1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Maden kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik tasarısı’nın 22 maddesi kabul edildi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 26 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Maden mühendislerine iş müjdesi

  TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Halil Mazıcıoğlu, komisyonlarında kabul edilen Maden Kanunu Tasarısı'nda, "teknik nezaretçi" ile ilgili düzenleme ile Türkiye'deki tüm maden mühendislerinin iş bulmuş olacağını belirterek, "Maden mühendislerine o kadar ihtiyaç olacak ki inşallah maden mühendisi ithal etmeyi düşünmeyiz" dedi.
  haber.jpg

  Mazıcıoğlu, AA muhabirinin, komisyonda kabul edilen Maden Kanunu Tasarısı'na ilişkin sorularını yanıtladı. Tasarının madencilik sektöründe önemli düzenlemeleri içerdiğini vurgulayan Mazıcıoğlu, bunlardan birinin, maden arama ruhsat grubu ile ilgili olduğunu kaydetti. Mazıcıoğlu, aynı jeolojik ortamda birlikte bulunan farklı maden kaynakları gözetilerek ruhsat grubunun 5 kategoride toplandığını ifade etti. Sektörle ilgili tanımların, dünya standartları göz önünde bulundurularak yeniden yapıldığını anlatan Mazıcıoğlu, "fizibilite dönemi", "fizibilite raporu" ve "yetkilendirilmiş tüzel" kişi gibi yeni tanımlar da oluşturulduğunu söyledi.


  Mazıcıoğlu, söz konusu tanımların sektöre ciddi yenilikler getireceğini, maden işletme uygulama projelerinin tam anlamıyla gerçekçi olacağını, sıradan bir teknik doküman olmaktan çıkarılacağını dile getirdi. Madenciliğin ince bir iş olduğuna, bu işi her önüne gelenin yapmaması gerektiğine dikkati çeken Mazıcıoğlu, "Bu işi yapacak kişi ekonomik yönden de güçlü olmalı. Bu konuda yeterli güç yoksa şirket evlilikleri olmalı. Çünkü güçlü ekonomiyle madencilik yapılabilir. Yoksa, 'sigortasını yapmayayım, baretini almayayım' ile olmaz. Madencilikte ilkellikten kurtulmamız lazım" diye konuştu.

  "Mühendis oturduğu yerden proje çizemeyecek"

  Yetkilendirilmiş tüzel kişilik kavramının, madencilik sektörüne getirilen yeni bir uygulama olduğuna işaret eden Mazıcıoğlu, bu uygulama ile mühendislik, müşavirlik hizmeti verilen yapıların nitelik ve niceliklerinin belirlenmesinin, sundukları hizmetler ile uyumlu kurumsal yapılar haline gelmelerinin sağlanacağını belirtti. Yetkilendirilmiş tüzel kişi ile hedeflenen amacın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na sunulan rapor, proje ve diğer teknik belgelerin gerçeğe ve bilime uyumunun sağlanması olduğunu anlatan Mazıcıoğlu, "Örneğin Ermenek'te yukarıdaki madenden alttaki madencinin haberi yokmuş. Bu gibi durumlar artık önlenecek. Bu yeni yapı ile aramadan işletmeye kadar olan süreç, bir bütünlük içinde düzenli olarak raporlanacak. Saha uygulamaları rapor ve projelere uyumlu olacak. Yani işin Türkçesi, mühendis oturduğu yerden proje çizmeyecek. Sahada olacak, bakacak, görecek" ifadelerini kullandı.

  Mazıcıoğlu, mevcut kanunda 805 lira olan arama ruhsat harçlarının, tasarıyla ruhsat büyüklüğüne paralel olarak 1000 ila 5 bin lira arasında, 4 bin 840 lira olan yıllık işletme ruhsat harçlarının da 15 bin lira ila 30 bin ve üzeri bedellere yükseltildiğini belirtti. Bu artışlarının nedenlerinden birinin sektörde çantacılığı bitirmek olduğunu kaydeden Mazıcıoğlu, "805 lira verince arama ruhsat belgesini alabiliyorsunuz. Bu belge sizi madenci yapıyor. Çantacılık da böyle başlıyor. Çantacılık bir meslek değil. Çantacı ruhsatı 1 liraya alıyor 10 liraya satıyor. Ben çantacılık olayını doğru bulmuyorum. Böyle bir şey dünyada da yok. Bu işi gerçek yatırımcı yapmalı ve ekonomik durumu bunu kaldırmalı" dedi.

