1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Maden ocaklarındaki ölümler Temmuz sıcaklarıyla birlikte devam etti..

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve helbir tarafından 7 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. helbir İSGforum Üyesi

  Dev. Maden – Sen Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Maden ocaklarındaki ölümlerin Temmuz sıcaklarıyla birlikte devam ettiği belirtildi.

  Dev. Maden – Sen Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada çarpıcı örnekler gözler önüne serildi ve şu görüşlere yer verildi:
  Madencilik sektöründe “iş kazaları” Temmuz ayı içinde de sürdü. Ne yazık ki; ülkeyi yönetenlerin “üzüntüleri” ile yeni çıkan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu da bu cinayetleri durdurmaya yetmedi. Sonuçta egemenler ve onların siyasal temsilcileri madencilerin ölümlerine, “kader” diye dursunlar, yer altında güneşe hasret gidenlere, “güzel öldü” desinler, hayat kaldığı yerden devam etti. Maden ocaklarında ve işçilerin evlerinde kan ve gözyaşı Temmuz ayında da eksilmedi.
  Yaşanan “iş kazaları” sonucu yaşamını yitiren maden işçilerinin aileleri ve dostlarına baş sağlığı dileğimizle birlikte acılarını paylaştığımızı ve yaralı olarak kurtulanlara acil şifalar dileğimizi bildiririz.
  Madencilik sektörüyle ilgili Temmuz Ayı içinde yaşanan “iş kazaları” ve sonuçları şöyledir;
  1 TEMMUZ 2012 - Diyarbakır'ın Çermik ilçesi Kuyu köyü mevkiinde faaliyet gösteren Asenka mermer işletmesine ait ocakta iş makinesinin meydana getirdiği kazada Ferit Topdemir (54) ağır yaralandı. Arkadaşları tarafından hastaneye kaldırılan Topdemir tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
  5 TEMMUZ 2012 – Denizli’nin Acıpayam İlçesine bağlı Karaismailler Köyü yakınlarında, özel sektöre ait bir krom ocağında meydana gelen göçükte, İlyas Gün (25) ile Nazmi Kaplan (34) arkadaşları tarafından ağır yaralı olarak kurtarıldı.
  7 TEMMUZ 2012 - Zonguldak'ın Gelik beldesi Dereiçi mevkiinde özel sektöre ait maden ocağında gaz sıkışması sonucu oluşan grizu patlamasında işçilerden Hüsnü Çetin (48), Mustafa Hasıl (21), Ahmet Bekar (40) ve Bilal Kocaoğlu (50) yaralandı. 4 maden işçisinin vücutlarının çeşitli yerlerinde yanıklar oluşurken, yaralılar ambulansla önce Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'ne, orada yapılan ilk müdahaleden sonra Yanık Merkezlerinin bulunduğu kentlere sevk edildi.
  11 TEMMUZ 2012 - Zonguldak'ın Asma Mahallesi Fabrika Sokak'ta bulunan Soma Kömür İşletmesi'nde kaynakçı olarak çalışan S.G, çalışırken gözüne demir çapağı kaçması sonucu yaralandı ve kaldırıldığı hastanede tedavi altına alındı.
  13 TEMMUZ 2012 – Kütahya Tavşanlı’da, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü'ne bağlı Garp Linyitleri İşletmesi (GLİ) Müessesesi'nin Bozbelen Köyü’ndeki kömür eleme tesislerinde meydana gelen kazada Cengiz Oruç (45) yaralandı. Oruç, kaldırıldığı hastanede kurtarılamadı.
  14 TEMMUZ 2012 - Yozgat'ın Sorgun İlçesi’nde Savana Madencilik tarafından işletilen linyit ocağında, havalandırma bölümünde meydana gelen göçükte Ömer Kılıçer adlı işçi öldü, yaralı olarak kurtarılan Saffettin Barış (46), Yalçın Cura (26), Aydın Aydoğdu (25), Ömer Yiğit (34) ve Cumhur Yılmaz Sorgun Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.
  Madsan Madencilik şirketinin işlettiği 26 Mart 1995 tarihinde işletmede meydana gelen grizuda 38 işçi yaşamını yitirmişti. Savana Madencilik şirketinin işletmeyi 2 yıl önce Madsan Madencilik San. Tic. Ltd. Sti’den devraldığı öğrenildi.
  17 TEMMUZ 2012 - Manisa'nın Soma İlçesi'ne bağlı Yağcıllı Köyü'nde, özel sektöre ait linyit ocağında çalışan 32 yaşındaki Arif Dalaklı, evinden çıkıp servise yetişmek isterken yolda geçirdiği kazada yaşamını yitirdi.
  21 TEMMUZ 2012 - Edirne’nin Keşan İlçesine bağlı Yenimuhacir Beldesi'nde Özarslan Taşocağı'nda dinamit patlatılması sırasında parçalanan taşların altında kalarak ağır yaralanan ateşlemeci Bekir Doğan (50) yaşamını yitirdi.
  24 TEMMUZ 2012 - Zonguldak merkeze bağlı Elvanpazarcık Beldesi'nde İnce Madencilik şirketine ait taşkömürü ocağında, üretim noktasına ahşap merdivenden inerken ayağı kayarak 70 metre aşağı yuvarlanan işçi Satılmış Çamlı yaşamını yitirdi.
  30 TEMMUZ 2012 - Hatay'ın Amanos dağlarındaki krom madeninde göçük altında kalan Musa Ersin (28), arkadaşlarının yardımı ile hastaneye kaldırıldı ancak kurtarılamadı.
  31 TEMMUZ 2012 - Şırnak’a bağlı Cizre İlçesi Kurtuluş Köyü’nde özel sektör tarafından işletilen kum ocağında meydana gelen toprak kaymasında kumların altında kalan 17 yaşındaki İlhan Sansak yaşamını yitirirken 7 yaşındaki Abdurrahim Tümer, yaralı olarak kurtarıldı.
  Temmuz Ayı içinde gerçekleşen toplam “Kaza” sayısı: 11, Ölü sayısı: 8, Yaralı sayısı: 14.
 2. Güray İSGforum Üyesi

  Sadece yazılan kazaların sayısı çok iyimser.