1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Madenden "gıda mühendisi" iş güvenliği uzmanı çıktı!

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 17 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Devlet, 301 madencinin hayatını kaybettiği maden kazasından ders almadı. Sayıştay Başkanlığı’na bağlı denetim elamanlarının yaptığı incelemede, Soma başta olmak üzere ege bölgesindeki madenlerin iş güvenliği önlemlerini denetlemekle görevli olan mühendisin, gıda mühendisi olduğu ve madencilik alanında ise hiçbir tecrübesinin bulunmadığı tespit edildi.

  Görevlendirmenin geçtiğimiz yıl yani maden kazasının ardından yapılması, müfettişleri bile şok etti. Madenlerdeki denetleme skandalının ayrıntıları şöyle:

  6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre iş güvenliği uzmanları, maden ocaklarında çalışan işçilerin güvenliklerini sağlama, kazaları önleme, iş güvenliği tedbirlerine uyulup uyulmadığını denetlemekle yükümlüdürler. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin işlettiği maden ocağında 13.05.2014 tarihinde meydana gelen ve 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği maden kazası, iş güvenliği tedbirlerinin önemini ortaya koydu. Ve kazanın ardından, Soma başta olmak üzere madenlerdeki güvenlik tedbirleri de masaya yatırıldı.

  Ancak gelinen noktada kamu kurumlarının maden kazalarından bir ders çıkarmadığını ortaya koydu. Sayıştay Başkanlığı’na bağlı denetçileri, Soma madenlerinin bağlı olduğu Ege Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü’ne maden ocaklarını denetlemesi için gıda mühendisini görevlendirdiği tespit etti.

  Ege Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili işlerinin tamamını 2013 yılında yandaş iş güvenliği şirketine verdi. Şirkette, madenlerde çalışmak üzere maden mühendisi yerine, gıda mühendisi TKİ’ye bağlı Ege Linyitleri İşletmesi Müdürlüğüne iş güvenliği uzmanı olarak gönderdi.

  Madenlerde iş güvenliği konusunda denetleme yapmak üzere görevlendirilen gıda mühendisi K.A.’nın daha önce bu konuda hiçbir tecrübesinin de olmadığı belirlendi. Söz konusu güvenlik uzmanının, sadece bir gıda şirketinde yemek uzmanı olarak çalıştığı saptandı. Bu durum Sayıştay denetçilerini de şok etti. Konuyla ilgili olarak 2014 yılı raporlarında ayrıntılı değerlendirmeler yapılması planlıyor.

  HÜSEYİN ÖZAY

  Kaynak: Taraf.com.tr
 2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Gayet doğal da burada sanki suç uzmanın veya OSGB'nin gibi gösteriliyor. Bence çok hatalı bir durum bu.
  Eğer siz kanun çıkaranlar olarak bir sınırlama koymamışsanız ve o maden ile ilgili yeterlilikleri sağlayabilecek sertifikayı o arkadaşa verdiyseniz o işte sorumlusunuz.
  Basit bir KPSS atamasında bile ( torpilli atamaları saymıyorum) hangi kuruma hangi bölüm mezunlarının gidebileceğine dair kısıtlamalar veya ek şartlar aranmaktadır. Bu kanunun en başından beridir, sonra prim gün sayısına göre yükselmeler esnasında defalarca feryat ettiğimiz şey de buydu. Vatandaş bir risk almış ve maden ocağı güvenliğini halledebileceğini düşünmüş. Hatayı kendi içerisinde yapmış. Eyvallah, ama kardeşim buna bile bile göz yummak nedendir?
  Kışın belli yerlerde kış lastiği olmayan araçları kar yağışı olan bölgelere göndermiyorlar değil mi? Kabak lastik ile adam yol girişine girmiş, siz geçişe izin veriyorsunuz. Sorduğumuzda, lastikleri var ya daha ne olsun diyor devler. Oysa görmediği şey, gideceği yol günlük güneşlik değil, sorunlu bir yol, özel ekipman gerekli.
  Sonuç ne peki? Ölen 301 kişi, dünyadan 1 yıl boyunca astronomik destek paraları toplanmasına rağmen ellerine geçtiğimiz ay tazminatları geçen babasız kalmış yavrular, eşlerini yitirmiş kadınlar.
  Sonuç yine değişmeyecek.
  Ermenekte de aynısı olacak, asansör faciası sonucu ve medyaya yansımayan 1000'lerce iş şehidi için de aynıları olacak...
 3. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  nicedir bundan bahsediyor buna isyan ediyorduk zaten!
  inşaatta biyolog, dökümcüde su ürünleri mühendisi, madende gıda mühendisi...
  kazaları nasıl azaltmayı bekliyorsunuz ki!

