1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Mühendislik tamamlama örnek sorular

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Cem Yaylagül tarafından 20 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Sercan Öztürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32659
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Teknik eğitim fakültesi mezunu bir birey olarak bakıyorumda mühendisler bizi bayaği ezmeye çalışıyor.Ama özel üniversitelerde beleş mühendislik diploması alanları,hakkaride van da mühendislik fakülteleri olduğunu söylemiyorlar.Bu arada o kadar korkmayın herkesi mühendis yapmayacaklar belli bir kontenjan açacaklar.Ayrıca bunun üstüne almadiğimiz dersleri alacağiz.Bu dersleri veremezsek zaten o diplomayı almaya hak kazanamayacağiz..!
 2. bana direk teknik öğretmen diploması versinler o zaman
 3. Sercan Öztürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32659
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Sebep?
 4. mühendislik için ilave sınav ve eğitim getirdiler teknik öğretmenlere bize de direk versinler o zaman teknik öğretmenlık diplomasını
 5. Erhan Güneş Mevzuat Grubu Lideri

  • Mevzuat Grubu
  Sertifika Numarası:
  21761
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Çağan OSGB
  Sınava gir ve aradaki fark derslerini al neden olmasın...
 6. en iyisi meslek kavramını kaldırsınlar herkes her işi yapsın öyle daha iyi olur :)
 7. kubilay23 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  bireysel
  Hepsini çözsende hemen muhendis yapmiiyorlar kardeş egitimden sonra hakeden alacak. Sanirim bu aciklamayi 20. Kez yapiyorum :)
 8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar;10 Yıllık Mühendisim hayatım şantiyelerde geçti..Mühendis olabilirler ama Diplaması olur sonuçta..Takılmayın bazı şeylere Mühendislik zor ve idarecilik-Yöneticilik isteyen,pratik çözüm ve de lider vasfı olmayı ister çok iyide matematik ile bilgisayar donanımı olmalı.Mühendis olmak diplomayla olunmuyor..Takılmayın bazı şeylere..Kendinizi geliştirin.
 9. Emine Diren İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  260732
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  kamu
 10. Beni düşündüren teknik öğretmenlerin mühendis olması değil. Hak tanınırsa olacaklar tabi. Göz attığım bazı mesajlarda dikkatimi çeken noktalar var.

  Serci demiş ki mühendisler bizi ezmeye çalışıyor. Parayla diploma veren üniversiteler var. Hakkari ve Van 'da mühendislik fakülteleri var.

  Öncelikle örnek olarak verdiğiniz illerden batıda da bolca mevcut ki bu her şehre üniversite kurmak istemenin ürünü. İkincisi bu üniversitelerden mezun mühendisleri dışlayıp onlarla aynı ünvanı almak istemeniz kendinize haksızlık ve böyle düşünürseniz siz kendinizi ezersiniz.. Paralı üniversitede okumuş. Sorun o insanlarda değil çifte standart yaratan sistemin kendisinde. Analitik düşünceden dem vuran arkadaşlar, öğretilecek bir şey ise herkes öğrenebilir, öğretilemeyecek kadar özel bir şeyse kimse korkmasın zaten. Neyse...

  Bizimkisi komünist ülkede milyarder olmaya benzer. Kıymetin olmadıktan sonra ha öğretmen ha mühendis olmuşsun. Belge hiç. :)
 11. kubilay23 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  bireysel

  Evet. Mühendis, diploma ile olmuyor haklısın erkan bey :) ama bazı şeyler için diploma yada belge lazım mesela sait beyle diğer tartışmalarımızda bir sürü iş güvenliği ile alakalı tecrübe, bilgi, belge ve sertifikasının olduğunu söylemişti ama malesef iş güvenliği uzmanı olmak için ve bazı yetkilere sahip olmak için bu sertifika şart. Bazı şantiyelerde teknik öğretmenin veya inşaat teknikerinin altında mühendislerin çalıştığını, adamların derya olduğunu gördüm ama diploma olmadığı için sadece pratikte kalıyor bu iş bilmem anlatabildim mi ? Her ne kadar tarafsız olmaya çalışsanız da yazınızdan bu işi sizinde istemediğiniz anlaşılıyor. ama sizde göreceksiniz ki burada tartışılan gibi olmayacak bu iş. emek isteyecek. Bazı sabotajcı arkadaşların söyledikleri gibi o sorular çözülerek değil eğitim alınarak olunacak. Hak eden hak ettiği yere gelecek hak etmeyen de mühendis değil feriştahı olsa yerinde saymaya devam edecek.
 12. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  kubilay23 bey.
  Sizin karada aldığınız İSG eğitimi ile ilgili sertifikalarımın tamamı Ulaştırma, Denizcilik Bakanlığı tarafından bana 2006 senesinde zaten aldığımız lisans eğitiminde verildi. ÇSGB Denizcilik bakanlığının verdiği bu bvelgeleri sırf kendi vermedikleri için kabul edip edemeyecekleri konusunda bana cevap veremiyorlar. Kendi aldığınız eğitimle benimkini bir tutmayın lütfen.
  Sabotajcı ve çekememezlik içerisindeki arkadaşların beyan ettikleri gibi ben buna da muhtaç değilim. Okulda OHSAS, ISO vb. eğitimleri almış olmama rağmen yine kurslarına giderim ve gideceğim. Zaten yaptığım İSG işi de buna benzer. 2007 den itibaren risk assesment, near miss reports, hot-cold-elect-abord permit formları ve yüzlercesini zaten yetlkili olarak yapıyorum. Bilginize.
 13. kubilay23 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  bireysel
  Size kıvanc ve basari dolu hayatinizda basarilar dilerim sait bey. İhtiyaciniz yoksa sertifikayida almayiverin :) bitakim seyleri assagilarken dikkat edin el elden ustundur.
  Gururlanma padisahim senden buyuk ALLAH var
  Bilginize...
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Haziran 2013 ---
  Ha bu arada biz karada yasiyoruz abi napalim :)
 14. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Zorunuza gitmesin kubilay23 bey.
  Sizin üstte yazdığınız şeylere istinaden yazdım bunları. ( Satotajcı arkadaşlar sözününün empatik açıdan değerlendirmesi açısından faydalı olmuş anlaşılan.)
  Şunu da belirteyim. Dediğim gibi ben sertifika için kurs aldım. Ağustosta sınava girme hakkım var ama girmiyorum. Diğerlerinde de girmeye ihtiyacım yok zaten. Aşağılamak da benim haddime değil ama herşeyin bir değeri var. Değerinden fazla fiyat biçilmemeli. Benim için önemli olan bu. Dedim ya.
 15. kubilay23 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  bireysel
  Anlasilan size muhendislik okurken herseyi ogretmisler ama turkceyi ogretmemisler. Ben sabotajci olarak sizi nitelemedim bilakis almis oldugunuz egitimin kalitesini gostererek bu kadar egitimden sonra bile sertifikaya ihtiyac duyuldugundan bahsettim. Neyse sait bey yine diorum size ulu yasaminizda aldiginiz basarilar belgeler sertifikalarla övünç dolu yillar diliyorum umarim birgun Baskalarinin basarilarindan da bahsedersiniz. Ulu insan.
 16. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Siz beni nitelemediyseniz bende sizi nitelemedim o zaman. Sorun yok.
  Aynı sizin önce benden bahsedip bazı sabotajcı arkadaşlar tanımlamanız gibi bende ortaya bir tanımlama yaptım. Eğer değilseniz sorun yok. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Bu arada ben başarılı insanların başarılarından bahseder, kendime örnek alırım. O konuda bazıları gibi kompleksim yoktur. İçiniz rahat olsun.
 17. kubilay23 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  bireysel
  :) rica ederim ne demek. Benim icim gayet rahat sait bey. Sizde bu konuda kendinizi yormayin iş olacaga varir.
 18. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Yok canım. Böyle gereksiz, saçma bir konu için ne diye yorayım kendimi.
  "Araba devrildikten sonra yol gösteren çok olur", " Bir musibet bin nasihatten iyidir" demiş atalarımız.
  Mecburen bu sistemin etkilerini görene kadar bekleyeceğiz ne yapalım.
  Saygılar.
 19. kubilay23 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  bireysel
 20. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  84395
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  birileri demiş ki banada teknik öğretmenlik kadrosunu versinler düşünülmeden konuşulan sözlere anlam veremiyorum "sanki teknik öğretmenlik kadrosu sokaklarda geziyorda biz beğenmiyoruz illa mühendis olacaz diye bağıyoruz" sanıyor bazıları