1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mükellef olma durumu

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Cumhur Gültekin tarafından 16 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Bağımsız olarak çalışıp risk analizi yaparsak, aldığımız ücret karşılığı belge vermemiz gerekecek. Bu durumda hangi yolu izlememiz gerektiği hakkında bilgisi olan veya maliyenin biz iş güvenlikçiler için belirlediği şartlar var mı? Teşekkürler.
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Yani bireysel olarak da çalışsanız, sonuçta hizmet verme karşılığı para kazanıyorsunuz. Bu durumda bunu belgelendirip, gerekli kısmını devlete vergi olarak ödememiz gerekiyor.
    Bireysel ve dönemsel işlerde ise, işin başladığı andan itibaren hizmet vereceğimiz yerde kısmi sigortalılık kapsamında sigortalı olarak çalışmamız gerekiyor. Bu en önemli husus.
    Düşünsenize. Risk değerlendirmesi altında sizin imzanız var, ayrıntılı şekilde çalışmışsınız ilgili işyerinde. Belki 1 hafta orada bir risk değerlendirmesi için bulunmuşsunuz ama bir bakıyorlar ki o süreç içerisinde sizin sigortanız yok. Bunun açıklanabilecek bir yanı da yok.
    Ama en garantili yol bana göre , eğer bireysel olarak bu işi yapacaksanız bir mali müşavirin yanına gidip işin mali ve resmi boyutunu öğrenin. Durduk yere usulsüzlük cezası almanın da bir gereği yok.
    Saygılarımla.
  3. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Teşekkürler sait Bey.

Bir arkadaştan edindiğim bilgiye göre hem ssk lı olarak çalışırken, kendi adımıza da ticari faaliyette bulunabiliyoruz demişti. Ben de şu anda ssk lı olarak zaten çalışıyorum. Ama iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olmam nedeni ile çalıştığım iş haricinde risk analizi yaptığımda bu kazancımında belgelendirilmesi gerektiğini düşünüyorum, bu konuda çözüm bulmaya çalışıyorum.
  4. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Eğitim veremezsiniz
  5. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Sait Bey,

Eğitim veremezseniz cevabınızın devamına gerekçesini de yazmanız mümkün mü? Daha yeniyiz, öğrenmeye çalışıyoruz.

Teşekkürler.
  6. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sait beyde yeni daha sınava bile girmemiş cumhur bey araştırark öğrenebiliriz bu bir tavsiyedir yanlış anlaşılmasın.
  7. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Bu konuda İSG FORUM yöneticileri olarak fikri olan var mı? Hem eğitim, hem mükellef olma.
  8. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Öncelikle sınava girmemiş olan benim ama eğitim veremezsiniz diyen kişi Sait Aktaş değil, A. Sait Külekçi bey
    Bir de sınava girmemiş olmam sınava giren kişilerden ( örnek siz , ama yanlış anlaşılmasın ) az bilgim olduğunu göstermez. Lütfen biraz daha dikkatli olalım.
    Saygılar.
  9. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yönetmeliğe göre (ki bunu her uzman ve adayı bilmek zorunda) eğitim verebilmek için
    ya sözleşme yapmalısınız
    ya da osgb bünyesinde çalışır durumda olup fatura etmelisiniz
  10. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Burada hepimiz kader birliği yapmış, bildiklerimizi bilenlere sorarak, fikirlerimizi paylaşarak, bilenlerden doğruları öğrenerek yaşadığımız sorunları aşmaya çalışıyoruz. Bu paylaşım sayesinde ne kadar uzman olursak olalım görmediğimiz bir noktayı, farklı gözle bakan diğer arkadaşların görüp bize hatırlatması ile eksiklerimizi tamamlıyoruz. Belge sahibi olma yanında, yaşanan hayat tecrübesinin çok önemli olduğunu unutmayalım.
    Bu konuyu ben açtığım için bu konudaki yazışmalarda herkesin herkesin düşüncesine saygı duyması gerektiği, ve bu konuda özen göstermesini bekliyorum.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Ağustos 2013 ---
    Sadece risk analizi yapacağız, bunun içinde sözleşme yapmak zorunda mıyız? (Acil durum, yangın..... , eğitim. vs. dahil.)
  11. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Konuyu belli bir yönetmelik, kanuna vs. ye bağlarken adını, tarihini ve numarasını yazarsak daha doğru olacağını düşünüyorum.
  12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bireysel olarak risk değerlendirmeside yaparsın ve eğitimde verebilirsin.Sorum şu,risk analizi yapmayı bilmiyorken eğitim verme konusunda yeterliliğimiz yokkken kendimizi yetiştirip geliştirmek yerine bu sorular bana abes geliyor.yeteneğin varsa kendine güveniyorsan eğitim de ver analizde yap.kısmi süreli sözleşme yap hem eğitimleri ver hemde analizini yap sözleşme hükümlerince.
  13. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    1. Bir işte 30 gün üzerinden sgk'nız yatıyorsa mükellef olduğunuzda Bağkur kapsamına girmezsiniz.
    2. Kazancınızı vergilendirme acısından serbest meslek erbabı olarak vergi dairesine mükellefiyet kaydı yaptırmanız gerekli.
    Bunun için bir mali müşavirle görüşün. Hatay içerisinde iseniz ben size (Ben mali müşavirlik yaptığım için) yardımcı olurum. Başka bir ilde iseniz bir mali müşavirle görüşüp mükellefiyet kaydı yaptırabilirsiniz.