1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Madde 55 üst sınıf iş güvenliği uzmanlığı belgesi için 2 sınav hakkı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve bim tarafından 7 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Madde 55'i masaya yatıralım ve yorumlayalım.

MADDE 55- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun Geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
    "(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir."

1- Düzenleme C ve B sınıfı belge sahiplerini ilgilendiriyor.

2-C ve B'lerin sgk'ya ödenmiş prim gün sayısına bakılacak fakat neye göre bakılacak muallakta. nace kodlarına göre yapılacağını düşünmüyorum, bence az tehlikeli'de şu kadar, tehlikeli'de şu kadar, çok tehlikeli'de şu kadar primi, günü olanlara B veya A sınavına girme hakkı verilirse iyi olur.

3- 1 yıl içinde belirlenen şartları taşıyanlara C'lere B için B'lere A için 2 sınav hakkı verilecek.

4- Kamu personeli kesinlikle bu madde 55 kapsamına alınmalı, çünkü kamuda 1 temmuz 2014 olan yürürlüğe giriş süresi 1 temmuz 2016'ya atılıyor. iş güvenliği uzmanlığı belgesi olan kamu personelinin hem kamu dışında görev alma imkanı yok hem de bu değişiklikle 2 yıllık hak kaybına uğrayacaklar. hiçbir yerde görev alamamaları nedeniyle sınıf yükseltme imkanları da yok. bakanlık burada yarattığı mağduriyeti kesinlikle gidermeli.

5- C'den direk A için sınav hakkı verileceğini düşünmüyorum. (belki uzun süre çok tehlikeli işyerlerinde görev yapanlara örneğin en az 10 yıl gibi böyle bir hak tanınabilir.)

6- bakanlık bir an önce düzenleme yapmalı zira düzenleme fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 yıl içerisinde yapılabilecek. yani 1 yıl içerisinde bakanlık bir düzenleme yaptı yaptı yoksa madde geçerliliğini yitiriyor.

7- en fazla iki sınav hakkı verilecek. bakanlık 2013 yılında 3 sınav yapıyor. yasa 2013 temmuz'da yürürlüğe girerse bakanlık tarafından yapılacak olan düzenlemeye göre 2013 ağustos, 2013 kasım ve 2014 mayıs sınavlarından 2'sine giriş hakkı verilecek.

8- üst sınıf belge almak için sınav dışında eğitim kurumlarında kursa katılmak eğitim almak şeklinde bir düzenleme görüldüğü üzere madde hükmünde yer almıyor.
  2. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  3. isgcevmuh İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şubat 2014 sınavına hazırlanın 18 Kasım 2013 bide
  4. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    şubat 2013 de sınavmı var
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Temmuz 2013 ---
    mayıs sınavını kazanan bızler de girebilecekmiyiz acaba
  5. tatar027 İSGforum Üyesi

Arkadaşlar ben daha önce bununla ilgili kanun teklifi okumuştum. Geriye dönük en az 5 yıllık SGK primi olan İSG Uzmanları, sınavla B sınıfına, en az 10 yıllık SGK primi olanlar A sınıfına başvurabilecek diye okumuştum. Ama nerede okuduğumu bulamıyorum.
  6. Ozan Değirmenci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    peki sgk primi iş güvenliği uzmanı olarak yatan sgk primimi yoksa kendi mühendislik mesleği ile ilgili sgk primimi yoksa herhangi bir firmada n ödenen sgk primimi.bununla ilgili yorum yapabilenlerden yorum bekliyorum.b sınıfı sınavına hak kazanmak için yapmayı düşündüğüm,tezsiz yüksek lisansı mu torba yasadan sonra askıya almayı düşünüyorum.siz ne dersiniz.bu yasa ne zaman netleşir.
  7. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    eski uygulamalarda mesleğinde belli bir tecrübe yılını dolduranlara 8 yıl-A, 5 yıl-B sınavlarına girme hakkı verilmiş. aynı şekilde mi olur, yoksa dediğiniz gibi farklı alternatifler getirilebilir mi bilemiyorum. yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta şu olmalı, böyle bir hak tanınmasına rağmen piyasada A ve B sınıfı uzman sıkıntısı çekiliyor. demek ki bu yöntem ihtiyacı gidermemiş.

bence mesleğinde belli bir süre çalışmış olmak şartına ek alternatif olarak tehlike sınıflarına göre belli bir süre çalışmış olmak şartı da eklenmeli. örneğin çok tehlikeli bir işyerinde en az 8 yıl görev yapan C sınıfı uzman A için sınava girebilmeli veya 5 yıl çalışan B sınavına girebilmeli. diğer tehlike sınıflarında bu yıl şartı kademeli olarak arttırılarak böyle bir hak verilebilir.

