1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Mühendislik tamamlama örnek sorular

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Cem Yaylagül tarafından 20 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. isgf-1 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    işin -bana göre- gerçeği şudur: aşağı yukarı hepimiz ÖSYM sınavıyla bir mesleğe yöneldik.. Sorulan soruları doğru cevaplayanlar "iyi" üniversitelerin "iyi" bölümlerini kazandılar. Toplumda itibar gördüler.. Şimdi sınav bir tarafa konarak (ölçme-değerlendirme unutularak) benzer itibarı Teknik Öğretmenlere de getirmek istiyorlar (lütfen bundan Teknik Öğretmenlerimizi hakir gördüğüm anlamı çıkarılmasın) İSG kursunda "Prof, Doç." ünvanlı Teknik Öğretmen "eğiticilerimiz" oldu. Bir tanesi İşyeri Hekimliğinin de A B C gibi farklı seviyeleri olduğunu sanıyordu; diğeri ise kaynak işlerindeki ışımayı (radyasyon yoluyla ısı aktarımı) radyoaktif maddelerle benzer sanıyordu. Peki bu işe neden soyunmuşlardı? Muhtemelen çok daha düşük ücretlerle bu işe talip olmuşlardı. Benzer durum bundan sonra iş piyasası için de geçerli olacak. Maksat ucuz emek yaratmak. Sonuçta TR deki çoğu sektör "rocket science" peşinde değil, kamu hiç ama hiç değil. Bu kardeşlerim de bunu biliyor yöneticilerimiz de.
  2. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Erkan bey sizi sevemeyen size saldiran insanlari ne kadar sevebilir ne kadar hoşgorebilirsiniz? Muhendisler deil tüm insanlar hata yapabilir. Yapilan hatalari gorup ozur dilemek bir erdemdir. Hakaret edip arkasinda durmak ise edepsizlik...
  3. ersancavdar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  4. ersancavdar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşım,
    hakir görmek te neymiş,
    bazı şeyleri araştırmadan,öğrenmeden tüm camiaya çamur atmayalım,doç,prof, olan hocaların teknik öğretmen oldukları konusunda eminmisin öncelikle??? eğer eminsen ben size anlatayım şimdi o zaman; çünkü ben de bu işin içindeyim, biliyorum yani eğiticiler kimler.

şimdi uzman yetiştirme bir sektör oldu bir sürü eğitim kurumu açıldı, doğal olarak eğitici ihtiyacı da doğdu, bunun için kurumlar, eğitici olabilecek herkesin eğitici belgesi almasını sağladı veya kişiler kendileri belge aldı fakat bir eğitici olmak için illa da isg uzmanlığı belgesi de olacak demiyor, örneğin üniversitede çalışan bir hoca eğer bazı alanlarda ders vermişse eğitici olabiliyor, durum böyleyken bu şekilde eğitici olmuş kişilerin uzmanlık hakkında çok bilgisi yok, bu eğitici ister teknik öğretmen olsun, ister mühendis kökenli farketmiyor, amaç sadece ona verilen programı uygulamasıdır bunu da eğitim kurumu böyle istiyor o eğitici de dersini anlatıyor parasını alıp gidiyor. bu kişiler senin söylediğin gibi ucuz falan da çalışmıyor, belki de prof.doç. ünvanı olduğu için daha fazla ücrete çalışıyordur öyle değil mi??? biliyormusun kaç para aldıklarını?

hatta şunu da söylemek gerekiyor, tek taraflı olmasın yorumlarımız,
    derslere giren eğiticilerin bazıları da hatta büyük çoğunluğu iş müfettişleri, yani mühendis kökenliler,
    bu arkadaşların bazılarının uzmanlık hakkında bilgisi olmadığı gibi ders te anlatamıyorlar,derslerde sadece anılarını anlatıyor, müfredat ile alakası yok anlattıklarının. bunlara ne demeli bunlarda mı teknik öğretmen?

arkadaşlar bilmeden konuşmayalım,taraflı konuşmayalım,
    kişi kendini yetiştirmişse müh. olsun teknik öğretmen olsun farketmiyor, kaliteli kişi kendini belli ediyor,
  5. EMRE NGZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mühendis olmak isteyen gitsin üniversite sınavına girsin 4 yıl okuyup olsun. kim engel oluyor ?
    Bi sınavla mühendis olunmaz kimsenin hakkına girmeyin.

