1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Müteahhit ve taşeronlarin fabrikaya girişleri

Konusu 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' forumundadır ve akincaylak_35 tarafından 3 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. akincaylak_35 İSGforum Üyesi

merhaba;

müteahhit ve taşeronlardan yapacakları işe göre yüksekte çalışma belgesi istiyorum olmayanları içeri almak istemiyorum.yüksekte çalışma belgesi olmayan taşeronlara işi veren amirin işi yapabileceklerine dair gerekli hukuki sorumluluğu üzerine aldığına dair belge imzalatsam. benim açımdan faydası ya da ölümlü yada uzuv kayıplı işkazalarında beni kurtarır mı? buna benzer uygulaması olan arkadaşlardan yardım ve döküman örneği konusunda yardım istiyorum.
    şimdiden teşekkür ederim
  2. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Yüksekte çalışma belgesi nedir???

Ana işverendensiniz sanırım.Siz sorumluluğunuzu bu şekilde atamazsınız,sizin koordinasyon sorumluluğnuz var.Sizin ilk yapmanız gereken işe giriş belgelerinin eksiksiz olmasını sağlatmaktır. Ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporu aldırın ve yüksekte çalışabilir " ibaresini görmedğiniz rapor sahibini işe başlatmayın.

Yüksekte çalışma yapacak kişilerin asıl işi nedir?izolasyon mu öyle ise zaten A sınıfı uzman zorunluluğu getirin.Mesleki eğitim aldırtın aksi halde iş başı yaptırtmayın..İskele kurulum söküm ekibi oluşturmalarını sağlayın,bu ekibe iskele kurulum söküm eğitimi verdirin.

İstediğiniz kadar taahhüt imzalatın, bunun mantıklı gerekçesi yoksa yasal yeterliliğide sorgulanır.İşten,sorumluluktan kaçmayın,koordine edin.
  3. akincaylak_35 İSGforum Üyesi

Yüksekte çalışma belgesi, kişinin yüksekte çalışma yapabileceğine dair eğitimi aldığını gösteren belge. işveren değilim ,iş güvenliği uzmanıyım.sorumluluğumu atma değil hafifletme çabasındayım.alınan sağlık raporunda yüksekte çalışabilir ibaresinin bulunması o adamın yüksekte çalışabileceği anlamına gelmiyor.sadece yüksekte çalışma yapabilecek sağlık şartlarına sahip anlamına geliyor.

burada kişinin asıl işe deil yaptığı işe bakılır.adam mekanik bakımcı olabilir ama presin tepesine de çıkmak zorundadır bazı durumlarda (yükseklik tanımı 2 m) ya da merdivenle çalışma yaparsa da yüksekte çalışma sayılır.

tekrar yüksekte çalışma belgesi nedir diye sorar iseniz onada açıklama getireyim.
  4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    bir ilave yapmak istiyorum " tansiyon hastaları yüksekte çalışamaz " buna dikkat edin
  5. akincaylak_35 İSGforum Üyesi

tabi ki doktor kontrolünden geçecek bu arkadalar raporda yüksekte çalışabilir ibaresini görmek lazım tabi.
  6. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    :) Akın bey , yüksekte çalışma eğitimi verilir,eğitim verildiğine dair belge istenir.Yüksekte çalışma belgesi diye tabir ilk defa duyuyorum.Ağır ve tehlikeli işler raporu ağır ve tehlikeli işlerde çalışmaya elverişlidir anlamına gelir zaten,yüksekte çalışma da öyle.. Asıl işten de kastım A sınıfı uzman gerektirip gerektirmediği he gerekiyorsa zaten sorumluluktan kurtulma ihtimaliniz var.
    O zaman sorumluluk hafifletmek istiyorsanız, denetimleri sıklaştıracaksınız,göz açtırmayacaksınız...
    Ayrıca ben de uzmanım yükseklik tanımı raporun tanımına girmenize gerek yok,sorumluluk hafifletmek için ne yapacağınızla ilgilenin,.. kelime oyunu ile uğraşmayın
  7. akincaylak_35 İSGforum Üyesi

