1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Maden yangını devam ediyor, 623 işçiyi tahliye edildi

Konusu 'Kaza ve Olay Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 7 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Maden yangını devam ediyor, 623 işçiyi tahliye edildi
  [​IMG]

  ABDULLAH KARABACAK
  7 Ekim 2015, Çarşamba 18:00

  Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu(TTK) Üzülmez Müessesesi Asma-Dilaver İşletme Müdürlüğü maden ocağında çıkan yangın devam ediyor.

  Ocakta yaklaşık 5 saattir yangın söndürme çalışmalarına nezaret eden TTK Genel Müdürü Burhan İnan, yaptığı açıklamada, ağaç tahkimatın tutuşması sonucu oluşan açık alevli yangını söndürmek üzere 1200 metrelik su şebekesi döşeme çalışmaları yapıldığını söyledi. Karbonmonoksit değerlerinin yükselmesi üzerine isabetli bir şekilde 623 işçinin tahliye edilmesiyle herhangi bir can kaybının söz konusu olmadığını kaydetti.

  TTK Genel Müdürü Burhan İnan, ocaktaki yangın söndürme çalışmaları hakkında bilgi verdi. İnan, "Eksi 320 katında ki bu müessesenin en derin kodudur. Sadece havalandırma amaçlı kullandığımız, kömür üretimi yapılmayan bir kodudur. Burada demir bağı güçlendirmek için yapılan ağaç tahkimatın tutuşması sonucu ortaya çıkan bir yangın söz konusu oldu. Karbonmonoksit sensörlerinin önce 25 ppm olduğunu gören müessese yöneticisi arkadaşlarımız, doğru olanı yaparak ocağı boşalttılar. Ocakta kimse kalmadı. Uzman bir ekibimiz yangın mahalline keşfe gitti. Açık alevli yangına 30 metre kadar yaklaşabildiler. Sonrasında bizler gittik. Yangın noktasından yaklaşık 150 metre geriye kadar çok yoğun bir duman vardı. Cihazsız yaklaşabilmemiz mümkün olmadı. Ancak biz havalandırma ve basınçlı hava şebekesini de kullanarak bu dumanı bertaraf etmeye uğraştık. 150 metrenin yaklaşık 100 metresini bu şekilde ilerledik. Yangın noktasına 50 metre kalan bölümün ilerisine geçemedik." dedi.

  Tahlisiye ekipleri tarafından açık alevli yangının yine tespit edildiğini belirten İnan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Riski bertaraf edinceye kadar hiç kimseyi çalıştırmayı düşünmüyoruz. Tahlisiyeci ekip gitti, yangını tespit etti. Suyla müdahale edip söndürmek üzere su şebekesi döşeme çalışmaları devam ediyor. Bugün 623 işçi gündüz vardiyasında ocağa girmişti, 623'ünü de çıkardık. Çok şükür herhangi bir can kaybımız ya da yaralımız söz konusu değil."

  (CİHAN)
 2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  arada bir de olsa
  böylesine riskli bir olaya, oluşan kazaya, yapılan doğru ve yerinde müdahale haberleri duymak iyi oluyor
  en kısa zamanda olumsuzluklar giderilir İNŞAALLAH
 3. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  madenciliğe/mesleğe ilk adım attığım yer burası. kafesle -320'ye inip -260'a çıkar burada kömüre giden yolları/galerileri sürerdik. TTK Genel müdürünün dediği doğru sadece havalandırma yapılır ve 260 kotundan varagelle 320'ye indirilen pasalar vagonla kuyu dibinde götürülür oradan yukarı çıkartılır.

  320 ve 260'da ana galeriler eski olduğu için çelik bağlarda/tahkimatta tavan baskısı sonucu çok büyük deformasyonlar vardı 2012'de 260'ın taramalarını/ tahkimatını yeniden yapıyorduk. büyük ihtimalle tarama yapılırken ya da ray yenileme çalışması yapılırken kaynaktan çıkan alev ağaç tahkimata sirayet etti ve yangın çıktı. ne mutlu ki erken müdahale edilmiş ve ocak boşaltılmış.

  maden ocaklarının bir giriş bir çıkış olmak üzere yeryüzü ile iki bağlantısı olmasının neden önemli olduğu birkez daha bu olayda kanıtlanmıştır. Eğer sadece bir giriş olsaydı 260'da bulunan işçiler kuyuya ulaşmak için 320'den geçmek zorunda kalacaklardı ve yangın olduğu için içerde kalacaklardı.

  ttk üzülmez tim işçilerine ve mühendislerine geçmiş olsun birkez daha..