1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Maden ocaklarında 6 ayda bin 145 kişi yaralandı

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 28 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  haber.jpg
  TTK'ya bağlı maden ocakları ile yer üstündeki iş yerlerinde yılın ilk 6 ayında meydana gelen iş kazalarında bin 145 işçi yaralandı, kalp krizi geçiren 1 işçi hayatını kaybetti.

  ZONGULDAK - Ferdi Akıllı

  Göçük için yeni tahkimat yöntemleri, teknolojik gaz izleme merkezleri, patlayıcı madde kullanımında eğitimler, yer altı elektrik teçhizatı, nakliyat, makine ve elektrik gibi çalışmalarda yapılan denetimler gibi önlemler, iş kazalarının azalmasına katkı sağlıyor.

  Göçüklere yönelik tahkimat malzemesi yatırımları yapılan Türkiye Taşkömürü Kurumunda (TTK), ocak gazları da bilgisayar ve el cihazlarıyla sürekli kontrol edilerek olası facialara yol açmamasına çalışılıyor. Grizu patlamaların yaşanabildiği ocaklarda, degaj ve boğulma gibi gaz kaynaklı kazalarda da çok sayıda madenci hayatını kaybedebiliyor.

  Kurumda en fazla el, ayak, gövde ve kafa yaralanmaları olması nedeniyle kişisel koruyucular satın alınarak bunların önlenmesine çalışılıyor.

  TTK'ya bağlı maden ocakları ile yer üstündeki iş yerlerinde bu yılın ocak-haziran döneminde iş kazalarında bin 145 kişi yaralandı, kalp krizi geçiren 1 işçi hayatını kaybetti.

  Yer üstünde bin 843, yer altında 7 bin 397 olmak üzere 9 bin 240 işçinin çalıştığı TTK'ya bağlı müessese müdürlüklerinden Kozlu, Karadon, Üzülmez, Amasra ve Armutçuk'taki maden ocaklarında göçük, nakliyat, patlayıcı madde, makine, elektrik ve malzeme taşınması ile yer üstündeki işlerde meydana gelen kazalarda yaralanan madenciler, hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı.

  Yılın ilk 6 ayındaki iş kazalarında genel müdürlükte 6, Kozlu'da 160, Karadon'da 481, Üzülmez'de 290, Amasra'da 75 ve Armutçuk'ta 133 olmak üzere 934 kişi yaralandı. Armutçuk Müessesesi maden ocağında 19 Şubat'ta kalp krizi geçiren bir madenci ise hayatını kaybetti.

  GMİS Genel Başkanı Alabaş

  Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alabaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 10 bin kişinin çalıştığı kömür havzasında kazaların aşağılara çekilmesi için işverenin gerekli tedbirleri alması gerektiğini söyledi.

  "Bu yılın ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine denk kazalarda yüzde 5 azalma var" diyen Alabaş, "Türkiye'nin en büyük kömür üretiminin yapıldığı Zonguldak havzasında emek yoğun çalışılan bölge olduğu için iş güvenliği tedbirleri arttırılmalı. İş güvenliği tedbirleri alınarak yaralanma sayıları aşağı çekilebilir. Beden gücüyle üretim yaptığımız için yaralanmalar da bölgedeki madencilik faaliyetlerinde meydana geliyor" diye konuştu.

  27 Temmuz 2014 11:26 (Son güncelleme 27 Temmuz 2014 11:27)
  AA