Emre N.
    Makine Mühendisi
    C Sınıfı İSG Uzmanı
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu sitede herkes degerlidir ve onemlidir.ben sizlere hizmet etmeye calisirken takilip kalamam.tum edepsizlikleri uzerime aliyorum.hala goruyorum bu benim icinde gecerli tartisma ve paylasim kulturunden yoksunuz.once insan degerlidir.once is guvenlik degil.
  7. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Sait Bey konuyla alakalı değil ama siz hangi odaya bağlısınız?
  8. isgf-1 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Eğitim kurumunda karşılaştığım Doç - Prof dediklerim Teknik Eğitim Fakültesindeki Öğretim Üyeleri.. Bu kişilerin yetiştirdiği Teknik Öğretmenlerimiz yarın "Mühendis" olacaklar... Benzeri 1970 li yıllarda yaşanmış, mühendislik fakültesindeki akademik kadrolara "öğretmen" çıkışlı kişiler karışmıştı. Elbette kişi bazında konuşmuyorum ama işin genelinde o zaman da yanlış bir karardı (bugüne kadar vazgeçilen bir uygulamaydı) şimdi de...
  9. isgf-1 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Yakında doktor açığımız var, hemşirelere fark dersleriyle "doktor" olma yolu açılacak denirse şaşırmamak lazım
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Temmuz 2013 ---
    Hatta şu da beklenebilir; tüm 2 yıllık ya da 4 yıllık lisans mezunları 2 aylık bir eğitimle İş Güvenliği ya da İş Yeri Hekimi olabilecekler..
  10. isgf-1 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ya da liselere her sömestr konulacak ilgili birer ders sonrasında liseden mezun olacak herkese İSG Uzmanı payesi verilebilir..
  11. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Arkadaşlar lütfen boş konuşmayalım. Seviyemizi düşürmeyelim. Liseli çocuklar gibi bir konun peşine takılıp gereksiz kalp kırmayalım. İşimize bakalım.. İşimizi sağlam yapalım.. Bu memleketin başına ne geldiyse bildiğimiz işi en iyi şekilde yapmamaktan geldi.. Sevgiyle kalın..
  12. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Hiç bir özür dilemiyorum,
    sözlerimi cümle cümle bile incelerseniz herhangi bir hakaret yok.
    sadece birilerinin çıkarlarına ters düşüyor.
    görüşlerim sırf sizin çıkarınıza uymuyor diye özür dilemem,

teknik öğretmenlere hak etmeden 2-3 dersle mühendislik diploması verilmesini doğru bulmuyorum bulmayacağım,
    kendi bölümümün diplomasını alma adayı okulları inceliyorum.
    tekstil öğretmenliğine endüstri müh. verilmesi için verilen ek derslere baktım. kendi derslerimi biliyorum, onlarınkine de baktım. hiç bir uyum yok. 4 senenin sadece 1 senesini alıyorlar o da sonradan verilecek olan sene. onların zamanında okuduğu 2 senede diğer 3 sene eş değer hiç bir şey yok.
    bu diplomayı össde hak etmemelerini geçiyorum. hadi o yıllar önceki bir sınavdı ama aldıkları ve alacakları derslerin toplamına bakınca da HAK ETMİYORLAR.
  13. Tuğba CABİ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SHAMROCK TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

