1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Mühendislik tamamlama programı kabul edildi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Enver Çığşar tarafından 19 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Enver Çığşar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5343
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TOROS OSGB
    Mühendislik Tamamlama Programı Kabul Edildi
    Mesleki ve Teknik Eğitim Fakülteleri mezunlarına yönelik “Mühendislik Tamamlama Programı” ile ilgili uzun bir zamandır YÖK ve ÜAK tarafından başlatılan çalışma sonuçlandı. 19.04.2013 tarihli ÜAK toplantısında Teknik Eğitim Mezunları ve öğretmenlerinin, mühendis olabilmeleri için almaları gereken fark dersleri ve tamamlama programları ÜAK tarafından görüşüldü ve kabul edildi.
    Konu ile ilgili resmi sosyal medya hesabından açıklama yapan İstanbul Milletvekili Hakan Şükür mesajında şu ifadelere yer verdi. “Teknik öğretmenlerimizin mühendis olabilmeleri için almaları gereken fark dersleri ve tamamlama programları bugün toplanan ÜAK tarafından görüşülmüş ve kabul edilmiştir. Tüm Teknik öğretmenlerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Teknik öğretmenlerimizin mühendislik tamamlama programlarıyla ilgili süreçte mağduriyeti giderdiğimiz ve takipçisi olduğumuz için, Teknik öğretmenlerimiz adına sevinçliyiz, emeği gecen başta YÖK Başkanımıza ve yürütme kurulu üyesi Prof. Dr. Durmus Günay’a ve ÜAK’a tesekkur ediyoruz. Şükürler olsun ki teknik öğretmenlerimize karsı mahcup olmadık… Ve şimdi gönül rahatlığıyla İstanbul’a dönme vakti…”
    Mühendislik Tamamlama Programı ile süreç ve uygulama detaylarının önümüzdeki süreçte açıklanması bekleniyor. Konu ile ilgili gelişmeleri aşağıdaki adreslerden takip edebilirsiniz. Hayırlı olsun.
    www.twitter.com/drugursoy
    www.facebook.com/ugursoy54
    www.ugursoy.comYrd. Doç. Dr. Uğur Soy

http://ugursoy.com/2013/04/19/muhen...-edildi-teknik-egitim-fakultesi-ogretmenleri/
  2. adanascuba İSGforum Üyesi

Fark dersler neler acaba?
  3. Enver Çığşar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5343
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TOROS OSGB
    dönemlik 4 ders filan diyolar daha önce proğram yazmışlardı ama değişebilir
  4. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    konu henüz memurlar.net ten bir açıklama yapılmamış
  5. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    tamamdır bu iş rahat olun :) haaa tabi makine mühendisleri odası kesin bi dava açar :D ama çabaları nafile artık söz ağızdan çıktı olur artık bu iş...
  6. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu işi yargılık yaparlar sonrada iş uzar sorun olur türkiye burası muhalefet ve karşı çıkma da bir numarayız...
  7. cul_de_sac İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mühendislerde öğretmen olabilecekmi peki ?
  8. Enver Çığşar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5343
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TOROS OSGB
    İstanbul AK Parti Milletvekili Hakan Şükür,Teknik öğretmenlere Twitter'dan müjde verdi.İşte o yazı:

Hakan Şükür @hakansukur 10 dk
    Teknik öğretmenlerimizin mühendis olabilmeleri için almaları gereken farkdersleri ve tamamlama programları bugüntoplanan UAK tarafından
    Hakan Şükür @hakansukur 10 dk
    görüşülmüş ve kabul edilmiştir.Tüm Teknik öğretmenlerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.
    Hakan Şükür @hakansukur 4 dk
    Teknik öğretmenlerımızın muhendıslık tamamlama programlarıyla ılgılı süreçte magdurıyeti giderdiğımız ve takıpcısı oldugumuz ıcın
    Hakan Şükür @hakansukur 2 dk
    Teknık ogretmenlerımız adına sevınclıyız,emegı gecen basta YÖK Baskanımıza ve yürütme krl.üy.Prof.Dr.Durmus Gunay'a ve UAK'a tesekkur+
    Hakan Şükür @hakansukur 56 sn
    ediyoruz.şükürler olsunki teknik öğretmenlerımıze karsı mahcup olmadık... Ve sımdı gönül rahatlıgıyla İstanbul'a dönme vaktı...
