1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Madenciler Afetlere Karşı Hazır Kıta Bekliyor

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 25 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Zonguldak’ta, yerin metrelerce altında çalışan maden işçilerinden oluşan “Beyaz Melekler” lakabıyla anılan tahlisiye ekipleri, afetlere karşı hazır bekliyor.

  [​IMG]
  Kurtarma ekipleri, olası afetlerde vatandaşların imdadına koşuyor. Türkiye Taşkömürü Kurumu’na bağlı yerin metrelerce altındaki ocaklarda çalışan maden işçileri, doğal afetlerde imdada yetişiyor. En az on kişilik ekipler halinde çalışan arama kurtarma ekipleri, Son yaşanan Van depreminde de yaraları sardı.

  TTK İş Güvenliği ve Eğitim Daire Başkanlığına bağlı Merkez Tahlisiye İstasyonu, Alman Drager firması ile işbirliği ile 1938 yılında kuruldu. Kurtarma, ocak yangını, göçük açma, enkaza girme, gazla mücadele konularında uzmanlığı ile tanınan tahlisiye ekipleri, Türkiye genelinde birçok kamu ve özel maden işletmelerinde ilk yardım eğitimi ve olağanüstü durumlarda kurtarma hizmetleri veriyor. Son yaşanan Van depreminde arama kurtarma çalışmalarına katılan “Beyaz Melekler” lakabıyla anılan maden işçileri, 17 Ağustos 1999 depreminde başarılı hizmetleri ile Türkiye’nin gündemine oturmuştu.

  TTK Merkez Tahlisiye İstasyonunda tüm havzanın ihtiyacı olan her türlü patlayıcı ve parlayıcı kalibre gaz tüpleri, tüm yer altı iş güvenliği ekipmanlarının yedek malzemeler ile özellikle depremden Sonra oluşan acil durum ekipmanları bulunuyor.

  Merkez Tahlisiye İstasyonu, başta TTK olmak üzere tüm Türkiye'de ehliyet verme yetkisine sahip bir merkez olma özelliği taşıyor. Geçmişten geleceğe bir köprü görevi gören TTK kurtarma ekipleri, 1938 yılından günümüze kadar Türkiye genelinde 10 bin üzerinde kurtarıcı yetiştirerek erişilmesi güç bir rekorun da sahibi oldu.

  1999 DEPREMİNDE TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİNE OTURDULAR
  17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinde görev alan binlerce maden işçisi, göçük ve enkaza, yeraltı kömür madenciliğinde kullanılan özel tahkimat metodları ile girmişti. Bu çalışmalar sırasında bir tek kişinin dahi burnu kanatılmadan başarılı kurtarma çalışmaları gerçekleştirildi.

  Maden işçileri ferdi kurtarıcıları, madenci lambaları ile 24 saat kurtarma çalışmalarında görev aldı. Göçükte ilerleme ve enkaz açma konularında doğal olarak yetişmiş ekipler, hafif, orta ve ağır, acil durum kurtarma ekipmanları ile eğitilerek kurtarma faaliyetlerinde çok daha üstün konuma getiriliyor.

  TTK bünyesinde oluşturulan doğal acil durumlarda görev alacak ekipler, konunun uzmanı birimler tarafından standart, kurtarma, tahkimat yapma, enkaza girme, gazlı ortamlarda çalışma, kurtarma esnasında kullanılacak ekipmanlar ile ilk yardım konusunda eğitime alınıyor, ehliyetli, en az yılda bir kez tekamül kursundan geçirilmiş kişilerden oluşuyor.

  17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinden Sonra, TTK 40'ı teknik eleman olmak üzere 400 kişilik acil durum ekipleri kurmak ve olası acil durumlar için bu ekipleri özel ekipmanlarla eğitmek üzere acil durum ekipmanları satın aldı.

  Göçük açma, enkaza girme, enkaz içinde ilerleme ve tahkimat yapma ile gazlı ortamlarda emniyet tedbirleri alma ve çalışma konularında uzman olan TTK kurtarma ekipleri, özellikle maden kazalarında karşılaşılan kazazedelere uygulanan ilk yardım metodları ile konusunda uzmanlaştı.

  23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen Van Erciş depreminde de görev alan ekipler, birçok depremzedeyi enkazdan kurtardı .

  Kaynak : İHA, 25 Temmuz 2012 Çarşamba
  http://beyazgazete.com/haber/2012/7/25/madenciler-afetlere-karsi-hazir-kita-bekliyor-1316944.html