1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Madende hayatını kaybedenlerin ailelerin adli ve hukuki hakları nelerdir?neler yapmalıdırlar?

Konusu 'İş Hukuku ve SGK Uygulamaları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 18 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş kazası sonucunda işverenler, hukuksal boyutu değişik olan 3 türlü dava ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Bunlar kazaya uğrayan işçinin yada ailesinin açabileceği;

  1.maddi ve manevi tazminat davaları ile (Tazminat Davaları)
  2.Sosyal Sigortalar Kurumunun kazalanan işçiye yaptığı yardımları işverenden geri alma (rücu) davalarıdır.(Hukuk)
  3.Ceza Davaları-İdari Personele(Şikayete bağlı)

  Ölümlü İş kazalarında Ailelerin Açabilecekleri Davalar;

  A-Manevi Tazminat Davaları,

  B-Maddi Tazminat Davaları,

  B.1.İş göremezlik Tazminatı

  B.2.Destekten Yoksunluk Tazminatı

  İş kazası veya meslek hastalığı sonucu meydana gelen ölümlerde ise, ölen işçinin desteğinden yoksun kalan kişiler tarafından işveren aleyhine destekten yoksunluk tazminat davası açılabilir. Bu kişiler tarafından işverenden tazminat talep edilebilmesi için, Borçlar Yasasının 45.maddesine göre, hayatta iken destek durumunda olan işçinin ölümü ile, yardım gören kişilerin para ile ölçülebilecek bir zarara uğramış olmaları gerekmektedir. Bu konudaki Yargıtay kararlarına göre; ölen kişinin destek sayılabilmesi için, destek olduğu kişilere düzenli olarak yardımda bulunmuş olması gerekmektedir. Ölen ile destekten yoksun kalanlar arasında, miras ilişkisi veya nafaka yükümlüğü gibi durumun bulunması şart değildir.

  İş kazası veya meslek hastalığı sonucu ölüm nedeni ile, destekten yoksun kalma tazminatı, destekten yoksun kalanlarla ölenin yaşayabilecekleri olası süreler içerisinde, ölenin çalışıp kazanabileceği süredeki kazancı tutarından destekten yoksun kalanlara ilerde yapabileceği yardım tutarının peşin ve toptan ödenmesinden ibarettir. Bu tutarın hesaplanmasında çeşitli veri ve kriterler kullanılmaktadır. Net yıllık kazanç üzerinden destekten yoksunluk tazminatı tutarının hesaplanması gerekmektedir. İş kazası sonucu ölen işçinin yıllık geliri hesaplandıktan sonra, bu gelirin % 30'u ölenin kişisel gideri olarak kabul edilmekte ve geri kalan miktar destekten yoksun kalanlara dağıtılmaktadır. Destekten yoksunluk tazminatına hükmedilirken, ölümü meydana getiren iş kazası veya meslek hastalığı oluşumunda ölenin kastı veya kusuru mevcut ise, bu kusur, tespit edilen tazminatın miktarından indirilebilmektedir.

  ̇İş Kazasında Yapılacak Hukuki İşlemler

  Maddi Yardım Gerektiren Başlıca Ödeme Şekilleri:


  1. İlaç,
  2. Tedavi giderleri,
  3. Protez,
  4. Çalışılmayan süre için ücret,
  5. Cenaze masrafları,
  6. Eş ve cocuklara maaş bağlanması,
  7. Tazminatlardır.

  Sonuç:

  En Güzel Piskolojik destek,


  1-Kaza kök sebeblerinin araştırılması ve bulunması,
  2-Kazada kusuru olan kişi ve kişilerin tesbit edilmesi,
  3-İşverenin Hapse Atılması,
  4-İşyerinin Tamamen Kapatılması,
  5-Kazada hayatını kaybedenlerin Ailelerinin maddi ve manevi tazminat davaları açmaları ve cumhuriyet tarihinin en yüksek bedellerinin tesbit edilip ödenmesi.
  6-Kazada hayatını kaybedenlerin Ailelerinin çocuklarının hayat boyu eğitim ve öğretimlerinin garanti altına alınması,
  7-Çocuk ve ailelerin hayat boyu maaş bağlanması,
  8-Devletin Maden sahibine ve idari personele dava açması,