1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Mühendislik tamamlama programı kabul edildi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Enver Çığşar tarafından 19 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    ve forumumuzda mutlu son :)
  2. yaşarsalur İSGforum Üyesi

sana sagopadan bir parça armağan edebilirim
    http://fizy.com/#s/3xwwaw
    iyi eglenceler ;)
  3. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 29 Nisan 2013 ---
    ana sonuç şu; mühendislik tamamlama proğramı ülkemizin yama yap yapıştır alışkanlığının ve ülkenin eğitim seviyesinin yerler altında olmasının göstergesidir. Erkan Beyin dediği gibi asıl mesele bu.
  4. adanascuba İSGforum Üyesi

Son resmi gelişme: Mühendislik Tamamlama'da giriş sınavı yapılacak ve eğitim iki dönem sürecek.Toplamda 10-14 arası ders alinacak. Universitelerin bazi dersleri degistirme hakki var yuzden elli. Haftaya YOK genel kurulda nihai karar verilecek. Suan konu ile ilgili toplantidayim. yrd.doç.dr UĞUR SOY.
    HOCAMIZA ÇABALARINDAN DOLAYI COK TESEKKUR EDIYORUZ...FUAT
  5. oğuz han yüce İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22612
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ANFA GÜVENLİK HİZMETLERİ VE SİSTEMLERİ LTD. ŞTİ
    mühendisler formasyon almışsa zaten şuanda öğretmenlik yapabilirler tabi kadro açılırsa. talim terbiye kurulu kararı var.
  6. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    MÜHENDİSLER ÇOĞALINCA NE DEĞİŞECEK.
    ZATEN MESLEKTE DEĞERİMİZ YOK SAYILIYOR.

Teknik öğretmenlerimizi İş imkanı sağlayamayan bir anlayışın, çözüm olarak mühendislik tamamlama programını sunması çok vahimdir.
    Çünkü , mühendislerde mesleklerinde değer verilmediğinden dolayı esnaflıkla teknik adam arasındadır.

Bu anlayış yeni değil , daha doğrusu bir benzeri elektrik mühendislerine uygulanmıştı.

Bu prototip uygulama şimdi tüm teknik öğretmenlere genişletilerek sağlanacak.

Hani elektrik konusunda hepimiz öğreniyoruz ya, İGU eğitiminde .

Elektrik teknisyeni lise mezunu , çıraklık mezunu
    Elektrik Teknikeri 2 yıllık mmo mezunu
    Elektrik Öğretmeni 4 yıllık

Elektrik mühendisinin proje çizme ve iş yapma yetkisi fen adamları kanunu ile teknisyene, teknikere, öğretmene verilmiştir.

Çözüm :

Teknik liselerin adam gibi eğitim kalitesini artırarak sayısını artırmak.

Teknik öğretmenlerin ilköğretimlerde seçmeli dersler verilerek tüm öğrencilerin teknik konulara yatkınlığı konusunda danışman öğretmen gibi istihtam edilmesi.

Organize sanayi bölgelerinde ve belediyelerde istihdam eden düzenleme yapılması.

YÖK teknik öğretmen mezun veren üniversitelerle yeni öğrenci alma konusunda sınırlayıcı olması.

vbg çalışmalar yapılmalıydı

Şimdi bakın özel ÜNİVERSİTELERİN reklamlarına
    mühendislik tamamlama programı ticari bir sektör olur :)
  7. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    v
    Sunduğunuz çözüm önerilerinden dolayı sizi tebrik ederim. gerçekten biz bunları istiyoruz keşke yapsalarda bizde gidip bir yılımızı daha heba etmekten (mühendislik tamamlama) kurtulalım... son cümlenize istinaden bir açıklama yapayım mühendislik tamamlama şu anda sadece gazi, marmara , fırat ve süleyman demirel üniversitesinde verilecek. öyle bir rant yok yani :). birde çok anlamsız ve hırçın açıklamalar var onlara da şunu söyleyeyim arkadaşlar ortada fol yok yumurta yok kim alır kim alamaz kim hakeder kim etmez bırakalım artık zaman göstersin lütfen birbirimizi kırmayalım. İşin tabanına bakarsanız hepimiz meslektaş sayılırız her ne kadar bazıları kabul etmese de... saygılar, iyi çalışmalar
  8. Enver Çığşar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5343
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TOROS OSGB
    Pr.Dr.Ercan Candan’dan Teknik Öğretmenlere Müjde 02.05.2013

