1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

M.m.o. dan alınan operatörlük belgeleri geçerli mi???

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Burak AKÇAY tarafından 19 Şubat 2014 başlatılmıştır.

  1. Burak AKÇAY İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    92465
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Herkese Merhaba;

    Yeni duyduğum bir şey aklımı karıştırdı. 2008 yılından sonra Makine Mühendisleri Odasından alınan Forklift, Vinç vb. Operatörlğk Belgelerinin geçerli olmadığına dair. Doğruluk payı nedir?

    Teşekkürler, İyi Çalışamalar...

    İlgili Mevzuat: 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu - Madde 42; Beşinci ve altıncı fıkralarda belirtilen sertifika, bu fıkralarda belirtilenler dışında kimseye verilmez.
    İş makinesi sürücülerinin eğitimleri ve sınavda başarılı olanların belgeleri Millî Eğitim Bakanlığınca veya Millî Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen kurumlarca verilir. Bu kurumların işleyişine ilişkin usul ve esaslar ile uygulanacak öğretim programları Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenir.
    Sınav sonucunda başarı gösterenlerin sürücü belgelerinin düzenlenmesi, kişiselleştirilmesi, kişiselleştirilen belgelerin basımı ve ilgililerine teslimi işlemleri sertifikalarında bulunan veya Millî Eğitim Bakanlığından elektronik ortamda alınan bilgiler esas alınmak suretiyle Emniyet Genel Müdürlüğü veya bağlı trafik tescil kuruluşlarınca yapılır. Kişiselleştirilen sürücü belgelerinin ilgililerine teslimi, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen kamu kurum veya kuruluşları ile özel hukuk tüzel kişilerine de yaptırılabilir.
  2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Kara yolları trafik kanunu ??? iş yeri sınırları ??? bilemedim şimdi
  3. Burak AKÇAY İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    92465
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Hiç kimsenin fikri yok mu? o_O
  4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    daha önce milli eğitim ile mmo nun anlaşması(protokolü) olmadığı için şu anda mmo nun yetkisi yok deniyordu(yine de emin değilim) ama şu an için mmo ya sorulmalı(Milli Eğitim Bakanlığından Yetki almış kuruluşlar verebilir)
    alıntıdır ;operatörlük belgesi vermeye yetkili kurumlar sadece şu anda Milli Eğitimin Yetkilendirdiği Kurumlardır. Şu anda mevcut yönetmeliklerde Mak. Müh Odası bu kursu vermeye yetkili değildir. Bu belge geçerlidir diye söylemler doğru değildir. Almış olsanız bile geçerliliği yoktur. Bunun böyle olduğunu bölgenizdeki İş Müfettişlerinden sorup öğrenebilirsiniz.
  5. Yıldız Çetin İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ben daha önce yazmıştım ama şu an yazdığım yazı yok. MMO dan alınan sertifikalar MEB onaylı olmadığı için herhangi bir iş kazası durumunda ( Allah Korusun) sıkıntı teşkil eder. bu sebeple biz de şirket olarak geçmiş dönemde mmo dan sertifika alan çalışanalrımızı tekrar MEB onaylı eğitimlere tabi tutacağız.
  6. Burak AKÇAY İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    92465
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Teşekkürler. Fakat cevabınızı netleştirmek istiyorum. "Sıkıntı olur" demek; evet Geçersizdir mi demek?
  7. Yıldız Çetin İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bize forklift eğitimi veren firma geçersiz olduğunu söyledi.
  8. Mehmet Emin YAMAN İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    88090
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Milli Eğitim
    MMOB nin verdiği belgeler geçersiz denmez ama bir kaç arkadaşımda oradan alınan belgeleri Çalışma Bakanlığının kabul etmediğini ya MEB onaylı olması gerektiğini yada MEB yaygın Eğitim kurumları (Mesleki Eğitim Merkezleri veya Halk Eğitim Merkezleri gib) ama buradaki belgelerde Trafik Kanununda sıkıntı yaşayabiliyorlar.
    Benim size tavsiyem sorunsuz belge istiyorsanız 5580 sayılı MEB Özel Öğretim Kanununa tabii Özel Kurslardan almanız.
  9. engin demir İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    2837
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    vodafone
    burda kritik olan konu kullandığınız iş makinalarının trafiğe çıkıp çıkmaması.iş yeri sınırları içinde(yani tarfiğe kapalı ve sınırlandırılmış alan içinde) kullanılıyorsa mmo verdiği belge yeterli olacaktır.
  10. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    makina müh. odası milli eğitimden akredite olmadığı sürece geçerli değildir.
    ben hiç bir şantiyemde Milli eğitimden veya milli eğitim onaylı olmayan yerden alınmış belgeleri kabul etmiyorum. hatta miili eğitimden yetki almış kurumdan alınmış belgeler içinde hem firmadan milli eğitim den onay belge fotokopisini hemde açıp miili eğitimden kontrol ediyorum firma hakikaten onaylımı diye.

    şunu unutmayın ki kontrolünü yapmadığınız her şey sizi bağlar.
  11. Ali Ünal İSGforum Üyesi

    Milli eğitimden onaylı olmayan kurumların eğitimleri geçersizdir.
  12. Burak AKÇAY İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    92465
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Cevaplarınız için teşekkürler...
  13. Mehmet Emin YAMAN İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    88090
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Milli Eğitim
    Arkadaşlar firmalarda verilen eğitimler (17. maddede diyorya çalışanlar yaptıkları işle ilgili eğitim almak zorunda) ya Türk Ak'tan akredite bir kuruluştan veya MEB oaylı bir kurumdan alınmalıdır diye biliyorum. Bunu için firmalardan eğitim isterken veya firmalar size eğitim ile ilgili teklif verirken Firmalarının onaylarını isteyin. Bu Operatörlük Belgesini vermeye yetkili olup olmadıklarını sorgulayın.