1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Mühendislik tamamlama programı kabul edildi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Enver Çığşar tarafından 19 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Yada sayın hocam varmı bizle alakalı bir çözüm öneriniz ? 40 katır mı? 40 satır mı ?
  2. cul_de_sac İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Gelin gelin mühendis olun, ülkemizdeki işsiz (AÇ) mühendis sayısı zaten çok az biraz kalabalıklaştırmak lazım, ahhh ahhh dinlemedim zamanında anamı babamı ne güzel maliye yada öğretmenlik okuyup memur olacaktım ;( .. Gelin sizde gelin, zaten 750 ile 1500 arası değişen mühendislerin başlangıç maaşı sayenizde 300-500 tl olur, ne güzel :)
  3. hakan yüksel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hocam 1 :"açık olsa kabul ederdim açıklamanı da herhalde iş güvenliği uzmanı olduğun için yazdın. Yani ülkede iş güvenliği bölümü olmasına rağmen çıkan bir kanunla iş güvenliği uzmanı olmuşsun bak.Sen okulda 1 tane iş güvenliği dersi aldın mı? İlkyardım dersini bile ya ehliyet alırken ya da iş güvenliği kursunda görmüşsündür.
    Hocam 2: mühendislik tamamlama hakkı 1995 yılında kanunla verilmiş bir haktır (3795 bolu yasa). bu güne kadar uygulanmaması 28 şubat zihniyetinin uzamasıdır. 1995 yılından sonra Teknik eğitimi kazanan herkes bu hakka sahip olduğunu bilerek gitmiştir okumaya.
    Hocam 3 : sağlık meslek ile tıp aynı dersleri görmemektedir. Transkripler ile sabit olmakla birlikte 3795 nolu yasadan dolayı teknik eğitim ile mühendislik dersleri tamamen aynıdır. Tek fark birinin meslek lisesinden öğrenci alması diğerinin anadolu lisesinden almasıdır. Teknik eğitimliler mühendisliğe geçerse muhaf olmasın okutulan kitap bile aynı olmasına rağmen ders isimleri de değiştirilmiştir.
    Hocam 4: 500 puan ile mühendislik alınan yıllarda 400 puan ile Teknik Eğitime gidildiği doğurudur ancak 300 puan ile de paralı üniversitede mühendislik okunduğu da gerçektir. Yani 400 puan ile mühendis olunamıyor ise paraylada olmamak gerekir.
    Hocam 5 : Teknik eğitim fakültelerinin kapatılıp Teknoloji mühendisliğine çevrilidği gün Mühendislerin meslek liselerinde öğretmenlişk yapılmasının önü açılmıştır. Bu ülkede 72000 teknik öğretmen boşta iken öğretmen ihtiyacı mı vardı da böyle bir kanun çıkardılar?

Yani ey bir kanunla iş güvenliği uzamanı olmuş hocam yalnızca kendinize biçmeyin böyle bir kanunu. şua nda çalıştığınız kurumda a sınıfı iş güvenliği uzmanı yerine geçmenizin sebebi de yine bir kanun.
  4. saçma bir karar esefle kınıyorum
  5. hakan yüksel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hocam siz başlangıç maaşı derdindesiniz biz 1995 yılında 3795 nolu kanun ile bize verilmiş ama birkaç yıl uygulandıktan sonra bırakılmış hakkın derdindeyiz. Birde 750-1500 lira maaş almanız mühendisin çok olmasının değil tecrübesizliğin gereğidir. Teknik öğretmenlerin iş sorunu yokki . Zaten heryerde mühendis gibi çalışıyorlar. Yani piyasada yeni bir sirkilasyon olmaz merak etmeyin. Teknik öğretmenlerin sorunu mühendis gibi çalışıp lise mezunu gibi maaş almasıdır.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Nisan 2013 ---
    Hocam sizin ek ders alarak doktor olmanız için 1. sınıf hariç 5 yıl daha okumanız lazım. O konuda da sizi tutan yok zaten. Ama bizim mühendis olmamız için bize hangi ek dersi verecekler merak ediyorum. Zaten sizin aldığınız tüm dersleri aldık üzerine birde 19 ayrı eğitimci dersi aldık.