Teknik öğretmenlerin kendisine sunduğu dosyayı inceleyen Akparti Zonguldak Milletvekili Prof Dr. Ercan CANDAN, teknik eğitim mezunu öğretmenlerle ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Teknik ve mesleki öğretmenlerin rahat olmalarını söyleyen Candan, mühendislik tamamlamada sona gelindiğini ve kısa bir süre sonra detayların kamuoyuyla paylaşılacağının altını çizdi. Mühendislik odalarından çekindiklerini dile getiren öğretmenleri temsil eden heyete, odalardan korkmamaları gerektiklerini ve teknik öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderilmesinde kararlı olduklarını yineledi.
    Pr.Dr.Ercan Candan’ın açıklamaları;
    1-Teknik Öğretmenlerim mühendislik odalarından korkmasınlar onlar bu işi çoktan kaçırdılar.
    2. Teknik Öğretmenlerim rahat olsunlar, mühendislik tamamlamada herhangi bir kontejan sınırlaması olmayacak
    3. Eğitimler teknoloji fakültelerinde açılacak ve bu sürecin sekteye uğramaması noktasında takipteyiz.
    Bu açıklamalar üzerine Prof.Dr.Ercan Candan’ın twitter hesabının ve e-posta hesabının teknik öğretmenlerce teşekkür yağmuruna tutulduğu söyleniyor.
    Ayrıca teknik öğretmenler #MEFveTEFogretmenleri tagı ile twitter’da yoğun bir şekilde haklarını arıyorlar.
    http://muhendisce.net/pr-dr-ercan-candandan-teknik-ogretmenlere-mujde-02-05-2013/
  9. Enver Çığşar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5343
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TOROS OSGB
    Mühendislik Tamamlama Son Gelişmeler (05.04.2013)

MÜHENDİSLİK TAMAMLAMA İLE İLGİLİ TÜM AYRINTILAR

MÜHENDİSLİK TAMAMLAMA İÇİN YAPILAN TARTIŞMALAR YERSİZHaber Tarihi: 4 Mayıs 2013 | Kaynak: ugursoy.com

Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarına, girecekleri bir sınav sonrası 2 yarıyıl daha okuyarak mühendis olma hakkı verilmesinin tartışmaları sürüyor. Mühendisler, “Biz niye bu kadar okuduk” derken, teknik eğitim fakültesi mezunları da, “Biz mühendislikle aynı dersleri hatta fazlasını gördük. Niye sınava tabi tutulup yeniden okuyarak mühendis oluyoruz. Biz de mühendis olabilmeliyiz” diyor. Sınav Komisyonu üyesi Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas ise, yapılan tartışmaların yersiz olduğunu ve uygulamanın sağlıklı bir şekilde yapıldıktan sonra bir sıkıntısı olmadığını düşünüyor. Teknik eğitim fakültesi mezunları öğretmen olarak istihdam edilmediği için YÖK, çıkardığı bir yönetmelikle fakülte mezunlarını bir sınava tabi tutarak, 2 yarıyıl okuduktan ve başarılı olduktan sonra mühendis olabilmelerinin önünü açtı. YÖK’ün çıkardığı bu yönetmelik hem mühendisler tarafından, hem de teknik eğitim fakültesi mezunları tarafından tepki çekti. Sınav komisyonunun üyesi olan Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, konu hakkında şu bilgileri verdi: “Türkiye’de 1992 yılında çıkarılan bir kanunla, çeşitli meslek gruplarındakilerin farklı mesleklerde unvan alabilmeleri için bir sınava girmeleri ve bu konuda da 2 yarıyıl ders alarak mühendis olabilmeleri için bir kanun çıktı. Sonra YÖK bu konuda bir yönetmelik hazırladı. Bu yönetmeliğe göre de teknik eğitim fakültesi mezunları ÖYSM’nin hazırladığı bir sınava girer, kazananlar da 2 yarıyıl eğitim görerek başarıyla tamamladıkları takdirde mühendis unvanı alırlar. Şimdi bu cümle üzerine çok fazla spekülasyon yapılıyor aslında. Bizler de ben de bu komisyonun içindeyim. Yasa gereği kurulan bir komisyon var. Bu da mühendislik fakültelerinden iki rektör; Sakarya ve Zonguldak rektörü, üç kişi de teknik eğitim fakültesinden kişiler var komisyonda. Komisyonun kurulma şekli de bu şekilde. Bunun özünde 2 taraftan da tepki aldı. Mühendisler diyor ki; ‘biz o kadar gidip okuyup mühendis oluyoruz. Bunlar nasıl mühendis olur? Sizler de buna alet oluyorsunuz’ diyorlar. Teknik eğitim fakülteleri de diyorlar ki; ‘biz de aynı dersleri gördük. Mühendisliğin derslerinden daha fazla okuduk, biz niye sınava girelim? Sınava girmeden bizi mühendis yapın.’ Biliyorsunuz bu sınavlar oldukça zor ve kolay değil. Her iki taraftan da büyük bir tepki var. Aslında ikisinin de tepkilerinin bireysel olarak sağlam bir zemine dayandığını düşünmüyorum. Teknik eğitim fakültesindeki dersler aynı olsa bile bu derslerin arasında fark var. Bu farkı düzeltmek için yapılan iş dünyanın her yerinde yapılıyor. Gerçekten düzey farkının gerçekten kapatılıp kapatılmayacağı, mevcut koşullar üzerinde kapatılıp kapatılmayacağı konusunda kafa yorabiliriz. Ama iş buraya gelmiyor. Onlar niye mühendis oluyor biz niye bu kadar okuyup mühendis oluyoruz gibi iş karar tartışmasına geliyor. Konuşmak gerekiyor. Ama bunlar olmuyor. Aslında bu zeminde tartışacağımız zaman işin tartışılacak bir yeri yok. Dünyanın her yerinde insanlar başka bir işte çalışırken farklı bir işe girebiliyor. Yeter ki onun yeterliliklerini sağlasın. Bunun fazla tartışılacağı bir yeri yok. Türkiye’deki sorun bir kişi bir yere girdiğinde hemen mezun olmuş gibi algılanıyor. Halbuki onun yeterliliklerini sağladığı takdirde bunda tartışılacak bir şey yok diye düşünüyorum.” Türkiye’de teknik eğitim fakültelerinin mezun sayılarının giderek arttığına dikkat çeken Elmas, “20’nin üzerinde fakülte var. Bu okulların mezunları öğretmen olarak istihdam edilmediği zaman, bir çıkış yolu olarak bu fakülteler kapatıldı ve uygun olanlar teknoloji fakülteleri kurularak birimlerde mühendislik mezunları vermeye başladı ama, burada teknik eğitim mezunları kendi durumlarını kanunda da yer alan uygulamalarının yapması konusunda sürekli istekte bulundular. Kanun da hazır çıkmış durumda. Belki siyasi iradenin, belki akademik çevrenin ortak kararı olarak bu adımın atılması istendi. Bize düşen akademisyen olarak, üniversiteler olarak, YÖK olarak, farkında olan yeterliliklerin kazandırılmasını sağlamak, bunu sağlıklı bir şekilde yapmak ve uygulamanın sağlıklı yapılması. Bunu yaptıktan sonra kişilerin hepsinin yaptığı tartışmanın da önüne geçmenin tek yolu budur diye düşünüyorum” dedi.