  Halil Mazıcıoğlu, tasarıdaki başka bir düzenlemenin de diğer kamu kurumlarından alınması gereken, ancak çeşitli nedenlerle alınamayan izinler nedeniyle iptal konumuna gelen yaklaşık 3 bin civarında ruhsatın iptal edilmemesine yönelik olduğunu kaydetti. Mazıcıoğlu, ruhsat iptalinin zorlaştırılacağını, 20 bin lira 50 bin lira arasında değişen idari para cezası uygulaması getirileceğini ifade etti.

  "İnşallah maden mühendisi ithal etmeyi düşünmeyiz"

  Yeni düzenlemelerden birinin de "teknik nezaretçi" uygulamasının kaldırılması olduğunu belirten Mazıcıoğlu, bu düzenlemenin, komisyonda en fazla üzerinde durulan maddelerden biri olduğunu söyledi. Mazıcıoğlu, şöyle konuştu:

  "Türkiye'de 60 yıl önce yeterli sayıda maden mühendisi olmaması nedeniyle 'fenni nezaretçi' diye bir sistem kuruldu. Ama şimdi yılda ortalama 800 tane maden mühendisi yetişiyor bu ülkede. 2004 yılında adı 'teknik nezaretçi' olarak değiştirilen bu uygulama kaldırılacak. Teknik nezaretçi 15 günde bir inceleme yapıyordu. Ama yeni uygulama ile maden mühendisi bunu 24 sat aralıklarla yapacak. Örneğin ben maden mühendisiyim, Ankara'da oturuyorum. Ermenek'teki, Soma'daki yeri 15 günde bir kontrol ediyorum. Bu etkili olur mu? Ama mühendisi 24 saat orada bu işi yaşayarak çalışıyorsa bu daha etkili olur. Yeni yetişen ve tecrübeli maden mühendislerimizin istihdamında kolaylık sağlanmış olacak. Bu düzenleme ile Türkiye'deki tüm maden mühendisleri iş bulmuş olacak. Maden mühendislerine o kadar ihtiyaç olacak ki inşallah maden mühendisi ithal etmeyi düşünmeyiz."

  Halil Mazıcıoğlu, mevcut teknik nezaretçilerin işsiz kalması gibi bir sorunun söz konusu olmayacağını çünkü Türkiye'de işletme izni alan 9 bin maden işletmesi bulunduğunu, mevcut teknik nezaretçi olarak görev yapan kişi sayısının ise şu anda 2 bin 750 olduğunu söyledi. Mazıcıoğlu, tasarıdaki bütün düzenlemelerin asıl amacının sektörde iş kazalarının önüne geçmek olduğunu belirterek, "Madenciliğin merdiven altısı olmaz. 'Nasıl olsa devlet görmüyor' zihniyeti olamaz" dedi.

  Milliyet
 2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  şimdi herkes maden mühendisliği okuyacak :D umut dünyası
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Teknik nezaretçilik rant ve kandırmaca idi.Şimdi haydin sahaya..ve inanın dinazorlar sahadan bi haberler ve yeni yeni nesil bomba gibi geliyor..Madenler işletme müdürü ve şantiye şefi pozisyonunda tam zamanlı maden mühendislerince işletilmelidir.nokta.
 4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yıldız: Maden işletmelerinde daimi nezaretçi zorunlu olacak

  [​IMG]

  Maden arama faaliyetlerinde işletme ruhsatı için meslek şartı aranmadığını ifade eden Yıldız, bu alanda artık mali yeterlilik aranacağını ve yeterliliği olmayanlara ruhsat verilmeyeceğini belirtti.

