1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Mühendislik tamamlama programı kabul edildi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Enver Çığşar tarafından 19 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. cul_de_sac İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sait Bey siz ciddimisiniz ?
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    cul_de_sac
    Yorumlarımı okumadınız sanırım?
  3. cul_de_sac İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

HAkan dostum hiç kusura bakma ama tecrübesiz diye 750 civarı maaşa sen talim edebilirsin ama ben etmem ..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Nisan 2013 ---
    Okudum az önce :)
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Beğendiniz mi bari? :D
  5. yaşarsalur İSGforum Üyesi

bu ülkede haksızlıklar diz boyu iken kimsenin sesi çıkmazken şimdi teknik eğitimliler önü açıldı diye sesi çıkan dostlar
    1- sen mühendis isen kendine güveniyorsan sesin çıkmaz güvenmiyorsan sesin yükselir mesleki açıdan ve kişisel açıdan güvenden kastım.
    2-tef dediğiniz sizden daha teknik bilgiye sahip mühendis eli yağlandı mı ayy elim yağlandı der tefli bişey olmaz bu bizim mesleğimiz der :)))
    3-ben tefliyim ve mühendis olmayı düşünmüyorum ama bu kararıda destekliyorum mesleğim gereği imza yetkimde var şirket içinde kamu kuruluşunda iseniz imza yetkisi sadece mühendise verir özel sektörde hiç mi hiç farketmiyor herkese kolay gelsin sınıf ayrımı yapmayalım lütfen
    3- üstüne alınanlar cevap yazar alınmayanlar susar sözüm meclisten dışarı
  6. zafer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    benim mesleğim maden mühendisi beğenmedim üniversite sınavlarına girmeden fark derslerini vereyim elektrik mühendisi olayım 5-10 sene sora bilgisayar mühendisliği daha çok para kazandırıyor diye fark derslerini vereyim bilgisayar mühendisi olayım ne ala
    bu m...a hükümetin oy toplama hareketidir
  7. yaşarsalur İSGforum Üyesi

o işler senin dediğin gibi olmayacak daha birşey belli değil korkmayın metal öğretmeni metal mühendisi olacak elektrik öğretmeni elektrik mühendisi öyle kafana göre değiştirmiyeceksin içeriği gördükten sonra yazın ki daha mantıklı yazılar yazabilirsiniz.
  8. cul_de_sac İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok boş konuşmuşsun.. Bence sadece kendi yoluna bak , burada kimse bir başka mesleği aşağılamıyor ama nedense sen kendini çok aşağıda görmüşsün ..
  9. yaşarsalur İSGforum Üyesi

10. zafer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    o işler senin dediğin gibi olmayacak daha birşey belli değil korkmayın metal öğretmeni metal mühendisi olacak elektrik öğretmeni elektrik mühendisi öyle kafana göre değiştirmiyeceksin içeriği gördükten sonra yazın ki daha mantıklı yazılar yazabilirsiniz.
    Yaşar SALUR
    Kalite ve İSG Yöneticisi

Ya birkere üniversite sınavında mühendisliği kazanmadan nasıl mühendis olunur ancak az gelişmiş ülkelerde olur
    Şu anda kamuda yaklaşık 30 senedir üst düzeyde çalışıyorum
  11. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Arkadaşlar bence olayı çok büyütüyorsunuz Mühendis olan olmuş öğretmen olanda olmuş biz mağdurduk devlet mağduriyetimizi bu şekilde gidermeyi uygun gördü.. yanlış olabilir bu tartışma konusu da olabilir. ama ALLAH aşkına biride çıkıp bi çözüm önerisi getirmiyor eleştirdikçe eleştiriyor ölümüne bir yok sayma ölümüne bir hırs... yav soruyorum işte bi taneniz söyleyin biz ne yapalım arkadaşlar ?? bunun cevabını verin bize... mühendislik yapamazmışız :) bence kralını yaparız. korkulan da bu zaten. saygılar iyi çalışmalar. SAİT bey size de sınavınız da başarılar.
  12. Murat Kural İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26918
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    böyle sacmalık olur mu ya, tutun saglık memurlarınıda doktor yapın ünvan degisikligi ayagına...omuzlarının arasında ne tasıyo bunlar anlamak zor...
  13. yaşarsalur İSGforum Üyesi

