1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Mühendislik tamamlama örnek sorular

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Cem Yaylagül tarafından 20 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Dönüp dolaşıp konu hep aynı çıkmaza geliyor.
    Allah sonumuzu hayırlı etsin. Akıl fikir versin.
  2. kral_13 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    TUBA İLZE / EĞİTİM

Teknik öğretmenler: “Mühendislik tamamlama en doğal hakkımız”
    E-Posta Gönder
    27 Haziran 2013 Perşembe 07:47

Geçtiğimiz hafta “Mühendisler, Teknik Öğretmenlere Yönelik Uygulamaya Tepkili” başlıklı yazı üzerine teknik öğretmenlerden birçok mail aldım. Kiminde bugüne kadar yaşadıkları sıkıntıları ve kariyer yolculuklarını paylaşan çok samimi ifadeler, kiminde detaylı bilgilendirmeler, kiminde serzenişler ve hatta suçlamalar vardı. İçeriği ve üslubu ne olursa olsun her birini satır satır okudum ve yanıtladım. Çünkü çok uzun yılların birikiminin patlaması ile karşı karşıya olduğumun farkındaydım.
    Bu tarz konuları ele alırken bugüne kadar tüm tarafların görüşlerini yansıtmaya çalıştım. Ancak bu sefer, her defasında yazımın sonuna eklediğim, konuya önümüzdeki hafta da devam edeceğimi belirten notu koymayı atladım. Ve teknik öğretmenler, konuyu burada bitireceğimi düşündüler haklı olarak. Geçtiğimiz haftaki yazı, Elektrik Mühendisleri Odası’nın yaptığı basın açıklaması sonucu kaleme alındı. Yerim kısıtlı olduğundan yazı, sadece mühendislerin bakış açısını yansıttı. Bu hafta da söz doğal olarak teknik öğretmenlerde ve Teknik Öğretmen Hakları Derneği’nde.
    Kendileri basın yayın kuruluşlarında Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarına “bedava” mühendislik verildiğine dair çıkan haberleri asılsız, aşağılayıcı ve hukuka aykırı olarak değerlendiriyorlar ve bundan büyük bir rahatsızlık duyuyorlar. Teknik Öğretmen Hakları Derneği tarafından gerçekleştirilen açıklamada öne çıkan noktalar şöyle sıralanıyor:
    - Teknik öğretmenlerin mühendislik tamamlama eğitimine ilişkin 3795 sayılı Yasa, 1992 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'nca oy birliği ile çıkarıldı. 2001 yılına kadar kanun kısmen uygulandı, 2001 yılından bugüne kadar ise, kanun uygulamaya konulmadı. Bu durum, meslek ve teknik okulların önüne getirilen katsayı anlayışı ile paralel bir uygulama ve tamamen 28 Şubat sürecinin felsefesine dayalı bir anlayış olarak ortaya çıktı.
    - Kanunun uygulanmaması nedeniyle, 4 yıl teknik lisede 4 yıl fakültede teknik eğitim almasına karşın teknik öğretmenler, sanayi sektöründe çalıştığında statü, imza ve yetki sorunu ile karşı karşıya bırakıldı; hem maddi hem de manevi olarak mağdur edildi. On binlerce Teknik Eğitim Fakültesi mezununun da işsiz kalmasına neden oldu.
    - Halihazırda Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev yapan teknik öğretmenlerin ciddi bir kısmı mühendis kökenli ve mühendisler halen teknik öğretmenlik yapmaya devam ediyorlar.
    - Teknik eğitim fakülteleri, 4 yıllık lisans düzeyinde, yüzde 90' ı hem teorik hem de pratik mühendislik eğitimi veren fakülteler. Kapatılan fakültelerin yerine mühendis yetiştiren Teknoloji Fakülteleri kuruldu. Bu fakültelerin Teknik Eğitim Fakülteleri ile aynı fiziki ortama, laboratuvara ve öğretim görevlisine sahip olmasına, ayrıca ders içeriklerinin benzer olmasına rağmen, teknik öğretmenlere aynı unvan verilmedi.
