1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Maden mühendisleri için maden ve iş güvenliği hukuku kilavuzu

Konusu 'İSG Kitap,Dergi ve Mecmua' forumundadır ve ISGforum.net tarafından 18 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. ISGforum.net ISGForum Inc.

  • Site Yöneticisi
  Sosyal devlet temelinde çalışanını yaşatma ve onlara güvenli çalışma ortamı sağlama yükümlülüğünde olan devlet bu önlemler çerçevesinde ülkemizde de madencilik sektörü için birçok kanun, tüzük ve yönetmelikler çıkarmış, bunların işyerinde uygulanıp uygulanmadığını kontrol etmek için denetim organizasyonu yapmıştır. Bu çerçevede, İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili olarak sektörümüz için maden mühendisliği disiplini açısından gerek Maden Kanunundan gerekse İş Kanunundan gelen birçok yükümlülük bulunmaktadır.

  Bu kitapla, bu yükümlülüklerle ilgili olarak önemli konularda toplulaştırma yapılmış olup özellikle genç meslektaşlarımızı ilgili mevzuata yönlendirecek bir kaynak el kitabı olması amaçlanmıştır.

  Kitap dört bölümden oluşmaktadır. Bunlar sırasıyla;

  1.Bölüm, Maden Kanunu ve Uygulama Yönetmeliğinin ana unsurlarını,

  2.Bölüm, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili olarak Maden Ve İş Kanunundan gelen yükümlülükleri,

  3.Bölüm, iş kazaları ve meslek hastalıkları tanımları, bildirimleri ve Türkiye Yanık Merkezlerini,

  4.Bölüm ise risk değerlendirilmesi ve derecelendirilmesi ile ilgili temel bir bilgi ve bir yöntem içermektedir.

  İçerikler anlatılırken kullanılan yazı dilinde, kolay anlaşılması ve dikkat çekmesi için, ağırlıklı olarak yoğun metin anlatımından ziyade, şematik figür, tablolar ve fotoğraflar halinde düzenlenerek verilmesi önemsenmiştir.

  A.Murat Tekin
  Maden Y.Mühendisi

  Ekli Dosyalar: