1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Madenden "gıda mühendisi" iş güvenliği uzmanı çıktı!

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 17 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. şevket ediz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48557
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş Güvenliği Uzmanlığı bunun adı... Maden mühendisliği uzmanlığı ya da gıda mühendisliği uzmanlığı değil... At gözlüğü ile bakmamak gerekiyor galiba... Biraz ufkumuzu görelim...
  2. Dilşat Uylukcu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    99674
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Lokman Hekim OSGB
    Aynı fikirde değiliz. Benim fikrim değişmedi. Kanun koyucular suçsuz demiyorum, belki en büyük suç onların ama uzmanlar, OSGB'ler ve işverenler sütten çıkmış ak kaşık değil. Kanun'da köprüden kendinizi atmayınız yazmıyor diye onu da mı yapmalıyız? Kanunda açıklar, mantıksızlıklar var diye biz de buna ayak mı uydurmalıyız? Hayatını riske attığımız her insan ve ailesine karşı sorumluyuz. Ben buna vicdan derim. İşini hakkıyla yapana da saygım sonsuzdur. Gıda Mühendisisindir, inşaattan anlamazsın diye bir şey yok. Öğrenirsin elbet zamanla. Dneyimli bir uzmanın yanında çok ta güzel yetişirsin ama mezun olur olmaz inşaat, maden ya da tersane gibi çok tehlikeli çalışma alanlarına giriş yapanları işsiz kalıyorlar diye kendilerini suçsuz saymamalılar.
    Saygılar..
  3. Murat ÇAYCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49708
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aynı fikirde olmadığımız aşikar. kanun koyucu en başta yapması gereken şeyi yapsaydı, bugün bunu tartışıyor olur muyduk??? Tuzla vs yerlerdeki tersanelerde ölümler olmasaydı bu kanun kimin umrunda olurdu? sırf tepkileri susturmak ve AB uyum olayları sebebiyle apar topar bir kanun ve yamalarını çıkardılar. şimdi de kanunun eksikliklerini torbalarla yönetmeliklerle düzeltmeye çalışıyorlar.
    düzeltmeye çalıştıkları kısımlar içinde kendilerine dokunan kısımları da törpülüyorlar.
    kanunda açıklık nedir? unutulmuş bir kısmı farkedersin (ÖRNEK; cep telefonlarına taksit olayı kanunen yasaklandı. ertesi gün Gaziantep'ten bir telefoncu vatandaş "ben telefonun kılıfına taksit yapıyorum, telefonu da hediye ediyorum.")ondan yararlanırsın. burada böyle bir durum yok yani o bahsedilen gıda müh. her kimse çıkarcılık yapmış olmuyor. kanunen kendisine tanınan hakkı kullanıyor. çünkü uzun zamandır kamuoyunda dillendirilen yasayı çıkarmıyorlar. branşa göre uzmanlık olayı yapılmıyor.
    saygılarımla...
  4. Dilşat Uylukcu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    99674
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Lokman Hekim OSGB
    Farklı tellerden çalıyoruz. Bana şuan doktor olma yetkisi verilse ben gidip bilgi sahibi olmamama rağmen bir insanın hayatını riske atarak kalp ameliyatı yapmayacağımdan bahsediyorum. İş güvenliği uzmanlığı önemli bir meslektir diyorum. Kanun koyucu bana yetki verebilir ama yaratıcım da bana akıl ve vicdan vermiş ve ben bu nedenle bilgimin yetersiz olduğu bir işi yaparak insanların hayatını tehlikeye atmamalıyım diyorum. Kanun koyucu en büyük suçludur eyvallah. Buna tek bir sözüm yok.

Bakış açılarımız farklı. Uzmanlar suçsuz diye düşünmenize engel olma niyetinde değilim sadece fikrimi paylaşıyorum. Yanlış anlaşılmasın.
    Saygılar bizden.
  5. ibratabey Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    42752
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Branslasma olduğunda bu sefer sınıf yetersizliği olur. Kuafordemi madendemi uzmanlık yapardınız.
  6. Murat ÇAYCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49708
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kendi yazdığınızla kendiniz çelişiyorsunuz!!! iş güvenliği uzmanı önemli bir meslektir, doğru demişsiniz, o arkadaşta iş güvenliği uzmanı zaten!!! orada gıda mühendisi olarak bulunup aynı zamanda da iş güvenliğine de bakıvereyim demiyor. ayrıca yazdığımı dikkatlice okursanız orada diyorum ki; eğer kanun koyucu bu işi en başından olması gerektiği gibi yapsaydı bunu tartışıyor olmayacaktık.
    neyse konuyu uzatmanın bir manası yok sanırım, sizinde dediğiniz gibi bakış açılarımız farklı.
  7. Dilşat Uylukcu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    99674
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Lokman Hekim OSGB
    ünlemli tavrınız pek hoş değil. Her neyse benim anlatmak istediğim şeyi anlamadığınız aşikar. Kendimle çeliştiğim bir durum yok ortada. Sizin bakış açınız başka benimki başka. Hayatınızda başarılar.
  8. Murat ÇAYCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49708
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  9. Gizem Çamur İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    104951
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Doğan Grup
    Sektörün içinden olmak, ordaki tehlikeleri tanımak konusunda uzmanı 1 adım öne geçirir evet buna katılıyorum, şöyle bir şey de var kurslarda maden mühendisi, inşaat mühendisi ve diğer teknik eğitimci arkadaşlarla aynı konularda ders aldık, aynı sınava girdik. Gıda da olsa kendisi bir mühendistir, iyi bir dikkat ve araştırma ile birçok maden mühendisinin önüne geçebilir.
    Uzmanlıkta branşlaşma evet yararlı olabilir ama bunun için biraz daha zaman var gibi görünüyor.(nacizane fikrimdir)
  10. SEVİL ÜN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    6284
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Recep bey size katılıyorum
  11. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İnşaat ve maden de kesinlikle inşaat mühendisi ve maden mühendisleri çalışmalıdır!!! Bu vahim durumu engin mesleki tecrübeleri ile onlar çözecektir!!! Ülkede ki haksız rekabetin, rantın, kölelik sisteminin ve tembelliğin onlara hiç bir etkisi yoktur. :) Onların mesleki tecrübeleri olmadığı için bu kadar can gitti gitmeye de devam edecektir