    - Mühendislik tamamlama, hâlihazırda çalışan teknik öğretmenlerin imza yetki sorununu çözüme kavuşturacak ve yetişmiş beyin gücünün üretimin içerisinde yer almasını sağlayacak.
    Sınav, 21 Temmuz’da
    Meslek ve teknik lise çıkışlı, 4 yıl lisede, 4 yıl üniversitede söz konusu alanda eğitim alan ve tüm eğitim süreci boyunca sanayide toplam 6 defa staj yapan mezunların en önemli sıkıntılarından bir tanesi de aldıkları eğitime ve edindikleri tecrübeye rağmen şirketlerin İnsan Kaynakları bölümünde “Teknik öğretmene ihtiyacımız yok, mühendis arıyoruz” tavrıyla karşılaşarak daha baştan kendilerini ifade şansını bulamamaları olmuş.
    Özetle teknik öğretmenler “Bizler katsayı mağdurları olarak kendi alanımızın mühendisliklerini dahi seçemeyen öğrenciler, özel sektörde unvansız olarak çalışan emekçiler, 8 yıl teknik bilimlere gönül vermiş ve 20 yıldır hakları gasp edilen teknik eğitimcileriz…” diyorlar.
    İşin uygulama kısmına gelirsek teknik öğretmenler için 21 Temmuz tarihinde “Teknik Öğretmenler için Mühendislik Tamamlama Programları Giriş Sınavı” yapılacak. Örnek soruların ALES tarzı olacağını gösterdiği bu sınav sonrasında başarılı olanlar, bazı üniversitelerdeki mühendislik tamamlama kontenjanlarına yerleşecekler. Eğer yerleşebilirlerse iki dönem boyunca fark derslerini alarak mühendis unvanını elde edecekler.
    Umarım aynı sektörü paylaşan taraflar empati kurabilirler, birlikte çalıştıkları, yarın aynı meslek birliklerinde yer alacakları meslektaşlarının yetkinliklerini aşağılamaz ve karalamaz, gelişim için işbirliği yapabilirler. Süreç içerisinde konuya dair benimle paylaşılan bir sorun ya da sıkıntı söz konusu olursa tüm tarafların bakış açısına yer vermekten memnuniyet duyacağımı da belirtmek isterim.
  3. cul_de_sac İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu sorularda neyin nesi, şaka olsa gerek, hadi bana sşaka olduğunu söyleyin hepimiz gülelim ...

Demiyorum ki biz mühendisler üstün insanlarız ama bu kadarda basit bir eeğitim almadık bunlar orta okul düzeyinde sorular, yazık bunca yıl emek veripte mühendis olan meslektaşlarıma, ne yazık ki bu mühendisliğin teknik bilgi ve becerinin aslında ülkemizde ne kadar basite alındığını gösteriyor.
  4. Fatih Akkoyunlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bu sinav siralama sinavi, sinavi gecen muhendis olmuyor. Sonrasinda gelecek egitim teknik ogretmenlerin analitik dusunce kabiliyetlerini ! guclendirecek kanaatindeyim.
  5. cul_de_sac İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Fatih.2005 anlamsız olarak degerlendirmissin yorumumu ama benim sitemim sisteme, ne ogretmenlere nede muhendislere laf atmiyorum. Zaten en nihayetinde herkes işini yaparak farkını koyar ortaya.
  6. cul_de_sac İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İnşallah Fatih Bey nihayetinde hak verilmiş ve insanlar bundan yararlanmak isteyecektir. Bakalım ilerleyen zamanlarda hepimiz durumun gelişimini izleyeceğiz.
  7. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    cul_de_sac öncelikle okumayı deneyin derim size öyle ezberci ,okumaktan yoksun olarak ezbere konuşmayalım.OKU araştır sonra eleştirini yaparsın ve bu eleştiriyide saygılı ve edepli olması gerekir.Benim anlamsız bulmamdan yakınıyorsunuz ama yazdıklarınızı dikkatli okursanız beni anlarsınız gayet küçümser ve teknik öğretmenleri aşalayıcı cümler kurmuşsunuz ve bu konuyu bilmediğinizde anlaşılmaktadır.
