1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Mühendislik tamamlama örnek sorular

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Cem Yaylagül tarafından 20 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    :) sait bey yazdiklarinizda belki hakli cikacaginiz noktalar olacaktir bunu gormenin tek yolu beklemek ve gormektir . Devletin bu hakki tanimasinin amaci su: teknik ogretmenlerin magduriyetini gidermektir. Simdi diyelim ki sinav yapmadi nasil alacakti 72 bin tane adami? Bir yol secmek zorundaydi deilmi ? Okul bitirme puanina gore siralama yapip alsa bu sefer ona itiraz edecektiniz yani yontem ne olursa olsun bakis aciniz deisecekmiydi? Gel gelelim okulda alacagimiz egitime. Sonuc itibari ile bir fakultede gorecez biz bu egitimi ama muhendislik ama teknoloji fakultesi. Eger siz bu egitimlerin yetersiz oldugunu yada olacagini dusunuyorsaniz sadece bizi deil o fakulteden kim mezun olursa olsun onlarinda alacagi egitimin yetersiz oldugunu kabul etmek durumunda kalirsiniz.cunku dersler ve derslere giren hocalar ayni sait bey. Olay bu. Hic yorum yapmadiniz ama bu ucuncu kez soyleyişim olacak varsa haksiz bir durum bagimsiz mahkemelerimizin yeri adresi belli. Bize yapilan bir haksizlik vardi biz sesimizi duyurduk ve hak ettigimizi bize verdiler. Odalari olan dernekleri olan koskoca kadrolarda calisan muhendislerin seslerini duyurmasi daha kolay olsa gerek.! Saygilar iyi calismalar.
  2. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Şahsimla alakali yaptiginiz yorumlar her ne kadar alay vari olsada sizin gibi ulu bir insana bunlari yaZdirmak bile guzel :)
  3. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Sayın Kubilay bey;
    Hep cevap vermeme rağmen muhalif olmak hoşunuza gidiyor olmalı.
    Alacağınız eğitim lisans eğitimi. Ama buraya seçilecek şahıslar ortaokul müfredatı ile belirleniyor. Seçicilik bunun neresinde? Zaten mantıklı bir işlem yapmak isteselerdi sorular böyle olmazdı ki. Amaç belli. Sağda solda olanları toparlamak işte. Eğitimin yetersizliğinin şöyle olacağını düşünüyorum. Eğer tamamlama eğitimi alacakları bir sınıfa toplayıp hepsine aynı anda eğitim verilirse böyle olacağını düşünüyorum. Eğer bu farkları alacak arkadaşları hakkı ile sınava girip, puanını alarak seçilmiş olan mühendislik fakültesi öğrencilerinin arasına serpiştirip hem mühendisliğini lise son sınavı ile hak etmiş arkadaşlarımla tamamlamaya gönderilen arkadaşlarımızı aynı anda derse tabi tutarlarsa, onu ben inanın samimi olarak desteklerim. Hele bir de çan eğrisi sistemi varsa görün o hakkı ile mühendislik eğitimini alan öğrencilerin sevincini. Ne demeye çalıştığımı anlamışsınızdır bu sefer! inşallah. En azından matematik tabanlı dersler süper olurdu. :D ( Çıkan sorulara bakınca anlaşılıyor )
    Defalarca söylememe rağmen 3 defadır ANLAYAMADIĞINIZ! durum da şu ki, ben lise son sınıfta girdiğim sınavla belli bir puan aldım. HAKKIM OLAN yere puanımla yerleştim. Sonradan bir kanun çıkmadan, daha önce mühendis olanların tabi olduğu kanunlarla, onlara sorulan belirli bir sınavla, seviyelerimizin eşit olduğu yerlere hakkımla yerleştim. durum bu. Şahsınıza ait yorumların alayvari olmadığını, samimiyetle ve ciddiyetle sizin bana yönelttiğiniz yorumlar doğrultusunda yazıldığını tekrar belirtmek isterim. Her yazımda her seferinde alınganlığınızın tuttuğunu bilmeme rağmen, bunu yazımda parantezlerde belirtmeme rağmen algılama hatanız oluşuyorsa da inanın benim yapabileceğim birşey yok.