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda kabul edilen madenlerle ilgili tasarıda, yeraltı kömür madenciliğinde rödovansın yasaklandığını belirterek, “Kamu, elindeki kömür işletmelerini, yer altı kaynaklarını, zenginliklerini bunu gerçekten yapacaklar ile paylaşacak veya kamunun üzerinde kalacak” dedi.

  Yıldız, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, “Maden Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nı değerlendirdi.

  Maden yasa tasarısının geçen yıl Soma ve Ermenek kazalarından önce Başbakanlığa sunulduğuna dikkati çeken Yıldız, bu kazaların daha farklı önlem ve tedbirlerin alınmasını sağladığını kaydetti.

  Yıldız, denetimlerin yoğun bir şekilde devam ettiğini belirterek, şu ana kadar 101 yeraltı maden işletmesinin denetimler sonucunda işletmeye kapatıldığını bildirdi.

  Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve müsteşarların da yer aldığı geniş bir katılımla yeni tasarının hazırlandığını vurgulayan Yıldız, şunları söyledi:

  “Kamu hariç, yeraltı kömür madenciliğinde rödovansı yasaklıyoruz. Herhangi bir özel sektör işletmecisi ciddi ise ve o işlemleri yapabilecekse gelsin, bizzat kendisi müracaatını yapsın, bizzat kendisi alsın ama orayı rödovansla tekrar aldıktan sonra başkasına devrediyorsa bu aradaki kazanç, ya gerek alanın, işletenin ya da kamunun üzerine kalmalı. Biz üzerinden ticaret yapılacak herhangi bir anlayışı kaldırıyoruz. Kamu, elindeki kömür işletmelerini, yeraltı kaynaklarını, zenginliklerini bunu gerçekten yapacaklar ile paylaşacak veya kamunun üzerinde kalacak.”

  Teknik nezaretçi daimi olacak

  Bir diğer önemli değişikliğin teknik nezaretçi olduğuna dikkati çeken Yıldız, maden işletmelerinde daimi nezaretçinin zorunlu olacağını dile getirdi.

  Çıkarılan kanunların zaman zaman istismar edildiğini aktaran Yıldız, “Teknik nezaretçi uygulamasında, yer altı kömür işletmesinin üç dakika, iki saat, üç gün uğranılan yerler olduğunu gördük. Bunun yerine sayı itibarıyla orada sürekli kalacak yeterince maden mühendisi arkadaşlarımız var. Bunu odalarımızla da konuştuk. Maden işletmelerinde daimi nezaretçi zorunlu olacak” diye konuştu.

  Yıldız, şirket daha önceden daimi nezaretçi istihdam etmişse, buna ilişkin kadronun kendilerine tahsis edileceğini bildirdi.

  Ruhsat verme usulleri

  Maden işletmeciliğinde ruhsat verme usullerinin de değişeceğini anlatan Yıldız, “Madenleri gruplara ayırarak bir kısmına ihale şartı getiriyoruz, bir kısmının mevcut sistemle devam etmesini sağlıyoruz. Mermer gibi, özellikle metalik madenler, altın, gümüş, bakır, çinko gibi madenler mevcut uygulama ile devam edecekler. Çimento, beton, kireç, dolgu, mıcır gibi daha görünür olanlar ihaleye tabi tutulacaklar” dedi.

  Ruhsat harcı uygulamasının da kalkacağını dile getiren Yıldız, bunun yerine ruhsat bedeli uygulamasının getirileceğini ve bedelin arazinin büyüklüğüne orantılı olacağını söyledi. Yıldız, işletme ruhsat bedelinin yüzde 30’unun işletmenin çevreye uyumlu hale getirilmesi için kullanılacağını aktardı.

  Maden arama faaliyetlerinde işletme ruhsatı için meslek şartı aranmadığını ifade eden Yıldız, bu alanda artık mali yeterlilik aranacağını ve yeterliliği olmayanlara ruhsat verilmeyeceğini belirtti.

  Yıldız, özellikle kömür, bakır, altın gibi maden türleri için arama sonrasında fizibilite hazırlık dönemi şartı getirdiklerini, böylelikle uygulanan projelerin daha gerçekçi olmasını sağlanacağını dile getirdi.