tezsiz yüksek lisans B sınıfı sınavına katılmak için önemli bir fırsat sunuyor fakat gördüğüm kadarıyla 10.000 TL gibi bir maliyeti var. torba kanun sonrası bakanlık nasıl bir düzenleme yapacak bilemiyoruz, benim fikrimi sorarsanız eğer belli bir süre tecrübeniz varsa yani yukarıdaki sürelerde çalışmışlığınız varsa yüksek lisansı beklemeye alıp düzenlemeyi görüp sonrasına bırakabilirsiniz. tecrübe yoksa B sınıfı için yüksek lisansı ciddi olarak değerlendirin. tabi bunlar benim fikirlerim, artılarını eksilerini tartıp kendi kararınızı kendiniz verin.
  8. Ozan Değirmenci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    zaten 5 ay önce c sınıfı uzman oldum.yaşım 26 .yani 4 aylık şantiye tecrübem ve öncesinde 18 aylık farklı sektör tecrübem mevcut.galiba yüksek lisans yapıcam..tşk.
  9. erdal81 İSGforum Üyesi

merhaba C den B ye gecis icin uygulanaca 5 sene tecrube ne anlama geliyor : 5*365 =1825 gun sigortali oldugu anlamina mi geliyor ??
  10. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar ben bunu çok önceden söyledim. Bakanlık çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine bakabilecek uzman sıkıntısını ancak gecici madde ile c sınıfı uzmanlara sınıf atlamak için gerekli 3 yıllık sözleşme ile çalışma mecburiyetini kaldırarak sınav hakkı vermek şeklinde olabileceğini söyledim. Sonuçta aklın yolu bir Bakanlık böyle yapmak zorunda kaldı.
    Yeni fikirlerimi sizlerele paylaşmak istiyorum.
    1. Bakanlık torba yasanın resmi gazetede yaayınlanmasından hemen sonra düzenlemeyi açıklayaçaktır.
    2. Diploma (mühendislik) tarihinden itibaren belki 3 belki daha az süre içinde 450 sgk prim gün sayısını isteyecektir veya gün sayısını fazla tutup başvurulara göre aşağıya da çekebilir.
    3. 18 Ağustostaki sınava başvuruları alabilir. 2 sınav hakkı içinse 26 Kasım yapabilir. Çünkü erteleme 1 ocak 2014 de kadar. Bu tarih geldiğinde alt yapının hazır olması gerekli.
  11. İş yerinin beni ne gösterdiğini nereden öğrenebilirim, üretim mühendiisi miyim? kimya mühendisi mi?
  12. erdal81 İSGforum Üyesi

Ali ihsan bey cok tesekurler cok aydinlatici oldu
  13. 1 hafta önce 2250 gün B, 3250 gün A sinifi için konusuldu. Halen ayni fikirdeler mi bilemiyorum ancak gene de bu rakamlar cok fazla. Bekleyip sureci görmek gerek.
    Selamlar.
  14. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Şubat 2013 e kadar SGK kayıtlarında işyerinde çalışanların orada ne görevle çalıştığı konusunda bir kayıt sistemi yoktu. O sebeple böyle bir bilgiye ulaşmanız imkansız. Şubat 2013 den itibaren Aylık hizmet dökümlerinin üzerinde isminizin karşısında meslek kodlarınız yazıyor. İş güvenliği uzmanın kodu ise 2635.08
  15. Hizmet dökümünde böye bir şey göremedim. alıntı.png
  16. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    o
    rda göremezsin. İş yerinde asılı olan yapı iş yerinde çalışanların toplu olarak gösterildigi hizmet dökümünde görebilirsin.
  17. İnsan kaynaklarından almak lazım diyorsunuz yani, o biraz zor işte ama bi yolunu bulup bulurum
  18. erdal81 İSGforum Üyesi

Berkay be dediginiz
    cok fazla gibi hakikaten bu kadar tecrubeli insanlar zaten beli posisyonda oluyorlar ( mudurluk gibi ) kalkip is guvenligi uzmanligi yaparlar mi soru isareti yani onlari ayartmalari biraz zor umarim asagi cekerler gun sayisini
  19. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Şu an Bakanlığın çok tehlikeli işlere bakabilecek acilen 15.000 civarında b sınıfı iş güvenliği uzmanına ihtiyacı var (15,000 rakamı benim fikrim rakam farklı olabilir) ve bunun içinde 6 aylık bir süreniz var siz Bakanlığın yerinde olsanız ne yapardınız. SGK günlerini yüksek tutsanız başvuru yeteri kadar olmaz ayrıca bu bir sınav, her giren kazanacak diye bir şey söz konusu değil. Zaman kısıtlı 1 ocak 2014 de yetiştirmeniz lazım. Şunu yapabilirler önce süreyi uzun tutup başvuruya göre aşağıya çekebilirler ancak süre kısıtlı. Ben şahsen Bakanlığın yerinde olsam 31 Temmuz 2011 öncesi mezun olup 450 günlük Sgk prim gün sayısına sahip iş güvenliği uzmanlarını bir üst seviye sınavına katılmalarını sağlardım.
  20. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ALİ İHSAN BEY DEDİĞİNİZ BU PRİMLER İSG UZMANI OLARAK MI YOKSA NORMAL MÜHENDİS OLARAKMI GEREKLİ
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Temmuz 2013 ---
    BİRDE KESİN OLARAK 6 AY ERTELEME VARMI bilgit.com da torba yasa hala görüşülüyor yaziyor
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Temmuz 2013 ---
    bazıları diyor ocakta yine ertelenir sonrada tamamen kaldırılır