    http://www.memurlar.net/haber/363675/
  9. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Yıllardır oluyorlar zaten ülkedeki ziraat mühendislerinin çoğu öğretmenlik yapıyor :) bu devlet yalnızca bizi atamıyor geri kalan herkesi öğretmen yapıyor. zaten mühendislik tamamlama olayının nedenlerinden biride bu..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Nisan 2013 ---
    Arkadaş çıkmadılar mı sanıyorsun ? ama yargı geri çevirdi. konu YÖK başkanının ağzından çıktı ÜAK da yapılan toplantıda kabul edildi. sadece uygulama kaldı artık sorun olacağını sanmıyorum. sorun sadece şu bağlamda olur fark derslerini almaya gittiğimizde hocalarımızın bize çıkaracakları sıkıntılardır çünkü onlarında çoğu mühendis :)
  10. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    zaten biz öğretmen olabilseydik mühendis olmak için böyle bir derdimiz olmaz dı...
  11. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Hükümetten süper karar!. Tebrik ediyorum. Ülkedeki mühendis açığımız! bu şekilde kapatılacak. Zaten işsizlik konusunda tek sıkıntımız olan Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarının mühendis olmalarıyla da inşaallah bu sorun da çözülmüş oldu.
    Hayırlı olsun.
  12. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Hocam sözler ok gibi, saplandığı yeri yakıyor. Yeriyormusun övüyormusun belli değil :)
  13. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Hocam bizim sözlerimizin değeri yok ki. Okumuş insanın maalesef günümüzde değeri yok. Herkes haklı olarak elbette yapacağı işin en iyisini ister. Ama ülkemizde bir sistemimiz de mevcut. Bir sınava girersin, aldığın puana göre iyi veya kötü bir yerlere yerleşirsin. Kimisi 500 puan alır tıp fakültesine gider, diğer, 300 alır sağlık MYO'ya gider. Okursun, çabalarsın. Hooop. Kanun çıkmış. Sağlık bölüm mezunları hekim olacakmış. ( Bölüm ve puanlar farazidir )Onlar adına sevinelim mi? İleriyi görüp ne hesaplar yapıldığına üzülelim mi? İnsanın aklına ister istemez şimdi seçim öncesi hazırlıkları geliyor. 3-5 oy oydur hesabı ile mi böyle yapıldı? Bu kanunun amacı neydi? Memlekette mühendis açığı var derseniz anlarım. Olağanüstü bir durum var derseniz de anlarım. Madem herkesi mühendis yapacaktınız da neden teknik eğitimlere adam aldınız?
    Ülkenin meslek lisesi gerçeği malum. Sınavsız geçişlerle MYOlar. Anlaşılır. Oradan bölümler ve teknik fakülte. Hadi formasyon ile teknik eğitime. Kanun çıksın mühendislik. Gayet güzel bir sistem.
    Dediğim gibi. Mühendis açığınız var ise yapılacak ilk şey budur. Ama yoksa yapılmasının sebebi nedir? Düşünmek lazım. Hayırlı olsun demekten de başka birşey yok.
  14. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sağlık memurları da fark derslerini verip doktor olacaklarımış böylece doktor açığımız da kapanacakmış
  15. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Bahsettiğim de buydu aslında.
    Bu çalışmayı yapan için bunu yapmanın da bir farkı yok.
  16. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  17. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Anlıyorum kaygılarınızı ama inanın sizde bir çok insanda kulaktan dolma bilgilerle bu konu hakkında malesef yanlı bakıyorsunuz olaya. Biz teknik öğretmen olmaktan utanmıyoruz sıkılmıyoruz ezilmiyoruz bizi ezen de bize mühendislik hakkını tanıyan da ülkeyi yanlış yönetenlerdir. Bizi hak ettiğimiz şekilde zaten atasalar bizim ne işimiz olur mühendislikte şurda burda ? birde anlaşılmayan bir konu daha var mühendislik diyince her mühendis hemen haklı olarak kendi ile mukayese ediyor buda önyargı ve olayı tamamen bilmemekten kaynaklanıyor. Bizim ünvanımız eğer olursa uygulama mühendisi olacak zaten okuduğumuz yıllar boyunca bunun üzerine eğitim aldık sayın hocam. statik, mukavemet, zemin mekaniği, çelik yapılar, betonerme hepsini gördük ve birde üstüne üstlük atelyelerimizde gördüklerimizi uyguladık. Mühendis yine işini yapsın çizsin projesini otursun biz de uygulayalım olay bu sayın hocam! kaygılar şundan ibaret yav arkadaş bunlar mühendis olursa işveren çalışan mühendis ister sahada şantiyede mühendis ister gerekirse sıva yapan gerekirse etriye yapan demir bağlayan mühendis ister.. O zaman iyi olan kazanır umarım bizlere, sizlere ve bütün mağdur meslektaşlarım için de hayırlara vesile olur. bir not daha hocam TEF ler 4 yıl önce tarih oldu.
  18. yusuf aydın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Biz mühendisler de gerekli dersleri alıp doktor olsak ya ! Hükümetten böyle bir uygulama bekliyoruz acilen :)
  19. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Sevgili dostum. Yanlı bakılacak tarafı yok. Ben sizi aşağılamıyorum da, ezmiyorum da, utanmanız gerektiğini de söylemiyorum.
    TEF'i tercih etme sebebiniz nedir acaba? Fazladan 50 puanınız daha olsa yine TEF'i seçer miydiniz yoksa mühendislik mi yapardınız? Yine TEF diyorsanız şimdi çeliştiniz demektir. Hayır. Mühendislik yazardım derseniz de benim sözüme geldiniz.
    Hak edilen şekilde atanamayan sadece siz misiniz sayın dostum? Mühendislik mezunları hemen hak ettiği şekilde atanıyorlar mı acaba?
    Mukayese konusuna gelince de şahsım adına aklımın ucundan bile geçmez. Ben İTÜ Denizcilik Fakültesi mezunuyum. Biraz araştırma yaparsan eğitimimizin uygulama-teori kısmının nasıl olduğunu anlar, iddianızı benim için söyleyemeyeceğinizi de anlayabilirsiniz. Sizin o dersleri almanız da bir mühendislik ile aynı olması anlamını taşıdığını sanmıyorum. Sağlık bölümündeki örneklemeleri yine vermek gerekirse;
    sağlık MYO daki bir öğrenci de anatomi, toksikoloji, fizyoloji vb. dersleri alıyor, Tıp Fakültesi öğrencisi de. Bu durum ikisinin de aynı işi yapabileceği anlamını kazandırmaz bence.
    Son cümlenizdeki gibi, bende hep iyi olan kazansın diyorum ama mühendisler zaten zamanında kazanmış ki Mühendislik fakültelerinde okuyup mühendis ünvanını direk olarak almış.. Ama şu karar gösteriyor ki, iyi olmak bu ülkede maalesef işe yaramıyor. Siyasilerimizin birtakım planları işleri bu noktaya getiriyor. Tekrar memleketime hayırlı olmasını dilerim.
  20. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Bende şahsım adına şöyle söyleyeyim hiç mühendis olma fikri yoktu aklımda uzman olma fikride yoktu ama bilmiyorsan bende söyleyeyim git araştır son 10 yılda atanan yapı öğretmeni sayısı 50 yi geçmiyor ama her yıl 1000 küsür tane inşaat mühendisi atanıyor şimdi bu adalet mi ? burda birbirimize saracağımıza güzel kardeşim elimizden ne geliyorsa onu yapalım keşke beni öğretmen yapsalar mühendislik tamamlamaya gidersem benden daha aşağısı yok ne edecem mühendisliği şantiyeleri akılsız ve cahil mütahitleri ? Ha zaten sen işini iyi yapıyorsan o zaman şahsın adına sorunda yok bırak da hakkı ile yapamayan barajı geçipte 4 işlem yapamayan mühendisler düşünsün. şu sorduğun soruya da gelirse cevabım tabiki de realist olmak gerekirse tef mi ? mühendislik mi diye tabikide mühendislik derdim ama alternatiflerim çoğaltılsaydı emin ol mühendislik demezdim. bu arada ben direk öss den de değil 2 yıllıktan dikey geçiş sınavı ile geçtim. geçmez olaydım teknikerlerin daha bir geçerliliği var bizim ülkemizde ünvanımız yok atamamız yok suçlu bizmiyiz kardeş ? biz okurken öğretmen olacaz diye okuduk. ama ne öğretmen yaptılar ne teknik eleman ? suç kimde ?