  bir de bunu baştan belirlemediler bir sürü kişi uzman oldu, şimdi sınıflandırma getirilince bazı işlertme türlerinde yığılacak bazılarına adam bulamayacaklar!
 4. NeoCrown İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Abesle iştikal bir haber. Buradaki iş güvenliği uzmanının mühendislik sınıfının sorgulanması, İş Güvenliğini bilmemek demektir. Mühendis olarak İş Güvenliğinde ihtisaslaşma olarak düşünülmesi gerekiyor. Avrupa'da böyledir. Ayrıca iş güvenliğinde yapılması gerekenleri uzman biliyordur. Maden mühendisi olsa kaza olmayacakmış gibi konuşuluyor. Soma da ki uzmanlar maden mühendisi idiler. Branşında işyerinde görev alınca kazaları önleyeceğini sanan, değilse kaza olacağını düşünen uzman arkadaşlara da söyleyecek söz bulamıyorum.
 5. ayşegül canan İSGforum Üyesi

  Yanlis dusunuyorsunuz bu kisilerin ne mezunu oldugu degil onemli olan bu kisilerin bransi is guvenligi uzmanligidir olmasi gereken deneyim ve o konu ile ilgili yapilan arastirma ve iyi uygulama calismalaridir yoksa is guvenligi diye bir uzmanlik olmazdi is guvenligi uzmaninin bransi yoktur iyi uzman veya kotu uzman vardir gida muh de mak muh kimya muh aldigi temel muh egitimi aynidir uzmanlik icin gereken temel budur gerisi deneyim ve calismadir. Yurt disindaki deneyimlerim bana gostermistirki ozellikle brans muhendisi o ise guvenlik uzmani olarak verilmez cunki brans muh egitimi geregi isin yapilabilirligini oncelikli tutmaktadir. Bu nedenle brans degil 6331in uygulanmasi onemlidir yasada olmasi gereken tedbirler zaten yaziyor bunlar bir uygulansa zaten kazalar onemli olcude azalacaktir kaza branstan degil yasalara uyulmamasindan kaynaklanir. Kabahatide uzmanin degil bransi ne olursa olsun uzmanin soylediklerini yapmayan isverendedir
 6. Dilşat Uylukcu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  99674
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Lokman Hekim OSGB
  Eğer sen insan hayatının söz konusu olduğu bir işte görev yapıyorsan ve bilgi birikimin olmayan çok tehlikeli bir işte bu çalışmayı yapıyorsan bence sen de suçlusun uzman kardeş.
  OSGB olarak deneyimsiz, bilgi birikimi olmayan ve konu ile hiçbir ilgisi olmayan uzmanları şantiye ya da madenin ortasına bırakıyorsanız siz suçlusunuz OSGB'ler.
  İşveren olarak şirketinizde çalışan uzmanın ne iş yaptığını bilmeyip, onun yetkinliğine bakmadan ceza yememek için çalıştırıyorsanız siz suçlusunuz işverenler.
  Kanun koyucu olarak ülkendeki emekçiler bu nedenle hayatlarından oluyor ve sen kanun değişikliği yapmıyorsanız siz suçlusunuz.
  Denetimin mantığından bihabermişçesine, neden denetim yaptığını bilmeyen, denetimin asıl mantığının ceza yazmak değil, düzenleyici dışarıdan bir göz olduğunu idrak edemeyip, madende çalışan uzmandan daha az bilgisi olan bir denetçi gönderiyorsanız siz suçlusnuz Sayıştay Bakanlığı..
  Herkes biraz suçlu. Sizce de öyle değil mi??
 7. şevket ediz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  48557
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Branşın önemi yoktur. Ama o sektördeki deneyim çok önemlidir. Yukarıdaki mesajda söylemiş arkadaş suçluyum , suçlusun ,suçlu... Hepimiz suçluyuz... :D :D
 8. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  "Devlet, 301 madencinin hayatını kaybettiği maden kazasından ders almadı. Sayıştay Başkanlığı’na bağlı denetim elamanlarının yaptığı incelemede, Soma başta olmak üzere ege bölgesindeki madenlerin iş güvenliği önlemlerini denetlemekle görevli olan mühendisin, gıda mühendisi olduğu ve madencilik alanında ise hiçbir tecrübesinin bulunmadığı tespit edildi."

  maden mühendisi olsaydı bir gıda mühendisi kadar bilgisiz olmayacaktı maden hakkında. hadi ufak tefek işletmeleri geçtim de, maden inşaat gibi yerlerde bu durum tartışılamaz.

  genelde buna itiraz edenler kendi uzmanlık alanları içerisinde çalışmayanlar oluyor. bazen insana kurulu düzeni varken, bu düzene dokunulması ihtimali korkutucu geliyor. oysa orada tehlikede olan/kaybedilen hayat sizin evladınızın hayatı olsaydı farklı konuşurdunuz.
 9. Murat ÇAYCI İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  136662
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ismi lazım değil akademi
  kanun koyucunun haricinde hiç kimsenin bir suçu olmadığını düşünüyorum. yukarıda bir arkadaş yazmış KPSS ile devlet memuru olacak iken bile başta bölüm şartı getirenler İSG konusunda bunu yapmıyorsa, suçlu sadece kanun koyucudur.
  madenlerde, o kanunları çıkaranların da ortaklıklarının olduğu, OSGB ortağı yada sahibi olan milletvekillerinin de olduğu bir ülkede, SEN GIDA MÜHENDİSİ OLARAK (BU ARADA İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI) NASIL MADENDE ÇALIŞIYORSUN SEN DE SUÇLUSUN KARDEŞŞŞŞ demek olmuyor.
  iş problemi yaşayan birçok üniversite mezunu için kaçış-çıkış-kurtuluş yolu olan iş güvenliği uzmanlığı konusunun standartlarını yanlış belirleyenlere sormak lazım bunu...
 10. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Hadi o gıda mühendisi. Firmayı denetleyip her şey mükemmel diyen müfettişler ne mühendisi. Durun ben söyleyim. Boş işler mühendisi.
 11. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Nevşehir
  Sertifika Numarası:
  69893
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ya bu konuya çok garip bi durummuş gibi yorum yapılıyo. hangi sektörde mesleğini yapan uzman var. ama kanun böyle ... suçlu varsa ortada bu kanunu bu yönetmeliği çıkaranlar değilmi sizce
 12. Eda BİLGİN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  126568
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  DAP
  kanun buna engel olmadıkça uzman suçlu tutulamaz kimse kusura bakmasın. tecrübe tecrübe eee nerede kazanacak bu tecrübeyi? İsg uzmanı olarak bile iş bulmak zor iken gıda ile ilgili firma bulup İsg uzmanı olarak mı çalışacak?

  madende gıda mühendisinin uzmanlık yapmasını onaylamıyorum yanlış anlaşılmasın ancak bunun önüne geçecek olan biz değiliz kanun. hep yaptırım yaptırım diyoruz işverenler yaptırım olmayınca isg yi önemsemiyor diyoruz aynı şey kanun yasa olmadıkça daha çok madende gıda müh. vb dallar uzmanlık yapar. bir de uzmanın dışında madenlerde zaten maden mühendisi bulunmuyor mu?

  soma örneği veren arkadaşa da katılıyorum. 301 işçi öldü maden mühendisi uzman vardı ee o zaman?
 13. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  suç sadece mühendisin değil, asıl suç kanunu bu şekilde çıkartanların,
  ama bu cesareti kendinde bulan adam da pek masum değil.
  suç diyemeyiz kanunen haklı adam ama bu ne cesaret bu ne vicdan! 3 kuruş fazla kazanıcam diye...
 14. aktasi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7247
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Alarko Taahhüt Grubu
  kanun ilk çıktığından bu yana tartışılan hatta bir ara tebliğ çıkartmaya çalıştıkları sektörel uzman düzenlemesini eninde sonunda yapacaklar. Yanlış hesap Bağdattan döner.
  Ancak malum Türkiye' de işler deneme yanılma sistemiyle yada sistemsizliği ile yapıldığı için, ordan burdan yama yapılarak çıkartıldığı için bu işler zaman alıyor. Bildiğiniz üzere son torba yasada inşaat ve madenler için sektörel düzenleme lafları geçti.