  Ruhsat devirlerinde, devir bedeli alınarak hazineye ek gelir oluşturulacağını ifade eden Yıldız, gerçek yatırımcının önünü açan ama spekülatif çalışanların önünü kapatan bir uygulama yapılacağını kaydetti.

  Devlet hakkı oranları

  Madencilikte devlet hakkı oranlarının genel itibarıyla artacağına dikkati çeken Yıldız, dünya borsalarına konu olan altın gibi metalik madenlerde kademeli devlet hakkı fiyat uygulaması getirdiklerini söyledi. Yıldız, uluslararası arenada Türkiye’de çıkarılan madenin değeri artmışsa, devlet hakkını arttıran bir yapı oluşturulacağını bildirdi.

  Küçük bir havzada birden fazla işletmenin birleştirilerek maden faaliyetleri yapacağını dile getiren Yıldız, büyük kalker sahalarındaki işletmelerin de ayrıştırılacağını belirtti.

  Tüzel kişi uygulaması

  Madencilik faaliyetlerinde tüzel kişi uygulamasının başlatıldığını dile getiren Yıldız, “Aramadan işletmeye kadar olan süreç bütünlük içinde düzenli raporlanacak. Saha uygulamalarının projelere uygun olması kontrol altına alınmış olacak” ifadelerini kullandı.

  Yıldız, her maden ocağının proje ve teknik detaylar açısından disiplin edinmesinin gerekli olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

  “Eğer bir şirketin çalıştırdığı tüm elemanlar tüzel kişilik yeterliğine sahipse, onlara zaten ek bir mükellefiyet getirmiyoruz. Onlara tüzel kişilikle alakalı yetkilendirme belgesi vereceğiz. Ne yazık ki her okuldan mezun olanın yeraltı madenciliğinde aynı tecrübeye sahip olmasını beklemiyoruz. O yüzden tüm bunların arasında klasifikasyon yapacağız. Yurt dışında öyle denetim elemanları var ki 5 yıl madende çalışma şartı aranıyor. Biz bu çıtayı yükselttik. Yürürlük tarihleri de kiminde 3 ay, 6 ay bir yıl olmak üzere düzenlenecek.”

  Komisyonda iktidarla muhalefetin iyi bir uzlaşı sağladığını dile getiren Yıldız, anlaşmazlıkların olabileceğini ancak genel itibarıyla anlaşmanın sağlandığını söyledi.

  Diğer komisyonda Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından alınan iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili kararların da maden ocaklarını ilgilendirdiğini ifade eden Yıldız, “Yeraltı çalışan işçi kardeşlerimizin özlük halklarını düzenlerken emeklilik sürelerini kısaltmıştık ama bir kısım işletmeler bazı yakınlarını orada çalışmadıkları halde orada gösteriyorlar. Bu konuda da Çalışma Bakanlığımızın ve iş müfettişlerimizin denetimleri yoğunlaşacak” diye konuştu.

  https://madencilikhaberleri.wordpress.com/2015/01/24/11648/
 5. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  "Yetkilendirilmiş Tüzel Kişiler" ile yapı denetim tarzı bir yapılanma getiriliyor anlaşılan. Maden Büroları bu yetki belgesini alacak migemden.

  "Yetkilendirilmiş tüzel kişiler: Genel Müdürlükçe yetkilendirilen, bu Kanun kapsamında Genel Müdürlüğe verilmesi gereken rapor, proje ve her türlü teknik belgeyi hazırlamaya yetkili, şirket hisselerinin yarısından fazlasının sahibinin mühendis olduğu ya da bünyesinde nitelik ve nicelikleri yönetmelikle belirlenen mühendisler çalıştıran maden arama ruhsat sahibi veya işletmesi olan tüzel kişiler."

  "
  Bu bir yıllık süre içerisinde teknik nezaretçinin görevinin herhangi bir nedenle sona ermesi halinde teknik nezaretçinin tüm görev ve yetkileri bu sürenin sonuna kadar daimi nezaretçi tarafından yürütülür."

