1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Mühendislik tamamlama programı kabul edildi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Enver Çığşar tarafından 19 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. ersancavdar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mühendis olup ta tef mezunlarını eleştirenlere şunu hatırlatayım!!!!
    puan her şey değil, önemli olan işini iyi bilen kendine güvenen insanların yapacağı bir şey bu,her tef mezunu mühendis olmaya kalkmaz korkmayın mühendisler. zaten mühendisler de boş geziyor niye mühendis olmaya kalksın ki adam, mühendis olmaya çalışanlar da kendilerine güveniyordur, mühendis kadar hatta ondan daha iyi bu işi yapabileceğine inanıyordur. böyle bir hak tanındıysa kendine bunu da kullanmak en doğal hakkıdır tartışmaya bile gerek yok.

o zaman mühendis arkadaşlara şunu hatırlatayım!!!
    olay sadece puan olayı değil.
    herkes kendi işini yapacaksa başka mesleklere göbek atmayacaksa, iş güvenliği uzmanlığı bölümler var okullarda , isg uzmanı olmak için hak verilen müh.mim.tek.eleman, vs. bu durumda mühendisler neden uzman olmaya soyundu. bu işi yapacak iş güv.uzmanlığı bölümü mezunlar var ya? onlara bıraksınlar bu işi o zaman.
    uzmanlık kurslarına giden kursiyerlere bi bakın büyük bir kısmı müh.mezunları, ayrıca üniversitelerde öğretim elemanlarına bakın, teknik bölümlerde çalışanların çoğu mühendis. peki eğitim veriyorlar formasyonları var mı bu mühendislerin? yok peki neden bu işi formasyon almış teknik öğretmenlere bırakmıyorlar?

yani herkes her yerde. kime ne hak verildiyse tepe tepe bu hakkı kullanıyor. kullanacak ta, yukarıda anlattıklarım işin içinde olduğumdan, ben tek.eğt.mezunuyum, üniv.de öğretim elemanıyım,(mühendis arkadaşlarla beraber çalışıyoruz),iş güv.uzmanıyım ve eğiticiyim.boşuna yoruyor herkes kendini dostça herkes rızkı nerdeyse çalışsın, düşmanlık işe yaramaz.benden tavsiye​
  2. mesut turan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    12845
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    üniversiteye girerken geleceği öngörmeden mi tercih yaptınız ki eski ile şimdi arasında çok büyük bi fark yok sonuçta
  3. Engin Yazgan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Eğitim ile ilgili fark derslerini aldıktan sonra alabilmeli diye düşüyorum. Ama böyle bir talep olacağını pek sanmıyorum.
  4. Engin Yazgan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben 99 mezunuyum. İzmir Çınarlı Anadolu Teknik Lisesinde okudum. Bu okula girerken amacım Elektronik alanında mühendis olabilmekti. Ve ben girdiğimde bununla ilgili hiç bir engel yoktu. Sayısal alanda istediğim tercihi yapabilir durumdaydı durum. Ayrıca bu okulu seçmemin sebebi: eğitim kalitesi çoğu düz liseden iyi olması yabancı dil eğitim vermesi ve teknik anlamda da eğitim vermesiydi. Fizik ve kimya hocamız ODTÜ mezunuydu. Diğer hocalarımız böyle tanınmış okullardan mezun olmasa da İzmir çapında kendilerini gerçekten kanıtlamış hocalardı. Sınıflarımız maksimum 24 kişiydi. Bu okulu seçme nedenlerim buydu. Biz son senemize geldiğimizde ( Sene 1999 ) Siyasi olaylar yüzünden bizim istediğimiz sayısal bölümü seçme hakkımız elimizden Dünya'da eşi benzeri olmayan bir şekilde alındı. Çınarlı ATL bölümü olarak İzmir'de ÖSS de derece yaptık. Bazı arkadaşlarımız fulle yakın netler aldı. Ama ÖSS birincisi olsak dahi istediğimiz bir yere giremedik. 21 kişilik sınıftan sadece 5 6 arkadaşımız mühendislik okuyabildi. Onlarda özel üniversitelerde. 2 arkadaşımız astsubay oldu ( Subaylığında önünü kestiler o zaman) diğer arkdaşlarımızın hepsi mecburen öğretmenlik bölümlerini okudu. Puan diyorsan o zaman ki aldığımız puanlara göre %90 istediğimiz bölümü seçebilirdik. Ben o zaman ham olarak 165 aldım ( en yüksek ham puan 193 falandı). Ki ben en düşük alanlardanım sınıfta :) Ben bile büyük illerde olmasa da diğer illerdeki üniversitelerde istediğim bölüme girebilirdim. Başkalarına 30 40 arası ek puan gelirken bizim okul birincisine 12 puan geliyordu..! Ayrıca 50 puan ek geliyor dedin ya. Bizim o zaman yazabileceğimiz 5 üniversite vardı. Diğer üniversitelerde bölümümüzün öğğretmenliği yoktu ve binlerce mezun vardı dolayısıyla puanları da tavan yaptı. Benim girdiğim üniversitede Tıptan sonra bizim bölüm geliyordu :) Arada 5 6 puan falan vardı. Tüm mühendisliklerden daha yüksekti puanlar. Bunları sizde bilesiniz diye yazıyorum. Eleştirirken bu ADALETSİZ ülkede bizlerinde neler yaşadığını bilin diye yazıyorum. Amacım MAĞDUR edebiyatı yapmak değil. Bilgilendirmek.