    Mühendislere öğretmenlik hakkının verildiğinde herhangi biryere böyle bir yazı yazdınızmı acaba merak ediyorum
  6. hakan yüksel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet hocam. Teknoloji fakültelerinin açılması ile birlikte mühendislere Meslek liselerinde öğretmenlik yapabilmesinin önü açılmıştır. Birkaç yıl sonra sizde öğretmenlik yapabileceksiniz. Yani bizde:)
  7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Şöyle anlatalım o zaman.
    10 yılda atanamayan bir bölüm, 4 yıllık bir okul.O zaman neden derler adama.6 yıl bunu düşünmedinmi derler. 1000 tane inşaat mühendisi de neden mi atanıyor? Demekki inşaat yapıcılar inşaat mühendisinin yaptıklarını yapamıyor. Usulsüz bir atama söz konusu mu sizce? Ben bu olanı örnekleyim. Sigara içmenin yasak olduğu bir yere gidiyorsunuz. Elinizde sigaranız var.Bildiğin sigara. Sen onu içmeye çalışıyorsun, görevli seni uyarıyor. Burada sigara içmek yasak kardeşim söndür onu. Sen hemen cevap veriyorsun. " Bu sigara değil.sigarello." Şimdi sen ona sigarollo dedin diye o sigara yasağından kurtulur mu yani?Sen ismini değiştirdin diye onun özellikleri de mi değişti?
    Ben işimi hakkım ile yapıyorum. Ama şu da bir gerçek. Barajı ve yeter puanı geçmiş olan o işlem yapamayan mühendisler bile TEF'e gidenden fazla işlem yapmışlar ki oralara gelmişler. Zaten sorumun cevabında da amacın ne olduğu ortada. Normalde birşey yapamadık. ŞÜKÜR devlete mantığı. Ben sizi sınava girip de geçenlerden, 3-5 soru çözmenin zorluğunu ( mühendisler kadar olmasa da ) yaşayanlardan sandmıştım. Direk geçenler için birşey demek de gereksiz sanırım şu noktada. İşin derecesi buradan zaten ortaya çıkıyor.
    Tekrar atamamız yok derken bencillik etmişsiniz gibime geliyor. Atanamayan kişi şahıs olarak sizsiniz. Aynı statünüzde olan 2 çocukluk arkadaşım var. 2'side aslanlar gibi atandılar.2 yıl kadar oluyor hemde. Nereye atandılar? Şırnağa atandılar. Atanalım da gidelim dediler. Öyle İstanbul, Bursa falan atanalım biz deseler di onlar da sizin gibi atanamadık diyeceklerdi. Ama yer gözetmeden atama istenince atanılıyor. Birde ben suçun hepsini bir kişiye de yüklemem.TEF'te 10 yıldır atama yok deyip de TEF'e giden suçlunun birisidir. Aaaa. Bunların bu dersleri ortak hadi bunlar da mühendis olsun diyenler de suçludur. ( Bu kadarı alanların ne kadarı mühendis merak ettim. Hakan Şükür'ün ne olmadığını hepimiz biliyoruz zaten)
    Tekrar hayırlı olmasını dilerim.
  8. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    hakan yüksel
    Hocam sizin ek ders alarak doktor olmanız için 1. sınıf hariç 5 yıl daha okumanız lazım. O konuda da sizi tutan yok zaten. Ama bizim mühendis olmamız için bize hangi ek dersi verecekler merak ediyorum. Zaten sizin aldığınız tüm dersleri aldık üzerine birde 19 ayrı eğitimci dersi aldık.

Bakın burada haklısınız. Bizim Tıp okumamız için önce üniversite sınavına girmemiz gerek. Yerleştirmeleri kazanmamız gerek. Sonra fark derslerini vermemiz gerek değil mi?
    Bizde TEF mezunlarına yaptıkları gibi bir Kanun çıksa da yeniden üniversite sınavına girmeden öyle verelim fark derslerini diyoruz. Aldığınız ek dersler konusunda da önceki yazımda örnek verdim okuyun isterseniz. Dedim ki daha sağlık meslek lisesi öğrencisiyken bile lise öğrencileri anatomi, toksikoloji, fizyoloji ve bunun yanında tıp öğrencisinin almadığı branş derslerini alıyorlar. O zaman sağlık lisesi mezunu tıp doktoru olmalıdır dememiz gerekmiyor mu? Sizin mantığınıza göre öyle ama.
    Mühendislere bu hakkın verildiği yıllarda piyasada atanamamış öğretmenler vardı, onlar atanmadı da mühendisler mi atandı? Birşey iddia ederken doğrusunu öğrenin önce lütfen.
  9. hakan yüksel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hocam bizim sigara örneğimiz gerçek hayatta şöyle. Bir kafenin giriş kapısında sigara içmek yasaktır ama terasta içmek serbesttir diyor. Yazıya güvenip içeri giriyorsunuz ama zabıtalar teras katını mühürlemiş.

Burada olan şey zabıtaların mühürü sökmüş olmasıdır. Biz Teknik Eğitim Fakültesine gittiğimizde 1995 sonrası bu zaten yazılı bir kanundu. Bakınız 3795 sayılı kanun. Ancak 28 şubat zihniyetinden faydalanan lobiler buna bir türlü izin vermedi. Ogünlerde sadece başörtüsü ile uğraşan yök taleplerimizi kayle bile almadı
    Hocam doğrusunu siz öğrenin bence. Teknik Eğitim fakülteleri 3 yıl önce kapandı ve mühendis yetiştiren Teknoloji Fakülteleri oldu.YÖK Açıklama yaparak meslek liselerin öğretmen ihtiyaçlarını mühendislerden karşılayacağını ilan etti. Bahsettiğim budur. 72000 öğretmen açıkta iken mühendislere öğretmenlik hakkı tanınmasıdır.

Birde yanlış bildiğiniz birşey daha var. Kanun yeni çıkmadı. Zaten 1995 de çıkmış bir kanunun uygulanmasına karar verildi.
  10. Mühendislere öğretmenlik hakkının verildiğinde herhangi biryere böyle bir yazı yazdınızmı acaba merak ediyorum, yazmadım sene kaç? ama şuan bu hak verilse emin olun yazardım sadece Türkiyede var bu durum :( herkes kendi işini yapsın.
  11. hakan yüksel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğer sağlık fakültelerine öğrenci alır iken "burayı bitir sonra ek ders alıp doktor olabilirsin" denmiş olsa idi sağlıkçıların hakkı olabilirdi. Bizi alırken burayı bitir sonra istersen mühendis olabilirsin dendi. Bizim mühendislik talebimiz işsiz kaldık diye (ki teknik öğretmenler için işsizlik problemi çok düşük) kafadan uydurduğumuz bir dava değil. Hatta ver hatta benim şahsımın mühendis olursam sorumluluk babında zararım bile olacak maddi olarak karım olmayacaktır.
    Hocam netice olarak hedefim şu akademik zeminde kalp kırmak değildir. Ancak verilmiş bir hakkın zaptedilmesinden sonra geri dönülmesine böyle tepkilerin oluşması üzücüdür.
  12. hakan yüksel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    12.05.1992 tarihinde Bakanlar Kurulu Teknik Öğretmenlere Mühendis olabilme hakkı tanıdı.
    07.08.1992 YÖK bir yönetmelik ile bakanlar kurulunun yetkilerini düzenlemeye karşı olduğu belli olan Üniversitelerarası kurula verdi.
    1993-2002 yılları arasında YÖK sadece 80-200 kişiye kontenjan açtı.
