1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Maden mühendisleri odasi 58 yaşinda

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Ergül Çatalbaş tarafından 19 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  47072
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İzmir Büyükşehir Belediyesi
  MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI 58 YAŞINDA
  "Madenlerimizin gerçek sahibi halkımızdır"

  380 meslektaşımızın desteğiyle 20 Aralık 1954 yılında kurulan Odamız, bugün 15.000‘i aşkın üyeyi kucaklayan, toplum içinde kolay sahip olunamayacak bir yere ve özgünlüğe sahip bir meslek örgütüne dönüşmüştür. Kuruluşundan bugüne kadar geçen süre içinde; ülkenin, madenciliğin ve sanayinin sorunlarına ilişkin eleştiri ve çözüm önerilerini topluma sunmak gibi güç bir görevi üstlenen Maden Mühendisleri Odası, bu süreçte olumlu ve olumsuz pek çok eleştiri almış ancak, hiçbir dönemde çoğunluğun sempati ve saygısını yitirmemiştir.
  Odamız, ülkemizi ve halkımızı ilgilendiren her gelişmeye müdahil olmuş, bireysel ve küçük grup çıkarından uzak, toplumun ortak yararına odaklanmış çözüm önerilerini yine toplumun önüne seçenek olarak sunmuştur.
  Mühendislik hizmetleri, bilimsel bilginin tekniğe ve teknolojiye dönüştürülebilmesinin öncelikli koşullarından birisidir. Ancak bu koşul tek başına yeterli değildir.

  Mühendislik hizmetleri ile üretilen teknolojilerin ve katma değerin, kamu yararı doğrultusunda kullanılması yönünde çaba harcamak daha önemli bir görev olarak kabul edilmelidir. Odamız tercihini bu yönde kullanmış, ülkemizin bağımsızlığı, kalkınması ve demokratikleşmesi ile mesleki etkinliklerin birbirinden ayrılamayacağı bilinci ile hareket etmiş ve etmeye devam etmektedir. Doğal kaynaklarımızın, halkımızın refahı ve mutluluğu için değerlendirilmesini birinci öncelik olarak kabul eden Odamız, bu düşüncelerini her ortamda ısrarla vurgulamıştır. Kamu yararı öncelikli olarak, kamunun etkin denetim ve gözetiminde, çevreye duyarlı olarak yapılacak üretimin önemini kamuoyuyla paylaşmıştır. İş kazalarını önlemek, kaynak kaybına neden olmamak ve çevreye verilecek zararı en aza indirmek gibi hayati konularda yaptığı çalışmaları ve önerilerini kamuoyu ve yetkililerle sürekli paylaşmıştır. "Madenlerimizin gerçek sahibi halkımızdır" gerçeğini şiar edinerek, bu doğrultuda görev ve sorumluluğunun bilinciyle hareket etmeye devam etmektedir. Bu vesileyle, iş kazalarında yaşamını yitiren maden mühendislerini ve tüm maden emekçilerini bir kez daha saygıyla anıyoruz. Maden Mühendisleri Odası‘nın, 58 yıl boyunca gerçekleştirdiği çalışmalara bakıldığında bir çok nokta gözlenebilir. Ancak; bu çalışmalara dikkatle bakanlar, maden mühendislerinin kendi iç dinamiklerinin yarattığı kültürü, üretimi, özveriyi, çalışmayı ve alın terini göreceklerdir.

  AKP iktidarı, hazırladığı bir torba yasa ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yasası‘nı değiştirmeye hazırlanmaktadır. TMMOB ve Oda örgütlülüklerimiz kapalı kapılar ardında yapılan yasa değişikliği hazırlıkları ile yok edilmek istenmektedir. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği‘ni parçalayarak yağma ve talan politikalarının engelsiz sürdürülmesine hizmet edecek bu tasarı, aynı zamanda bilimin ve mühendisliğin halktan yana kullanılmasına yapılan bir saldırıdır. Bu yaklaşım asıl olarak; siyasi iktidarın ileri demokrasi anlayışı adı altında tek adam diktatörlüğü ile kurduğu; yağma, talan ve sömürüye dayalı düzende kendisine engel olarak gördüğü ve ele geçiremediği TMMOB ve Odaları işlevsizleştirip, etkisizleştirerek "kendinden yana bir örgüt yaratma", yeniden yapılandırma ve böylece teslim alma amacını taşımaktadır. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği‘ne bağlı Maden Mühendisleri Odası olarak; mesleğimize, meslektaşlarımıza ve Odalarımıza sahip çıkarak, üst birliğimiz olan TMMOB‘ye yönelen her türlü tasfiye girişimine karşı birlikte ve yan yana mücadele edeceğimize inancımız tamdır.

  AKP Hükümeti bunca yıllık tarihe, birikime ve mücadele geleneğine sahip olan odalarımızı ve TMMOB‘yi sadece bir torba yasa ile devre dışı bırakabileceğini düşünmektedir. Buradan bizlerle uğraşanlara sesleniyoruz; Torbalara sığdıramayacakları kadar köklü mücadele geleneğimiz ve her birimizin varlık amacı olan teknik gücümüzü unutmayın. Biz bugüne kadar bu güce inandık ve inanmaya da devam edeceğiz. Çünkü bu inanç bizlerin yaşam damarlarımızdır. Bizler bu tavrımızı kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz. Meslektaşlarımızın ve toplumun yararına olmayan her türlü projenin karşısında olacağız ve olmaya devam edeceğiz. Bu anlamda AKP Hükümetinin torba yasasıyla etkisizleştirmek, özerkliğini kaldırmak istediği odalarımıza yönelen saldırılar karşısında AKP‘nin karanlığına ve gericiliğine teslim olmayacağız. İnandığımız değerlere sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bunun için mesleğimize, meslektaşlarımıza ve odalarımıza sahip çıkmak bugün en temel sorumluluğumuzdur. Bu düşüncelerle, Odamızın bugünlere ulaşmasında emeği geçen meslektaşlarımızdan yitirdiklerimizi saygıyla anıyor, emek vermeyi sürdürenlere teşekkür ediyoruz. Ülkemizin, halkımızın, meslektaşlarımızın, mesleğimizin sorunlarının çözümü için çalışmalara devam edeceğimizi belirtiyor, tüm kamuoyuna Odamıza verdiği destek için saygılarımızı sunuyoruz.

  TMMOB
  MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI
  YÖNETİM KURULU
  19 Aralık 2012, Ankara