1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Maden ocağına 16 yaş izni

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 25 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  18 yaşından küçüklerin bazı işlerde çalıştırılamayacağı yönündeki sınır, mesleki ve teknik eğitim mezunları için kaldırıldı. 16 yaşından büyükler bundan böyle maden gibi birçok tehlikeli sektörde çalışabilecek.

  [​IMG]

  NTV
  Güncelleme: 11:07 TSİ 25 Ekim. 2013 Cuma​
  ANKARA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yönetmelik değişikliğine gitti.​
  Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni yönetmeliğe göre; 16 yaşını doldurmuş, mesleki ve teknik eğitim okulu mezunu genç işçilerin çalıştırılabileceği alanlar genişletildi.​
  Bu okullardan mezun olan 16 yaşından büyükler, mesleklerine uygun her alanda çalışabilecek.​
  Buna göre, maden ocakları, alkol ve sigara üretimi dahil mesleklerine uygun her işte çalışabilecek.​
  Ancak işverenler, çalıştıracakları genç işçilerin sağlık, güvenlik ve "ahlak"ını tam olarak güvenceye alacak.​
  -------------------------------------------------------------------------​
  25 Ekim 2013 CUMA​
  Resmî Gazete
  Sayı : 28802​
  YÖNETMELİK
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:​
  ÇOCUK VE GENÇ İŞÇİLERİN ÇALIŞTIRILMA USUL VE
  ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK
  YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
  MADDE 1 – 6/4/2004 tarihli ve 25425 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 5 inci maddesinin beşinci fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir.​
  “Ancak, 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarından mezun olan meslek sahibi 16 yaşını doldurmuş genç işçiler; sağlığı, güvenliği ve ahlakının tam olarak güvenceye alınması şartıyla bu Yönetmeliğin eklerinde belirtilen sınırlamalara bağlı kalmaksızın ihtisas ve mesleklerine uygun işlerde çalıştırılabilirler.”​
  MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.​
  MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür.​

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   53 KB
   Görüntüleme:
   33.703
 2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Madencilik için bir mesleki ve teknik eğitim okulu var mı?
 3. modül eğitim programları var
  öğreticiler (iş güvenliği uzmanı değil) iş eğitimi verir (senin daha önceden almak istediğin belge )

  ancak şu anda MEB bu modülleri işlettirmiyor
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Ekim 2013 ---
  geç kalınmış bir reziveydi ancak çok işletilebileceğini sanmıyorum
 4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Madenci olmadığım için bilemedim... 16 yaş mesleki ve teknik eğitim alanlar için erken bir yaş mı, buna karşı mı çıkılmalı? Yoksa pratik eğitimleri için iyi ve gerekli mi? Dünyadaki uygulamalar nasıl?
 5. dünyayı bilmiyorum

  AĞIR VE TEHLİKELİ İŞLER TÜZÜĞÜ
  Madde 1 - Hangi işlerin ağır ve tehlikeli işlerden sayılacağı,kadınlarla 16 yaşını doldurmuş
  fakat 18 yaşını bitirmemiş çocukların,hangi çeşit ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılabilecekleri bu
  Tüzükte belirtilmiştir.

  daha önceden üstteki gibiydi, aslında bunu sadece madencilik olarak görmemek gerek torna tezgahı da avt işlerden sayılıyordu sanayide çalışan çocuk işçiler vardı
 6. 16 yaşın beden ve ruh sağlığı gelişiminde kritik bir dönem olduğunu düşünüyorum ,ağır ve tehlikeli işlerde bu çocukların çalışması ne kadar uygundur bilemiyorum,umarım bunu bakanlık her yönüyle değerlendirmiştir zira çocuklar konusunda biraz hassasım
 7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Almanyada çalışmış bir arkadaşıma sordum, almanyada nasıl diye oda bana; "o mesleğin okul eğitimi alıyorsa ağır ve tehlikeli işlerde çalışabiliyor ama süresi kısaydı onların" dedi.
 8. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  bir arkadaşımızın sorusu ; Madenlerde eğitimli bayanlar nasıl hangi maddeye istinaden çalışabiliyor?Tşk.
 9. http://www.maden.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=1837&tipi=36&sube=0

  Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği gereğince, maden ocaklarında yapılan faaliyetler ağır ve tehlikeli işler kapsamında belirlenmiştir. Ana kural olarak bu işlerde kadınların çalıştırılması yasak olarak belirlenmiş ancak istisnai durumda yönetmelikle getirilmiştir. Bu istisna ise ihtisas ve meslek öğrenimi veren okulları bitirip bu işi meslek edinmiş kadınlar, ihtisas ve mesleklerine uygun ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir şeklindedir. Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere maden mühendisliği bölümünü bitirerek maden mühendisliğini meslek olarak edinmiş bayan maden mühendisleri, Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği gereği yeraltı ve yer üstü maden ocaklarında çalışabilirler.
 10. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  İLO 45 de de var buldum;
  T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL
  GÜVENLİK BAKANLIĞI
  INÖNÜ BULVARİ NO:42
  EMEK ANKARA



  Kurumunuza yapılan çeşitli başvurularda bayan maden mühendislerinin yeraltı maden işletmelerinde çalışıp çalışamayacağı sorulmuştur. Bu başvurulardan biri de İMBAT Madencilik tarafından yapılan başvurudur. Bakanlığınızın İzmir Bölge Müdürlüğü, yapılan başvurular sonucunda konuya dair iki cevabi yazı vermiştir.
  Bu yazılardan 12733 sayılı yazıda "4857 sayılı İş Yasasının 72. maddesi; Maden ocakları ile kablo döşenmesi, kanalizasyon ve tünel inşaatı gibi yeraltında veya su altında çalışacak işlerde 18 yaşını doldurmamış erkek ve her yaştaki kadınların çalıştırılması yasaktır. Hükmü ile konuya açıklık getirilmektedir. Belirtilen yasa hükümleri gereği hareket etmeniz gerektiği" denilmekte, 29899 sayılı yazısında ise; "4857 sayılı İş Yasasının 72. maddesi "Maden ocakları ile kablo döşenmesi, kanalizasyon ve tünel inşaatı gibi yeraltında veya su altında çalışacak işlerde 18 yaşını doldurmamış erkek ve her yaştaki kadınların çalıştırılması yasaktır. Her nevi maden ocaklarında yeraltı işlerinde kadınların çalıştırılmaması hakkında 45 nolu sözleşmenin 2. maddesinde "kadın cinsinden hiçbir şahıs yaşı ne olursa olsun maden ocaklarında yeraltı işlerinde çalıştırılamaz." hükmü vardır. Aynı sözleşmenin 3. maddesinde ise "Milli Yasalarla 2. maddede belirtilen yasaklamadan bazı kimselerin istisna edilebileceği belirtilmiştir. 4857 sayılı yasa ve diğer yasalarda yukarıda belirtildiği şekilde herhangi bir istisna belirtilmediği için 4857 sayılı yasanın 72. maddesine göre kadın işçilerin yeraltında çalıştırılmaları mümkün değildir."denerek bayan maden mühendislerinin maden ocaklarında çalıştırılamayacağı belirtilmektedir.
  9 Haziran 1937 tarihinde 3229 sayılı Kanun ile kabul edilen 45 nolu ILO sözleşmesinin 10. maddesinde; "Bu mukavelenin Fransızca ve İngilizce metinlerinin her ikisi de muteberdir." denmektedir. Sözleşmenin Türkçe metninin 2. maddesinde; "Kadın cinsinden hiç bir şahıs, yaşı ne olursa olsun maden ocaklarında yeraltı işlerinde çalıştırılamaz." denildikten sonra durumun istisnaları 3. maddede belirtilmiştir. 3. madde; "Milli kanunlarla yukarıda yazılı memnuniyeten şu kimseler istisna edilebilirler:
  a) Sevki idare vazifesi ile mükellef olup, bedenen çalışmayan şahıslar,
  b) Sıhhi ve sosyal hizmetlerde çalışan şahıslar,
  c) Mesleki bilgilerini tamamlamak maksadıyla bir maden ocağında yeraltı işlerinde staj görmelerine müsaade edilen tahsildeki şahıslar,
  d) Bedenen çalışma mahiyetinde olmayan bir sanatın icrası için bir maden ocağının yeraltı kısımlarına tesadüfî olarak inmesine lüzum görülen diğer bütün şahıslar." şeklindedir.
  Kanununda kabul ettiği İngilizce metnin 3. maddesi şu şekilde düzenlenmiştir.
  "Article 3
  National laws or regulations may exempt from the above prohibition--
  (a) females holding positions of management who do not perform manual work;