MÜHENDİSLİK TAMAMLAMA İÇİN SINAV YAPILACAKHaber Tarihi: 29 Nisan 2013 | Kaynak: ugursoy.com
    Mesleki ve Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarına yönelik açılacak Mühendislik Tamamlama Programı ile ilgili sınav yapılacağı öğrenildi. Mühendislik Tamamlama Programı komisyon üyelerinden edinilen bilgilere göre, Mühendislik Tamamlama Programı için bir giriş sınavı yapılacak. Sınav içeriği ve sınava yapacak kurum ise henüz netleşmedi. Kontenjanlar dahilinde giriş sınavını geçen adaylar, iki dönem tamamlama eğitimi görecek. Öğrencilerin iki dönem boyunca alacakları ders bölümlere göre değişecek ve 10-14 arasında olacak. YÖK’ün üniversitelere yetki vermesinden sonra başlayacak programlar için öngörülen dersleri, üniversiteler %50′ye kadar değiştirebilecek. Mühendislik Tamamlama Programı giriş sınavının yılda bir kez yapılması planlanıyor.
    —————————————————————————————————–
    MÜHENDİSLİK TAMAMLAMADA SONRAKİ ADIMLARHaber Tarihi: 24 Nisan 2013 | Kaynak: ugursoy.com
    Mesleki ve Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarına yönelik açılacak Mühendislik Tamamlama Programı ile ilgili mevcut durumda, yayınlanan haberler ve yapılan resmi açıklamalar dışında farklı bir gelişme bulunmamaktadır. İnternet ortamında dolaşan duyumlar ve yazılara itibar etmeyiniz. Bundan sonraki aşamada, Mühendislik Tamamlama Programı YÖK Genel Kurulunda görüşülecek ve nihai (son) karar alınacak. Nihai karar sonrasında, detaylar ve başvuru şartları ilan edilecek. Nihai karar sonrasında, yetki üniversitelere verilecek ve Teknoloji Fakültelerinde “Mühendislik Tamamlama Programları” başlayacak. Tamamlama eğitimi, iki dönem (1 yıl) olacaktır. Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Ercan Candan, bir sınavdan bahsetmekte, fakat bu sınavın içeriğinden ve neyi kapsadığından bahsetmemektedir. Uzaktan Eğitim ile ilgili ise herhangi bir çalışma veya resmi açıklama olmamıştır. Mühendislik Tamamlama Programı ile ilgili onlarca soru sorulmaktadır. Lakin bu soruların zamanlama açısından yersizdir. Yapılması gereken, YÖK’ün nihai kararının beklenmesi, detayların ve başvuru şartlarının ilan edilmesinin beklenmesidir. Bu süreçte sanal ortamda resmi olmayan açıklamalara itimat edilmemesi yerinde olacaktır. YÖK’ün nihai kararı henüz çıkmadığı için konunun takibi ve desteklenmesine her türlü platformda devam edilmesi yerinde olacaktır. Bu bilgilerin faydası olması dileğiyle.
    50 BİN TEKNİK ÖĞRETMENE MÜHENDİSLİK MÜJDESİ
    Haber Tarihi: 23 Nisan 2013 | Kaynak: Bugün
    Üniversite sınavında yaşanan katsayı uygulaması nedeniyle mağdur olan teknik öğretmenlere Üniversitelerarası Kurul’dan müjde geldi. 28 Şubat darbesinin katsayı uygulamasıyla mağdur ettiği teknik öğretmenlere mühendislik müjdesi geldi. Meclise onlarca dilekçe vererek mühendislik diploması ve devletten kadro isteyen teknik öğretmenlerin talebi Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı tarafından görüşülerek kabul edildi. 50 bin dolayında teknik öğretmen fark dersleri alarak mühendis olabilecek. Sorunu gündeme getiren AK Parti Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Ercan Candan, teknik öğretmenlerin İmam hatip öğrencileri ile birlikte 28 Şubat’ın mağduru olduğunu belirtti. Kendisi de bir teknik öğretmen olan Candan, “Yaklaşık 50 bin dolayında teknik öğretmen meslek liselerini bitirdi ve statüsüz kaldılar. Aslında teknik öğretmenler ile mühendislik öğrencileri yüzde 80-90 aynı eğitimi alıyorlar. Bunların mağduriyetlerinin giderilmesi gerekiyordu. Alınan kararla bu mağduriyet giderilmiş oluyor” dedi. Candan, 1992 senesinde çıkan kanunun uygulamaya konulacağının altını çizerek, “Şimdi YÖK’e bu konuda bir yetki verildi. YÖK yapacağı bir sınavla mühendis olmayı hak edenlere üniversitelerdeki teknoloji fakültelerine 1 yıllık tamamlama ve fark dersleri alma imkanı tanıyacak. Bu eğitimlerin akabinde teknik öğretmenler mühendis olabilecek” şeklinde konuştu. Candan, yapılacak uygulama ile hem mağduriyetin giderileceğini hem de fırsat eşitliğinin sağlanacağını dile getirdi. Konunun takipçisi olan bir diğer AK Parti vekil olan İstanbul Milletvekili Hakan Şükür de, teknik öğretmenlerin fark dersleri alarak, tamamlama programı ile mühendis olma imkanına kavuştuklarını kaydetti. Teknik öğretmenlerin mağduriyetlerini gidermiş olmaktan dolayı mutluluk duyduklarını ifade ederek hayırlı olmasını diledi. Teknik öğretmenlerin mühendis olabilmesi için 1992 yılında çıkarılan 3795 sayılı kanunla problem çözülmeye çalışıldı. Ancak 1992-2002 yılları arasında 100 kadar teknik öğretmen bu programla mühendislik unvanını alabildi. 2002 yılından itibaren ise yeterli talep olmasına rağmen, YÖK öğretim elemanı ve yer yetersizliği gibi nedenlerle ilgili kanunu uygulamadı.
    MÜHENDİSLİK TAMAMLAMA PROGRAMI ÜAK’DA KABUL EDİLDİHaber Tarihi: 19 Nisan 2013 | Kaynak: ugursoy.com
    Mesleki ve Teknik Eğitim Fakülteleri mezunlarına yönelik “Mühendislik Tamamlama Programı” ile ilgili uzun bir zamandır YÖK ve ÜAK tarafından başlatılan çalışma sonuçlandı. 19.04.2013 tarihli ÜAK toplantısında Teknik Eğitim Mezunları ve öğretmenlerinin, mühendis olabilmeleri için almaları gereken fark dersleri ve tamamlama programları ÜAK tarafından görüşüldü ve kabul edildi. Konu ile ilgili resmi sosyal medya hesabından açıklama yapan İstanbul Milletvekili Hakan Şükür mesajında şu ifadelere yer verdi. “Teknik öğretmenlerimizin mühendis olabilmeleri için almaları gereken fark dersleri ve tamamlama programları bugün toplanan ÜAK tarafından görüşülmüş ve kabul edilmiştir. Tüm Teknik öğretmenlerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Teknik öğretmenlerimizin mühendislik tamamlama programlarıyla ilgili süreçte mağduriyeti giderdiğimiz ve takipçisi olduğumuz için, Teknik öğretmenlerimiz adına sevinçliyiz, emeği gecen başta YÖK Başkanımıza ve yürütme kurulu üyesi Prof. Dr. Durmus Günay’a ve ÜAK’a tesekkur ediyoruz. Şükürler olsun ki teknik öğretmenlerimize karsı mahcup olmadık… Ve şimdi gönül rahatlığıyla İstanbul’a dönme vakti…” Mühendislik Tamamlama Programı ile süreç ve uygulama detaylarının önümüzdeki süreçte açıklanması bekleniyor. Konu ile ilgili gelişmeleri aşağıdaki adreslerden takip edebilirsiniz. Hayırlı olsun.
    TEKNİK ÖĞRETMENLERİN SORUNU ELE ALINIYOR
    Haber Tarihi: 13 Mart 2013 | Kaynak: Hürriyet
    YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, ilki Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında düzenlenen ‘Başkanla Yüz Yüze’ toplantılarının ikincisinde, YÖK bilgi paylaşım formunun teknik eğitim fakültesi mezunu 14 üyesiyle biraraya geldi. ‘Teknik Öğretmenler için Mühendislik Tamamlama’ konusunu ele aldı. YÖK Başkanı, bir yıl önce yükseköğretim formunu oluşturduklarını ve buradaki sorunlara çözüm bulmaya çalışacaklarını söylediklerini hatırlatarak, forma gelen yaklaşık 12 bin yorumun 3 binin teknik öğretmenlere ilişkin olduğuna dikkati çekti. Sorunun nasıl çözülebileceği konusunda çalıştaylar yaptıklarını ve bu toplantıyla da foruma yorum yazan kişilerinde fikirlerini almak istediklerini belirten Çetinsaya, “Bundan sonraki Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) toplantısında ve YÖK Genel Kurulu’nda bu konuyla ilgili nihai kararları alalım, süreçleri tamamlayalım istiyoruz” dedi. Tüm paydaşlarla sorunu son kez konuşacaklarını ve sonraki süreçte kararların alınmaya başlanacağını dile getiren Çetinsaya, toplantı yapılırken bir taraftan da komisyonların konunun ayrıntılarını çalışmaya devam ettiğini söyledi. Konuyla ilgili ayrıntılı çalışmalar yaptıklarını anlatan Çetinsaya, 28 Şubat sürecinde ortaya çıkan katsayı meselesiyle meslek lisesi öğrencilerinin mühendislik bölümünü kazanma ihtimalinin ortadan kalktığını ve teknik eğitim fakültelerinde okumak zorunda kaldıklarını belirtti. Katsayı sorunuyla birlikte meslek liselerine giden öğrenci sayısının ve teknik öğretmenlerin atanma şansının azaldığını vurgulayan Çetinsaya, “Yaklaşık 72 bin mezundan bahsediyoruz. Türkiye’de aslında 72 bin kişi bizim kararımızı bekliyor. Bunların hepsinin başvurmasını beklemiyoruz ama yarısı bile başvursa bu çok önemli bir olaydır. Önemli bir mağduriyeti gidereceğimiz için mutluyuz” diye konuştu. 1992’de sorunun çözümü için bir düzenleme yapıldığını fakat sürecin devam ettirilemediğini anımsatan Çetinsaya, süreci tekrar kaldığı yerden devam ettirmek ve yapılabilecek bütün iyileştirmelerle nihai sonuca ulaştırmak istediklerini söyledi. Komisyonların çalışmalarını tamamlamak üzere olduğunu ifade eden Çetinsaya, şöyle devam etti: “18’inde yapılacak ÜAK toplantısında, ÜAK kendine düşeni yapıp, gerekli kararları müzakere edecek ve karara bağlayacak, arkasından da top yine bize geçecek. YÖK Genel Kurulu’nda biz de buradaki kararları aldıktan sonra uygulama safhasına gececeğiz. Şu anda teknik eğitim fakültesinde yer alan programlar ve bu programları tamamlayabilecekleri, mühendislik lisans tamamlama programları çalışılıyor. Ayrıca müfredat çalışmalarına da devam ediyoruz.” “18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünde üniversite yemekhanelerinde sadece buğday ve hoşaf çıkması” önerisine ilişkin soru üzerine Çetinsaya, “Bu öğrenci konseylerinin faaliyetleri ben de buna değer veriyorum ve destek oluyorum. Bu tür sembolik hareketler, tüm Türkiye’de aynı anda, aynı şekilde cereyan eden ve bize tarihi, manevi ve milli değerleri hatırlatan olayların ülkemiz için toplumumuz için gençlerimiz için çok anlamlı olduğunu düşünüyorum, keşke bunların sayısını artırabilsek” şeklinde konuştu. Çetinsaya, YÖK’ün tam gün düzenlemesine ilişkin görüşlerini de yarın internet sayfasından paylaşacaklarını duyurdu.
    http://www.teknikogretmenhaklari.co...hendislik-tamamlama-son-gelismeler-05-04-2013
  10. taha bodur İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hemşirelik okuyanlarda doktor olabilicek yakında mühendis olarak gidip hemşirelik okucam fark dersi verip doktor olurum nasılsa.bu ne ya farkı veren mühendis mi olur hiç.mühendis bozuntusu olur ancak.neyse bizim işimize yarar piyasa düşer ama kalite farkı olur :D bunu okuyan birçok arkadaşımız karşı çıkacak ama madem ki teknik öğretmen okudun neden baştan mühendislik okumadın ? herkese sevgilerimle ...
  11. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    yine başa döndük :) adam hiç bişey okumamış ki :) sadece mühendislik okumuş :)
    herkese saygılarımla....
  12. Enver Çığşar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5343
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TOROS OSGB
    Mühendislik Tamamlama Programını YÖK ‘de Onayladı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, TRT Haber ‘de yayınlanan ve TRT Haber Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Böken’in hazırlayıp sunduğu “Neler Oluyor” TV programında Mühendislik Tamamlama Programı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Program sunucusu Böken’in Mühendislik Tamamlama Programı ile ilgili bir sorusu üzerine YÖK Başkanı Çetinsaya, “Bu konu kesinlikle halloldu. Önce ÜAK kurulda karar alındı. En son bizim 2 Mayıs’daki toplantımızda YÖK Genel Kurulunda karar alındı. Şimdi sadece uygulaması kaldı. Önümüzdeki günlerde uygulamasına başlanacaktır. Hayırlı uğurlu olsun. ” şeklinde net ifadelere yer verdi. Kaynak: http://www.ugursoy.com
  13. mithrayel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    4 yıl lise (ki liseye de sınavla seçildik) öğrenimi + 4 yıl üniversite öğrenimi boyunca bir mühendisle aynı seviyeye gelemediğimizi düşünenin aklından şaşarım. bu artık uzar gider bir tartışma oldu. zaten ben tekstil öğretmenliği mezunuyum, yani mühendisi olsa da hayatımda birşey değişmeyecek. ama makine, elektrik gibi bölüm öğretmenlikleri hakkında bu tip konuşulunca gerçekten üzülüyorum. teknik öğretmen demek, sanayiye eleman yetiştirecek kişi demek. mühendis demek, sanayide çalışan beyin demek. yani aslında aynı renk, farklı çerçeve. o yüzden bu tartışma anlamsız, buna "ben mühendisim, o öğretmen, ne anlar mühendislikten" diye katılana kompleks dolu hayatında başarılar dilerim.
  14. Enver Çığşar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5343
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TOROS OSGB
    Yükseköğretim Kurulumuz tarafından Teknik Öğretmenler için mühendislik tamamlama programlarına giriş çalışmaları sonuçlandırılmıştır. Bu çerçevede teknik öğretmen unvanını alanlar için mühendislik tamamlama programına giriş sınavı yapılacaktır. Sınav ÖSYM tarafından 21 Temmuz 2013tarihinde yapılacak olup; başvurular 10-17 Haziran 2013tarihleri arasında alınacaktır.