Bakın birşey daha söyleyim. Diğer konuda seviyemin yeterince düştüğünü gördüğümden dolayı konuyu bırakmak zorunda kaldım. İnadına inadına bıraktım hakkımda yazılanlara rağmen. Ardından bu konu çıktı. Sorularla ilgili SİZLE de ALAKALI OLMAMASINA RAĞMEN bunun olabileceğini, bu çıkarılan kanun sonrasında bu soruların yadırganmaması gerektiği hakkında yazı yazdım ve döndük dolaştık sizin benim ismimi yazınızda kullanıp atışmanızdan dolayı yine böyle saçma bir polemiğe düştüm. İnanın sıkıldım. Ben her seferinde aynı şeyleri söylemekten bıktım ama siz kendinizi tarafımızdan aşağılandığınızı beyan ederek, acayip durumlara sokarak durumu farklı tarafa çekmeye çalışıyorsunuz ve bende durumun böyle olmadığını defalarca belirtmek zorunda kalıyorum. Oysa her yazınızda Ulu insan, hatasız insan vb. diyerek bunu siz yapıyorsunuz.
    Tamam bakın ben kabul ediyorum. Hepiniz alanınızda uzmandınız. Devlet sizin haklarınızı gaspetmişti. Çoğunuz mühendislerin 4 yılda aldıkları 2 kademeli derslerin 1. kademenizi almanıza rağmen mühendislerden de iyisiniz. O hakkınızı da aldınız. Allah hayırlı uğurlu etsin. Vatana millete faydalı işler yaparsınız inşallah.
  4. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Valla bende çok sıkıldım bu durumdan ne olacaksa olsun bizde bakalım sürece değerlendirelim. Gerçekten de sizin gibi insanlarla bazı konularda ters düşsek de aynı platformda yer almak güzel. burada bir şeyler öğrenmek ve yaptıklarımızı diğer insanlarla paylaşıp bilgiyi çoğaltmak ayrı bir güzellik katıyor olaya. konuyu da uzatmak bence de anlamsız çünkü herkesin doğruları var. ve kimse bu doğrulardan vazgeçmiyor ve geçmeyecek anlaşılan. sevgiyle kalın sait bey.
  5. ersancavdar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sait bey ve mühendislik tamamlama programını eleştiren, kabul edemeyen diğer mühendis arkadaşlara;
    öncelikle, Üniversiteye girişte mühendislere iş güvenliği uzmanı olma hakkı ve bilgisi verilmişmiydi? ona göre mühendisliği seçtiler?
    1. sonradan çıkan bir yönetmelikle mühendislere,........(teknik elemanlara) uzman olma hakkı sağlandı. şu an da uzmanlık eğitimi alan kişilerin büyük çoğunluğu mühendislik mezunu. (iş bulamamaktan dolayı) Ülkemizde yaklaşık 15 okulda (mes.yük.okullarında ve bir fakülte de) iş sağlığı ve güvenliği bölümleri var uzmanlığı buradan mezun olanlara bıraksak o zaman, mühendisin ne işi var ki uzmanlıkta, gitsin işletmelerde kendi işini yapsın, mühendislik yapsın.
    2. Eğitimcilik formasyon almış kişilerin hakkıdır öyle değil mi? peki üniversitelerde öğretim elemanı olarak çalışan mühendis arkadaşlar formasyon almışlar mı? hiç bir mühendiste formasyon yok.teknik öğretmenlik mezunlarında formasyon var, onlar mı çalışıyor hep fakültelerde veya myo larda?

yani işin özü şu;

birileri daha önce köşe başlarını ele geçirmiş, ona göre personel seçimi ve alımı yapmaktaydı, mühendisler örgütlüydü, lobi faaliyetleri iyiydi, kurumlar üzerinde baskıları fazlaydı, örneğin 1992 yılında çıkmış mühendislik tamamlama programını 2013 yılına kadar sümen altında saklattırdılar.şu ana kadar uygulanmadı.

şimdiye kadar her şey adilmiy di? mühendisliğin kalitesi bozulacak diyorsanız, 1999 depreminde yerle bir olan gölcük ve diğer yakın yerlerdeki yapılar neden yıkıldı? daha o zaman mühendislik tamamlama programından mezunlar yoktu piyasada.inş.müh.ve mimarlar var dı. sebebi teknik öğr. yapı mezunlarımıy dı?

yoksa; uygulamadan bi haber olan, mühendisliği sadece emir vermekten ibaret sanan yapılacak işi kendisi bilmeyen mühendislermiy di? (işinde naşarılı olanları tenzih ediyorum).

herkes kendi çıkarına olanları sonuna kadar haklı da,haksızda olsa savunuyor. işin özü bu
    işi bilen kişiler zaten piyasada çalışabilecek, bu mühendis te olsa, uzman da olsa, vs....
    onun için kimde başkasına karışmasın hazmetsin sadece, şimdiye kadar güçsüz olanlar hazmetti hep.
    hiç bir kurum ve meslek birilerinin tekelinde değildir.

ben Tek. Eğt. mezunuyum, biz beraberce mühendis arkadaşlarla çalışıyoruz, sorun yok.önemli olan tek şey herkes işini iyi yapsın sadece.sait bey kendini çok iyi yetiştirmiş heralde ne güzel ülkemizde sizin gibi mühendisler de varmış.