Herkes hak ettiği yerde olsun. Başka söze hacet yok!
  5. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Kabul edilen bölümlerden mezun olan teknik öğretmenler hangi mühendislikleri seçebilecekler?
    Mesela Talaşlı Üretim Öğretmeni tamamlama programını tamamlayınca Hangi mühendislik dalından mezun olacak?
  6. Caner T. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu iş en çok teknik eğitim ya da değiştirilen ismiyle teknoloji fak. görev yapan ilgili fak. mezunu akademik personele yarayacak ilk aşamada görünen,diplomalarını müh. ibaresi ekleyip müh. fak. görev yapmak isteyeceklerdir diye düşünüyorum.
    zaten piyasaya girmiş olanlar,kendini kabul ettirmiş olanlar emek ve çaba harcar mı emin değilim.yinede girmeyi düşünen arkadaşlara başarılar dilerim.verilmiş hak, çok geç olsada sahiplerine teslim edildi.yalnız sınırlı üni.de,sınırlı kontenjan da ve sınav başvurusunun 100 tl olacağını duydum ki,bu işi düzenleyenlerin bizden çok,gelecek kaynağı düşündükleri algısı oluştu bende.bekleyelim ve gelişmeleri izleyelim bakalım.
  7. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Caner Bey haklısınız. Birileri bu işten nemalanacak tabiki. Bu iş sadece ünvanın sonuna mühendis eklemekle olmuyor ki.. Hani bunun odası, hani bunun hakları ve sorumlulukları.. Velhasıl kelam uzun iş... Bana biraz yapılan haksızlıkları örtbas etmek için Teknik öğretmenlerin ağzına bir tutam bal sürmek gibi geliyor bu işin özü ama haydi hayırlısı..(Bu arada bende sınava girmeyi düşünüyorum:)) balı seviyorum :)) )
  8. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben üniversiteye girerken geleceği öngörmek için kafamı bi kaldırdım baktım ki gördüğüm şu: önüme tek bir yol sundular ya bu yoldan gideceksin yada üniversite okumayı düşünmeyeceksin dediler. Ben 2004 yılından bahsediyorum ama şimdi tabiki şartlar değişti olması gerekende buydu...
  9. Enver Çığşar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5343
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TOROS OSGB
    72 Bin Öğretmene Mühendislik Yolu

YÖK, teknik öğretmenlerin mühendis olabilmelerinin önünü açacak yeni bir düzenleme için çalışmalarını sürdürüyor.

28 Şubat sürecinde mühendis olma imkanı ellerinden alınan 72 bin teknik öğretmene hakları iade ediliyor. ÖSYM, söz konusu öğretmenler için 21 Temmuz'da sınav yapacak. Sınavdan 50 puan alanlar, YÖK'ün iki dönemlik 'tamamlama eğitimi'ne katılmaya hak kazanacak. Mühendislik için 17 Haziran'a kadar başvuru yapılabilir..

