1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Mühendislik tamamlama örnek sorular

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Cem Yaylagül tarafından 20 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ersan beyin dikkatine,

madem mühendisler böyle lobili filan,
    olmayın o zaman mühendis,

İSG bir mühendislik disiplinidir, tüm dünyada böyle geçer . iki yol vardır ya ugun mühendislik dalları İSG mühendisi olarak kariyerlerine devam ederler ya da eğer ülkede varsa, direk İSG mühendisliğinden mezun olunur, evet ben mühendisim ve bu benim ASLİ İŞLERİMDEN BİRİ. ister lojistikte çalışırım ister İSGde.

2 yıllık bölümler de doğru bir uygulama değil, aslında o bölümlerin de İSG mühendisliği olmaları gerekirdi. böyle açıldı ve devam ediyor.
    biri mühendis olacaksa, o arkadaşların fark dersleri alarak İSG mühendisi olmaları doğru olurdu.

formasyon gelişimlerini sürdüren öğrencilere (ilkokul ortaokul lise) eğitim verecek kişilere verilen birşeydir,
    üniversiteler ise tamamıyla farklı kurumlardır. üniversitelerin asli amacı bilimsel araştırmadır. hatta yurtdışındaki "collage" mantığı da aslında bunu ayırır. öğretim 2. amaçtır. ama siz belli ki bir üniversitenin aslında ne olduğunu da bilmiyorsunuz.

sizin dar bilgi daarcığınız nedeniyle sizinle bu konuları tartışmayı gereksiz buluyorum.
  2. Erhan Güneş Mevzuat Grubu Lideri

• Mevzuat Grubu
    Sertifika Numarası:
    21761
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çağan OSGB
    Komik :)
  3. TAYFUN AYDIN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    ben 10 yıldır özel sektörde mühendisim, sana piyasanın tabiri caizse tüm pişmişliklerini öğretirim. ama bir mühendislik etiğine yakışmadığı için, iki kontrol edilemez olduğu için bugüne asla kullanmadığım bir yoldur. o 99 depreminde ve zonguldakta bahsettiğin olaylar senin savunduğun aşırı pişmiş, çıkarcı mühendislerin sorumluluğunda olan olaylardır.
    ikincisi mühendisler neden isg uzmanı olur; çünkü mühendis yöneticidir, aynı zamanda denetmendir. Bir işin ve çalışan personelin sorumluluğu teknik olarak mühendislik yönetimi ve disiplini gerektirir. Bir mühendis çeşitli dallarda yöneticilik ve denetmenlik yapabilir. Ben yıllardır denetimcilik yaptığım için işçilerle, teknik elemanlarla, işverenlerle çok uğraştım, bu işin altından öyle herkes kalkamaz. Ben geçmişe saplanmış bir insan değilim, ileriye baktığımda zaten bozuk olan sistem bu adımlarla iyice karmaşık bir hal almaktadır. Aynı şeyleri söyleyip durmak vakit kaybından başka bir şey değil. Zaten işin asılını bilen kişiler gerekli açıklamaları yapmışlardır.Siz teknik eğitim mezunları da işin kaymağını yemek istiyorsunuz ama kazın ayağı öyle değil, işin içine girince anlarsın mühendisliğin, denetmenliğin ne olduğunu.
  4. ersancavdar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tamam işte şimdiye kadar işin kaymağını, mühendisler yiyordu,şimdi kaymağı paylaşma zamanı....
    verilmiş bir haktır mühendislik tamamlama.
    aynı tüm mühendislere isg uzmanı olma hakkı tanındığı gibi....
    ben işimi çok iyi yapıyorum,çok iyi öğretiyorum her türlü işimle ilgili konuyu...
    kolonlara yerleştirilen donatılar vinçlerle mi bu kalıpların içine indiriliyor diyen müh.3.4. sınıf öğrencilerinin olması ne acı değil mi??
    herkes kendisine verilen hak kı sonuna kadar kullacak,
    piyasa zaten işi bilmeyeni kabul etmez. korkunuz olmasın sizin işinizi zaten iyi biliyorsanız.
    devir yan gel yat,al paranın kralını,,asıl emek sahipleri ise az maaş olmayacak artık,
    tek eğitim mezunu bundan sonra hem yönetecek hem işi yapacak,, yönetmek için öncelikle işin uygulamasını iyi bilmek gerek öyle değil mi??????
  5. mesut turan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    12845
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mühendisliği ayaklar altına aldıran bu iktidarı lanetliyor ve hakkımı helal etmiyorum
  6. TAYFUN AYDIN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    biz her zaman paylaşırız, önemli olan ortada bir kaymak mı var yoksa başka şeyler mi var. Yaptım oldu mantığı ile olmaz bu işler. Eğitimci kişi eğitimcidir, mühendis mühendistir, amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok. bu ülkede hala hak hukuk var. öyle veya böyle bu hatadan döneceklerdir.
  7. ersancavdar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  8. ersancavdar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    s.günel hanım
    üniversitelerin asli amacı bilimsel araştırmadır. ve bu konularda öğrencileri yetiştirmektir, buna ben de katılıyorum, aksini iddia etmiyorum
    benim dediğimi anlamamışsınız siz.
    üniversitede hoca olan bir mühendis arkadaşım, sınıf ta öğrenciye ders anlatmıyor mu? onları yönlendirmiyor mu?
    sadece araştırma-geliştirme mi yapıyor? laboratuvarda ve her neredeyse?
    sınıfta ders anlatırken,ölçme değerlendirmede,onları anlama da,etkin olmada vs. vs. bunları çoğaltabiliriz.
    formasyon iş te burada gereklidir.
    bildiğini anlatabilmek için, vs.
    üniversiteler,liselerdir,hatta ilkokullardır demedim zaten, ben yıllardır çalışıyorum

