesi,
    Endristriyel Tasarım Miihendisliği Bölümü, Oğretim Uyesi
    vs..

Yazık.. bir arkadaşımız üzerinde konuşalım konu açtı. malesef bazı kendini bilmezler terbiye sınırını aştı.. Ben daha konuşmam...
  9. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Yazik abi neyapsin adamlar muhendis olarak bir is bulamiyorlar is guvenligine ogretmenlige vs gibi seylere sardilar baktilar yine olmicak bizle ugrasiyorlar:) bizle ugrasinca iş vermiyorlar maaş baglamiyorlar arkadaslar. Anlat anlat dur bu adamlara olayi donup dolasip bende fark dersi alip doktor olayim diorlar yav arkadas bize bu fakulteye girerken sen muhendsite olabilirsin dendi bu hak zaten vardi birden olan bir sey deil dedikce biri cikiyor bende doktor olmak istiorum dior :) surekli sabote ediliyor bu tartisma defalarca soyledim yine soyluyorum bu insanlara adamlar sadece muhendislik okumus baska bisey okumamis:) simdi bunu yaZdim biri cikacak 2 yillik saglikcilarida doktor yapsinlar diyecek bu bole devam edecek :)
  10. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    ...

Ekli Dosyalar:

11. Niyazi Ateş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Fatih bey bu hamur çok su götürür.
    Yarım akıllı dememin sebebi meslekleri nedeniyle değil.
    Artık onlar da düzenin, rantın adamı olmuşlar ve ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ ARTIK TİCARİLEŞTİRİLMİŞ,
    ONLAR SADECE DÜZENİN İNSANLARI OLMUŞLAR ONU UYGULUYORLAR çok fazla suçlayamıyorum artık.
    BİLİM YAPMALARI DEĞİL PARA KAZANMALARI İSTENİYOR ÇÜNKÜ.
    DOKTORLARDA DA AYNI DURUM GEÇERLİ
    Bugün teknik öğretmenleri SİZİ MÜHENDİS yapacağız diye söğüşleyecekler ,
    yarın biz mühendisleri de SİZİ SÜPERMAN MÜHENDİS YAPACAĞIZ diye söğüşleyecekler
    AMA ÜLKENİN GENEL İNSANLIK VE KÜLTÜR KALİTESİNDE BİR ARPA BOYU GİTMEMİŞ OLACAĞIZ.
    TÜCCAR ÜNİVERSİTELERDEN PARAYLA ALINMIŞ DİPLOMALI İNSANLARDAN BU ÜLKEYE BİR FAYDA GELMEZ.
    Ondan sonra 2000 TL lik GAZ DEDEKTÖRÜ kullanmanın bile gerekli olduğu eğitimini almayan / aldırılmayan 7 insan bir kuyuya girer ve bir daha çıkamaz.(Manisadaki geçen hafta yaşanan CİNAYET ama kayıtlara iş kazası yazılacak)
  12. Filiz Birlikay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84323
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çalışmıyor
    Biri bana bunu şaka olduğunu söylesin lütfen:(
  13. Erhan Güneş Mevzuat Grubu Lideri

• Mevzuat Grubu
    Sertifika Numarası:
    21761
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çağan OSGB
    Neyin ?
  14. Eray ÖZER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118415
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Samet Kalıp ve Madeni Eşya San. Tic. A.Ş.
    1- Teknik Öğretmenler yüksek okul mezunu değil fakülte yani 4 yıllık bir yüksek öğrenim programından mezun olmuştur.
    2- Teknik öğretmenlik okuyanlar puanları başka bölümlere yetmediği için değil başka bölüme gitme şansları olmadığı için öğretmenlik okumuşlardır.
    3- Mühendis arkadaşlarım korkmayın siz zaten süper analitik düşünen zeki insanlarsınız.Biz sizin elinizden işinizi alamayız
    4- Şu an birçok meslek lisesinde formasyon alıp öğretmenlik yapan mühendislere rastlamak mümkündür.
    5- Mevcut mühendislerimiz çok iyi olsalardı teknisyen maaşıyla mühendislik yapmazlardı.Aynı zamanda pazarlama ve satış mühendisi gibi saçma sapan kavramların ortaya çıkışı da yine süper zeki analitik düşünebilen fakat mühendislik yapamayan pazarlamacı mühendisler sayesinde ortaya çıkmıştır.

İşin özü bence kimse kimseye pislik atmasın iyi olan iş yapar kardeşim bu yasa sadece hükümet istediği için çıkmadı emin olun.Özel sektör taleplerini karşılamak için bir yapılandırma aynı zamanda...
  15. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Sorulara baktım. Çok zor sorular. Bunları ancak mühendis olanlar çözebilir. Çözebilen herkes mühendis olmalı.
    Hatta olimpiyat sorularına da eklenmeli bunlar kesinlikle.
    Bu kadar zor sınav olur mu arkadaş ya.
  16. Filiz Birlikay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84323
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çalışmıyor
    Düşünemeyen, düşünemediği için üretemeyen bir gençlik yaratıyorlar...bu komik sorularla neyi ölçüyorlar anlayamadım doğrusu?
    Bir yandan öğretmen açığı var deniliyior,diğer yandan öğretmenlere mühendislik hakkı tanınıyor, Aynı şey mühendis olup öğretmenlik yapanlar için de geçerli. Kimse kendi alanında uzmanlaşamıyor neticede....
    Konuyu yanlış değerlendirmeyen lütfen, sorun sistemde ve bunu yönetenlerde....
  17. Engin Yazgan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Formasyon derslerini aldıktan neden olmasın. Ama o da yetmiyor bilgin olsun KPSS'den ortalama 85 civarı puan alman lazım atanabilmen için ;) Ayrıca yurt dışında bazı ülkelerde önce mühendislik bitirip sonra eğitim formasyonu alıp öğretmen olabiliyorsun.