Sırf olumsuz yönde eleştiri yapmak için şu yandaki butonları kullanmayın lütfen,komik duruma düşmeyin.Elini sallasan mühendis,teknik eleman bulunmuyor diyorum burada ne anlamsız?
  14. Tuğba CABİ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SHAMROCK TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
    Bu konuyu uzatmayacağım.Çünkü gereksiz bir tartışma haline dönüşüyor.Ben mühendis bir aileden geliyorum.(Sadece İSG üzerine çalışmıyorum.Aynı zamanda çevre mühendisiyim.)Mühendislik var olduğundan beri mühendisler hazmedilmemiştir.İşçisi bile sahada mühendis ile tartışma halindedir.Bu yeni birşey olmadığı için o yüzden hiç uzatmayacağım.Çünkü seviye, daha cümlelerde düşmeye başlıyor.
    Herkese iyi çalışmalar dilerim.
  15. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mühendislerin yanlış uygulamalarına çözüm olacağına inandığım için Teknik Öğretmenlerin mühendislik yolundaki bu sınavının vatana ve millete hayırlı olmasını diliyorum... Bu arada mühendis ve mimarlar odası (zırt bıt dava açarak elindeki rantı lüks otellerde yerken) bu sonu hiç düşünmedi mi.. hallerine acımıyorum ama gülüyorum.. :)
  16. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mühendisler acaba neden hazmedilemiyor..?

50 TL ye Risk analizi yaptıkları için mi? Yoksa 100 TL ye şantiye şefliğini, lpg veya doğalgaz belgelerini kiaraya verdikleri için mi? Yoksa çevre mühendislerinin hiç gitmedikleri akaryakıt istasyonunda 50 TL ye mesul müdürlük yaptıkları için mi? Mevcut mühendislik sisteminde "analitik düşünen" mühendislerimizin hesapları biraz karışık... ortada bir rant var.. pasta paylaşımı.. çok yakında atıllar ve asil olanlar kalacak?..
  17. Erhan Güneş Mevzuat Grubu Lideri

• Mevzuat Grubu
    Sertifika Numarası:
    21761
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çağan OSGB
    tutuşanmühendisler.com
  18. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    S.gunel hanimin dikkatine.

"sizin dar bilgi daarcığınız nedeniyle sizinle bu konuları tartışmayı gereksiz buluyorum". Cümlesi size ait deil mi? Pardon! Sizin, bizim bilgi dagarcigimizi olcme degerlendirme mercisinde oldugunuzu hic sanmiyorum. Sizden ricam elestiri yada degerlendirme yaparken daha dikkatli olmanizdir bilgi dagarcigi dar dediginiz kitle bu ulkenin ogretmenleridir. Bu ulkede muhendisler formasyon alarak ogretmen olurken bu kadar duyarli davrandiniz mi acaba ? Olmasinlar diye imZa topladiniz mi? Yani anlayacaginiz bu isler boyledir ye kurkum ye davasi... Engin bilgi dagarciginiza guvenerekten olaylari daha realist degerlendirmenizi bekliyoruz sayin gunel.
    Saygi ile...

19. 50 TL ye risk analizi yapanların mühendis olduğu genellemesini nasıl yaptınız acaba? Tamam ortada böyle çalışan uzman arkadaşlar var fakat böyle bir genelleme yapmayı doğru bulmuyorum. Teknik öğretmenlerin mühendis ünvanına kavuştuktan sonra 50 TL ye şantiye şefliği yapmayacağının garantisini kim verebilir? Unutmamak gerek ki teknik öğretmenlere mühendis olma hakkını veren devlet, mühendislere diploma veren devletle aynı. Yani yanlış uygulamaların diploma ile alakası yok. Devlet hak tanıdıktan sonra herkes her şey olabilecektir. Sadece genelleme yapmanızı doğru bulmuyorum.
  20. Engin Yazgan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    #paralı_üniversitelerde_ders_anlatan_hocasının_önünde_bacaklarını_masaya_koyarak_öğretmenine_saygısını_ispatlamış_mühendisleri_sevmeyen_teknik_öğretmenden_bozma_çakma_mühendisler_birliği

Grubumuza beklerim ;))