şu anda burada birbirine saldıran arkadaşlar boşuna konuşuyor, yasa çıkmış uygulanıyor, yazdıklarımın iyi okunup tüm yönden düşünüp yorumlanması dileğiyle.

Öğr. Elemanı
    İş.Güv.Uzmanı
    İş.Güv.Uzm.Eğiticisi
  6. Alper TORUN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Zaman kaliteli, kendini yetiştirmiş insanı seçme zamanıdır. Devlet memur, mühendis almayı bırakacak, herşey özelleşecek bu durumda özel sektördeki kişi kaliteyi aramak zorunda. Babasının oğluda olsa Mühendis alırken iki düşünüp bir karar alacak. O nedenle teknik öğretmen yada başkası olmuş İŞİN SONUNA BAKIN :)
    Özel üniversitelerde, yurt dışında neredeyse 3-5 matemetik ile mühendis olanlar var bunada parası olan okur mu diyeceğiz.
    Geçelim bunları, avrupada kişi istediği bölümü sınavsız okuyor, hatta okurken branş bile değiştiriyor. ÖSS yada başkabir sınav ölçü değil. Korku bilgisisizlikten doğar, sen kendine güveniyorsan, kendini yetiştirdiysen en iyi noktaya gelirsin.
    Bizim memlekette kendini bir yere yerleştiren üniversite mezunu arkadaş bundan sonra yatarım düşüncesinde bir başkasının kendisinin yerine geçme endişesinde. İyi olan iyi olduğu yerde kalsın, çakılı kadro olmasın, her an daha iyi biri yerini alacak korkusu olsun. Yukarıda dediğim gibi sen iyi isen yerine partonun babasının oğlu bile geçemez.
    Sınav sorularını değerlendirerek bu kadar kolay mühendis olunur mu yanlış bir düşünce. Bu soruları hiç görmeyen insan millet vekili oluyor, SENİN VEKİLİN oluyor adına karar alıyor. Alanda ihtisas şart buna tamamen katılıyorum, ama o alanda çalışmak isteyene de fırsat vermeli. Ben öğretmenliğe girierken bir çok üniversitede mühendislik okuma ihtimalim vardı yani puansa o punanı aldım.
    Burada yanlış olan Mühendislik, öğretmenlik, doktorluk gibi branşların getirileri yani maddi kazanç, diplomaya göre değil mesleğe katkına göre maddi kazanç sağlanmalı, Zaten yakın zamanda devlet insan çalıştırmayı bırakacak ve bu maaş uçurumları son bulacak. özel sektör asgari ücret veriyor, süşük maaşla çalıştırıyor gibi ifadelere katılmıyorum çünkü çalışanın kalitesi maaşını belirler, hiç bir patron iyi elemanını kaybetmez gerekeni yapar.
    Unutmayalı, İNSANLAR HAK ETTİKLERİ GİBİ YAŞARLAR VE ÖLÜRLER.

Alper TORUN
    Marmara Ünv. Teknik Eğt.Fak.
    Elektronik Bilgisayar Öğrt.
    (Öğr.Gör)
  7. Tuğba CABİ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SHAMROCK TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
    Günaydın,
    Benim de görüşlerim bazı arkadaşlara benzer görüştedir.Fakat bunlardan detaylı olarak bahsetmeyeceğim.Benim belirtmek istediğim başka birşey var.Mühendis,yönetendir yöneticidir.Teknik eleman,işi yapandır.Bu tanımlamalardan yola çıkarak şunu ifade etmek istiyorum,biz fabrikalarda v.b. yerlerde teknik eleman bulamıyoruz.Devlet neden buna çözüm bulmuyor da tam tersini yapıyor?Yeterince yönetici var zaten.İşi yapan eleman sıkıntısı çekiyorken bu uygulamayı anlamsız buluyorum.
  8. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bundan daha büyük bir saçmalık yok, bir tekstil öğretmenliği mezunu endüstri mühendisliği ile ilgili ne bilir ki 3-5 ekstra kredi alıp endüstri mühendisi olsun?
    o insanlar teknik öğretmenlik kazandılar mühendislik değil, o zaman ÖSSyi de kaldırın, devlet kafasına göre canının istediğini istediği yere yerleştirsin!
    siz sanıyor musunuz ki devlet kadroları dışında düzgün firmalarda, sonradan olma çakma mühendisler talep görecek?
    artık mülakatlara bir soru daha eklenecek. "gerçek mühendis misiniz? yoksa teknik öğretmenden bozma mı?"
    teknik öğretmen arkadaşlar hemen sinirle atlayacaklar üzerime biliyorum ama o okulu siz kazandınız diğerini de siz kazanamadınız.
    gökten yağan oy rüşvetli haklarla olmaz bu iş.
    ayrıca temel mühendislik dersleri verilmiyor nispeten hafif olan branş dersleri verilmiş,
    tabi tekstil öğretmeni birinin benim okulda aldığım diferansiyeller, termodinamiği geçmesi imkansız.
    endüstri müh. bir örnek sadece hepsi birbirinden saçma.
    çakma mühendislik diye bir kavram yaratılıyor resmen.

ama ik uzmanlarının bu konuya bakış açısının kahkahalarla gülmek olduğunu belirtmekte yarar var. o diplomalar dışarıda hiç bir işe yaramayacak.

ve kubilay bey,
    hayır dersler aynı değil eksik,
    biz 4 sene okuduk. T.Ö.ler 1 senede aynı dersleri tamamlayamazlar. ve onların zamanında okudukları bizim derslerimizle aynı değil. savunma tezleriniz destekli olsun lütfen. 4>1
  9. Engin Yazgan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Özel ve devlet üniversitelerinden maddi veya manevi desteklerle mezun olmuş çok original ama çakma mühendis tanıyorum, görüyorum, biliyorum... Defalarca başka arkadaşlarda bende yazdım çizdim. Hiç bir şeyi okumuyor ve mühendis olmanın verdiği kibirle etrafına at gözlüğü ile bakıyorsunuz. En iyisi herkes işine baksın. Bahsettiğiniz gibi bu kadar salak isek sizin işinizi elinizden alamayız ;) rahat olun...

Money talks....... ;) Günel Hanım ;)
  10. Türk Dil Kurumu'na göre mühendis, İnsanların her türlü ihtiyacını karşılamaya dayalı; çeşitli yapılar yol, köprü, bina, peyzaj, çevre gibi şehircilik ve imar dışı alanların ilkeleri, bayındırlık; tarım, beslenme gibi gıda; fizik, kimya, biyoloji, elektrik,elektronik gibi fen; uçak, gemi, otomobil, motor, iş makineleri gibi teknik ve sosyal alanlarda uzmanlaşmış, belli bir eğitim görmüş kimsedir. Modern anlamda mühendis, bilim insanlarının ürettiği teorik bilgiyi tekniker ve teknisyenlerin uygulayabileceği pratik bilgiye dönüştüren kişidir. Arthur Mellen Wellington (demiryolları inşaat mühendisi)'a göre mühendislik, "Beceriksiz birinin iki dolara kötü yaptığı bir şeyi bir dolara iyi yapma sanatıdır.".(vikipediden alıntıdır)
    teknik Öğretmen Mezunlarının bir kısmı MEB merkez ve taşra teşkilatlarında yönetici, mesleki ve teknik ortaöğretim okullarında teknik öğretmen olarak istihdam edilirken, bir kısmı da endüstride teknik eğitimci ve teknik eleman olarak istihdam edilmektedir. Farklı Bir Tanım İlave Fakültenin genel amacı, Mesleki Teknik Ortaöğretim Kurumlarında görev yapacak “TEKNİK ÖĞRETMEN”lerin yanı sıra Sanayide istihdam edilecek uygulama becerisi yüksek teknik elemanlar yetiştirmektir.(vikipediden alıntıdır)

Tartışmaya gerek yok herkes işini yapsın...
  11. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merak etmeyin, onlar zaten belirli okullardan mezun oldukları için aynı muameleyi görüyorlar. o soru eklenecek çünkü diplomadan o bölümü hak ederek kazanmış ve 1 senede biraz kredi almış değil, gerçekten tüm dersleri alıp geçmiş insanlarla aynı diploma olabilir. henüz belli değil.