  Yasanın değişik hali ektedir.

  Ekli Dosyalar:

 6. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  keşke !!! ne varsa yeni nesilde zaten ;)
 7. İsmail KANBUR Elektrik&Elektronik Mühendisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  bana kalırsa bi değişiklilik olmaz.Biz mühendisler ne yapıyorsak kendimize yapıyoruz...Yine imzasını kullandıran arkadaşlar olacaktır,saolsun bi de emektar mühendislerimiz var onların sayesinde zaten piyasa kırılıor.
  bugüne kadar zaten madenlerde mühendis çalıştırma zorunluluğu vardı da ne oldu,aynı...yeni mezun tecrübesiz mühendisi şantiye şefi die koyarlar 3 kuruş paraya sonrasında kaza gelsin...bir seferinde mermer ocağı denetlemeye gittik şantiye şefi die tanıştırdıkları mühendis arkadaşın (yeni mezun) taşa bakışından belli acemi olduğu,bu adamdan iş bekliolar...
  Bana kalırsa devletin müfettişlerinin denetleme mekanizması yetersiz,ben bizzat 25-30 tane kömür ocağı denetledim,biz oraya gittiğimizde müfettiş yeni ayrılıordu,ben denetlememi bitirdim elektrikçiye sordum ne eksiklik buldu,söylediği 2 madde sadece,bizim tuttuğumuz raporda 2 sayfa rahat vardı.Eee hal bööleyken müfettiş denetlese ne olur ...Bence denetleme mekanizması,ceza kesme,kapatma işin ehli olan bağımsız uzmanlar tarafından yapılmalı,tabi onlarda rüşvet yemezlerse...
 8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  MADEN KANUNU TASARISI TBMM’DE
  IHA
  Maden Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına yönelik yasa tasarısının 22 maddesi,TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Birleşim, 23. maddenin görüşmeleri sırasında verilen aranın ardından, 3 Şubat’ta toplanmak üzere kapatıldı.
  TBMM Genel Kurulu’nda, Maden Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın 22 maddesi kabul edildi. TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, 23. Maddenin görüşülmesi sırasında verilen aranın ardından, birleşimi 3 Şubat Salı günü saat 15.00’te toplanmak üzere kapattı.

  Milliyet
 9. Alper Erkmen İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  51450
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Aktif Yaşam OSGB
  seçim için çıkarılan bu haberlere ancak akepeliler inanır. her tarafı iş güvenliği uzamnı ile doldurdular hem de genç mühendislerle. Ne oldu kazalar durdu mu ya da ölümler. üstelik olan kazaların ve de ölümlerin üzerini kapatmak için uğraştıkları kadar o kişilerin ölmemeleri için ya da kazaların olmaması için uğraşmadılar. Kimse inanmasın seçim nedeni ile çıkarılmış asparagas bir haberdir.
 10. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Eskişehir
  Sertifika Numarası:
  45030
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
  http://www.tbmm.gov.tr/gundem/gundem.htm bir de meclisin resmi sitesinden bakın isterseniz...
  haberi yayınlayan yukarıdaki arkadaşlar da zaten asparagas haber peşinde olan kişiler , senaryoları yazıp yazıp yayınlıyorlar :eek:
 11. Alper Erkmen İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  51450
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Aktif Yaşam OSGB
  Siz herhalde haberin yanlış olduğu kanısına varmışsınız. Evet yazdıklarımdan bu anlaşılabilir,ama benim söylemek istediğim maden işletmelerinde daimi nezaretçiyi zorunlu kılmak madenlerdeki iş kazalarını önlemez,binlerce mühendise de iş imkanı sağlamaz. Tıpkı şu anda tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta iş güvenliği uzmanı hizmeti almak zorunda olupta % 70-80 işletmenin ya da firmanın hizmet almadığı halde hiçbir cezai işleme tabi tutulmamış olması gibi bu işlemde aynı sonucu verecektir diye tahmin ediyorum. Yoksa ben maden kanunun değiştiği yalan demek istemedim. Tabii ki yayınladığınız haber doğru. Asıl asparagas olan binlerce maden mühendisine iş müjdesi yalanıdır. Yayınladığınız haber asparagastır gibi bir kastım olmadı. Yanlış anlaşıldıysam haberin yayınlanmasında emeği geçenlerden özür dilerim.
 12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  TBMM Genel Kurulu, toplantı yeter sayısının bulunamaması üzerine kapandı.
  Genel Kurul'da Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın 24. maddesinin görüşmeleri sırasında, CHP milletvekilleri yoklama talebinde bulundu.