  (b) females employed in health and welfare services;
  (c) females who, in the course of their studies, spend a period of training in the underground parts of a mine; and
  (d) any other females who may occasionally have to enter the underground parts of a mine for the purpose of a non-manual occupation."
  Düzenleme incelenecek olur ise metnin başlangıç kısmındaki düzenlemeyle; "National laws or regulations" ile yani "Ulusal kanun veya yönetmelik, tüzük, düzenlemeleriyle" istisnai durumların oluşabileceği belirtilmiştir.
  22.5.2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 85 inci maddesine dayanılarak hazırlanan 16.06.2004 tarihli 25494 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliğinin, Ağır ve Tehlikeli İşlerde Çalıştırılacak İşçiler başlıklı 4. maddesi;
  "16 yaşını doldurmamış genç işçilerin ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılması yasaktır.
  EK-1 deki çizelgede, karşısında (K) harfi bulunmayan işlerde kadınlar ve (Gİ) harfleri bulunmayan işlerde de 16 yaşını doldurmuş fakat 18 yaşını bitirmemiş genç işçiler çalıştırılamaz.
  Ancak; ihtisas ve meslek öğrenimi veren okulları bitirip bu işi meslek edinmiş kadınlar ihtisas ve mesleklerine uygun ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılabilir. …"
  şeklinde düzenlenmiştir.
  EK-1 no.lu çizelge incelenecek olursa "1-Petrol, tabii gaz, su, her çeşit maden, maden filizleri ve mineralleri arama ve her çeşit sondaj işleri, 2- Petrol, tabii gaz, su ve her çeşit maden ve maden filizleri ve mineralleri ile taş, toprak, kum ve benzeri maddelerin çıkarılması ve üretimi işleri. 3- Petrol, tabii gaz, su, her çeşit maden ve maden filizleri mineralleri ile taş, toprak, kum ve benzeri maddelerin çıkartılması ile üretimi işlerinin yapılmasında tamamlayıcı nitelikte olan kırma, yıkama, zenginleştirme, taşıma, depolama ve benzeri işler" ağır ve tehlikeli işler arasında gösterilmiştir.
  Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği gereğince, maden ocaklarında yapılan faaliyetler ağır ve tehlikeli işler kapsamında belirlenmiştir. Ana kural olarak bu işlerde kadınların çalıştırılması yasak olarak belirlenmiş ancak istisnai durumda yönetmelikle getirilmiştir. Bu istisna ise ihtisas ve meslek öğrenimi veren okulları bitirip bu işi meslek edinmiş kadınlar, ihtisas ve mesleklerine uygun ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir şeklindedir. Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere maden mühendisliği bölümünü bitirerek maden mühendisliğini meslek olarak edinmiş bayan maden mühendisleri, Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği gereği yeraltı ve yer üstü maden ocaklarında çalışabilirler.
  45 nolu ILO sözleşmesinin 3. maddesinde getirilen ulusal kanun ya da yönetmelik, tüzük, düzenlemeleriyle sevki ve idare ile görevli olup, bedenen çalışmayan bayanların maden ocaklarında çalıştırılabileceği belirtilmiştir. Ulusal yönetmeliğimiz olan Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği de açıkça bayan maden mühendislerinin maden ocaklarında çalışabileceklerini belirtmiştir.
  Yukarıda yapılan açıklamalar ışığında istisnai durumunun bütün şartlarını taşıyan ve aldıkları eğitim sonucu mesleklerini ifa eden bayan maden mühendislerinin, yeraltı ve yerüstü maden ocaklarında çalışabileceklerini, bayan maden mühendisleri ile ilgili kurumunuza yapılan başvurularda bu hususun dikkate alınmasını ve bayan maden mühendislerinin yeraltı ve yer üstü maden ocaklarında çalışabilecekleri hususlarını bölgelerarası uygulama farklılıklarının doğmaması amacıyla, başta İzmir Bölge Müdürlüğünüz olmak üzere Bölge Müdürlüklerinize bildirilmesi hususunu bilgilerinize sunar, çalışmalarınızda başarılar dileriz.
  Saygılarımızla,

  Nahit ARI
  Genel Sekreter, Yönetim Kurulu Üyesi