  Keşke 3 sene önce bu kanun çıkartılırken başından yapılsaydı. Ama işin birde gerçek tarafı var ki oda en azından en tehlikeli ve özel ihtisas gerektiren bu iki meslek türünde (inşaat+Maden) yeterli deneyimli ve kalifiye elamınımız yok. Altyapıyı ve teknik eleman kaynağını sistemli ve planlı şekilde çözmeye yönelik adımlar atılmadığı sürece maalesef isg anlamında işler yolunda gitmeyecektir ülkemizde.
 15. Eda BİLGİN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  126568
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  DAP
  tabiki %100 masum yok kimse % 100 masum değil ama fırsat diyoruz ya o fırsat verilince malesef her mesleğin iyisi kötüsü olduğu gibi İSG uzmanlığını da para olarak görenler gidip madenlerde çalışacak. o fırsatın o hakkın özellikle çok tehlikeli sınıflarda ellerinden alınması gerekli. ben şahsen cesaret edemezdim.
 16. Nazım Özer İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  91445
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  özellikle c sınıfı uzmanlara lafım yükseltme sınavı ile sertifika alanlara mok atıyosunuz da sanki sizin imkanınız vardı da doğru olmaz diye mi başvurmadınız. şimdi niye bu uzanamayacağı ete mundar deme hesabı. iş kazalarının ve işçi ölümlerinin hiçbirini kimse normal kabul etmiyor zaten. keşke her meslek dalında o işle ilgili eğitim almış kişiler iş güvenliği hizmeti verebilse en doğrusu budur tamam ama hiçbir bilgisi olmayan biriside yönetmelikleri, sektörel riskleri biraz araştırsa en azından iş kazası riskini azaltabileceğini hepimiz biliyoruz. şimdi sektörde birçok yanlış varken sadece madende gıda mühendisi uzmanın görev yapması mı yanlış olan kendini geliştirmiş olan kişi elbetteki çalışabilir buna itirazınız var ise ÇSGB ilgili yerdir. sektördeki devlet, işveren, uzman her kesimin yanlışlıkları vardır bundan sonrada olmaya devam edecektir. bu durumda herkes elinden gelenin en iyisini yapmaya mecburdur. madenlerde veya inşaatlarda maden mühendisi ve inşaat mühendisi uzman olan işyerleri de ölümlü kazalar yaşamaktadır bu memlekette. demekki çalıştığı işin eğitimini alan uzman da bu durumu yaşayabiliyormuş ve bu işin kesin çözümü değilmiş. branşlaşmaya gelince herkes atıyor ama en basit dünyanın gelişmiş ülkelerinde inşaat mühendisi diye genel bir mühendislik baranşı yoktur inşaat sürecindeki her farklı işin ayrı branş mühendisi vardır. yani diyeceğim braşlaşma alanında her konuda olduğumuz gibi daha çok gerideyiz. burada kimsenin ben daha uzağa işerim hesabı olmamalı. herkes deneyimlerini, başından geçen iyi veya kötü olayları kimseyi kırmadan ve gururunu incitmeden paylaşabilmelidir. ben de birilerini üzmüş veya kırmışsam özür dilerim.
 17. erdal81 İSGforum Üyesi

  Branj iş güvenliği mühendisliğinin uluslararası alanda bu işin ocagı olarak bilinene İngiltereden bile karşılıgı yok(uzun uzun yurtdısında çalışmış bir uzman olarak söylüyorum ) .Kadı di Türkiye de İş güvenliği Mühendisliği ayrı bir disiplin olarak farkına varıldı Üniversitelere bölümler açılmaya başlanıldı dogrusu da bu oldugunu düşünüyorum. Bir madeni ele alalım burda ya da herhangi bir endüstriel tesis te iş güvenliğnin temel unsuru olan risk degerlendirmesini yaparken sadece işin yapıldıgı ana işletmeyi değil yardımcı işletmeleri de gözetmek zorunda işçiler için yemekhane mutfagından tutunda elektrikli ekipmanlara trafo odalarına kadar her unsur bir bir gözetilmek zorunda( o halde Maden de gıda muhendisi uzman yemekhane ve mutfaktan sorumlu gelen trafolardan elektrikli ekipmanlardan sorumlu elektrık muhendısı mi olmalı ?? Kaza araştırma raporları öyle gösteriyor ki 1 kaza nın hazırlayıcı nedenlerı ve kök nedenlerı cok çeşitli olabiliyor.Dolayısı ile iş güvenliği uzmanlıgı nı Maden mühendisi burda çalışmalı Gıda mühendisi surda çalışmalı gibi sınıflamak iş güvenliğini hakikaten bilen uzmanların iddaları olamaz diyelim ki bu maden işletmesinde yemekhane de gıda zehirlenmesi oldu( Allah korusun ) felaket oldu maden mühendisi iş güvenliği uzmanı hizmet veriyordu diyelim nasıl durumu bir uzman gibi açıklıyacaktık ? İş güvenliği uzmanları kendi içerisinde sınıflanmalı inşaat mühendisi maden mühendisi başlıkları ya da diğer mühendislikler başlıkları altında değil .Spesifik eğitimler açılmalı ğitimin verimliliğini ölçen imtahan lar olmalı sonuçlara göre Uzman istihdam edilmeli
 18. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  malesef eden çok fazla.
 19. Recep Kaplan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  nedir bu gıda mühendislerinin iş güvenliğinden çektiği:)
 20. Recep Kaplan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  erdal81 güzel yorumlamış.iş güvenliğinin mantığı ve işlevi anlaşılamamış.falanca mühendisin falanca sektörde ne iş var demek iş güvenliği mantığının hala anlaşılamadığını gösteriyor.