1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Madde 55

Konusu 'Yasal Gereklilikler' forumundadır ve Baran Aydemir tarafından 21 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar birisi bana madde 55 teki prim gün sayısının kaç olduğundan bahsedebilir mi acaba

MADDE 55 – 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
    “(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.”
    Arkadaşlar birisi bana madde 55 teki prim gün sayısının kaç olduğundan bahsedebilir mi acaba
  2. Satife Üstüner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Onunla ilgili bugunlerde acıklama olacagını soylüyorlar (15 gün içersinde) A ve B sınavına giriş için ayrı ayrı sgk odenmıs prim gun sayısı ısteyecekler sanırım .
  3. Serdar Demirci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yasal resmi bir açıklama yok ancak eski müfettiş tanıdıklarımızdan ankara ile devamlı dirsek temasında olan bir zat ,ama sanırım 4500 prim günü, bu tabiiki nasıl olacak orasıda ayrı muallak bir durum,kişi mesleğini yapmamıştır ama dışardan ödemiştir, veya mesleği ile ilgili çalışmamıştır ama primleri ödenmiştir...vs, yani yönetmelik ve tebliğlerin çok net bir şekilde açıklanması gerekir.
  4. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    4500 prim günü çok fazla.o kadar olacağını sanmıyorum.
  5. aykutcengiz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    4500 prım gunu olmaz ama dusuk bır prım gunu de beklememek gerekır
  6. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kaç gün olur sizce
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Ağustos 2013 ---
    prim gün sayısını oylama yapmak lazım. Kim doğru bilecek
  7. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    4500 çok Asınıfı içinmi Bsınıfı için kaç gün prim olma durumu var acaba
  8. Teoman Şeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46018
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    A sınıfı için 4500 B sınıfı için 3000 :)
  9. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teoman bey 3000 diye bir söylenti varmı yoksa tahminlerinizmi bu yönde
  10. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Söylenti veya beklentileri son noktayı bakanlık tebliğ yayınlayarak son verecek. Bakanlığa sesleniyorum. Bu tebliği en kısa zamanda yayınlayın kimseyi yormayın. Prim gün sayılarını belirleyin. Yada eğitim verecekseniz eğitim verin ama bu konuya netlik kazandırın.
  11. Satife Üstüner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kesinlikle söylediklerimiz sadece tahmini eğer Kasım'da sınav olacaksa zaten bir an once açıklama yapmalılar bence yüksek lisans iicn de acele etmeyin arkadaslar derim :)
  12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    üççüzzzz beşşyüzzzz üççüzzzz beşşyüzzzz diskoya döndü..Tebliğ bekleyelim.ama BİGDER başkanı sayın Toroman bey görüş bildirmiştir.3 yıllık pirime B sınıfı 8 yıllık pirime A sınıfı için sınava girsin uzman arkadaşlar belge yükseltmeye diye...
  13. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    satife hanım a için 4500 ve b sınıfı için 3000 sgk prim gün diye söylenti varmı bakanlıkta ne dersiniz çalışmaya başlasakmı 3150 sgk prim günüm var onun için
  14. Satife Üstüner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bende 3000 sgk prim gunu yok maalesef :( oyle olursa bize yüksek lisans yolu görünüyor :) artık size kolay gelsin 3600 prim gunu olsa yanılmıyorsam zaten 10 sene eder değil mı
  15. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    3 yıllık prim gün sayıları 3000 prim gün eşit olmuyor
  16. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Satife hanım 10 sene olursa ne olacak yani 10 yıla(3600 gün prim) b sınıfı için sınav hakkımı verilme durumu var
  17. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben size bu sayılara kafayı takmayın. Bakanlığın tebliğini bekleyin. Çünkü 750 gün prim günü olan 1 günde 3000 gün prim çevirmesi o kadar kolay olmuyor. Ben size sayılara takılmayın derim. Bakanlığın tebliğini bekleyin. Bakanlık bu söylentileri bitirmesi için tebliği bir an önce çıkarmasını istiyorum. Sizin de tebliği beklemekten başka çare yok.
  18. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Zaim bey 750 gün prim günü olan 1 günde 3000 gün prim çevirmesi derken nedemek istediniz açıklarmısınız
  19. Satife Üstüner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Doğru söylüyorsunuz Bencede beklemekten başka care yok ama karmasa yaratılmadan keske hersey açık olsa da bu kadar yorum yapamasak Benim Bır sorum daha olacak peki SGK sayısını totalde mı bakacaklar yoksa is alanına gore mı
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Ağustos 2013 ---
    Es55061 torba yasasi 55 . Maddedeki B ye ve A ya gecis için iki kez sınav hakkı tanınacak ancak oradaki SGK prim gun sayısı daha belli değil onunla ilgili yorumlar onceden Danıştay'ın durdurduğu karar vardı bilirsiniz 750 prim gunu olan C Ler kendi alanında yedi sene A gibi gorev alabilecekti
  20. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ne dersem yanlış olur. Tebliğ bunu belirtmesi gerekiyor. Diplomanı aldıktan sonra total kısmına bakarlar diye düşünüyorum.