işimi,
    *okuldan daha yeni mezun olmuş,
    *alanında iş bulamayıp isg uzmanlığında iş arayan
    *eğitim işlerinden hiç anlamayan
    *tecrübesi olmayan,
    *saha betonu dökülürken, betonun içine kireç te atılmayacak mı diyen mühendislerden(herkes dahil değil)
    öğrenecek değilim, üstelik bu arkadaşların olaylara her yönden bakmadan eleştirilerde bulunmaları zaten doğru değil.
    kimse kimsenin işini elinden almıyor. başarılı olan işi yapar, yaklaşık 1-2 yıldır, teknoloji fakülteleri zaten var(yani teknoloji müh)
    bu çıkan yasa 1992 de çıktı aslında
    mühendislerin ortak çıkarları sebebiyle işlerine gelmeyen bu yasayı sümen altı ettirdiler demiştim daha önceki yazım da

lobi kelime anlamı(Bazı ortak çıkarları olan grupların temsilcilerinden oluşan topluluk) demektir.

siz de demişsiniz ki yukarıda
    ''madem mühendisler böyle lobili filan,olmayın o zaman mühendis''
    ?????????????????????????????? anlayamadım
    sümen altı ettirdiler çünkü lobi faaliyetleri güçlü,yani güçlüler demek istedim, siz anlamaya çalışmıyorsunuz ki hiç bir şeyi sadece aklınıza geleni yazıyorsunuz.
  9. 99 depremi üzerinden konuşucaksak konuşulacak çok konu var oralara hiç girmeyin boğulursunuz çıkamazsınız oralardan savunma yapacaksanız başka yolları konuları değerlendirin. 99 öncesi kanunlara uygulamalara bir bakın araştırın yıkımların sebebini mühendislere mimarlara yüklemeyin yüklemeye kalkmayın. O zaman ki denetim mekanizması da bir bakın o binaları denetlemeyen belediyelere bir bakın.bu zincirleme bir olaydır bunun mühendisi teknik öğretmeni müteahhiti vs. olmaz burda sadece vicdanlı insan ve vicdansız insan vardır. neyi ve kimi savunuyorsunuz.bakın bakalım izmit depreminden sonra düzcedeki hasarlı binalara oturabilir raporlarını kimler vermiş bi bakın bakalım dalında uzman kişiler mı vermiş yoksa peyzaj mimarlar, çevre mühendisleri,yapı öğretmenler vb. kişiler mi burda kimseyi aşalımıyorum kimse 4 4 lük değildir ama herkes işini yapacak. şimdi o binalar yok o binalarda yaşayan insanlar yok. Ben Zonguldak'lıyım o köprüyü birçok kez kullandım kullanılamaz raporu olupta tekrar kullanılabilir raporu verildi o köprüye kim verdi o raporu önce gidin bunu araştırın siz.Diyorsunuz ki iş bulamadıkları için mi uzman oldular; burda kendi adıma konusuyorum"
    YAPI MÜTEAHHİTLERİNİN KAYITLARI İLE
    ŞANTİYE ŞEFLERİ VE YETKİ BELGELİ USTALAR HAKKINDA YÖNETMELİK geçici 2 maddesi:
    görev alacak mühendis, mimar ve teknik öğretmen unvanlı şantiye şefinin 1/1/2012 tarihinden 1/1/2020 tarihine kadar 4857 sayılı İş Kanununa uygun iş güvenliği uzmanlığı belgesi alması zorunludur." yanı bu belgeyi alma amacım bu bnm yoksa iş bulamam kaygım yok .sizin var mı bilmem uzmanlığımıda bu konunun dısında kullanmıcam ben. siz de bunu söyleyebilir mısınız?
  10. Halit Forever İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Artık biyologlar da İSG uzmanı olacak....

İŞTE MECLİSİN DÜN GECE YARISI KABUL ETTİKLERİ
    YENİ KABUL EDİLEN ÖNERGE METNİ
    MADDE 101- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (f) ve (s) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"f) İş Güvenliği Uzmanı: Usul ve esasları yönetmelikle belirlenen, iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanı.

s) Teknik eleman: Teknik öğretmen, fizikçi, kimyager ve biyolog unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını,"
    ESKİ KANUN METNİ
    Madde 3 - (*)
    (1) Bu Kanunun uygulanmasında;
    f) İş güvenliği uzmanı: İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip mühendis, mimar veya teknik elemanı,
    s) Teknik eleman: Teknik öğretmen, fizikçi ve kimyager unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını,
  11. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Sanirim buradaki kubilay bey ben oluyorum:)) yazdiginiz diger cumlelerle ilgilenmiyorum adima atfen yazdiginiz cumlelere cevap hakki dogdugu icin yaziyorum:) siz hangi bolumu okudunu bilmiyorum ama bizim aldigimiz dersler insaat muhendisligi bolumu ile birebir ayni. Kredi eksiklikleri mevcut. Kendi bolumunuz ile ilgili tereddut ve şüpheleriniz varsa ilgili makamlara veya kurumlara yazili yada sozlu itirazlarda bulunabilirsiniz. Muhendis arkdaslarimin cogunu sosyal medyada ve odalarin duzenlemis oldugu etkinliklere katilmalari icin ben yol gosteriyorum bana soruyorlar ne yapalim diye VARSA bi hakkiniz gidin arayin kardeşim. Saygilarimi sunar iyi calismalar dilerim.
  12. ersancavdar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Temmuz 2013 ---
    övünç Pehlivanoğlu arkadaşım;
    *öncelikle insan kaliteliyse bu adam kendini denetlemeye zaten mahal vermez,zaten yaptığı iş kalitelidir.yasaya denetim mekanizmasına ne gerek var ki? müh. kaliteliydi o zaman da yasa-yönetmelik mi çürük yap dedi
    * denetleyenlere bakalım; belediyelerdeki fen işlerinde istihdam edilmiş kişiler genelde müh ve mimar,onlar denetledi
    *binalara rapor verenler peyzaj mim.çevre müh. demişsiniz evet doğru ben de onu diyorum.
    *köprü için kullanılabilir raporu vereni boş verin öncesine gidelim, bu köprüyü hengi mimar, mühendis tasarladı ve inşa etti?? bunlar da sorun yok ta sadece kullanılabilir raporu verenlerdemi suç??? bu sorunların altında büyük çoğunluğunda mühendisler var.
    eee o zaman tef mezunlarının müh. tamamlamasına müh. arkadaşlar neden karşı o zaman olay sadece mühendisliğin kalitesinin düşmesi mi??? başka şeyler mi? kalite şu ana kadar vardı da bundan sonra mı düşecek?

