1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Maden işçisinden özelleştirme ve taşeron uyarısı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 18 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Maden İşçisinden Özelleştirme ve Taşeron Uyarısı
  haber.jpg

  Zonguldak'ta türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) maden ocaklarında çalışan maden işçileri, hükümetin özelleştirme politikaları ve taşeron uygulamalarını basın açıklamasıyla protesto etti.

  Termik santrallerin ve bu santrallere kömür veren sahaların özelleştirilmesi girişimleri, Soma faciası sonrası yaşanan gelişmeler ve TBMM'ye gönderilen Torba Yasa Tasarısı'nın değerlendirildiği Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantısında alınan eylem kararlarının ilk ayağı Zonguldak'ta gerçekleştirildi.

  Türk-İş'e bağlı Genel Maden İşçileri Sendikası'nın (GMİS) örgütlü olduğu TTK'ya ait Üzülmez, Kozlu, Karadon, Armutçuk ve Amasra Müessese Müdürlükleri'nde maden işçileri sabah ocak girişlerinde basın açıklamasıyla hükümeti uyardı. Üzülmez Müessese Müdürlüğü maden ocağı önünde basın açıklamasını GMİS Üzülmez Şube Başkanı Ergin Cin okudu.

  Cin, gece vardiyasından çıkan işçilerle gündüz vardiyasına girecek işçilerin toplandığı ocak önünde, Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantısında hükümetin özelleştirme ve taşeron uygulamalarına karşı bir dizi eylem kararları alındığını hatırlatarak şöyle konuştu:

  "Buradan hükümeti uyarıyoruz. Özelleştirmelerin derhal durdurulmasını istiyoruz. Soma faciasına sebep olanların cezalandırılmasını istiyoruz. Başta yeraltı maden işletmeciliği olmak üzere tüm sektörlerde taşeron uygulamalarına son verilmesini istiyoruz. Bu uyarılarımızın dikkate alınması için çarşamba günü 81 ildeki AK Parti il başkanlıklarına yürüyüş yapılacak, kitlesel basın toplantılarının ardından oturma eyemleri gerçekleştireceğiz. Hükümet bu politikalarda ısrar ederse Türk-İş Başkanlar Kurulu yeniden toplanarak yeni eylem kararları alacak."

  Günde 6 saat çalışma ve emeklilik yaşının 55'ten 50'ye indirilmesi tekliflerinin kabul edildiğini hatırlatan Cin, "Ancak bizim talebimiz olan yeraltında taşeron uygulamasına son verilmesi ve aynı işyerinde aynı işi yapan işçilere eşit ücret verilmesi teklifimiz kabul edilmedi. Üst komisyonda taleplerimizin dikkate alınması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gerektiğinde topluca sesimizi yükselteceğiz. Hepimiz mücadeleye hazır olalım" diye konuştu.

  - Zonguldak
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Maden işçileri çalışmama hakkını kullandı

  Zonguldak’ta yerin metrelerce altında çalışan maden işçileri, taşeron uygulamaları nedeniyle iki saat çalışmama hakkını kullandı.

  Türkiye Taşkömürü Kurumu’na bağlı işyerlerinde çalışan maden işçileri ile sendika yönetimi sabah saatlerinde bir araya geldi.

  GMİS Kozlu Şubesi Başkanı Şaban Kaptan, TTK Kozlu Müessesesi’ndeki kuyu başında işçilere seslendi. Kaptan, taşeron uygulamalarına son verilmesini istedi. Türk-İş’in kararını okuyan Kaptan, şöyle dedi:“Hükümet bu politikalarda ısrar ederse Türk-İş başkanlar kurulu yeniden toplanarak yeni eylem kararları alacak. Madenler için yasal düzenlemeler yapıyoruz diyerek yaklaşık bir yıldır gizli çalıştıkları taşeron yasalarını gündeme getirdi. Yasa tasarısı geçen hafta TBMM komisyonunda görüşüldü. Tasarıda taşeron şirketlerin çalışma alanlarını genişleten düzenlemeler, Türk-İş, DİSK, Hak-İş’in ortak girişimleriyle alt komisyonda engellendi. Ancak bizim talebimiz olan yer altında taşeron uygulamasına son verilmesi ve aynı işyerlerinde aynı işi yapan işçilere eşit işe eşit ücret verilmesi teklifimiz kabul edilmedi.”

  İşçiler, iki saatlik çalışmama hakkını kullandıktan sonra kömür çıkarmak için tekrar yerin metrelerce altına indi.

  ONUR ALTINDAĞ

  http://www.iha.com.tr/maden-iscileri-calismama-hakkini-kullandi-gundem-364275