Merak etmeyin diplomayı alırken para konuşabilir, ancak işe girerken işveren para kendisinden çıkacağı için kimin para basmış olduğu önemli olmaz.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Temmuz 2013 ---
    ayrıca dünyanın neresinde var böyle komik bir uygulama?
    çok güzel bir pankart gördüm, "teknik öğretmenler mühendis oluyorsa, hemşireler de doktor olsun"
  12. Erhan Güneş Mevzuat Grubu Lideri

• Mevzuat Grubu
    Sertifika Numarası:
    21761
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çağan OSGB
    olsun
  13. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    afferin, umarım olur da sizin çoluğunuza çocuğunuzua da o doktor bakar.
  14. Erhan Güneş Mevzuat Grubu Lideri

• Mevzuat Grubu
    Sertifika Numarası:
    21761
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çağan OSGB
  15. Halit Forever İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Acını anlıyorum...
  16. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ay ne büyük nezaket, nasıl da anlayışlısınız

öncelikle sen değil siz diyeceksiniz. tanımadığınız bir bayana böyle hitap edilir, mühendis olmaya çalışmadan önce gidip biraz genel kültür öğrenin.

kişisel bir acım yok, benim şu anda içinde bulunduğum kariyer yoluna çıkma şansınız zaten yok.

İş görüşmelerinde teknik öğretmen diplomasıyla sizi kabul etmeyenlerin 1 senelik diplomayla edeceğini düşündüğünüz ve buna umut bağladığınız için, sadece size acıyorum.
  17. ersancavdar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    S.GÜNEL
    HANIMIN DİKKATİNE!!!!

Önce bu yazıyı çok iyi okuyun sonra yazın,herşeyden habersiz,bilgisiz,kafanıza göre sadece boş boş konuşmayın lütfen

S.GÜNEL hanım siz müh.değilmisiniz? ne işin var o zaman uzmanlıkta, C sınıfı uzman olmuşsun bak.

siz mühendisliğe girerken isg uzmanı olacağınızı biliyormuydunuz??????

mühendislik tamamlama programını eleştiren, kabul edemeyen diğer mühendis arkadaşlara;
    öncelikle, Üniversiteye girişte mühendislere iş güvenliği uzmanı olma hakkı ve bilgisi verilmişmiydi? ona göre mühendisliği seçtiler?
    1. sonradan çıkan bir yönetmelikle mühendislere,........(teknik elemanlara) uzman olma hakkı sağlandı. şu an da uzmanlık eğitimi alan kişilerin büyük çoğunluğu mühendislik mezunu. (iş bulamamaktan dolayı) Ülkemizde yaklaşık 15 okulda (mes.yük.okullarında ve bir fakülte de) iş sağlığı ve güvenliği bölümleri var uzmanlığı buradan mezun olanlara bıraksak o zaman, mühendisin ne işi var ki uzmanlıkta, gitsin işletmelerde kendi işini yapsın, mühendislik yapsın.
    2. Eğitimcilik formasyon almış kişilerin hakkıdır öyle değil mi? peki üniversitelerde öğretim elemanı olarak çalışan mühendis arkadaşlar formasyon almışlar mı? hiç bir mühendiste formasyon yok.teknik öğretmenlik mezunlarında formasyon var, onlar mı çalışıyor hep fakültelerde veya myo larda?

yani işin özü şu;

birileri daha önce köşe başlarını ele geçirmiş, ona göre personel seçimi ve alımı yapmaktaydı, mühendisler örgütlüydü, lobi faaliyetleri iyiydi, kurumlar üzerinde baskıları fazlaydı, örneğin 1992 yılında çıkmış mühendislik tamamlama programını 2013 yılına kadar sümen altında saklattırdılar.şu ana kadar uygulanmadı.

şimdiye kadar her şey adilmiy di? mühendisliğin kalitesi bozulacak diyorsanız, 1999 depreminde yerle bir olan gölcük ve diğer yakın yerlerdeki yapılar neden yıkıldı? daha o zaman mühendislik tamamlama programından mezunlar yoktu piyasada.inş.müh.ve mimarlar var dı. sebebi teknik öğr. yapı mezunlarımıy dı?

yoksa; uygulamadan bi haber olan, mühendisliği sadece emir vermekten ibaret sanan yapılacak işi kendisi bilmeyen mühendislermiy di? (işinde naşarılı olanları tenzih ediyorum).

herkes kendi çıkarına olanları sonuna kadar haklı da,haksızda olsa savunuyor. işin özü bu
    işi bilen kişiler zaten piyasada çalışabilecek, bu mühendis te olsa, uzman da olsa, vs....
    onun için kimde başkasına karışmasın hazmetsin sadece, şimdiye kadar güçsüz olanlar hazmetti hep.
    hiç bir kurum ve meslek birilerinin tekelinde değildir.

ben Tek. Eğt. mezunuyum, biz beraberce mühendis arkadaşlarla çalışıyoruz, sorun yok.önemli olan tek şey herkes işini iyi yapsın sadece.sait bey kendini çok iyi yetiştirmiş heralde ne güzel ülkemizde sizin gibi mühendisler de varmış.