tuğba hanım,

yüksekte çalışma eğitimini veren kurumlar eğitim sonunda katılım ve başarı belgeleri vermektedir.denetimlerm çok sıkıdır zaten onunla ilgili problemim yok. konu başlığında da göreceğiniz gibi müteahhit ve taşeronlarla ilgili sorunlardan bahsediyorum ben. bende burada onun için yazdım bu konuda değişik organizasyonu olanlar var mı diye. ama sizin ddiğiniz gibi yaparsam ağır ve tehlikel işler raporuna bakıp ''yüksekte çalışabilir'' ibaresini görüp adamlara çalışmaya başlayabilirsiniz dersem bu işin sonu CEZAEVİ dir.
  8. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Ben sadece rapora bakıp başlayabilirsiniz diye birşey demedim.Bu sadece kontol etmeniz gereken durumlardan biri.İşin içinde olduğum için bahsediyorum bunlardan,tek tek kontrol etmelisiniz, kişinin tahhüdünü yeterli görüp, birşey yapmıyorsanız sonuç CEZAEVİ olabilir.Yüksekte çalışma eğitimi 2 şekilde olabilir biri uzman tarafından yüksekte çalışmalarda uygulanacak sağlık ve güvenlik tedbirleri eğitimi (bu eğitim yeterli değildir)diğeri de iple erişim uzmanlarından Arama kurtarma ekipleri/SAR,AKUT) veya Kaya gruptan eğitim talep edilir.Ayrıca taşeronların ekiperi olmalı ki bunlar dısında iiskele vb. kurup sökme işini yaparlar,eğitimli olmalıdır.Spesifik olark bunlara dikkat etmeniz gerekir.
  9. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bazı raporlarda bu ibarede kullanılıyor.Bazıları bir kaşe yapmış onu basıyor(yüksekte çalışabilir).Bu kanıya varan hekimler,biz sadece bunun kontrol edilip edilmediğine bakarız.
  10. akincaylak_35 İSGforum Üyesi

attığınız mail de bu şekilde yazıyor. diğer bir durumda burda konu dış tedarikçiler olduğu için yükümü hafifletmek istiyorum çünkü çoğu iş yerinde olduğu gibi bazı tedarikçiler çok küçük işletmeler.bu eğitimi almaları madi olarak imkansıza yakın yerlerden bahsediyoruz.
  11. akincaylak_35 İSGforum Üyesi

fatih bey ,

soru işareti yok kanımca ortada.mantık yürütmk yeterli.araba kullanmak için sağlık kurumuna gider rapor alırız , eğitim alırız ve sonunda sınava girer kazanırsak ehliyetimizi alır araba kullanırız. bu konu başlığında sadece taşeronları kast ederek soru sordum.
  12. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Ben mütahitim ve taşeronlarım var; firma ilk işe aldığı personelden işe giriş evraklarını tamamlatır.Bunlardan biri ağır ve tehlikeli işler raporudur.Bunu alır ve uzman kontrol eder.Kontrol sonucu evet bu personel çalışabilir sonucu çıkar.İşe giriş eğitimleri verilir.Bir dizi prosedür vardır.Onlar yerine getirilir, ve tüm eğitim talimat vb. işlemlerinden sonra kişi çalıştırılır.
    Dediğiniz gibi firmalar küçük olabiliyor.Bu yüzden zaten firmalardan yüksekte çalışma eğitim verilmiş personel istihdam etmesini bekleyemezsiniz öyle ki ,mesleki eğitimi almamış personel doludur bünyelerinde.
    Bu yüzden; yüksekte çalışma eğitimini verdirmeyi taahhüt ettir.Ancak işe başlatmadan bu belgenin olması gerektiği zorunluluğunu koyma.Makul uygulanabilir yollar seçilmeli.

Not;Sizin kırmızı ile işaretlediğiniz cümle mevzuat maddesinde geçer.Dediğim gibi kelimelere takılmaktan çok bütüne odaklanın
  13. akincaylak_35 İSGforum Üyesi

fatih bey ,

benim sorumluluğumda ancak fabrika sınırları içinde. dediğiniz gibi giderleri devle karşılayacak biliyorum ancak ne zman bu iş yei deneime girecekte eğitimleri söylenecekte adam eğitimleri tamamlayım fanrikaya iş yapmaya gelecek.
  14. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Hizmet giderlerini evet devlet karşılar ama,henüz bununla ilgili net birşey yok.10 kişi altı istihdamlarda.Bu o firma sahibini ilgilendirir.Akın beyin hizmeti almasına bakar nasıl aldığına değil
  15. akincaylak_35 İSGforum Üyesi

tuğba hanım ,

makul olmak beni kurtarmaz yasalar karşısında.bütüne odaklandığım için sizin ilgili cümlenizden sonrası eksik kalıyor.eğitim aşaması.ve sonrasında demedim dediğiniz için tekrar gönderdim.
  16. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Akın bey,
    Tavsiye mi istiyorsunuz, yoksa muhalefet edecek birini mi ? size yol göstermeye çalşıyorken siz benimle söz dalaşına giriyorsunuz.
    Son açıklamam ; makul olmak gözardı etmek değildir.!! lütfen tekrar okuyun yazılanları.
    Kolay gelsin...
  17. akincaylak_35 İSGforum Üyesi

tuğba hanım;
    bu durumda olan başka uzmanlar ise beyin fırtınası yapmaktı niyetim ancak bu yazdıklarınız tanımadan çalışma stilimi bilmeden ön yargılı olmanız dolasıyla sonuç bu noktaya geldi. işten,soumluluktan kaçmıyorum ancak bazı durumlardada kendimi garanti altına almak istiyorum bu yüzden buradayım.