    01.1994 TMMOB alınmış bakanlar kurulu kararını Anayasa Mahkemesine götürdü ve kaybetti.
    Bakanlar kurulu 1992 de bir karar alıyor, MEB başta olmak üzere diğer tüm bakanlıklara kanunla emir veriyor,Anayasa Mahkemesi bu emri tescilliyor; karşılığında ise ne yazıkki YÖK bir yönetmelik çıkarıyor ve tüm kanun ve bakanlıklara meydan okuyor.
    Bugün gelinen durum YÖK ün 20 yıl sonraki özrüdür.
    kanun çıktığında memlekette o bahsettiğiniz mühendis açığı vardı yani...
  13. hakan yüksel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    http://www.teknolojifakultesi.com/i...akultesi-aciklmasiflas-flas-&catid=35:haber-t

İyice okuda yorumunu bekliyorum be hocam:)

seni ilgilendiren kısmı şöyle "Durmuş Günay, bu fakültelerden mezun olanların pedagojik eğitim alarak mesleki ve teknik liselerde öğretmenlik de yapabileceklerini belirtti."
  14. coşkunonay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    osgb
    sevgili mühendisler sizde gidip 6 ayda formasyon tamamlayın sonrada öğretmen olun. Neden bu kadar abarttınız bu konuyu anlamadım. durun bakalım daha detaylar açıklansın hangi şartlarda yada hangi koşullarda kaç kişi alacaklar. şu anda özel sektör piyasasında tekniker yada yeknikseylik yapan onbinlerce teknik öğretmen var. bunların hepsi nasıl olacak da mühendis olacak? yada kimler olacak?
    bende teknik öğretmenim ama sanki yıllardır onbinlerce öğretmeni mezun edip sonrada özel sektörde perişan eden devletin balçalmasıdır bu yapılan... O katı eleştirileri yapan arkadaşlarıda daha sağduyulu olmaya bekliyorum. sen zaten mühendislik eğitimi almışsın mühendis bakışaçın varsa farkın varsa piyasada bunu zaten belli eder ve öne çıkarsın. Ama mühendisler içinde de kalitesi yetersiz eğitimi çok düşük olanlar var bırakın onlar panik yapsın. Birileride rekabet artacak diye sevinir.. sonuçta bu ülkenin yararına olacak sanayi kazanacak çalılşan kazanacak...
  15. "İyice okuda " itici bir hitap, Hakan bey bence bu da yalnış herkes kendi işini yapsın.İyi Çalışmlar
  16. hakan yüksel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yazacağınız sadece bu mudur. yazacağınızı belirtmiştiniz. "iyice okuda" hitabı sizin 20 yıllık beklentilerimize yaklaşımınızdan daha nazik bence. Size de iyi çalışmalar
  17. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Sayın hocam.
    Öğretmen olmak isteseydik onu zaten bizler kolaylıkla olabilirdik. Böyle kanun çıkmasına falan gerek yoktu. Emeğimizin hakkı olan puanımızı aldık, istediğimiz mesleği seçtik. Önemli olan, ben o kadar puanı almışken, kendimi vaktinde zorlamışken aldığım haklarım, bir kanunla nasıl başkalarına da verilir. Şahsım adına dediğim gibi ben kendime güveniyorum. Mesleki açıdan sıkıntım yok. Benim diyen teknisyenlerle de gerektiği gibi iletişim sağlıyorum. Ama adilane olmaktan bahsedeceksek, haksızlıklara da sessiz kalmak yapım değil kusura da bakmayın onun için. Mühendisler içinde kalitesiz ve yetersizler zaten işsiz olan kısım. Peki teknisyenler içindekiler? Zaten teknisyenler içinde başarılı olanlar DGS ile fakültelerde mühendis olmuyorlar mı? Olamayanlar ne o zaman?
  18. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

İş Güvenliği Uzmanı olduğumu nereden çıkardınız anlamadım.
    Uzman ile Uzman Adayı arasındaki farkları anlatmaya gerek var mı?

1. si; Daha önce de söylemiştim ama araştırmamışsın. İTÜ Denizcilik Fakültesi mezunuyum. Eğitimimiz boyunca onlarca kredisiz ders alırız. Bunun karşılığında sertifika verilir. Bu sertifikalardan yangın, temel ilkyardım, ileri tıbbi eğitim, ileri yangın, can kurtarma, personel sorumluluğu, uluslararası hukuk vb. olan 14 sertifika bulunmaktadır. İSG kursunda gördüğüm derslerin %80'i sertifikalarımızda var. Ben ispat etmeye hazırım. Karşılığında sen ne yapacaksın? Hangi belgede mi? Liman Cüzdanı isminde denize çıkmadan önce Ulaştırma Bakanlığında sınava girerek alınan bir özel pasaportumuz var. Onun içerisinde. Yani senin öyle havalara söylediğin gibi değil. Daha da önemlisi bir kanun maddesi ile değil. İspat etmemi ister misin? Vereyim mi Liman Cüzdanı numarasını? Sonucunu burada herkese açıklama cesaretiniz olur mu o zaman? ( Ben bu iftiranız üzerine, bilmeden konuşmanızdan ötürü özür rica ediyorum )
    Siz örneklendirmeleri karıştırıyorsunuz. Sağlık meslekte okutulan aklıma gelen dersleri söyledim ben. Anatomi, toksikoloji, fizyoloji bunlardan bazıları. Yani fark dersleri ile bile olsa sağlık meslek lisesi mezunu bu dersleri alarak tıpçı olabilir mi size göre?
    Puan ayrıntısına gelirseniz de, aynı şey sadece mühendislik dalına özgü değil. Sizin için de mevcut. Baraja gerek varmı sizde bilemiyorum. Ama mühendislikte o var.
    "Teknik eğitim fakültelerinin kapatılıp Teknoloji mühendisliğine çevrilidği gün Mühendislerin meslek liselerinde öğretmenlişk yapılmasının önü açılmıştır. "
    Önü açılmıştır ile öğretmenlik hakkı tanınmıştır size göre aynı şeyler mi? Öyle ise zaten aynı dili bile konuşmuyoruz demektir.
  19. coşkunonay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    osgb
    Sayın Sait AKTAŞ
    İşte sorun orda... Öğretmen olmak isteseydiniz olabiliyordunuz... ama ya biz? mühendis olmak istedik ama olamadık?
    saçma sapan katsayı engeline takıldık... Meslek liselerinde katsayı engeli yoktu ve birden imamhatiplerin önünü kesebilmek için meslek liselerinide katsayı koydular ve yaktılar bizi.... Bizimde önümüzü kapatmasalardı bizde mühendis olurduk(!).
    kendinize güveniyorsunuz mesleki bilgi birkiminiz tam o zaman daha sakin olun ve beklyin görün;) zaten benim genel kanım bu işten pek bişey çıkmaz. Mecliste hiç öğretmen yada mühendis kökenli vekil yokmuş gibi bu işi hakan şüküre bırakmalarından belli bişey çıkmayacağı..
  20. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    coşkunonay
    İnanın ben sakinim. Sadece haksız durumlara dayanamıyorum. TEF'lerde okuyanlar da sadece meslek lisesi öğrencisi değillerdi taktir edersiniz ki. Önemli olan kanundan birşey çıkması değil ki. Ciddi bir kurum olarak tanımak istediğimiz meclis, siyasi oy kaygıları ile ne yapacağını, kime ne taviz versek de o topluluktan da oy alsak hesabını yapıyorlar. Bu bağlamda yapılan son uygulama askerlik süreleri ile ilgili olandı. Ardından bedelli askerlik şekilleri.
    Meslek lisesinde tıkanan yol, dediğim gibi üniversite de başarılı arkadaşlara tanındı ve mühendislik fakültelerine geçmeleri sağlanıyordu zaten.
    Hakan Şükür olayı zaten ayrı bir skandal. MEB komisyonunda tabletini açıp, "buna benzer!" kanunlar çıkartılırken kendisi hafta sonu katılacağı yorum programı için maç özetlerini izleyen birisi. Bu kişinin ciddiyeti konusundaki fikirlerinizde de sonuna kadar haklısınız.