Bu ülke de her yerde yatan da var çalışan da var. Sadece öğretmenlik fakültelerinde yatan yok! Diploma ilk işe girişte işe yarıyor. İşe girdikten sonra kişinin kendisine kalıyor. Bu mantıkla büyük holdinglerin ilkokul, ortaokul mezunu müdürlerine, yöneticilerine ne yapacaksın????? Herkes kendi işine baksın. Özel sektörde yerini haketmeyen zaten bir şekilde eleniyor...
  18. Caner T. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işin aslı bu ama nedense kimse sizin baktığınız yerden bakmamış.bu düzenlemenin mühendis açığı olduğu için yapıldığını düşünen mühendis arkadaşlar var ki onları Türkiye gerçeklerine davet etmekten başka elden birşey gelmez ne yazık ki."her şehire bir üniversite hayaldi gerçek oldu" şeklinde başlayan plansız,programsız üni.lerin kurulması neticesinde bu gün gelinen sonuç ortada, dışarıda yeterince işsiz mühendis de var öğretmen de.

peki bu mühendislik tamamlama aniden nasıl ortaya çıktı,bilmem kaç yılında kabul edilmiş,teknik eğitim mezunlarına verilmiş bu hak ,yıllardır odalar kabul etmiyor,yok şuydu,yok buydu denilerek hep bir kenardaydı.birden iki toplantı yapıldı,mağduriyet giderilecek haberleri ile servis edildi bize.burada ciddi bir kaynak var,bunu söğüşlemek pardon değerlendirmek gerek.üstat yukarıda anlatmış en güzelinden zaten.

en basitinden yazıyorum,nasıl bir dümen dönüyor anlatabilirim umarım.tamamlama eğitimini (10 un üstünde öğretmenlik bölümü sanırım) 4 üniversitede yapılacağı ve kontenjanı bu üni.lerin belirleyeceği gelen haberlerde ,sınırlı kişi sayısı olacağı garanti, yani öyle her öğretmen mühendis oluyor gibi bir durum yok. birde burada çokça bulunan "ama sorular çok kolay yeaa" diyen arkadaşlar var,elbette kolay olacak,kolay olsun ki daha fazla insan başvursun.,sınava başvuru ücreti 100 tl,dışarıda yüzbinler var. ee ozaman gelsin paralar : )
  19. Engin Yazgan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok bir açıklama getirmiş Eray Bey. Teşekkür ederim.

Fatih Bey'in paylaştığı bu dosyalara bir göz atın derim. Ben erkek kardeşimle aynı üniversite de okudum. O düz lise mezunu olduğu için Elektrik- Elektronik Mühendisliğinde ben Anadolu Teknik Lisesi mezunu olduğum için Elektronik Öğretmenliğinde okudum. Onun 4 yıl boyunca aldığı dersler ile benim aldığım dersler % 80 aynıydı. Arada ki fark Eğitim dersleri aldığımız için vardı. Ders isimlerinde ufak tefek isim farklılıkları olsa da içerik % 90 aynıdır.

Bunları ben de yazıyorum başkaları da yazıyor çiziyor ama asıl olan yaptığın işi hak ederek yapmaktır. Gerisi faso fiso. Bu ülke de çeşitli nedenlerden dolayı hak ettiği diplomaya sahip olamayan çok insan var. Kağıt parçasına bakmayalım icraata bakalım.

Not: Bu hükümetin oy toplama için yaptığı bir düzenleme gibi gözükse de yıllardır bir kısım insana yapılmış çok büyük bir haksızlıktı. Ve bu şimdi geç de olsa düzeltiliyor. Bu düzenleme de bazı kusurlar var ama yapılması gereken bir düzenlemeydi. Herkese saygılar.
  20. Engin Yazgan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu düzenlemenin getirilme amacı benim dönemimde mezun olan arkadaşların mağduriyeti neticesinde oldu. Benim dönemimde (99 mezunuyum) Meslek Liselerinden mezun olduğunuzda istediğiniz bölümü tercih edebiliyordunuz. Ben ve aynı dönem arkadaşlarım ( kendi okulum için konuşuyorum) okulun iyi bir ingilizce eğitimi, kültür dersleri hocalarının kaliteli olmasından ve bizden önceki mezun olan abilerimizin ve ablalarımızın Türkiye'nin en iyi üniversitelerinde okuduklarını bildiklerinden dolayı bu okulda okumaya karar verdik. Ama Ülkemiz'de ki eğitim sistemi ve sınav sistemi akşamdan sabaha bir yasa ile değiştiğinden son senemizde, TEK SINAV SİSTEMİNE ( ÖSS ) geçildi. Ve bu geçişte bazı liselere katsayı engeli konuldu. Bu engelle ÖSS birincisi olduğumuz takdirde bile istediğimiz bölümü kazanabilme ihtimali neredeyse sıfıra indi ( Neredeyse kelimesini okul birinciliği kontenjanından istediği bölümlere giden arkadaşlar olduğu için kullanıyorum). Netice olarak bu sistem bize son senemizde dayatıldı. Herkesin değişik bölümlere gitme planı varken, sadece öğretmelik seçtirtildi. Bu hayatımızı şekillendirmemiz de bize yapılmış en büyük HAKSIZLIKTI. Sayısız dava açıldı ama netice alınamadı.

Sonuç olarak: bu düzenleme o yıllarda okumakta iken bu sistemin değişmesiyle mağdur olmuş kişileri kapsaması gerekmektedir. Bu sistemin böyle olduğunu bilerek meslek lisesinde okuyan arkadaşlara da bu hakkın tanınması bence farklı amaçlar içermektedir.