  Yapılan iki yoklamada da toplantı yeter sayısının bulunamaması üzerine Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu, birleşimi yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

  3 Şubat 2015
 13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  MADENCİYE HAFTADA 37,5 SAAT ÇALIŞMA DÜZENLEMESİ TBMM ÜST KOMİSYONU’NDAN DA GEÇTİ

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca hazırlanan Bakanlar Kurulu kararıyla TBMM’ye sevk edilen ve görüşmelerine TBMM sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Alt Komisyonu’nda 6 Ocak 2015 tarihinde başlanan “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın maden işçilerinin günde 7,5 saat, haftada 37,5 saat ve iki gün tatil düzenlemesini içeren maddesi Alt Komisyonun ardından Üst Komisyondan da geçti.

  Tasarının, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Üst Komisyonu’nda 3 Şubat 2015 tarihinde görüşülen maddesi düzenlenen haliyle geçti ve tasarının önümüzdeki hafta TBMM Genel Kurulu’na gelmesi bekleniyor.Üst komisyonun görüşmelerini GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş da takip etti.

  MADENCİLERİN ÇALIŞMA SÜRELERİNE İLİŞKİN MADDE ÜST KOMİSYONDAN GEÇTİ
  Maden işçilerinin yeraltı çalışma sürelerini yeniden düzenleyen madde, 54 maddelik tasarının 30’uncu sırasında iken alt komisyonda eklenen maddelerle madde numarası 39 olmuştu. Madencilerin çalışma sürelerini yeniden düzenleyen madde böylece Hükümetin TBMM’ye gönderdiği şekliyle üst komisyonda da kabul edilmiş oldu.

  Üst komisyonda da kabul edilen madde madencilerin tüm çalışma sürelerini günde 7,5 saat, haftada 37,5 saat çalışma ve iki gün tatil olarak düzenliyor. Tasarı üst komisyondan önümüzdeki hafta TBMM Genel Kurulu’na gönderilecek.

  TBMM Üst Komisyonu’nda kabul edilen “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın 39. Maddesi şöyle;
  “MADDE 39 - 4857 Sayılı Kanunun(*) 63’üncü maddesinin birinci fıkrasının ikinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. ‘Yer altı maden işlerinde çalışan işçilerin çalışma süresi; günde en çok yedi buçuk, haftada en çok otuz yedi buçuk saattir. ”. (*: İş Kanunu) Kanun Tasarısında ilgili maddenin gerekçesi ise şöyle yer aldı: “ MADDE 30 - Madde ile, çalışma süresinden sayılan haller dahil, yeraltında çalışan maden işçilerinin günlük çalışma süresi en çok yedi buçuk saat, haftalık çalışma süresi ise en çok otuz yedi buçuk saat olarak belirlenmiştir. Böylece, işçilere yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az 48 saat hafta tatili sağlanması amaçlanmıştır. Ayrıca, ‘yer altındaki çalışma süresi’ ibaresi ‘çalışma süresi’ olarak değiştirilerek, haftalık otuz yedi buçuk saati yer üstünde kırk beş saate tamamlatma imkanı ortadan kaldırılmıştır”.
  Diğer yandan tasarının 37. Maddesi de üst komisyondan şöyle geçti; “MADDE 37: 4857 Sayılı Kanunun 41. Maddesinin onuncu fıkrasında yer alan “36 saati aşan” ibaresi “haftalık otuz yedi buçuk saati aşan” şeklinde değiştirilmiştir.”

  Milliyet