ben çalışıyorum hem de bir kaç kulvarda
    işsiz mühendisler başvuruyor uzmanlığa derken özellikle not açtım yanına bazıları diye siz kendi adınıza konuşuyorsunuz doğrudur.
    ben geneli hakkında konuşuyorum, yönetmelikten bahsetmişsiniz ama tüm mühendisler şantiye şefi değil ki, yani uzmanlık her mühendise zorunlu değil ki? kendiniz için yazdıklarınız doğrudur, sözüm size değil o zaman, TEF mezunlarına ileri geri laf atanlara, programa garip gerekçelerle karşı çıkanlara inat benim yazdıklarım.

neyse bu tartışmanın galibi olmaz, sürer gider böyle herkes konuya kendi penceresinden bakıyor.
    *korkulacak bir şey yok aslında ortada, şu anda zaten teknoloji fakülteleri var buralara girenlerin kuralları ve puanları belli
    *bu okullara mühendis arkadaşlar neden karşı çıkmadı?? bu okullar 1-2 yıl oluyor açılalı
    *bu yasayla mühendislik tamamlama konusuna gelince, zaten 1-2 yıl öncesine kadar mezun olmuş tef mezunlarını kapsıyor yasa
    72000 deniyor ama bu mezunların çoğu zaten teknik öğretmen, birçoğu ilköğretimde öğretmen,bazıları üniversitelerde öğretim elemanı, bazıları özel sektörde bazıları da işsiz.

başvuranlar genelde işsiz olanlar ve özel sektörde çalışan TEF mezunları olacak bunlarda zaten iyiyse özel sektör çalıştırır,iş bilmeyen adamı neden çalıştırsın? mühendis olmaz sa ne olursa olsun.

kamuda çalışanlar zaten okula devam etmede zaman bulamaz veya düzenini bozup okula gitmez fark dersleri için,
    kala kala az bir sayı kalacak,
    o zaman fırtına koparmaya ne gerek var? piyasa da bir sürü esnaf var, herkesin rız kı ayrı.her esnaf ta satış yapabiliyor.

burada da işi iyi bilen kişi istihdam edilecek, mühendis te formasyon almak kaydıyla tek.öğretmen olabiliyor, teknik öğretmen de mühendis olabiliyor ne güzel, el ele kol kola ülkemizi yüceltelim, yeniden imar edelim.kibirli olmayalım

herkes bu işi ben daha iyi yaparım havasında; ne tef mezunu ne de müh. mezunu , işi kaliteli yapacak kişi yine kaliteli kişilerdir.gerisi boş,
    her meslek grubunun haylazı da var, bilgisizi de, fikirsizi de ,,

zaman birlik zamanı, çıkar için kavga zamanı değil
  13. köprüyü kimin inşaa ettiği kimin tasarladığı önemli tabi 61 yıllık köprü bu betonarme, o zaman sizenle bilgimi paylaşıyım madem mühendis olacaksınız betonarme sanat yapılarının ömrü 50 yıldır.Sorun şu ki bu köprüyü yıktırmayan zihniyet bu uygulamayı çıkartan zihniyettir. inşaat mühendisliği havza yönetimi dersi siz aldınız mı bu dersi yada insallah mühendislik tamamlamada alırsınız su yatağının nasıl derinleştiğini, yatağın yıllar içerisinde akış hızının nasıl değiştiğini, yatağın hangi oranlarda genişleyip daraldığını öğrenirsiniz.sizde daha dayanıklı sanat yapıları tasarlarsınız inşallahh
  14. Can Göydağ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kızılpınar Belediyesi Çok Programlı Anadolu Lisesi
    Okumak cehaleti de almyıor ne yazık ! Burada mevzu geçen sadece bir ön eleme sınavıdır ve sınav durumuna göre FARK adı altındaki dersleri almak için ön koşuldur .. Ki bu FARK derslerini çoğu arkadasımız daha önce okumus ve gecmiştir.. Şimdi yana yana saga sola iki satır okumadan yorum yapan çok bilgili mühendislerimize sesleniyorum rahat olmayın rahatsız olun çünkü işin içinden yetişmiş insanlarla kıyaslanmak zorunda kalacaksınız ve yerinden kendinden emin olmayanlar elegin altında kalacak...
    İşte burada işin özü MÜHENDİS ünvanını gururla taşıyanlar buyrun gelin iyi olan ekmeyini yer durusunda iken mühendisliği kağıt üzerinde olanlar çamur atmaya devam etsinler..

TEKNİK ÖĞRETMEN
    Can GÖYDAĞ
  15. Engin Yazgan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Forum yöneticisi arkadaşlara sesleniyorum. Forumlarda bölücülük yapan ve üyelerin eğitim kariyerlerine saldırı yapıp devamlı sonuçsuz tartışma ortamı yaratan arkadaşlar var farkında mısınız? Bu forumun amacı bilgi paylaşmak, fikir alış verişi yapmak vs diye düşünüyorum. Ama bazı arkadaşlar korkudan mı kibirden mi bilemiyorum devamlı birilerine sataşma çabasında. Korkmayın yerini hakeden kimse yerinden olmaz. Yeri olmayanları bilemiyorum :)

MONEY TALKS.. ( Bunu herkes alınmasın üzerine, sahibi biliyor :))) )
  16. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Günel Hanım ön görüşü ve bilgilerini paylaşmıştır.Mühendis olmasından gurur duymaktadır.Devşirme mühendisliğin kalitenin düşereceğini savunmaktadır.ama Günel hanım düşüncelerini aktarırken kırıcı olmuşsa şahsım adına ve site adına sizlerden özür dilerim.Düşüncem bazen bi konuda konuşurken fevri olabiliyor,heycanımıza yenik düşe biliyoruz.Arkadşıma ben Hüsn-i zan besliyorum yani iyi niyetli olduğunu düşünüyorum.

herkese sohbetlerinde bol sevgi beslemeyi ve sevmeyi diliyorum.birbirimize bilgi aktaralım paylaşalım ama ayrıştırmadan kırmadan..:)
  17. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Erkan bey ocak ayindan itibaren kurmus oldugunuz forum sitesinde paylasimlarda bulunup konulara bilgimin ve tecrubemin yettigi kadar cevap yazmaktayim. Üslubumu terbiyemi bozmadim ve bozmayida dusunmuyorum. Her yazdigimin altinda sevgi ve saygi ibareleri kullanirim. Bu konuda sizden bekledigim objektif olmanizdir ve taraf olmamanizdir. Yorumlari kendi adiniza yapmak daha dogru bir secimdir. Meslektasinizi koruma altina almak siZin acinizdan ne kadar onemli ise, özürun muhattabi tarafindan dilenmeside bizim icin o kadar onemlidir. Ayriyetten ogretmen olmaktan gurur duyuyorum. Kimsenin de bu meslegi assagilamaya hor gormeye hakki ve haddi olmadigini dusunuyorum. Cakma muhendis tabiride guzel bi yakistirma deil arkadaslar. Bunu 1 yil sonra tekrar gundeme alirsak ancak o zaman bunu tartisabiliriz.
    Saygilarimi sunar. İyi calismalar dilerim.
  18. Halit Forever İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    kendisi özür dilesin....
  19. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Mühendisler hata yapar ve bundan korkmazlar..:)..bu sitenin şahsi manevesi var,özür değil sevmek lazım,hoşgörmek lazım birbirimizi..
  20. Ne kadar gereksiz, yersiz bir tartışma kim hakediyorsa alsın​