Mühendislik tamamlama programına başvuru yapabilecek teknik öğretmenlik programları, Bilgisayar Öğretmenliği, Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği, Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği, Döküm Öğretmenliği, Elektrik Öğretmenliği, Elektronik Öğretmenliği, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği, Enerji Öğretmenliği, Kalıpçılık Öğretmenliği, Kontrol Öğretmenliği, Makine Öğretmenliği, Makine Resim ve Konstrüksiyonu Öğretmenliği, Mekatronik Öğretmenliği, Metal Öğretmenliği, Mobilya ve Dekorasyon Öğretmenliği, Otomotiv Öğretmenliği, Talaşlı Üretim Öğretmenliği, Tasarım ve Konstrüksiyon Öğretmenliği, Tekstil Öğretmenliği, Tekstil Terbiye Öğretmenliği, Telekomünikasyon Öğretmenliği, Tesisat Öğretmenliği ve Yapı Öğretmenliği'dir.

Diğer teknik öğretmen unvanını alanlar için çalışmalar Kurulumuz tarafından sürdürülmekte olup; sonuçlandığında paylaşılacaktır.

Yükseköğretim Kurulu
    http://yok.gov.tr/web/guest/anasayf...mode=view&p_p_col_id=column-3&p_p_col_count=1
  15. alpdogan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaş o zaman biz mühendisliği niye okuduk gider öğretmenlik okurduk ardından mühendis olurduk...
  16. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    :)) Sevgili arkadaşım polemik yaratmaya çalışarak sorunu çözemeyiz.. çok okumak istiyorsan okuyabilirsin.. hatta bende derslerde yardımcı olurum...Bu kadar nedne tepki veriyorsunuz anlamış değilim. Merak etme hiçbir teknik öğretmen gelip elinden işini almaz..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Haziran 2013 ---
    Ve Bende sizi alkışlarım...Ağzınıza sağlık..
  17. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Sevgili arkadaşım bence sen geç kalmışsın hemşirelik okumakta.. 10 haziranda doktorluk için sınav var.. katılamayacaksın.. Sen tersten mühendislik okumuşsun biraz. Bu ne kendini bilmezliktir anlamış değilim...
  18. taha bodur İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yorumsuz bıraktım ben bu konuyu.hatta mesajım silinebiliyorsa silinsin =) ps: konudan kaçmıyorum mühendis olunda gelin demiyorum gülümsüyorum ;)
  19. Onur GÜNDOĞAN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    sabiha çiftçi ortaokulu
    bak güzel kardeşim ben endüstri meslek Anadolu teknik bilgisayar mezunuyum bizim okuduğumuz dönemde kat sayı diye bir zıkkım çıkardılar. bizim arkadaşlardan biri 2000 yılında türkiye 3.sü oldu ve nereye girebildi biliyormusun bilg öğrt. odtü ye şimdi kalkıp sen bize bu çocuğun hakkı değil dersen ben sana el insaf derim, ben haftada 30 saat atölye görecem ama mühendislik hakkı sizin olacak,teknik öğretmenlerin arasında bir sürü mühendisliği hakkedip katsayı mağduru olan insan var,kat sayı zıkkımı olmasaydı o 50 puan farkı kim kime atıyor görürdün o zaman,ben 2 yıllıktan dgs ile bilgisayar öğrt. oldum,dgs yi bilen bilir ales tarzı bir sınavdır,bu arada söylüyeyim ales say. puanım 91 şimdi ben yüksek lisansıda hakketmiyorumdur,şu mühendislere son sözüm kat sayı çıktığında hiç bir mühendislik odası tepki göstermedi şimdi haklarımızı tek tek alınca dava açıyorlar,yusuf Yusuf oldular tabi,Allahın izniyle akın akın geliyoruz tüm haklarımızı ALACAĞIZ
