1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Madencilikte sertifikalandırılmış sığınma istasyonları

Konusu 'Kapalı Alanlarda Çalışma ve Emniyet' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 22 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Madenlerde iş güvenliğinde büyük rol oynayan ve Soma faciasının ardından Türkiye gündeminde önemli bir yer tutan ‘sığınma istasyonları’ konusunda Çayeli Bakır İşletmeleri’nden bir bilgilendirme yapıldı. Şirket tarafından yapılan açıklamada kamuoyu nezdinde ‘kaçış odası’ ve ‘yaşam odası’ olarak da bilinen yapıların uluslararası standartlara göre doğru isminin ‘sığınma istasyonu’ olduğu, sığınma istasyonlarının bazı uluslararası kuruluşlar tarafından sertifikalandırılmış olması gerektiğine vurgu yapıldı. Sığınma istasyonlarının amacına uygun yatırımlar olmasını sağlayan en önemli kıstasların; ocakta üretilen maden türü ve ocaktaki kayaç yapısı gibi farklı özelliklere göre inşa edilmesi ve standartlarının uluslararası ölçütlerde belirlenmesi olduğu belirtilen açıklamada bu yapıların kaçış ve yaşam odalarından farkı, içeride karbon monoksit ve karbon dioksit temizleme ünitelerinin bulunması olduğuna dikkat çekildi. Bu ünitelerin, istasyon içerisindeki havada bulunan karbon monoksit ve karbon dioksiti kimyasal kullanarak temizleyen sistemler olduğu aktarılırken, elektrik ve hava kesilmezse dışarıdan haftalarca temiz hava sağlayan sertifikalı sığınma istasyonları, bu üniteler sayesinde, elektriğin kesilmesi halinde bile sığınanların 36 saat yaşamını sürdürmesine olanak sağladığı belirtiliyor.

  Çayeli Bakır tarafından yapılan açıklamada şirketin sığınma istasyonu uygulamaları hakkında da şu bilgilere yer verildi; “Bir bakır ve çinko madeni olan Çayeli Bakır İşletmeleri’nde sertifikalandırılmış 10 adet sığınma istasyonu bulunmaktadır. Avustralya’dan getirilen bu sığınma istasyonları, Avustralya ve ABD kılavuzları doğrultusunda European CE, CSA (Canadian Standards Association) ve Australian C-Tick sertifikasyonlarına sahiptir. Kendi kendine 36 saate kadar oksijen üretebilen bu MineArc sığınma istasyonlarının 7’si portatif, 3’ü ise açılan galeri içine yapılmış betonarme oda şeklindedir. Portatif olanlar, değişen madencilik aktivitesine göre, çalışanların çalıştığı bölgelere yakın alanlara taşınmaktadır. Bunların yeraltındaki yerlerine ve sayılarına; acil bir durumda ve zor şartlar altında, çalışanların ferdi oksijen maskesindeki hava bitmeden, yürüyüş mesafesinde ulaşabileceği şekilde karar verilmektedir.”

  Bu Bir [​IMG] Haberidir

  f_1405945877.jpg f_1405945899.jpg f_1405945927.jpg f_1405945957.jpg f_1405945985.jpg f_1405946019.jpg