devlet kendi açığını böyle kapatıyor meslek lisesi memleket meselesi dediler meslek lisesi açmıyor hala düz lise açıyor çünkü meslek lisesi masraflı geliyor düz lise açmak kolay geliyor aç meslek liselerini ülkede yüzde 50 oranında meslek lisesi yap bakalım öğretmenler mühendis olmak isteyecek mi meslek öğretmenlerinin ataması yok denecek kadar az özel sektörde çalışıyorlar ve unvan sorunu yaşıyorlar kimsenin mesleğinde gözümüz yok biz bu yola girerken unvan sorunu diye yola çıktık yök de böyle uygun gördü itiraz etmeyelim devletimizin kararı hepimizin kararıdır değiştiremeyiz akp neden iktidar çoğunluk böyle istiyor diye demek bu kararda da çoğunluk böyle istiyor iyi günler saygı değer dostlarım ...
  14. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sanırım Sait AKTAŞ kardeşimizin şikayette bulunupta gözden kaçan açıklayıcı bir konu var diyor ki biz mühendis puanı alıp mühendis olduk tef mezunu bizden daha düşük puanlarla tefe girdiler şimdide bu puan farkı olmasına rağmen onları bizim konumuza getirdiler bedavadan demek istiyor şimdi soruyorum kendisine SAYIN Sait kardeşim ben tek tercih hakkım olduğu dönemde öss sınavından aldığım puan mühendisliğin kralına yetiyor du bu birinci cevabım ikincisi zaten böyle bir uygulamada biz 4 sene okuduk siz 5 sene okudunuz biz fark dersleri alıp bir yıl daha okuma eğitim görme sürecine girecez ve sizden ne eksiğimiz olacak merak ediyorum öyleki piyasa rekabet durumu performansa bakar siz kendinize karşı neden kaygı hissediyorsunuz zaten kendinize güveniyorsanız hiçbir tef mezunu mühendis olsa dahi sizi rahatsız edeceğini sanmıyorum BAŞARILAR DİLİRİYORUM...
  15. cul_de_sac İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sana yorumum yok ... hadi kolay gelsin ...
  16. nadobaj İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    laf olsun diye mi yazıyorsunuz bilmem ki??? yoksa diplomalı cahillik midir sebep?
    hangi mühendislik programı: eğitim psikolojisi, öğrenme ve öğretme teknikleri, ölçme ve değerlendirme metodları, ve eğitim/öğretim süreçleri ile ilgili 1 tek kredilik müfredat içeriyor? ders isimlerinin farklılığı dışında bir inşaat mühendsiliği programının yapı öğretmenliğinden kaç konu (ders bile demiyorum) farkı var yahu...
  17. ersancavdar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mühendis olup ta tef mezunlarını eleştirenlere şunu hatırlatayım!!!!
    puan her şey değil, önemli olan işini iyi bilen kendine güvenen insanların yapacağı bir şey bu,her tef mezunu mühendis olmaya kalkmaz korkmayın mühendisler. zaten mühendisler de boş geziyor niye mühendis olmaya kalksın ki adam, mühendis olmaya çalışanlar da kendilerine güveniyordur, mühendis kadar hatta ondan daha iyi bu işi yapabileceğine inanıyordur. böyle bir hak tanındıysa kendine bunu da kullanmak en doğal hakkıdır tartışmaya bile gerek yok.

o zaman mühendis arkadaşlara şunu hatırlatayım!!!
    olay sadece puan olayı değil.
    herkes kendi işini yapacaksa başka mesleklere göbek atmayacaksa, iş güvenliği uzmanlığı bölümler var okullarda , isg uzmanı olmak için hak verilen müh.mim.tek.eleman, vs. bu durumda mühendisler neden uzman olmaya soyundu. bu işi yapacak iş güv.uzmanlığı bölümü mezunlar var ya? onlara bıraksınlar bu işi o zaman.
    uzmanlık kurslarına giden kursiyerlere bi bakın büyük bir kısmı müh.mezunları, ayrıca üniversitelerde öğretim elemanlarına bakın, teknik bölümlerde çalışanların çoğu mühendis. peki eğitim veriyorlar formasyonları var mı bu mühendislerin? yok peki neden bu işi formasyon almış teknik öğretmenlere bırakmıyorlar?

yani herkes her yerde. kime ne hak verildiyse tepe tepe bu hakkı kullanıyor. kullanacak ta, yukarıda anlattıklarım işin içinde olduğumdan, ben tek.eğt.mezunuyum, üniv.de öğretim elemanıyım,(mühendis arkadaşlarla beraber çalışıyoruz),iş güv.uzmanıyım ve eğiticiyim.boşuna yoruyor herkes kendini dostça herkes rızkı nerdeyse çalışsın, düşmanlık işe yaramaz.benden tavsiye
  18. hakan yüksel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sait hocam ilkyardım dersleri konusunda ispatlamana gerek yok, yalan söyleyecek halinde yok. Haklısın, Ancak ben genelleme yapıyorum seni kastederken. Tüm mühendislikleri genelliyorum.

Teknik Öğretmenlerin davası şudur. Sizin mühendislik okuyabilmenizi sağlayan aynı kanun kitapçığı biz TEF lilerede 1992 yılında 3795 nolu kanun ile mühendislik tamamlama hakkı vermiştir teşvik amacı ile. Konu TMMOB tarafından anayasa mahkemesine verilmiş ve TEF liler leyhine karar çıkmıştır.Yani biz üniversiteyi yazar iken tabiki ister öğretmenlik yaparım ister 1 yıl daha okur mühendislik yaparım yaklaşımı ile bu bölümleri yazdık.

Konu düşük puan alarak gitmek ise Kıbrıs üniversiteleri barajı geçen herkesi mühendis yapıyor idi o yıllarda, Doğudaki bir çok mühendislik bölümünün puanı TEF puanlarından düşük idi. Meslek lisesi mezunlarının bütün soruları yapması bile ancak düşük puanlı mühendislikleri getiriyordu o yıllarda.
  19. hakan yüksel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Burada kendimden bahsetmek istemem ama siz kendinizden bahsedince örnek olarak yazayım dedim 750 lira davası açılınca;

Beton santralinde Tesis Müdürüyüm. Yaklaşık 4000 lira maaşla çalışıyorum. Teknik Öğretmen olarak 7 yıldır çalışıyorum. İnşaat mühendisi arkadaşlara Hiltonda konferans verdim 3 defa. Şimdi neoldu biliyomusunuz. TSE standardı içerisinde bir madde yayınladı ;"beton santralleri idari personel olarak mühendislik eğitimi almış, betonda yeterliliğini kanıtlamış kişi çalıştırmak zorundadır" diye. 7 yıldır bu işin piri iken mühendislik ünvanım olmadığı için geceleri uyuyamıyorum. Şimdi beton santrallerinde sadece okulda betonarme dersi aldığı için jeoloji mühendisleri müdürlük yapıyor. Ben betonarme ile ilgili 8 ayrı ders aldım.

Yani hocam mühendis olmamız şart değil. Aynı iş güvenliği uzmanlığında olduğu gibi çıkan mevzuatta Teknik Eğitim Mezunu'da eklemeleri de yeterlidir aslında. Ancak bu teknik olarak mümkün olmadığı ve zaten kazanılmış bir hakkımız olduğu için takdir edersiniz ki tamamlamamızı vermeleri daha uygun değil mi?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Nisan 2013 ---
    Hocam elbetteki sizden bizlere hak vermeniz beklemiyorum. Gayem şudur tek tek forumlar dolaşıp tartışmalara katılıp bunun yeni verilen bir hak olmadığını, 20 yıldan buyana kazanılmış bir hak olduğunu haykırmaya çalışıyorum. Saygılarımla.