  8. cul_de_sac İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kesinlikle kimseyi asagilamiyorum böyle birşey kesinlikle yapmam. Saygi ve edebe dair hic bir ccümle kurmadım ama neyse sizinle herhangi birşey tartışarak zaman harcamak istemiyorum.
  9. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bencede empati kurmak önemli bir teknik öğretmen olarak eğitimde empatinin önemini çok iyi biliyoruz mühendislerle empati kurmayı öğrenirsek bu tartışma biter ve onlar o zaman bizi anlayacaklarını düşünüyorum mühendis arkdaşlarımız acaba bizim durumumuzda olsaydı nasıl yorum yapardılar merak ediyorum...
  10. cul_de_sac İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Abdurrahim Bey konu eleştirmek veya eleştirilmemek değil, empati tabiki kuruyoruz emin olun ve sanmayın ki bizler çil çil altınlar içinde yaşıyoruz ve ya polyanna kadar mutlu işlere sahibiz, sadece yorum yaptığımızda bu yorumlarımız bize tokat olarak dönüyor sanki suç işlemişiz gibi yorum yapma hakkımız varsa bırakın yorum yapalım, sizlerde verilmiş haklarınızı kullanıyorsunuz tabiki kullanın. Ben genel olarak Tüm Teknik konuların Türkiye'de büyük bir kısım tarafından basite alındığını düşünüyorum ve bu düşüncem sizlere verilen bu sınav hakkından doğmuyor bunu belirtmek isterim.
  11. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mühendislik puanları düşmüştür artık :D
  12. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Normal değil mi düşmesi?
  13. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Başa sarıyoruz yine :) şimdi çıkar biri bende fark dersleri alıp doktor olmak istiyorum der. sonra biri durumun böyle olmadığını söyler. sonra site yönetiminden birileri konuyu yumuşatır. sonra biri çıkar konu hakkında tek satır okumadan tek bir cümle ile sabote eder. sonra biri çıkar bunun öyle olmadığını ispat eder. sonra birileri çıkar destek verir. sonra site yönetimi el atar. sonra sonra sonra.... :)
  14. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Sabote etmek, diğerinin sürekli eziklik yaşası. Sürüp gider işte bu.
    Olan da mesleğe olur işte. Söylemeye çalıştığımız da bu.
  15. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    sait bey kimsenin ne eziklik yaşadığı var nede başka bir şey. ben sizin yerinizde olsam hakkımı hukuksal platformda ararım burda böyle konuşarak eziklik değildi sadece üzüntü veriyorsunuz. gidin arayın abi hakkınızı zaten haklıysanız bağımsız mahkemelerimiz var verir hakkınızı.
  16. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    bakın o kadar şey yazıyorsunuz yok ezik yok bilmem başka başka şeyler sadece bey diye hitap ediyoruz size. insan olduğunuzdan ötürü saygımızı yitirmiyoruz size karşı. her ne kadar bizim iş güvenliği uzmanı olmamızı bile içinize sindiremediğiniz bilsek de meslektaş gözü ile bakıyoruz. bir birimizden bir şeyler kapabilmek adına girdik bu forum sitelerine böyle söylemler mesleğinize yakışmıyor. zorunuza giden mevzuları lütfen kırıcı olmayan bir üslüpla dile getirirseniz karşılıklı saygı çerçevesinde tartışabiliriz. aksi taktirde bizde en nihayetinde insanız ve her insanında bir eşref saati birde eşş.k saati var. umarım hep eşref saatimize denk gelirsiniz. almış olduğumuz teknik, pratik eğitimin üzerine birde pedagojik formasyon eğitimi aldığımızı hatırlatır insan psikolojisi ile nasıl oynandığını göstermek zorunda kalırız ki böyle bir şeyin olması ancak ve ancak bizlere zarar verir. saygılarımı sunar iyi çalışmalar dilerim.
  17. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Sabote etmeyi bana uygun görürken neden ezikliği üzerinize alınmıyorsunuz kubilay bey? Şimdi gelip de ben size sabote ettiniz demedim derseniz de bende aynı şekilde size ezik demedim derim.
    Önemli olan benim hakkım olanı hukuksal olarak almam değil ki? Lise eğitiminin ardından bir sınava girdim. Hukuksal olarak bana tanınan hakkımı aldım. Zorlu lisans eğitimimi ile mühendislik eğitimini HAKKIYLA! aldım, hak ettim ve hukuksal hakkım olan diplomamı aldım. Mühendisliğe geçiş için ön şart olarak konulan soruları görünce mühendisliğe aday adamların bilgi seviyesinin nerelerde olacağının sınırının alt noktası zaten belli olmuyor mu? Yav arkadaş. Eşitlikten, haktan adaletten hakkıyla bahsedecek olsak, inancımız olması için şu ön eleme sınavının seviyesini bari lise son sınıf seviyesine yükseltselerdi. Sizce de öyle değil mi?
  18. Engin Yazgan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sizin öğretmenlik yapabilmeniz için bazı dersleri almanız gerektiğinin farkında değilsiniz sanırım. Biz 4 sene boyunca eğitim dersleri aldık. Siz de onları aldıktan sonra tabi ki öğretmen olabilirsiniz. ;)
  19. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel

72 bin tane teknik öğretmen var sait bey. bunların hepsine bir anda eğitim verilemiyeceği için bir çeşit sınav yapmak zorundalar. bu sınav seviye belirleme sınavı değil. o yüzden zorluk derecesinin pek bir önemi yok. ösym bir şekilde sıralama yapmak zorunda. yani zannedildiği gibi sınavı geçen mühendis olmuyor sadece eğitim almaya hak kazanıyor. yani eleme felan yok herkese bu hak tanınacak. sanırım yeterince açıklayıcı oldu. bence burda esas konuşmanız gerekeni konuşmuyorsunuz. bence sorgulamanız gereken şu: bu iş yapılırken hakkı ile yapılacak mı yapılmayacak mı ? sorgulamanız gereken şu : eğitimin düzeyi ne olacak ? siz yav bu iş niye böle oldu olmasın bu haksızlık diye boş çabalar ve tahrik etme yollarına başvuracağınıza bu konuda tartışalım bence. Kİ daha henüz kimse doğru dürüst bir şey bilmiyor. ne olduğu belirsiz bir sınava girecez gerisi ise meçhul... hangi üniversitelerde açılacak ? hangi dersler gösterilecek ? mühendislik fakültelerinde mi yoksa teknoloji fakültelerinde mi alınacak bu eğitim ? 2 dönemde mezun olamayan bu haktan mahrum mu bırakılacak ? yani esas olan eğitimin niteliği ve içeriği dururken boş tartışmalar içerisine giriyoruz bence. çünkü üniversitelerarası kurul ve yök bu hak sizindir dedi arkadaşlar.... tekrar yineliyorum eğer ortada dönen gerçekten çok büyük bir haksızlık varsa gidin arayın hakkınızı. daha ne söylenebilir ki bu konuda ? ayrıyetten kendi şahsımla alakalı duruma gelecek olursam. her defasında size karşı bir tutum sergilemesem de nedense beni hedef aldınız sait bey. sorun yok siz ne derseniz deyin ezik deyin hor görün aşşağılayın biz bu işi yapacaz ve hakkı ile yapacaz. bunu görmenin tek ilacı zaman. Yaptığınız işe saygım sonsuz bilgili becerili ve tecrübeli olabilirsiniz. ama unutmayınız ki Türkiye de sadece gemicilik denizcilik sektörü yok sait bey. inanın ki bizde yaptığımız işi iyi yapıyoruz. tekrardan saygılarımı sunuyorum.
  20. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Şimdi kubilay bey. Kendi kendinizle çelişiyorsunuz. Eleme yok, seçim yok. Peki bu sınav neden yapılıyor o zaman? Her önüne gelen bu eğitimi alamasın diye değil mi? Yani sınav zaten başlı başına bir seçim aracıdır. Siz ne derseniz deyin, bu sıralama bile bir seçim aracıdır. Zorluk derecesinin öneminin olmaması kadar da saçma birşey yok.