BAŞVURULAR 17 HAZİRAN'A KADAR DEVAM EDECEK
    Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 28 Şubat sürecinde yaşanan mağduriyetlerden birini daha gideriyor. Zaman'ın haberine göre; 16 yıl önce mühendis olma imkanı ellerinden alınan 72 bin teknik öğretmen, haklarına kavuşuyor. Fark derslerini alan teknik öğretmenler artık mühendis olabilecek. Örneğin makine öğretmenliğinden mezun birisi, fark derslerini verip makine mühendisi olabilecek. Mühendis olmak isteyenler, 2 dönemlik tamamlama programına tabi tutulacak. Program için ÖSYM 21 Temmuz'da sınav yapacak. Başvurular başladı, son müracaat ise 17 Haziran'da.

28 Şubat'ta en fazla mağduriyet yaşayan kesimlerin başında meslek liseleri ve teknik öğretmenler geliyor. Bu süreçte katsayı sorunu nedeniyle meslek lisesi öğrencilerinin mühendisliği kazanmaları ihtimalleri ortadan kalktı. Bu öğrenciler, teknik öğretmenlik dışında bir bölüme gidemediler. Örneğin meslek lisesinde tekstil okuyan bir öğrenciye, yalnızca tekstil öğretmenliğine gidebilme şansı tanındı. Tekstil mühendisliğine gitmesine izin verilmedi. Öğrenciler de mecburen teknik eğitim fakültelerinde okumak zorunda kaldı.

Aynı süreçte yine katsayı sorunu nedeniyle meslek liselerine giden öğrenci sayısı ciddi şekilde azaldı. Bu durum, teknik öğretmenlik mezunlarının atanma şansını büyük ölçüde düşürdü. Sorun uzun süredir YÖK'ün masasındaydı. 72 bin öğretmen, alınacak kararı bekliyordu. Şikâyetleri dikkate alan YÖK, önemli bir adım attı. Üniversiteler Arası Kurul, konuyu müzakere ederek olumlu görüş verdi. Daha sonra konuyu değerlendiren YÖK Genel Kurulu, teknik öğretmenler için müjde niteliğinde karar verdi. Teknik öğretmen unvanını taşıyanlar için mühendislik tamamlama programı açıldı. Program için ÖSYM'nin yapacağı sınavdan en az 50 puan almak gerekiyor.

KATSAYI KARARI SANAYİYE AĞIR DARBE VURDU
    28 Şubat'ta birçok alanda hukuksuzluk yaşanırken sürecin ekonomideki etkileri yıllarca sürdü. İmam hatiplerin önünü kesmek için başlatılan farklı katsayı uygulaması, sanayiye ağır darbe vurdu. Uygulama nedeniyle imam hatiplilerle birlikte diğer meslek liselerinin de önü kesildi. Bu durum, Türk sanayisinin en büyük ihtiyaçlarından olan mesleki eğitimi olumsuz etkiledi. Mesleki eğitim geri bırakıldığı için milyonarca işsize rağmen sanayici aradığı kalifiye elemanı bulamıyor. Bu sorun halen devam ediyor.

Kimler başvurabilecek?

Mühendislik tamamlama eğitimine başvurabilecek teknik öğretmenlik programları şöyle: Bilgisayar, Bilgisayar Sistemleri, Bilgisayar ve Kontrol, Döküm, Elektrik, Elektronik, Elektronik ve Bilgisayar, Elektronik ve Haberleşme, Enerji, Kalıpçılık, Kontrol, Makine, Makine Resim ve Konstrüksiyonu, Mekatronik, Metal, Mobilya ve Dekorasyon, Otomotiv, Talaşlı Üretim, Tasarım ve Konstrüksiyon, Tekstil, Tekstil Terbiye, Telekomünikasyon, Tesisat ve Yapı Öğretmenliği. Diğer teknik öğretmen unvanını alanlar için çalışmalar sürdürülüyor.
    http://www.abbasguclu.com.tr/haber/72_bin_ogretmene_muhendislik_yolu.html
  10. Hakan_Tek İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge