1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Maden ocaklarında ölümlü iş kazaları bitmiyor

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 9 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Tüm dünyada Aralık ayının ilk haftasında kutlanan Dünya Madenciler Günü'nde Türkiye'nin maden kazalarında yaşadığı acı tabloya dikkat çeken Marmara İSG Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi İş Güvenliği Uzmanı Hülya Varlık, bu yıl 100'e yakın maden işçisinin hayatını kaybettiğini belirterek, iş sağlığı ve güvenliği hususunda maden sektörünün ölümlü iş kazalarındaki durumunun vahamiyetini gözler önüne serdi.
  haber.jpg
  Özellikle kış aylarında yurdun dört bir yanında bulunan madenlerden gelen a
  cı haberlerin ocaklara düştüğünü belirten Marmara İSG Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi İş Güvenliği Uzmanı Hülya Varlık, "Geçtiğimiz günlerde Samsun'daki maden ocağında meydana gelen göçükte 6 işçi hayatını kaybederken maden sektörü, maalesef hala toplu işçi ölümlerin yaşandığı sektörlerin başında geliyor. Bu yıl 100'e yakın maden işçisinin hayatını kaybetmesinin yanı sıra pek çok maden işçisi de meslek hastalığına yakalandı" dedi. Maden kazalarının yaşanma riskinin Bursa'da bulunduğunun en son Mustafakemalpaşa ilçesindeki madende yaşanan gruzi patlamasının hafızalardan hala silinmediğini söyleyen İş Güvenliği Uzmanı Hülya Varlık, "Avrupa 1 sırada yer alan Türkiye, Çin ve Güney Kore gibi ülkelerle birlikte en fazla kayıp veren ülke konumunda" diye konuştu. Ülke genelinde yaşanan kazalara baktığımızda üretimin iş sağlığı ve güvenliğinin önünde tutulduğu çarpıcı bir gerçek olarak karşımıza çıkarken, sektörde ölümlü iş kazaları kaçınılmaz hal aldığını vurgulayan Varlık, "Ülke olarak artık bu konun farkına varmalı, iş verenler iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini üretimin önünde tutulmalıdır. İş yeri hekimleri ve iş sağlığı güvenliği uzmanlarıyla maden işçilerine gerekli eğitimler sağlanarak madenlerde koruyucu önlemler alınmalıdır. Bu hususta gerekli önlemleri almayan iş verenlere de devlet elinde ağır cezai yaptırımlar uygulanarak caydırıcı hale getirilmelidir. Ülkemizde yaşanan maden kazalarının önüne ancak bu şekilde geçilebilir" şeklinde konuştu.
  BİRÇOK İHMAL MADEN SEKTÖRÜNDE ÖLÜMLÜ İŞ KAZALARIN NEDENİ
  Sektörde denetimler arttırılarak yaptırımların caydırıcı hale getirilmesinin iş kazalarının yaşanmamasında önemli bir husus olduğunu vurgulayan Hülya Varlık, çalışma ortamından kaynaklanan doğal nedenlerin dışında birçok ihmalin de kazalara davetiye çıkardığını ifade etti. Çoğu madende işçilere iş sağlığı ve güvenliğinden yoksun bir şekilde madenlere gönderildiğini hatırlatan Varlık, "Maden işçilerinin iş sağlığı ve güvenliği konularında yeterli bilgiye sahip olmamasının yanı sıra madenlerde hızlı ve ucuz maliyette hammadde üretilebilecek makina ekipmanlarının iş verene külfet olarak görülmesi, madencilik faaliyetlerinin sermaye yatırımı olarak algılanmaması nedeniyle madencilerimiz kaygıyla ve büyük bir risk altında çalışmaya devam ediyor" diye belirtti.
  LİNYİT OCAKLARINDAKİ PATLAMALAR BURSALI MADENCİLERE TEHDİT OLUŞTURUYOR
  Yeraltı ve yerüstü madencilik faaliyetlerinin yoğun olarak yapıldığı Bursa'da yaşanan maden kazalarına da dikkat çeken Hülya Varlık, "Özellikle linyit ocaklarında geçtiğimiz yıllarda meydana gelen grizu patlamalarında Bursa'da çok sayıda maden işçisi hayatını kaybetti. Sektörün iş sağlığı ve güvenliği konusundaki eksikliklerinin giderilmesi maden işçilerinin daha güvenli iş ortamına kavuşmalarını sağlayacaktır" dedi. Maden ocaklarındaki faaliyetlerin sürdürülmesi noktasında yeni iş kanunun da pek çok yaptırımın da söz konusu olduğunu belirten Varlık, sözlerini şu cümleyle tamamladı: "Yeni iş kanunu ile beraber umarım gelecek yıllarda diğer sektörlerde ve maden sektöründe ölümlü iş kazaları yaşanmaz ve ülkemizde Dünya Madenciler Günü bir bayram havasında kutlanır."