    Devlet o zaman 72000kişi içerisinden kimi alacak? Sınava girip-çıkmış olanlar arasından noter huzurunda çekiliş sonucu mu eğitime hak kazanılacak? İnsaf.Herkese bu hak tanınacaksa o zaman sınavın amacı ne? Sınavda başarılı olan bu eğitime alınacaksa bu soruların hali ne? Bu iş yapılırken de hakkı ile yapılıp yapılmayacağı konusu zaten önceki yazımda belirttiğim üzere sorulardan belli oldu.Bu sorularla mühendislik eğitimini almaya hak kazanan kişilere verilecek eğitim ( Örnek veriyorum. Sakın üzerinize alınmayın. Siz bu işi en az mühendis kadar hatta onların en iyisinden de iyi yapıyorsunuz kubilay bey.Eminim buna. ) Çocuklar. Bu çimento. Buna biraz kum, biraz çakıl biraz da su ekleyip karıştırın. Alın size beton. Sonra binayı yapabilirsiniz . olur sanırım. Sen temel mühendislik matematiklerini vermemişsin. Onu alması için oraya gelenlerin temel matematik eğitimi konusunda bilgisizsin, ( hani bari lise seviyesinde sınav yapsalardı dememdeki amaç buydu. Lise matematiğine hakim olduğunu bilseydiniz, okuldaki hocaların insafları ile türev integral dersleri araya sıkştırılıp, mühendislik derslerindeki hesaplamaları halledebilirlerdi) diye düşünüyorum. Şimdi eğitimin kalitesi bu kriterlerden zaten kolaylıkla az bucuk ortaya çıkıyor. Sınıfın çoğu matematikten bile anlayamayan mühendis adayları ile dolu, "sen bu dersi bu adamlara ver bakalım" delilecek hocalar falan. İnşallah sizin dedikleriniz gibi olur herşey ama mühendisliği madem öyle biliyorsunuz o zaman mühendisliğin aynı zamanda eldeki verilerin analizi ışığında işlemler yapmak olduğunu zaten bilmeniz gerekir. Eldeki veriler bunlar. Aynı İSG işi gibi olacak bu da. Kanunları, mevzuatları çok iyi biliyorsunuz ama buna direnen bir patrona karşı işleri olabildiği kadar kurallara uyduracaksınız. Tamamen uydurunca işinizden oluyorsunuz çünkü.
    Eğitimin nasıl verileceği hususuna gelmeden önce bundan evvelki aşamaları hakkıyla geçmiş olmak gerekir. Neden soruların gerçekten saçma olduğunu, bir belirleyiciliğinin olmadığını, gerçekten her önüne gelenin bu eğitime alınmak istendiğini açık yüreklilikle belirtmiyorsunuz ki? Bakın madem o kadar mühendislerin yaptığı işler gibi işler yaptığınızı, hatta bazılarınızın ondan bile daha başarılı olduğunuzu iddiaa ediyorsunuz, neden gerçek seviyenin ortaya çıkacağı bir sınav ile bu hakkı elde etmek gerektiğini belirtmediniz? Bu kadar iddiaalı konuşmalarınızdan ben o sınavda bile başarılı olacağınızı düşünürüm doğrusu. Madem siz her şekilde bunu geçip eğitime katılacaksınız, sıralamada 1. olmanız için belirleyici eleme ile karşılaşmak sizce de mantıklı değil mi?
    Ayrıca sizinle ilgili duruma gelirsek her ne kadar şahsınızla ilgili bir şey söylemesem de hep söylediklerimi kendi üzerinize alındınız kubilay bey. Dönüp dolaşıp işi yine alakasız olan benim mesleğime bağlayarak zaten kimin nereye konuyu bağladığını da görüyoruz. Ama ben yine söyleyeyim. Ben bu kadar iddialıyım. Aldığım eğitimden şüphesi olan, " aman canım üniversitelerdeki eğitimi de biliyoruz. Bu da öyle sıradan bir mühendis işte" diye aklından geçiren varsa eğitim aldığım kuruma uğrasınlar. Kimse korkmasın. Öyle bu sitede bazılarının bahsettiği gibi öyle aşağılayıcı, küçümseyici, egoist vb. kötü insanlar yok orada. ( Buradaki bazıları kelimesine Kubilay bey girmemektedir. Siteye bunu beyan edeyim. Çünkü kendisi ortaya attığım her sözü üzerine alınıyor.)