  20. FATMANA ÇINAR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    24374
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhaba herkese,
    Bende gıda mühendisiyim. Tüm yorumları okumaya çalıştım ve okudum da. Şimdi teknik öğretmenlere sesleniyorum:Bizim sorunumuz bu mühendislik tamamlama programlarında çok bizim asıl problemimiz YÖK. Sürekli kontenjanları artırmaktalar. Kendi alanımdan örnek vermek gerekirse, her sene gıda mühendisliği kontenjanı artırmaktalar ve gıda,tarım ve hayvancılık bakanlığı altında en az alınan da gıda mühendisliği.Denetimler yeterince yapılmıyor. Bazı arkadaşlarımız demiş ki maaş düşüklüğü yada prestij düşüklüğü mühendislerin kendisindendir çok oluşundan değil..Şu kadar söyleyeyim 4 senede geliştirebileceğim kadar geliştirdim hala geliştirmeye devam ediyorum kendimi. 12 ay içerisinde 6 ya yakın iş görüşmesine gittim hepsinde ilk görüşmede kabul edildim.Ama maaşa gelince konu 1250 tl verdiler en fazla ve yapacağım iş gıda mühendisliği+muhasebe, sigortayı hiç bahsetmiyorum asgari ücret üzerinden. TMMOB şu an bunun savasını vermekte. Gıda mühendisleri odası olarak imzalar topladık açılan gıda muh. bölümlerin kapatılmasını ve bakanlığa alınımının artması için... Açıköğretimden 2 yıllık bir bölüm okudum.Onun için 4 tane iş teklifi aldım hiç başvuru yapmadan ve maaşı 2bın lıradan başlıyordu. Yani hayal ettiğimiz gibi olmuyor.. Oysa benim lise1 den beri hayalimd hep Ege Üni. Gıda müh. okumak ve yaptım da. Hatta sadece egeye girmek için o dönem 2 sene hazırlandım. İlk sene aldığım puanı hiç düşünmeden tekrar hazırlandım yine mühendisliklere girebilirdim ;ama inandım bikere vazgeçemezdim..Tabi sektör benim hayallerimi ve verdiğim savaşı karşılamadı.Hayal kırıklığına uğradım. Bu benim kendimi geliştiremediğimden dolayı değil, asgari ücrette olsa çalışmakta olan( zorunda kalan Türkiye şartlarında) meşlektaşlarım dolayı. İşveren için seçenek çok.Ben çalışmazsam 1000 tl illa bir başkasını bulacak ve çokta kolay buluyor.Tüm gittigim iş görüşmelerinde TMMOB'un belirlediği ücreti söylüyorum tabi bir kulaktan girip diğerinden çıkıyor. Durumdan haberdar olun tek diyeceğim o. İnanmayanlar varsa gıda muh. odasının sitesine girip araştırma yapabilir. Bir de ricam gereksiz yere şu forum sitesinde birbirimizi kırmayalım.Ben sizin düşüncenizi onaylamak zorunda değilim aynı şekilde siz de onaylamak zorunda değilsiniz ;ama saygı duymamız gerektiğine inanan biriyim.Herkesin hakkında hayırlısı olsun.