şu anda burada birbirine saldıran arkadaşlar boşuna konuşuyor, yasa çıkmış uygulanıyor, yazdıklarımın iyi okunup tüm yönden düşünüp yorumlanması dileğiyle.

Öğr. Elemanı
    İş.Güv.Uzmanı
    İş.Güv.Uzm.Eğiticisi
  18. TAYFUN AYDIN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Yakında hükümet tarafı bu tür ucuz hesaplarla t.ö.'den gelecek oyların keyfini sürme başlar. Bu tür oyunları yıllardır çok iyi yürüttüklerini biliyoruz.Malum torba yasayla da özerk mühendislik disiplinini ortadan kaldırıp, bilim ve ilim mühendisliğinin yerine tamamen proje mühendisliği (kopyala-yapıştır mühendisliği) yapılmasını sağlayacaklardır.Ne diyelim hayırlı, uğurlu olsun...
  19. TAYFUN AYDIN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Mühendislikten isg uzmanı olmakla; t.ö.'likten mühendis olmak farklı konulardır. Ayrıca öğretim elemanı olan mühendisler, ilgili mühendislik alanlarında uzmanlaşmış (tez, doktora, makaleler, projeler ve diğer yayınlarla) kişilerdir. Elmayla, armutu toplamaya kalkışmayalım.
  20. ersancavdar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    önce piyasada pişin,doğruyu yanlışı öğrenin, bencil olmayı bırakıp,herkes için aynı şeyi düşünür duruma gelin,gelin o zaman tartışalım bu konuları,

farklı konulardır deyip geçiştirmeyelim, farkı nedir???
    hak hukuktan,sonradan çıkan yasalardan herkesin faydalanabileceğinden bahsediyorum ben, uzman olmak ta böyle bir şey değil mi?
    olay tamamen çıkar olayı.

olay sadece herkesin kendi işini yapmasıysa,
    kalitenin düşeceği ise,
    vs, ise
    yukarıda yazdıklarımı iyi okumamışsınız anlaşılan;
    99 depreminden bahsettim tekrar okuyun o yazıyı isterseniz,
    ayrıca;
    zonguldaktaydı galiba; selde yıkılan köprünün üzerindeki minibüsteki ölen insanların sorumlusu kimler?? mühendisler yapmadı mı köprüyü?

mühendislerin savunduğu şey; mühendisliğin kalitesinin düşmesi değil,piyasanın kendileri için daralmasıdır.herşeyin özelleşmeye doğru gittiği bir zamanda,işini iyi yapamayan kişiyi neden istihdam etsin işletmeler,işi bileni işe alacağına göre müh.arkadaşların korkusu neden? kaliteli mühendis isen neden korkuyorsun?

bu arada;
    olayı anlamamışsınız daha yorum yapıyorsunuz.
    eğitim olayında her zaman formasyon gereklidir, karşınızdaki insan ve onu anlamanız,olayları anlamanız için alınır formasyon, bilginize.
    onun için formasyonsuz dedim müh.arkadaşlar için,

mühendis arkadaşlar o zaman, daha şimdiden piyasaya müh.teknik öğretmenler çıkmadan tüm işletmelerde kadroları doldursunlar,sadece kendi işlerini yapsınlar piyasayı tek.öğr.bırakmasınlar. ne işleri var mühendislerin isg.uzmanlığında, iş bulamadıkları için değilmi?? uzman olmaları?? (çalışıp ta uzmanlık için başvuranları tenzih ederim)

yukarıda Tuğba CABİ arkadaş mühendisler yönetici olur, yönetir demiş, iş te sorun burada zaten, piyasa artık hem yönetecek hem iş yapacak işi bilen mühendis istiyor, onlara da tam ilaç tek.eğitim mezunları olacak.duyurulur.

işin özü,
    herkes sussun, işini iyi yapan kaliteli insanlar konuşsun.